Osudy dobrého vojáka Švejka

• Československo Dobrý voják Švejk (viac)
Animovaný / Bábkový / Komédia

Jiří Trnka

Kamera:

Emanuel Franek

Jan Werich

Tři epizody ze světoznámého humoristického románu Jaroslava Haška v proslulém loutkovém filmu Jiřího Trnky. Názvy jednotlivých epizod: Z Hatvanu do Haliče, Švejkovy nehody ve vlaku a Švejkova budějovická anabase. Vypráví: Jan Werich. (woody)

Krissty

Fantastické loutky.. Ostatně jako vždy.. Navíc ještě ten perfektní dabing Jana Wericha.. Trnka a Werich - ti se hledali, nádherně jim to klape! :) Jen je škoda, že je to rozkouskované a jedná se jen o malinkou část knihy.. Klidně bych zkoukla celovečerního Švejka v podání Trnkových panenek :) ()

kaylin

Knihu jsem nikdy nečetl, a tak k ní nemám skutečně vztah. Nevadí mi proto filmová verze s Rudolfem Hrušínským. Naopak, mám ji docela rád. Trnkova verze se skvělým Werichem, který všechny tři části namluvil, není však skvělá o nic méně a jedná se o výborný film, který neztrácí ani na animaci nic po tolika letech. ()

topi

Jeden z nejlepších loutkových filmů vůbec. Kdo má rád Jaroslava Haška, Jana Wericha, Josefa Ladu bude nadšen a uchvácen. Ve spojení s Jiřím Trnkou a hudebním skladatelem Václavem Trojanem absolutně geniální nepřekonatelná záležitost. Nemám více slov. ()

Trainspotter

Trnkova kouzla se stop-motion animací jsou kouzelná a vždycky mi vyrazí dech svou dokonalostí a absencí jakéhokoliv trhaného pohybu, vše je nádherně plynulé a perfektně nasvícené. Co se týče tématu, každé zpracování Švejka je něčím zajímavé, tohle má však tu správnou atmosféru a Švejk vypadá jako Švejk a ne primárně jako blb. ()

Cheeter

Krásné loutkové ztvárnění Švejka, které mi dlouho unikalo. Již dlouho znám audioverzi, kterou nemluvil právě Jan Werich. To, že je i jím namluvený loutkový film mě velmi potěšilo. Proto palec nahoru. ()

C0r0ner

Švejk jako postava mi nikdy příliš k srdci nepřirostl a ani Trnkova verze není kdovíjaký skvost, i když je ze všech filmů asi nejzajímavější, pravděpodobně zpracováním jako takovým. Navíc bylo fajn slyšet Jana Wericha, jehož dabérské schopnosti jsou nepřekonatelné. Že by to ale muselo mít 85%... 75% ()

tomtomtoma

Osudy dobrého vojáka Švejka jsou rozkošným satirickým uličnictvím. Nejslavnější knižní titul spisovatele Jaroslava Haška bývává v českých zemích vítán s nadšením v těch početných filmových adaptacích. Jiří Trnka zkombinoval svou největší filmovou přednost - loutky (jsou Trnkou vyvedeny i s prostředím do úžasných podrobností) s kreslenou částí (zde mohl Trnka ve Švejkově vyprávění rozpohybovat známé knižní ilustrace Josefa Lady - tak charakteristické pro Haškova Švejka). Ovšem pro diváky se soubor tři krátkometrážních filmů stává okouzlujícím a nezapomenutelným pro ten mluvený komentář sarkastického klauna Jana Wericha (však se Werich dostaví k soudu hned potom). Osudy dobrého vojáka Švejka z Trnkovy dílny jsou rozkošně zábavnou podívanou. ()

dr.fish

Werichovi se povedlo zvěčnit Haškova Švejka pro další generace rozhlasovou nahrávkou, kterou znám téměř nazpaměť. Připojením obrazu formou loutkového filmu si i náš zrak přijde na své, a je to opravdu velká legrace. Blbost lidská je opravdu věčná a není lepšího románu o ní, než je Švejk. ()

Mylouch

Trojice osiřelých dílů zůstala jako svébytné dílo i inspirativní vzor Steklého hrané verze a jako výzva k zamyšlení, až vám na facebook nebo do datové schránky začnou chodit vzkazy "Jak se máš, pacholku ? Jungwirt." ()

Sfinkter

Zlatá éra naší animace už je dávno pryč, ke starým časům nám dalo přičichnout Fimfárum, ale už asi nikdy nebudeme opět na světovém výsluní, jak tomu bylo před půl stoletím. ()

Ravi

Trkovka s hlasem Jan Wericha je moje nejoblíbenější zpracování Švejka. Nádherně pojaté, skvěle odvyprávěné a ty loutky prostě umějí hrát. Mají své kouzlo. ()

mcleod

Překvapilo mě, že jde jen o tři krátké a v kontextu celého příběhu ne až tak rozsáhlé epizody, které podle mě jen velmi zlehka naznačují smysl postavy samotného Švejka. První díl dokonce začíná víceméně bez jakéhokoli kontextu, že jsem v prvních minutách zapochyboval, zda jde opravdu o první díl... člověk vlastně ani moc neví, co se to děje, působí to jako nějaké již načaté pokračování. Jinak je to Jiřím Trnkou natočené dobře a Jan Werich k tomu sedí výborně... ale čekal jsem něco jiného. I když film mi (hlavně v zobrazení postavy Švejka) nepřipadá ideální, líbil se mi v tomto srovnání o chlup více. ()

Fox85

Filmy s Hrušínským mám opravdu rád a tato adaptace je podle mě stejně dobrá, možná i lepší. A loutková animace bravurní [LFŠ2019] ()

Zagros

Švejk s Hrušinským je výbornou adaptací, o které si myslím, že už nemůže být překonána. To je ovšem řeč jen o hrané verzi. Dobrý voják Švejk v loutkové podobě je také úžasný. Tento formát možná Švejkovým příběhům svědčí ještě lépe. Animace je skvělá a společně s namluvením Jana Wericha tvoří velmi příjemný celek. Paradoxně největším mínusem je samotný Švejk. Tento druh „hlavního hrdiny“ mi zkrátka nesedí, což je ovšem jen můj problém a film si stejně jako hraná verze nejméně čtyři hvězdy zaslouží. ()

Letní filmová škola se blíží

Letní filmová škola se blíží

19.07.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, představí v sekci Ikona méně známou tvorbu i nejzásadnější snímky rakouského režiséra, držitele dvou… (viac)