Film sa odohráva v časovom rámci 1939-1943 a jeho ústrednou témou je problém spolužitia Ukrajincov, Židov a Poliakov na poľskej Volyni, dnešnej severozápadnej Ukrajine, ktorý ústi do masakra Poliakov. Scenár bol napísaný podľa zbierky poviedok Stanisława Srokowského s názvom "Nenávisť". Zosia Glowacká je dievča z malej dediny v juhozápadnej časti Volyne. Miluje ukrajinského chlapca Petra, ale otec jej vybral za manžela bohatého vdovca Skibu s dvoma deťmi. Čoskoro vypukne druhá svetová vojna a život dediny sa tragicky mení. Fašistická okupácia Sovietskeho zväzu, židovské pogromy, príchod Nemcov, nepodarená ukrajinská snaha o vytvorenie nezávislého štátu, víťaziaca Červená armáda a besnenie Banderovcov. Uprostred vojnového chaosu, etnickej nenávisti a zla príde Zosia o manžela. Zúfalo sa snaží prežiť a zachrániť svoje deti... Jej príbeh je zrkadlom celej zložitosti vtedajšej doby. (TV JOJ)

LEGACY

Film ,který dá vzpomenout na Иди и смотри, nebo Nabarvené ptáče, jenž se právem mohou pyšnit nálepkou velkofilmu se vším všudy. Volyň je v prvé řadě hrozytánsky pečlivě natočený film, s atmosférou a jakousi nesmlouvavostí. Je celkem fascinující nakolik se situace změnila nyní, kdy jsou Ukrajinci a Poláci národy bratrské a Poláci přijímají Ukrajince k sobě domů. Otázka Banderovců a jejího přetrvání v formě jakéhosi matného radikalismu, je také zvláštní. No, dlouho mně takhle nestály vlasy hrůzou. Ukrajinský a polský jazyk v jednom - poslouchám. ()

J.Lajner

Mrazivý horor s těmi nejodpornějšími monstry, jaké kdo stvořil. Míra děsu, maximální. Očekávaná katarze, nulová. Zahnutý srp, zaražený hluboko do diváckého srdce. ()

Autogram

Sila poľskej filmovej tvorby sa prejavila naplno. Neveril by som, že vo vojnovom filme budú fašisti tým najmenším zlom, ktoré trápi obyčajných dedinských ľudí. Prvýkrát sa mi počas filmu obracal žalúdok z toho starostu, ktorý posluhoval vždy aktuálnemu zlu, ktoré ovládlo krajinu. No záverečná polhodina utrpenia bola jedna z najťažších v mojom filmovom živote, porovnateľná len s Choď a pozeraj sa. Zosia musela utekať a neobzerať sa a tak sme len my videli, že vlk je jediný tvor, ktorý neublíži dieťaťu. Ďalšie filmárske špeciality ako alternatívne scény záchrany pripomínali, že film nie je o jedinom prípade, ale o utrpení celej komunity. –––– Bratři i sestry v Kristu, drazí Ukrajinci, nastal konec našeho útisku. Klademe do hrobu Polsko. –––– Můžu se vás zeptat? Kde je ta tajná organizace, která chce válčit s Němci, a nedokáže ubránit lidi před cháskou se sekyrami a vidlemi? –––– Svět je nakažený přílišnou oddaností své vlasti, svému národu. A mírou té oddanosti je síla nenávisti k jiným národům. ()

vyfuk

Vole, Volyň, kurva. Suchý film, po kterém vám držka zůstane dlouho beze slin. Film, který začne v celku zvláštní grafikou, která je více než kvalitní, ale hned po chvíli vám dojde, že k filmu moc nepatří. Už jenom tím, že rychle zjistíte, že místo ve Wajdově jednoduché, ale za to krásné Katyni jde v tvrdém syrovém dramatu, kvůli kterému Zdenda Troška odešel ze sálu už při reklamách, protože cítil nebezpečí. Film totiž jede svou na vlně žití na ztraceném Polsku a Ukrajině na vzestupu, kde milovníci tohoto typu filmu jenom slintají. Ale jak já už předeslal, já měl suchou hubu. Už kvůli tomu, že pro postavy vyjádřit nějaké jednoduché emoce, je asi stejně reálné jako pro pacienty AKTIPu vykakat raka. To vše se odráží k tomu, že vy se nedokáže moc ani do postav vcítit a nějak s nimi prožívat film jako takový. V tom jinak se ale to vykompenzovalo v brutalitě. Ta na film koresponduje v celku skvěle. Podobný případ historie můžeme tak nějak sledovat i v Habermannově mlýnu. Budu hajzl, ale jednoduše si šťouchnu v tom, že pan Herz tu tématiku za mě zvládl mnohem lépe. A bylo to tak jednoduché. Ono není, co dodat. Je to obrovská škoda, ale ne vždy slunce jasně svítí. ()

cpt.Lynch

Poláci umí. Nejen uzeniny, ale i film. Polsko – Ukrajinsko – Sovětsko - Německé etnické čistky a genocida za užití seker, vidlí a hořících stodol. Někdy až pekelné výjevy krutosti, z kterých však divák postupně otupí. ()

Killda

Nekoherentní směs obrazů bez řádného uchopení příběhu a s absolutně odpudivou střihovou složkou. Film neví, co chce odvyprávět, neví přes koho to odvyprávět. Poláci tento film obdivují, Ukrajinci nenávidí... a já tak nějak chápu obě strany. Volyň totiž měla ohromný potenciál stát se silným filmem o válce bez války, ale je to film mizerně odvyprávěný a trestuhodně bezemoční. 5/10 ()

KeithMaxwell

Vzhledem k zdejším komentářům sem čekal emočně zdrcující a depresivní zážitek, asi je to jen můj problém ale ten se i přes řadu hnusných scén a brutální závěrečné půlhodině nedostavil a nemužu se ubránit mírnému zklamání, velmi podobné Jdi a dívej se semnou dokázalo pohnout nesrovnatelně víc a i po měsících si ho dokážu živě vybavit, tohle je pro mě "jen" velmi kvalitním válečným dramatem od kterého sem čekal ještě víc. ()

venca163

Hrůza, peklo, zmar. Aspoň měsíc jsem to nemohl dostat z hlavy. Za mě použitá forma naopak podtrhuje vyznění na nejvyšší možnou mez, je to strašně silný - smutek, lístost, soucit, mrazení, vztek, nenávist... Změnili se za těch cirka 80 let tyhle agresivní polo-vopice? (100%) ()

Daddko

Pekné dielo. Prvé čo ma napadlo je podobnosť vraždenia Ustašovcov fašistického Chorvátska (Srbov, Židov,Rómov...), o tom kvalitný film takéhoto rangu ešte nevznikol. A na druhom mieste povedzme Čečenci, podrezať, vypichnúť oči a oskalpovať. Niektorí Ukrajinci oslavujú Banderovcov ako hrdinov, zámorie s ich diasporou nakrúca oslavné filmy, napr. Zalizna sotnya: https://www.csfd.cz/film/421866-spolecnost-hrdinu/komentare/. A ich potomkovia pokračujú. Ukrajinský veľvyslanec 2.2.2019 sa pre Český rozhlas vyjadril že téma "Ukrajinskej povstaleckej armády a jej zločiny (napr. Wolyň) je v Českej republike vytvorené trochu umelo. Ide o mýtus, ktorý komunisti vytvorili v Československu po druhej svetovej vojne a ktorý je žiaľ stále nažive." Lajčák bol v 01/2019 na Ukrajine, tam ho s podobnými cipovinami neskúšali. A naviac v slovenských médiách by sa p. veľvyslanec asi nechytal, tu sme si ich zažili na v rokoch 1945-1947 na vlasnej koži. ()

Maynard.

Jeden z nejkrutějších filmů, co sem kdy viděl, brrr. Některý záběry z hlavy jen tak nevyženu, takže až se mi zase budou zdát vošklivý sny, vím po čem to je :o). Začátek filmu ukázka krásných tradic - svatba atd. A pak se to pomaličku rozjíždí... Usekunutý hlavy, ruce, stažený kůže, upálený děti a tak dále, a tak dále. Tenhle film je fakt hodně kontroverzní a tak jak chce, tak vzbuzuje spousty emocí. Válka dělá z lidí zvířata. A to i ze sousedů. Myslel sem, že největší sadisti byli němci, ale ty měli zbraně. Tady si to dávaj vesničani sekerama, vidlema, nožena...Fakt humáč. Rozhodně není film pro holky. Ale je to hodně kvalitní snímek, kterej je asi právem v TOPce. ()

Forsberg11

Ťažký a mimoriadne depresívny film, ktorý by v kine mnoho ľudí nerozdýchalo. Záverečná pol hodina je skutočné filmové inferno, kde sa udeje viac brutálnych vrážd a absolútneho gore, ako v hociktorom kvalitnom exploiťáku. 150 minút je možno pre niekoho veľa, ale Wolyni sa darí držať diváka v neustálom napätí, stále sa niečo zaujímavé deje a naviac sa podarilo vytvoriť neuveriteľne nepríjemnú a dusnú atmosféru, ktorá vás dokonale vtiahne do vojnového Poľska. 85 %!! ()

Sdoom

Dlouho jsem nevěděl, jak tenhle film ohodnotit, natož okomentovat. Při sledování jsem si dlouho říkal, že je to sice zajímavé, kruté, ale taky chvílemi pomalé až budné a nepřehledné. Po pár dnech, když se mi to rozleželo v hlavě, nebylo co řešit. Ta první hodina a půl najednou dává naprosto přesně smysl a dává tušení, že začně přituhovat. Ovšem nakonec divák zjistí, že nepřituhuje, ale že přichází naprostá apokalypsa a nezbývá než jen konsternovaně sedět a děkovat v duchu za čas a místo, ve kterém se vyskytuje. Naprosto zničující závěrečná půlhodina ve mě zanechala opravdu hlubokou stopu a nebylo mi vůbec dobře při vědomí, že nacionalistická rétorika se v současné době pomalu a plíživě vrací do společenského diskurzu jakožto téměř hlavní proud. Válka je zlo, na tom se shodne asi naprostá většina lidí. Ovšem nacionalismus není o nic menší zlo, a kdo nevěří, ať se podívá na Volyň. (HD, orig,) ()

Soweek

Nehodnotím a hodnotit nebudu. Stále se nemohu rozhodnout jestli je tento film za 5 hvězd nebo za odpad. Jedna věc je sledovat násilné válečné filmy s tisíci mrtvými vojáky, věc druhá je ale sledovat válečný film kde je násilí pácháno na civilistech, zejména ženách a dětech různého věku a to takovým explicitním způsobem, až se z toho opravdu zvedá žaludek. ()

JADIM

Drsná ukážka toho, ako to fungovalo v Polsku a hlavne v malých Polských dedinách počas 2. svetovej vojny a že nacizmus nebol jediným problémom Polska. Príbeh síce nemal pevnú štruktúru a často bol chaotický až som sa v tom úplne zamotal, ale nakoniec som sa z toho úspešne vymotal a pochopil som hlavnú myšlienku filmu. Myslím, že Volyň by mali vidieť všetci, čo tvrdia, že ZSSR sú hrdinovia vojny. Realita, teda vlastne história je však trochu iná. 8/10  ()

klukluka

Hlava si u toho neodpočala, je to náročný, komplikovaný film. Je to ale opět film naprosto mimořádný, což přičítám zejména Wojciechu Smarzowskemu a jeho nekompromisní nekorektnosti v dnešní hyperkorektní době. Nenávidím Ukrajince, protože jsem přesvědčen o tom, že nelidsky ubližovali nám Polákům? Tak o tom natočím brutální film bez příkras. Koukal jsem na to s otevřenou pusou, jinak se to snad ani nedalo. Tenhle chlap je pro mě chlap s obrovským, ale fakt obrovským CH. Svět má štěstí, že se rozhodl stát režisérem. Byla by hrozná škoda, kdyby svoje chlapáctví neměl možnost přenášet na milióny nás, kteří mu v tom nesaháme ani po kotníky. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července

18.07.2017

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z… (viac)

19. Kino na hranici = kino pro mě

19. Kino na hranici = kino pro mě

22.04.2017

Jarní filmový maratón nad hraniční řekou Olší se blíží. Devatenáctá těšínská mezinárodní filmová přehlídka Kino na hranici, která se každoročně koná na přelomu dubna a května v Českém Těšíně a… (viac)

Polští orli

Polští orli

11.05.2016

Do sekce Ocenění přibyli Polští orli. Ocenění našich severních sousedů má za sebou teprve krátkou historii. Uděluje se od roku 1999 a momentálně oceňuje filmy a seriály v devatenácti kategoriích.… (viac)