Krásna a bohatá blondínka Melanie Daniels prichádza do malého mestečka v severnej Kalifornii za priateľom Mitchom, ktorý tam trávi víkendy. Krátko po jej príchode sa ukáže, že vtáci v oblasti sa správajú veľmi zvláštne. Melanie napadne čajka a v mestečku sa začínajú zhromažďovať tisíce vtákov, ktoré útočia na všetkých, ktorí sa objavia vonku. Jeho obyvatelia musia čeliť neočakávanej a nevysvetliteľnej prírodnej katastrofe. (STV)

piggmi

Kdo dokáže z tak obyčejného zvířete jako je pták udělat krvelačnou bestii strašící v dětských (bohužel mých) snech? Mistr - a tím Alfred Hitchcock bezesporu je. K tomuto mázoru mi stačily pouze dva jeho filmy - Ptáci a Psycho, může se to zdát málo, ale nic mě nedonutí "zaškatulkovat" A.H. jinam. Když se to vezme kolem kolem, Ptáci jsou nejspíš moje první hororová zkušenost bez dohledu rodičů. Z toho lze jednoduše vyvodit, že jsem se jen tak nemohla zeptat, co se to s těmi zprvu normálními ptáčky stalo. A že mi to vrtalo hlavou... Když jsem Ptáky viděla naposledy, je pravdou, že jsem se nemohla ubránit alespoň malinkému pousmání, ale děj a neustále se zhušťující atmosféra mě za chvíli vtáhly do děje natolik, že úsměv zamrzl na rtech. Rozhodně můžu odpřísáhnout, že mojí oblíbenost tohoto filmu nepodporuje nostalgie - je to jednoduše moje hororové top 10. ()

andrejba

Az na dlhy zaber na vrany na detskej preliezacke pred Bodega Bay School je tento film velmi precenovany. Nelogicke konanie postav; bezcielne poskakovanie v telefonnej budke; Tippi prejde dverami, najde za nimi vtaciky a oprie sa o dvere aby ich nemohla otvorit a ujst, smoking old lady (Ethel Griffies - Mrs. Bundy) co nas zasypava povrchnymi detailami o pocte vtakov v USA a o tom ze "medzi vranami a havranmi su velke rozdiely, napr. obrovsky rozdiel v tom ze vrana je Corvus corone a havran je Corvus frugilegus...". Jo, este a pripity nabozensky fanatik vykrikujuci citaty z biblie o konci sveta bol srandovny. Mozno pred 50 rokmi boli ludia hotovi z trikov s vtacikmi a nevideli povrchnost zvysku filmu, ale na dnesne pomery je ten film DOST slaby. Porovnal by som to mozno s Jurrasic Parkom. ()

MéďaSV

Dlouho jsem to neviděl, ale co si pamatuju, tak v mládí mě ten film dost vyděsil. Obrazy s telefonní budkou, prolézačkama nebo zabedňování v chatě mám v paměti dodnes:-)Dneska už by to asi tolik nefungovalo, tak si to radši uchovám v paměti takhle a znova pouštět nebudu. Aby to nedopadlo jako u mojí milované Gappy:-) ()

leucanthemum

Ptáci rozhodně stojí za shlédnutí. Asi ale bude lepší nečíst předem povídkovou předlohu. Já jsem to bohužel udělala a musím konstatovat, že postavy ve filmu mi byly oproti těm původním silně nesympatické a moc jsem s nimi nesoucítila. To není zrovna racionální důvod, uznávám, ale přece... Sledování mi to trochu pokazilo. Jinak jsou Ptáci natočení skvěle (Mistr hororu holt umí), byl dobrý nápad nepoužívat žádnou podbarvovací hudbu. Možná by byl dojem ale ještě silnější, kdyby byl film černobílý. ()

Isfio

Keby to natočil niekto iný, či azda niekto vydal v dnešnej dobe, tak odíde s hodnotením 10%. Niektorým však stačí meno Hitchcock a dávajú 4 a 5. Ten film je príšerne nudný, úplne postráda napätie a atmosféra tiež nestojí za veľa. Dobrú hodinu sa najprv budujú vzťahy cez príšerne dlhé a nudné dialógy, ktoré vôbec dej neposúvajú a sú úplne zbytočné pre druhú polovicu filmu. Keď sa do deja dostanú vtáky, tak viaceré scény pôsobia viac tragikomicky ako strašidelne. Ľubovoľný béčkový horror na Hallmarku má v sebe viac napätia. ()

Protentoucel

Tento film jsem viděl jako malé dítě a byl jsem vynervovaný a vyděšený na nejvyšší míru, choulil jsem se sám ve tmě v posteli a bál se zavřít oči. Teď po tolika letech jsem to viděl znovu a jen jsem nostalgicky vzpomínal jaké to bylo a i když jsem se už nebál tak moc, musím jen smeknout, pan Hitchcock byl opravdu mistr napětí a hrůzy. ()

StaryMech

"Ptáci" si po technické stránce zaslouží obdiv, jehož se jim dostává : scénář Evana Huntera (i u nás dobře známého pod psedonymem Ed McBain), výprava, kamera, střih, odvážný elektronický doprovod, ptačí herci, některé trikové záběry a nad tím vším pochopitelně režie... Mají ovšem i své stinné stránky. Nemám na mysli drobné nedostatky jako kupříkladu málo zajímavou ústřední dvojici, ztělesněnou bezvýraznými herci. Pochybnější je samotné režisérovo rozhodnutí proměnit temnou miniaturu Daphne du Maurier v celovečerní film s prvky romantické komedie a polovičním happyendem - anebo, vzato z jiné stránky, slovem zprostředkovaný podnět pro čtenářovu fantazii v nezvratný obraz skutečnosti. Scénám, v nichž ptáci houfně napadají lidi, to jest scénám v díle klíčovým, přestože nadbytečným, navíc nelze uvěřit, a jejich násilné prodlužování dojem jen zhoršuje. Nejde ani tak o úroveň ztvárnění - ta je leckdy velmi dobrá - nýbrž o podstatu věci : o to, že poctivý/moudrý umělec pokorně couvne před výzvou, která přesahuje (nejen) jeho možnosti. A ještě jedno mám Hitchcockovi za zlé. Režisér, jak bylo jeho zvykem, i v "Ptácích" lidstvo nejen straší, ale navíc si z něj škodolibě utahuje - ať už jsou onou hrozbou Pánu tvorstva naši zfamfrnělí menší bratři, Příroda vracející úder, vlastní nevědomí nebo potlačená sexualita. Mistr musel předem vědět, že většinu diváků nepodnítí ke kritickému sebenazření a uvědomění si místa člověka na Zemi, ale k reakci právě opačné. Nechovám k ptákům vřelé city, ty opeřené ještěrky, u nichž se nelze spolehnout na nějakou závislost na páníčkovi, které se dokonce nedají ani pořádně pohladit, mi připadají spíš divné než láskyhodné. Ale s klidným svědomím (a ziskem k tomu) hlasovat pro strach z jiného a pro další roztržku s velkým přirozeným společenstvím...? Za to by si ta stará tlustá liška podšitá (Alfréde, Alfréde !) zasloužila klofanec od krkavce, s nímž se nechala po lidsku žertovně vyfotografovat. ()

phoenix9

Najviac ma dostala tá atmosféra , a ešte skutočnosť , že každá scéna vo filme má svoje opodstatnenie, jednoducho žiadne zbytočné scény do vetra , a pokiaĺ nejaký film toto spĺňa, a ma baví , a nemám potrebu pozerať na hodinky tak mu dám jednoznačne 5 hviezdičiek bez zaváhania. 90 % ()

wowosedli

Začátek filmu mi přišel takový veselý a kapku detektivní. Říkal jsem si že Hitchcock asi chce vybudovat kontrast mezi první půlí filmu a tou druhou, a tak jsem se uvelebil a s napětím očekával. Když došlo k oslavě narozenin a pak návštěvě u onoho zlořečeného výrobce krmiv tak jsem si říkal že je vše na nejlepší cestě, tj. režisér nechá postupně gradovat strach. Zplet jsem se prvotní strach se ve mě nenásobil ale vyprchával. Jakto že si ptáci museli v tom běsnění dávat přestávky? Proč vždy nějakou dobu čekali a hlavní hrdinové se zatím mohli ,,prošoušet" jak se jim zlíbilo? Žeby si režisér nechával něco až na úplný konec? Ne!!! Konec byl až groteskní připomínalo mi to návštěvu vnoučat z města u babičky na dvoře se slepicemi - protagonisté se klepali hrůzou a ptáci čekali(patrně na to zrní od toho výrobce krmiv nebo co) nechali do sebe kopat a ještě si spokojeně ,,kokodákali" .....a pak už titulky Na druhou stranu se mi hrozně líbilo že to nebilo jako ve většině hororů kde lidi hledají usilovně příčinu proč se to děje (a většinou jde o nějakou díru do pekla nebo co) ale hlavně se bojí o své životy protože to je to co by člověk v takovém stresu udělal. ()

rbr

Jednou tenhleten pták, tenhle holub, mi přiletěl k oknu a snažil se svym zobákem dostat dovnitř. Takhle pokročoval několik minut. Skoro sem se posral. Di do prdele, Hitchcocku. ()

Ganka

Možná jsem to nepochopila. Možná ten film není tak dobrý, jak se o něm říká. Jako Hitchova fanynka si troufnu říct, že se určitě nejedná o jeho nejlepší film, spíš bych jej zařadila mezi ty slabší. Hrozně se táhne, chybí napětí, až na pár zajímavých scén je to vcelku nuda. A vlastni jsem ani nepochopila ten smysl. Na závěr mi chybělo nějaké to rozuzlení, něco rafinovaného, u čeho si povzdychnu "ahá!". Ale líbí se mi ten nápad, že něco co považujeme za krásné a milé, může být v extrému vlastně děsně nebezpečné. I když by mě zajímalo, jak by mohli ptáci člověka uklovat k smrti. Napadá mě buď smrt šokem nebo vykrvácení, ale to by mohlo trvat sakra dlouho... ()

babuca

Pozrel som si to nedávno asi po 30 rokoch :) znova, je to stále fajn film ale doba sa už zmenila .... znižujem o jeden stupeň. ()

Honza_P

Všechny komentáře jsem nečetl (je jich moc), ale připadá mi, že většina lidí moc nepochopila, o čem ten film vlastně je. Že je to především PODOBENSTVÍ o vztahu člověka ke zvířatům a přírodě vůbec. Lidi si drží ptáčky v klecích pro vlastní potěšení, aniž by si uvědomovali, jaké je to v takové kleci žít. Film divákovi prostě nabízí pohled "z druhé strany", kdy se lidé sami stanou oběťmi právě takové bezohlednosti a agresivity, jakou sami projevují, aniž by jim to pripadalo divné. ()

Alfieho Ptáci po bayovsku?

Alfieho Ptáci po bayovsku?

19.10.2006

Šílená představa, řekl by si běžný divák, na jehož názor stejně vysoce postaveni mužové filmařského průmyslu moc nedají. Jenže když je hlavní role v takovém projektu nabídnuta australské krásce Naomi… (viac)

Ptačí zob

Ptačí zob

06.07.2006

Už jsme tu dlouho neměli remake. Těšíte se? Bude to maso. Ale co maso, přímo masochismus (diváků vůči sobě), sadismus (filmařů vůči divákům) a narcisismus (filmařů vůči nim samotným). Ale nebudeme to… (viac)

Remake Vtákov!

Remake Vtákov!

27.04.2005

Nesmrteľný hororový príbeh o agresívnych vtákoch terorizujúcich malé mestečko a jeho obyvateľov dostane nový kabát. Štúdio Universal Pictures totiž pripravuje remake klasiky VTÁCI od majstra filmovej… (viac)