Krásna a bohatá blondínka Melanie Daniels prichádza do malého mestečka v severnej Kalifornii za priateľom Mitchom, ktorý tam trávi víkendy. Krátko po jej príchode sa ukáže, že vtáci v oblasti sa správajú veľmi zvláštne. Melanie napadne čajka a v mestečku sa začínajú zhromažďovať tisíce vtákov, ktoré útočia na všetkých, ktorí sa objavia vonku. Jeho obyvatelia musia čeliť neočakávanej a nevysvetliteľnej prírodnej katastrofe. (STV)

Marty89

Opravdu nerozumím zdejšímu hodnocení, tenhle film na to rozhodně nemá. Postavy jsou naprosto nezajímavé a minimálně první hodinu se neděje vůbec nic zajímavého. Bohužel ani potom se situace o moc nezlepšuje. Jediná lepší scéna nastává asi 3 minuty před koncem (průchod Mitche do garáže a zpátky) a to je doslova tragické. Navíc mi ve filmu úplně chyběla nějaká pointa, proč vlastně ptáci útočí. Až do poslední chvíle jsem na ní čekal a ejhle, konec filmu. Byl to první film, který jsem od Hitchcocka viděl a obávám se, že na delší dobu poslední. Pokud jste obyčejný divák, tak nedejte na zdejší vysoké hodnocení a zeširoka se filmu vyhněte. Jste-li hitchcockový fajnšmekr nebo jiný nadšenec, tak se dobře bavte (ačkoli já jsem zde k "pobavení" moc nenašel). ()

Germanotta

Zo začiatku som nechápala prečo Melanie vlastne prišla za Mitchom do Bodega Bay? Nikto by sa netrepal takú diaľku kvôli chlapíkovi, ktorého poznala 2 dni. Toto bola jediná vec, ktorá sa mi nepáčila na tomto filme. Charizmatická herečka v hlavnej úlohe dodala filmu dve tváre. Hitchcock veľmi dobre vystihol strašidelnú atmosféru, ten zvuk vrán bol naozaj odporný a to malo tie najväčšie grády, čo sa týka koncu tak ten ma moc neuspokojil, čakala som, že mi bude zodpovedaná hlavná otázka: "Prečo vlastne stále vtáci útočili na ľudí?" a odpovede som sa nedočkala. ()

Babous

Hitchocka všeobecně příliš nevyhledávám, ale tohle se mi líbilo. Zajímavá zápletka, několik děsivých momentů - vyklované oči, ale pomalý rozjezd. ()

herr_carter

Jelikož jsem film viděl poprvé relativně nedávno, asi už bohužel nedokážu ocenit tu hloubku a kvalitu, než se vůbec začne něco dít, vše se dosti vleče - od druhé půle už je to ale horor se vším všudy...............moje hodnocení = 6,5 z 10. ()

Melios

Hitchcockov klasický horor ,ktorý môže vyzerať z dnešného pohľadu jednoducho ,ba až primitívne ,no na svoju dobu to bol priekopnícky film. Pokiaľ viem ,toto je najstarší epidemic / apocaliptický film. Ja ,ako amatérsky filmár si môžem zobrať z filmu len to najlepšie a odporúčam zhliadnuť ďalším filmárom ,aby si všimli všetky jednoduché prvky vo filmu a inšpirovali sa nimi. 4* - Psycho u mňa vyhráva stále na plnej čiare ,ale bolo to zaujímavé a pútavé. ()

srbak

Vtáci patria medzi Hitchcockove najznámejšie a najpovestnejšie filmy - osobne som si pôvodne myslel, že to je najmä pre hororovú tematiku, ktorú v tomto snímku zvolil, no povedal by som, že práve tá je nakoniec najmenej výraznou linkou za celé 2 hodiny stopáže. V čom Hitchcock vo Vtákoch vyniká je práve ľahkosť, ktorou dokáže prenášať príjemné konverzácie do vyhrotených situácií, ale aj napätie, ktoré je schopné vyeskalovať behom niekoľkých sekúnd len na základe série statických snímkov. Vtáci jednoznačne patria medzi výnimočné filmy, ktoré v kinematografii nemajú obdoby, ale povedal by som, že minimálne z môjho pohľadu dosť doplácajú na zmes romantiky, drámy, thrilleru a sugestívneho hororového podmazu, ktorý sa v tom všetkom mieša. Tento film by omnoho lepšie fungoval len ako konverzačný thriller s neviditeľným nepriateľom, pretože akčné scény sú jedny z tých horších aspektov, no na ten rok sú stále veľmi obstojné. Posledných 10, možno 15 minút filmu tempo a moment prekvapenia úplne zmiznú a to je asi najslabšia časť filmu, od ktorej som očakával o dosť viac. V neposlednom rade by som vyzdvihol hlavne skvelú scénu kde Tippi Hedren čaká pred školou na malú Cathy- to bol moment, kedy som sa ja sám necítil komfortne a z úžasom som čumel na obrazovku. ()

klúčik

Vtáci je klasické filmové dielo. Drží ťa v napätí, viem si predstaviť čo to urobilo v rokoch vzniku filmu. Dnes je to nostalgia. 90%. ()

bari68

Vtáci aj po 45-tich rokoch od svojho vzniku sú dôkazom,že dobré filmy nestárnu. Za staršie sa dajú považovať triky, na ktoré síce vo filme kládol Hitchcock veľký dôraz,dnes už by sa ale útokov vrán a čajek nebál snáď nikto. Aj keď ide o horor, kde sa nijako nebojíme,tak len musíme potvrdiť,že scény útokov majú ako aj v iných jeho filmoch v deji gradujúcu atmosféru.Napätím sa to Psychu nevyrovná ,ale do kolónky kultových hororov so známkou veľmi dobrý určite patrí. ()

see_sawandrew

Popírat Hitchcockovu zručnost tvořit napětí je stejné jako říct o Kubrickovi, že neumí hypnotizovat obrazem. Ptáci jsou sice řemeslo bez viditelnější stopy skutečného zápalu, ale je to řemeslo setsakra poctivé. Některé scény jsou doslova nedýchatelné, s dokonalým důkazem, že pouhé třepotání křídel může diváka napnout k prasknutí - chválím tedy absenci hudby, která by napětí jen a jen kazila. Také z klidnější první poloviny je každým coulem cítit Hitchcockův styl snímání dialogů a patřičná pozornost detailům. Dvojexpoziční scény s ptáky sice nevypadají vždycky úplně přirozeně a během napjaté scény s vránami by mnohem lépe zapůsobily kontinuální záběry a proměna mizanscény mimo plátno (úplně vidím tu jedinou vránu - nájezd na herečku - odjezd nebo švenk - celé hejno), nicméně i střihem se Hitchcockovi podařilo docílit kýženého efektu. Dnes už jsou Ptáci klasikou, na které se zub času podepisuje, ale ruku na srdce: Přestože Ptáci vlastně nejsou horor, lepší film na toto téma doposud nikdo nenatočil. A novodobé pokusy ala Netopýři či Kaw? Nechtějte mě rozesmát. :-) 75% ()

xaver

Klasický horor z dílny A.Hitchcocka. Zajímavý, i když trochu jednoduchý příběh. Slušné herecké výkony a výborná kamera a mistrovská režie. Dnešní generace, smlsaná akčními snímky shlíží na obdobné filmy tak trochu s despektem, co se jistě odráží i v některých hodnoceních, ale naprosto neoprávněně. Umění Hitchcocka vytvářet atmosféru napětí bez zbytečných přetechnizovaných efektů je záviděníhodné. Většina současných hororů je založena na nesmyslně drastických scénách, kde stříká krev a vzduchem létají lidské údy. Právě proto si tento snímek si určitě zaslouží vysoké hodnocení. ()

Han22

Nepočítám-li Psycho, které je spíše hororovým thrilerem, byli Ptáci asi nejstarším z klasických hororů, který jsem v rámci běžného tv sledování a půjčování videokazet viděl. A co naplat, je to prostě klasika i po těch 50 letech. Tam kde se hororoví tvůrcí více či méně plácali v gotických béčkách natočil Hitchcock v podstatě základní stavební kámen zvířátkového hororu a jeden z mála áčkových hororů té doby. Můžu kroutit hlavou nad dvouhodinovou stopáží, ve které padesát minut zabere seznamování s postavami, ale ono to funguje. Těch padesát minut se opravdu nic neděje, ale díky krásné kameře, zajímavým postavám a skvělým dialogům se nuda nedostaví a když pak pozvolna začínají ptačí útoky, zatraceně moc Vám bude na všech záležet. Triky či vycvičení ptáci jsou fantastičtí, každý další útok je zběsilejší a za vrchol považuji jednu z posledních scén s bezmocnou Melanií přitlačenou houfem ptáků ke dveřím, která se marně snaží uniknout z mínosti. A nebo závěr s krajinou posetou stovkami zlověstně čekajících ptáků, u kterého člověk téměř nedýchá. Škoda otevřeného konce a nulového vysvětlení, ale to jsou jen drobné kazy. Mimochodem, docela mě překvapilo že Jessica Tandy, kterou znám z různých rolí babiček z 80. let je už tady docela stará. Horor roku 1963. ()

HiddenDragon

"Ptaci" jsou jeden z nejznamejsich Hitchcockovych filmu a ve sve dobe pusobil urcite uzasne. Nektere sekvence jsou trikove koukatelne i dnes, ale jinak je na tomto snimku ten zub casu docela znat. To stupnujici napeti s pribyvajicimi ptacimi utoky je citit, ale prece jen podobne filmy se dnes uz toci trochu jinak a maji sviznejsi tempo a lepsi efekty, takze kdybych mel srovnavat s jinymi horrory nebo katastrofickymi filmy, budou mit "Ptaci" uz velkou konkurenci. Jako thriller to moc neberu - pro me thriller musi mit lidskeho padoucha. Pokoukani je to ale slusne, uz kvuli Tippi Hedren, ktera je opravdu kouzelna a umi pusobit sexy a rostacky, i vydesene. Jakoby romanticka linka pribehu, ktera se od roztomilych "lovebirds" presune k zachrane holeho zivota pred miliony ptaku, je jako zaklad deje pouzita vkusne a nerusi. Nejlepsi jsou asi zvuky - skreky a susteni kridel, ktere pusobi i v dnesni dobe hodne napinave - a pak posledni scena s vecernimi mracny, kterymi prosvita svetlo a odhaluje pocetni silu zvireciho nepritele. ()

Zagros

Další mezera ve filmovém vzdělání zaplněna. Hitchcock je pro mě specifický režisér. Vždy si vezme „bláznivý“ nápad a udělá z něj pozoruhodný film. Co se mi velmi líbí, je jeho invence. Filmy od něj mají vždy originální zápletky a překvapivé zvraty. Navíc dokáže naprosto perfektně budovat napětí. Pomalý rozjezd vás může začít uspávat, když se ale užuž chystáte film vypnout, začne se něco dít. To vás tak vtáhne, že dokonce filmu nedokážete odtrhnout zrak. Přesto, že těch více než padesát let je na filmu vidět, nic to neubírá na napětí. Práci jsou rozhodně klasika, kterou se vyplatí vidět ()

borec999

Jeden z tých filmov, ktoré škaredo zostarli a ktoré už dnes nemajú príliš čo ponúknuť. Tempo rozprávania je veľmi pomalé a klasický úvod na zoznámenie s postavami trvá namiesto 20-30 minút hodinu a pol. Nepomáha ani to, že v týchto 90 minútach sa z hororového hľadiska takmer nič nedeje a Vtáky pôsobia skôr ako romantický film než horor, keďže sa dej sústredí hlavne na vzťah Melanie a Mitcha. Posledných 20 minút sa začne konečne niečo diať, pričom pár scén s vtákmi pôsobí skôr komicky ako strašidelne(staré triky), no pár vyzerá ako tak obstojne aj dnes (asi tie, kde Hitchcock pustil na Tippi Hedren reálne vtáky). Osobne mi nesadol predčasne utnutý a nejasný/neurčitý záver bez vysvetlenia. Celkovo, okrem scény s vtákmi pripravujúcich sa na útok pred školou a ich následný atak na mesto vlastne nie je vo filme moc o čo stáť. 2* a 40% z úcty k veku filmu. Novodobému remaku by som sa určite nebránil... ()

Revolver

Výrazně slabší než ostatní mistrovi kousky , ovšem když jsou na scéně útoky ptáků film nabírá spád a posledních 20 min. v obležení ptáků uvnitř domu jsou ukázkou filmařské geniality. ()

cab

Atmosferu i dobre herecke vykony film obsahuje, ale diky svemu datu vyroby se nedostavuje strach nebo podobny pocit uzkosti. Ocekavani byla vetsi uz kvuli tvurci na rezijni stolicce a vsemoznym doporucenim z filmovych kuloaru. 60% ()

Alfieho Ptáci po bayovsku?

Alfieho Ptáci po bayovsku?

19.10.2006

Šílená představa, řekl by si běžný divák, na jehož názor stejně vysoce postaveni mužové filmařského průmyslu moc nedají. Jenže když je hlavní role v takovém projektu nabídnuta australské krásce Naomi… (viac)

Ptačí zob

Ptačí zob

06.07.2006

Už jsme tu dlouho neměli remake. Těšíte se? Bude to maso. Ale co maso, přímo masochismus (diváků vůči sobě), sadismus (filmařů vůči divákům) a narcisismus (filmařů vůči nim samotným). Ale nebudeme to… (viac)

Remake Vtákov!

Remake Vtákov!

27.04.2005

Nesmrteľný hororový príbeh o agresívnych vtákoch terorizujúcich malé mestečko a jeho obyvateľov dostane nový kabát. Štúdio Universal Pictures totiž pripravuje remake klasiky VTÁCI od majstra filmovej… (viac)