Do ruského zajateckého tábora se s mnoha dalšími dostane i voják Švejk se svými kamarády - jednoročákem Markem a učitelem Bibličkou. Odtud jsou posíláni na zemědělské práce. Švejka a Marka si vybere ruský sedlák Ivanovič. U něho upovídaný Švejk vypráví, jak zachránil carovi život. Vyprávění i další Švejkovy řeči zaslechnou četníci a odvedou ho jako špiona k veliteli. Vojenský náčelník se nemůže se Švejkem domluvit a pošle ho proto na Sibiř, kam už předtím četníci eskortovali Marka. V táboře na Sibiři vládne nuda. Jediným vzrušením je návštěva rakouského Červeného kříže. Na jaře odvezou zajatce na práci za frontu. Tam se Švejk dozví, že zemřel císař František Josef I. a rozhodne se zúčastnit se jeho pohřbu. Cestou se ocitne v ruském revolučním vření a zasahuje aktivně do různých událostí... Doma na něho čeká věrná hospodyně paní Müllerová, která každý den chodí na nádraží. A jednoho dne Švejk skutečně přijíždí - se smečkou psů, která má být základem jeho nové poválečné existence. (Podle dobového popisku.) (oficiálny text distribútora)

kaylin

Ruské zajetí se povedlo více než "Švejk na frontě", ale zase se mi více líbil první Lamačův film "Dobrý voják Švejk". Ruské zajetí režíroval Svatopluk Innemann a nová režie sérii prospěla. Je to nabité vtipem, který funguje, krátký film rozhodně nenudí, a celkově je rozhodně čemu se smát a nad čím se bavit. ()

PetraMishka

Ze třetího dílu Švejkových lapálií se dochovalo velmi málo. Na to jsou pak zajímavější obrazové přílohy, které dávají tušit, jak skvělý to film mohl být. Je to velká škoda a zajímalo by mě, zda byl film hodně poškozen, nebo nebyl pro sestřih tak zajímavý, že z něj zbylo takové torso. ()