Japonsko - rok 1870. Občianska vojna mohutnie každým dňom. Jej epicentrum tvorí úsilie cisára pomocou svojej novozriadenej armády zlikvidovať kastu samurajov, ktorí odmietajú dobrovoľne vydať svoje územie. Na pomoc cisárovi prichádza veterán americkej občianskej vojny, kapitán Nathan Algren (Tom Cruise), ktorý so sebou prináša nielen najnovšie zbrane, ale aj ochotu a vôľu naučiť cisárovu armádu s nimi zaobchádzať. Po úspešnom tréningu nastáva prvý ostrý stret so samurajskými bojovníkmi, ktorí ale Algrenom vycvičenú armádu dokonale rozprášia. Zranený Algren sa ocitne v ich zajatí. Namiesto istej smrti však dostane možnosť spoznať samurajský spôsob života, ich kódex a motiváciu. Postupne je svetom samurajov stále viac fascinovaný. Na obzore sa však schyľuje ku konečnej bitke a Algren sa ocitne pred najdôležitejším rozhodnutím v živote. Na ktorú stranu sa má pridať? (oficiálny text distribútora)

Btmn.99

OBSADENIE: 10/10 HUDBA: 10/10 EFEKTY: 9/10 AKCIA: 9/10 DOJEM: 9/10 II Len veľmi ťažko sa hľadá niečo čo by sa dalo tomuto nádhernému a monumentálnemu veľkofilmu vytknúť. Už od úvodného záberu sme sa ocitli priamo v deji a od prvého stretu armády Toma Cruisa / Kapitána Algrena proti Samurajom, ktorá bola predzvesťou epickej a majestátnej záverečnej bitvy, som mal možnosť sledovať ukážku prvotriedneho historického filmu. A práve spomínaný prvý stret so Samurajmi považujem za vrcholovú scénu filmu. Samozrejme nesmiem zabudnúť vyzdvihnúť geniálnu hudbu od Mr. Zimmera pretože tá tomu všetkému dáva ten správny ráz. ()

killer1992

Typický hollywoodský výpravný velkofilm dle typického scénáře- tedy hollywoodští filmaři vezmou nějaké historické období a událost (v tomto případě sacumské povstání) a na to naroubují epický příběh s hrdinou bez bázně a hany. Nic proti tomu, nijak to neurazí, dívá se na to pěkně (pokud člověk není úplný pedant na historickou přesnost či reálie), ale že bych si řekl: To je pecka a utkvělo mi to navždy v hlavě to zase ne. Závěr je zdravě dojemný a možná i donutí člověka zamyslet se zase jednou nad tím, co západní civilizace přinesla mnohým kulturám. Zdůraznil bych hudbu, která si rozhodně pochvalu zaslouží. ()

Vojta_k_

Obzvláště tenhle film bych chtěl všem doporučit. Tom Cruise se zde opravdu překonává a celkový děj filmu je velice poutaví se skvělou hudbou Hanse Zimmera. Velice realisticky ukazuje japonskou kulturu a způsob životu samurajů i jejich smysl pro čest a způsob válčení. Konečná bitva je absolutní vyvrcholení i dojemnou chvilkou celého děje. ()

josefkam

Jak čtu některá hodnocení některých zde přítomných, dělá se mi občas trošku nevolno... Chápu, že někteří nemají rádi Cruise, nicméně to neomlouvá jejich prostoduchost... "Poslední Samuraj" je epický velkofilm se vším, co k tomu patří. Nádherné scenérie, lehký nástin života samurajů (uvěřitelný i díky tomu, že hlavní hrdina je geniálně stvárněn Kenem Watanabem, který sám vyznává samurajské hodnoty - s akademií se neshoduji - tohle mělo dostat Oscara), skvělé herecké výkony jak již zmíněného Watanabeho, tak i Toma Cruise, který svým civilním, až amatérským stylem hraní do tohohle snímku perfektně zapadá (ne nadarmo se jedná o jeden z nejlepších Cruisových hereckých počinů), fantastická výprava a vše dokonale dokresluje Zimmerův soundtrack (opět tvrdím, že měl být Oscarový)... Bojové scény jsou natočeny i zahrány dynamicky a jejich dokonalost dokreslují průběžně citlivě a detailně natočené zpomalené záběry... Finální bitva patří k jedněm z nejlépe natočených bojových scén vůbec... Film jako celek poskytuje neuvěřitelně silné poselství, což přispívá k jeho dokonalosti... Z pohledu akademie bohužel "Poslední samuraj" byl díky soupeření s Pánem prstenů: Návratem krále nedoceněn... Ještě bych dodal, jak zde někteří uvádějí své výhrady k obsahové stránce filmu (život samurajů), že si je třeba uvědomit, že film má stopáž pouze 148 minut a jako takový k životu samurajů musí zůstat "povrchní", neboť hlubší náhled do života samurajů by vyroloval stopáž filmu ze 148 minut na 148 hodin či více... Celkové hodnocení: 5 hvězdiček (10/10) ()

Darthorias

Film je zrýchlene povedane vynikajúci. Ked ide o akčné filmy viete , že Tom Cruise ako obvykle robý všetky kaskadérske kusky sám , vždy v ulohách drsných chlapov ktorý bojuju až do konca , čiže tipický herec len pre akčné filmy . Ale nie, v tomto filme som Toma Cruisa vydel naozaj ako dobrého herca ktorý do tohto deja zapadá naozaj skvele vo Filme ako Mission Impossible bi mohli jeho postavu preobsadiť aj iným hercom a mne bi to bolo vlastne jedno ale v tomto filme je podla nenahraditelný, . Postava Nathana Algrena je príklad vojaka (kapitána,velitela) ktorý sa cíti prevynilo kvoly tomu všetkému čo urobil a Tom Cruise ho stvárnil naozaj dobre . Algren chce mať konečne pokoj , no kvoly jeho skúsenostial v boji proti Apačom po ňom chcú aby išiel do Japonska pomôcť proti rebelji samurajov hoci nechce nakoniec ide . Algren sa nikdy so samurajmi nestretol a nevie čo od nich čakať je prekvapný ked sa dozvie že samuraji používaju len meče , luky a šípy a nie strelné zbrane . velmi rýchlo má rozkaz isť do boja no on vie že Japonský vojaci niesu na ne tento boj pripravený. A mal pravdu po chvýli su na bojisku uplne rozdrtený samurajskov precíznosťou , Algren bojuje až kím mu nedojdu sily , a ked sa ho samuraj pokusi dorazil v poslednom momente do neho zarazí kópiu . Celý ten jeho boj urobý dojem na Katsumota (Ken Watanabe) a tak ho vezmu k nim do dediny , kvoly blížiacej sa zime musí Algren ostať s nimi . Aj ked to je zo začiatku ťažké velmi rýchlo si to miesto zamiluje . A ked prišla jar mohol sa vrátiť naspäť do mesta a isť do Ameriky , no ked si uvedomý že armada ma nové zbrane a su lepšie vycvičený a maju lepšie vedenie , že to nebude trvať dlho kým nedôjde k masakru , Algren je však tento krát rozhodnutý bojovať na strane samurajov ktorý sa behom tých pár mesiacov stali pre neho viac než len priatelmi . Trochu klišé že ? Ako keby už tak nebolo dosť podobných filmov ale v tomto to funguje tak dobre že nemáv nič proti . Kostými a masky su urobene na "výbornú" a ja naozaj musím pochváliť ludí ktorý ich vyrobili . Hudba je ukludnujúca (nie v akčných scénach :D ) vo vela filmoch máte akčnú alebo depresívnu hudbu tam kde nechcete a tu vám to nehrozí , herecké obsadenie je podla mňa v každom ohlade výborné . a na záver musím povedať je naozaj len pár filmov pri ktorých sám na konci plačem nehladne na to kolko krát si ich pustím a tento tam patrý právom , "by the way" filmom ako Logan, Armagedon alebo Titanic sa u mňa neušla ani slza tak posudte sami . ()

im8

Výborný film. Tom Cruise dává skvěle obě polohy, jak opilého cynického žoldáka/poradce armády japonského císaře, tak i v něm tušeného ryzího válečníka, bílého samuraje, kterým se v zajetí stal. Válečné scény, vykreslení života na vesnici i u císařského dvora, dobře napsané postavy i dialogy a vůbec celý příběh. Jo, takhle nějak si představuji hollywodský velkobiják. ()

andy60

Celou dobu jsem si u filmu lámal hlavu, jakou skladbu mně připomíná ústřední Zimmermannův motiv. Před koncem jsem na to přišel - While your lips are still red od Nightwish. ()

Pavlis.xxx

Výborný film z výborného prostředí. Dobré obsazení, příběh s hlavou a patou,co chtít víc. Klasický povedený velkofilm. Zpětně se člověk může podívat jak je lidstvo hloupé a jaké upřednostňuje priority. Jeden z mých top filmů. 90% ()

hmyzovrah odpad!

Bohužel tento film nabídl více klišé momentů, než kterýkoliv jiný. Pokud se jedná o příběh, ženy si přijdou na své. A bohužel i Americká stupidita se projevuje i v tomto filmu, kdy Americký voják rozseká ze začátku několik Japonských samurajů. Tomuhle jsem se fakt hodně zasmál. Samuraje považuji za jedny z nejlepších bojovníků, učili se od malička bojovým praktikám a pak přijde jeden alkoholik a začne je zabíjet. Takej Nesmysl se hodí možná tak do Fantasy. Další u mě hraje roli Tom Cruise, kterého zrovna moc nemusím, ale již se opakuji, ženy si přijdou o5 na své. Dokonce na mě film ani nepůsobil jako velkofilm a celej bych ho pojal úplně jinak. Dodatek, po shlédnutí snímku 7 Samurajů, hážu tento film do odpadu a směju se Amikům, co to zpaskvili za film. ()

jakkobCZ

Film mého srdce. Jeden z mála případů díla, kdy do sebe vše zapadlo naprosto dokonale a byť zde při hlubší observaci lze vypozorovat šablonu a také určitá klišé, vůbec nic to neubírá na silně emocionálním a jedinečném zážitku, který tato nádherná filmová perla přináší. Další analýzy netřeba, nutno pouze podotknout, že ze všech snímků to byl právě tento, jenž dokázal i mou odpornou a prohnilou existenci dohnat k slzám... ()

Kobi

Katsumoto: The perfect blossom is a rare thing. You could spend your life looking for one, and it would not be a wasted life. [With his dying breath] Perfect... They are all... perfect... ()

dann7

Působivé zpracování, příběh, který mě oslovil, výtečně vykreslená a působivá hlavní postava. Toma Cruise dřív nemusel, ale tady je skvělý. Až příliš patetický závěr mi sice bohužel poněkud kazí celkový dojem. Ale ... rád se vracím k některým scénám - „souboji v dešti“, rozhovorům Algrena s Kacumotem... No a vzhledem tomu, co to se mnou stále dělá a co si tam i po tolika opakováních nacházím... nemůžu dát míň než plný počet. ()

Fish8888

Jsem hrozně rád, že tu můžu i komentovat, zrovna kvůli tomuhle filmu. Poslouchám soundtracky a tenhle jsem znal nazpaměť než jsem se na film vůbec podíval a mám pro vás přátelé s tím související tip; zkuste si najít film se skvělým soundtrackem, ten si naposlouchat a až ho budete znát, pusťte si film. O co jde? V nejhorším jste zaexperimentovali a já se omlouvám za špatný tip. Udělal jsem to tak např. s Hodný, zlý... nebo Gladiator a prožitek již známé hudby ve filmu, který ale vidíte poprvé. To je jeden z nejlepších pocitů při sledování filmu. Pro ty z vás, co ale neviděli Posledního samuraje a dáte na můj postup, připravte se na jeden z nejsilnějších filmových zážitků a udělejte si místo na vrcholu žebříčku svých oblíbených filmů. ()

Walkerock

Ak dokážem obsedieť pri filme na tvrdej stoličke od začiatku do konca je to skvelý film. Napriek dobrému tempu a rozvíjajúcemu sa príbehu je tu však hromada patetickosti, gýču a samozrjeme hlavní hrdinovia našpikovaní olovom umierajú poslední, pomaly, alebo vôbec. Poteší pekná vdova Taka a za srdce chytí odvaha a kumšt malého chlapca s mečom. Film vskutku prinúti zamyslieť sa nad tým, kto sme dnes, čím sme sa stali. Nemám moc rád Cruisa, ale niekedy mu rola sadne ako ergonomicky tvarovaná vákuová toaleta. ()

BigJohn02

Zručně netočený velkofilm, ve kterém samurajská romantika kompenzuje patetičnost a nijak zvláštního Cruise a ve kterém září Watanabe a Sanada. ()

Airman

Další film ze série klasickcých amerických velkofilmů vzdávájící hold tradičním hodnotám cti, přátelství a hrdinství v pokoření, pro nás, exotické japonské kultury a sebekriticky reflektující pošetilosti bílého muže rozšiřující svou sféru vlivu za účelem tzv. "bezprecedentní prosperity". Stoí to ale za to! Akční sekvenci mají říz, morální trable hlavního hrdiny jsou dobře poamericku stále v konfrotaci s jeho svědomím, které si není jisto na jakou životní cestu by se mělo vydat. Toto vše je zaobaleno v balíčku charismatického a snažící se hrát Toma Cruise a ono to prostě funguje. Když uronil slzu, uvěřil jsem mu to. Když se zamiloval, chápal jsem proč a to není málo! Hans Zimmer zbytek podbarvuje svým dnes již typickým, tehdy spíše nastupujícím, latentním burácením čehosi - ono to ale více než ujde! Prostě velkofilm jak má být, který dnes možná zatuchlé koncepty heroismu a hrdosti umí ždímát až na dřeň a to bez užití opulentních atrakcí dnes tak běžných pro kdejaký blockbuster. Vždycky máte pocit, že jde o všechno. Málokdy máte pocit přehlcení a apatie - sám jsem se několikrát přichytil přítom jak jsem byl iritován onou "nespradlivou" technologickou převahou amerikanizovaných Japonců. A ta scenérie! Jo, ta scenérie... Ať točili kdekoli, zeleň tam je krásná. Kež by těch Hollywoodským průmyslel vytoužených utopických vesniček, kde to ještě dává smysl a civilizace a moderna to nepokazili bylo více! Ale jak nám vzkazuje znovuzroený Tom Cruise - pro to musíme bojovat! A to se ctí! P.S.: Kéž bych to viděl v kině! P. P.S: Ten film patetický stále je, o tom žádná. Tom Cruise zde zosobňuje archtyp bílého konzervativního koloniálního muže, který zavrhuje modernitu jako takovou a raději se navrací do stavu nevroucí duševní mírumilovnosti a vyrovnání. Nezapomenout, že ona tradiční japonská kultura je vyobrazena v naprosto neproblematicém vztahu ke kvalitě životu jednotlivců a ostatním společnostem. Je to jako na sáhodlouhou diskusi dělané! ()

Majci11

Nádherné vyobrazenie japonskej kultúry a film, ktorý nejedného človeka vezme za srdce. Tom Cruise je vynikajúci a ani na chvíľu sa človek nepozastavi nad tým, či je ten film príliš dlhý. Príliš dlho som rozmýšľal, či si to pozriem, ale neľutujem, že som sa rozhodol pozrieť si to a vrelo tento film odporúčam. 5/5. ()

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Chris Evans ztvární legendárního herce

Chris Evans ztvární legendárního herce

06.01.2022

Od té doby, co Chris Evans (Avengers: Endgame) opustil Marvel a vydal se vstříc novým projektům, daří se herci točit poměrně zajímavý žánrový mix. Brzy jej uvidíme v animáku Lightyear o Buzzi… (viac)

Kdy bude další Jack Reacher?

Kdy bude další Jack Reacher?

15.08.2015

Tom Cruise momentálně točí kriminálku Mena pod dohledem Douga Limana (Na hraně zítřka) a už na podzim ho čeká další akční štace. Znovu si totiž zahraje Jacka Reachera, bývalého armádního… (viac)

Jack Reacher 2 má režiséra

Jack Reacher 2 má režiséra

19.05.2015

První Jack Reacher vydělal 218 milionů dolarů a potvrdil tak lukrativnost Toma Cruise. Režisér Christopher McQuarrie se ale po Reacherovi vrhnul na pátý díl Mission: Impossible (uvidíme ho už 30.… (viac)