Krásna a bohatá blondínka Melanie Daniels prichádza do malého mestečka v severnej Kalifornii za priateľom Mitchom, ktorý tam trávi víkendy. Krátko po jej príchode sa ukáže, že vtáci v oblasti sa správajú veľmi zvláštne. Melanie napadne čajka a v mestečku sa začínajú zhromažďovať tisíce vtákov, ktoré útočia na všetkých, ktorí sa objavia vonku. Jeho obyvatelia musia čeliť neočakávanej a nevysvetliteľnej prírodnej katastrofe. (STV)

Rattlehead

Přiznávám, že s tímto filmem jsem měl dlouho určité problémy - prostě mě nezaujal tolik, jak bych očekával. Teprve až s odstupem nějakých deseti let (a zhruba šesti projekcí) jsem mu přišel na chuť. Zásadním problémem je, že nesmíte čekat horor v tom obvyklém slova smyslu (i v porovnání s Psychem jsou Ptáci relativně krotcí; porovnání s puberťáckými vyvražďovačkami je už úplně mimo mísu). Zkuste se na Ptáky dívat prostě jako na film - jako na film o unuděné bohaté dívce, která chce spíše z rozmaru vrátit jednomu chlapíkovi kanadský žertík, postupem času se do něho stále více zamilovává, a vlastně jen shodou okolností se připlete přímo do nečekaných útoků opeřenců. Jako by ptačí útoky hrály v tomto filmu opravdu až druhořadou roli - ovšem důležitou. Dalším problémem je rozhodně skutečnost, že tento film je opravdu hodně slavný, a u takových bývá člověk (mající velké očekávání) logicky často spíše zklamán. Ptáci jsou pro mě přímo učebnicovým příkladem snímku, kterému jeho kultovnost spíše škodí. I s ohledem na to, že Alfred Hitchcock určitě natočil povedenější filmy. A pro ty, co v obyčejných ptácích nevidí nic strašidelného - cožpak nemohou být nejvíce strašidelné právě věci, které běžně patří do světa kolem nás, a od kterých primárně nečekáme, že nám budou nebezpečné ? Proč potřebujeme hned vraždícího psychopata s motorovou pilou nebo dvouhlavou příšeru z vesmíru ? V tom se mi Hitchův přístup líbí - hledá nebezpečí v naprosto nevinných věcech. ()

karlee

Nic moc, Hitchcock není můj oblíbenec, zatím se mi líbila snad jen Severozápadní linka, ale toto je slabé i na jeho poměry. Bát jsem se nebál a nějaký vyšší smysl jsem v tom taky nepostřehl. ()

AshT

Hitchova klasika. Jednoduchý příběh o útočících ptácích. Dobře propracované postavy a na tu dobu skvělé vizuální efekty 80%. ()

hroutil

Vskutku tristní - příšerně dlouhá nudná podívaná s neuvěřitelně špatnými efekty a chatrnou zápletkou. Vrcholem pak bylo "rozuzlení"...Achjo ()

Rimland

Je to dobrý film, to ne že ne, ale v porovnání s jinými Hitchovými kousky je prostě a jednoduše slabší. Největším problémem Ptáků jsou přitom (bohužel) sami ptáci. Mně osobně se totiž film líbil víc v první polovině, kdy využívá atmosféry chladného pobřežního městečka a soustředí se primárně na vztahy mezi postavami. Ale od chvíle, kdy se naplno spustí a do centra dění dostanou útoky opeřenců (ačkoli je to moc pěkně gradované), atmosféry citelně ubývá a co hůře, ono tam skoro vůbec není cítit napětí (s výjimkou scény před školou), i když by mělo - což u Hitchcockova filmu považuju takřka za zločin. Snad je to tím, že to ptactvo i přes své množství nepůsobí ani tak zneklidňujícně, jako spíš rozšafně. Svou roli v tom samozřejmě hraje i dnes již zastaralá triková stránka. Pro mě tak nejpůsobivějším momentem zůstává houfování racků ve Friscu na samotném začátku filmu. Jednoduchá scéna, ale ve své zlověstné tajemnosti neskutečně působivá. ()

elimS

45% - komentář 20ti slovy: Prvních 45min bezvýznamné "romantiky" - odpad! Pak začíná "mrazivá" atmosféra, hezká filmařina a triky, škoda ale té hromady střihu. A konec? Prd do prázdna!!!! ()

SONY_

Ze začátku je to trochu pomalejší, ale potom se to hezky rozjede a samotné scénky s ptáky, jak útočí, se mi hodně líbili. A to, že film vlastně nemá konec, protože nekončí "The End" tak dodává na atmosféře, která byla po celou dobu snímku velmi pěkná a docela i napínavá. /80%/ ()

Najt

No na téměř 60 let starej film to bylo víceméně luxusní. První půlka byla hodne natahována, ta druhá byla lepší. Efekty fakt hodnotit nemůžu ptz to srovnávat s dnešní dobou je fakt nesmysl, ale na tu dobu některé záběry jsou parádní, obzvlášť scéna v domě při výpadku proudu s pohledem na schodiště, to byla nádhera. Atmosféra v druhé půli byla napínavá a celkově z toho mám velice dobrý pocit, jak kdyby to byl nějaký pozitivni film, ale ony postavy, městečko i ta doba pozitivní víceméně je, takže se na to kouká dobře a fakt jsem si na konci řekl, že škoda, že to skončilo, i přes to, že jsem se vůbec, ale vůbec nebál, ale to mě vážně vůbec nevadilo. ()

J.e.r.e.c

Z pecek slavného režiséra jsou Ptáci nejslabší, ale i tak jim nechybí pár zajímavých a na Hitchcocka neokoukaných motivů. Jednak obsadil do hlavní role ženu, ale především zkonstruoval prazvláštní (pseudo)milostný čtyřúhelník, do kterého se kromě ústřední dvojice počítá ještě jeho ex a hlavně maminka (dozvuky Psycha jsou nepřehlédnutelné). Naprostým unikátem pak je, že ve filmu není vůbec žádná hudba. Hitch si však na sebe tentokrát upletl bič s tím, co chtěl divákům zprostředkovat – na realisticky vyhlížející útoky ptactva na lidi tehdejší triky nestačily a v těchto momentech se film stává spíš nechtěnou komedií. A byť finální konfrontace završená odjezdem do světa na pokraji ptákokalypsy nepostrádá pochmurnou působivost, citelně mi tu chybí nějaká typická wow! scéna, highlight kalibru sprcha, zvonice nebo práškovací letadlo, který by se zaryl do mozkové kůry jako zoban zuřivé andulky. 70 % ()

LuNaj

Chvílemi strašně dlouhé dialogy, povětšinou nicneříkající, kolikrát stupidní chování hlavní hrdinky, přesto nelze film hodnotit jinak než velmi kladně. ()

JohnnyBoy

Já si prostě někdy pořád ještě nemůžu zvyknout na to, že Hitchcock byl lenoch, který velmi často používal malované dekorace v ateliéru. Chápu jeho posedlost, kdy chce mít kontaktní dialog a v pozadí zuřící vlny Tichého oceánu (Vertigo), ale někde mi to přijde už naprosto zbytečné. Zde je podobná scéna - Hedrenová a Taylor se kochají krásou Bodega Bay..Je to bez dialogu a Taylor ukazuje jak je ta namalovaná příroda krásná. Cha cha cha. Vždycky si pak po takovém filmu plném zadních, předních, prostředních projekcí, miniaturních stavbách a oblaků z vaty pustím jeho film FRENZY. Tam Hitch prostě neměl tolik peněz a musel do ulic....Jinak Hitchcocka vlastně naprosto bez výhrad miluju, Ptáci mě po opětovném shlédnutí nadchnuly..Překvapivě nejvíce Tippi Hedren, ze které se nakonec žádná hvězda nestala, je výborná a její charakter se mi hodně líbí. Jak je aktuální....překvapivé, že z tohoto horroru přežila tahle postava lehkoživé celebritky, která je protivná tak ,že se snaží být vtipná a já chtě nechtě s ní musím soucítit.....a řekl bych za ta léta se (alespoň pro mne) stala objevem tohoto filmu. ()

Cortesz

Jeden z nejslavnějších hororů mistra žánru a také jeden z nejslavnějších hororů vůbec. Film má strašně pomalý rozjezd, začíná to jako romantický film s douhými scénami, ve kterých se téměř nic neděje, jen se nám představují hlavní postavy a dávají se dohromady, po dlouhé hodině začne nevyhnutelná katastrofa v podobě houfování a útoků ptaků a plno nezapomenutelných scén ve škole, na ulici před restaurací a nakonec v domě. Triky na dobu vzniku jsou obdivuhodné ani teď mi nepřišli poněkud směšné, herci výborní a atmosféra té doby, prostě skvělej dobovej horor s velmi originálním nápadem. Nedám celých 5* kvůli dlouhému rozjezdu. ()

Bonniesgun

Ty podivné opeřené zrůdy jsou pro mě strašidelné i když klidně sedí na střeše protějšího domu, natož když velmi sugestivně narážejí na okno auta v tomto filmu (což je podle mě nejděsivější scéna v celé kinematografii vůbec!). Nejlepší horor pro každého člověka je ten, který zobrazuje právě jeho strach. Pro mě je tohle nejlepší horor (což ale neznamená, že na něj koukám ráda!!!)… Nedokážu tento film nijak hlouběji hodnotit, protože ať se snažím být pozorná jakkoliv, většinu času se hystericky koušu do jazyka nebo si zakrývám oči. ()

lake-lake

Alfréd se snažil, ale atmosféru, kterou vykreslila v knize autorka, prostě netrefil. je to dobré, tenkrát jistě objevné, ale knize to nesahá ani po kotníky ()

Caliboss

Velké očekávání...a bohužel velké zklamání, první půlka hodně přetažená až nezajímavá, druhá sice o dost lepší, ale strach vzbudit nedokázala. A napětí? jedině snad tak v posledních minutách, kdy opouštějí dům, škoda, že je korunováno... ničím vlastně... nic se totiž nestane. Ale film má sakra velký potenciál, avšak pro mě bohužel nevyužitý ()

AlexUnited

Veľmi ma mrzí, že musím dať tak pomerne nízke hodnotenie filmu patriacemu do skupiny filmových klenotov histórie, ktoré jednoducho treba vidieť (aspoň takto som Vtákov vnímal pred tým ako som si ich pozrel). Samozrejme film treba brať a hodnotiť v kontexte doby, kedy bol natočený a v tejto súvislosti badať niekoľko pozitívnych stránok (ktoré prišli na rad až v závere), lenže hlavným problémom tohto filmového počinu sú postavy. Nielenže tu nevystupoval nikto komu by som mohol fandiť (čo by u starších filmov nebol až taký problém a dalo by sa cez to povzniesť) ale hlavná hrdinka a jej správanie (najmä na začiatku) mi bolo tak nesympatické, že by som ju najradšej predhodil tým besniacim vtákom ešte niekedy v prvej polhodine. Tá počiatočná časť filmu, kedy sa v podstate nič nedeje, iba náznakmi (mŕtva čajka pred dverami) začína divák tušiť že sa niečo chystá, by bola úplne fajn, keby (opakujem) boli charaktery postáv inak vykreslené. Takto som bohužiaľ držal palce operencom. Záverečná horrorovo-napínavá časť však už funguje absolútne skvele a z každého pohybu, z každého záberu je cítiť obrovská precíznosť poctivo odvedenej režisérskej práce. ()

Anagram

Moje první rande s Hitchcockem. Pamatuju si to z dětství, když jsem ležel nemocný a nešel do školy, kupodivu to běželo někdy dopoledne po Snídani s Novou. Tenkrát jsem si řekl, že už nikdy nevylezu ven. ()

Alfieho Ptáci po bayovsku?

Alfieho Ptáci po bayovsku?

19.10.2006

Šílená představa, řekl by si běžný divák, na jehož názor stejně vysoce postaveni mužové filmařského průmyslu moc nedají. Jenže když je hlavní role v takovém projektu nabídnuta australské krásce Naomi… (viac)

Ptačí zob

Ptačí zob

06.07.2006

Už jsme tu dlouho neměli remake. Těšíte se? Bude to maso. Ale co maso, přímo masochismus (diváků vůči sobě), sadismus (filmařů vůči divákům) a narcisismus (filmařů vůči nim samotným). Ale nebudeme to… (viac)

Remake Vtákov!

Remake Vtákov!

27.04.2005

Nesmrteľný hororový príbeh o agresívnych vtákoch terorizujúcich malé mestečko a jeho obyvateľov dostane nový kabát. Štúdio Universal Pictures totiž pripravuje remake klasiky VTÁCI od majstra filmovej… (viac)