Najhorší zvuk, ktorý môžete počuť v raji, je zaklopanie na dvere. Jennifer Lawrence a Javier Bardem hrajú v thrilleri matka! manželský pár. Ich idylické spolužitie v krásnom dome v lone prírody naruší príchod nezvaných hostí, ktorých počet neustále narastá. (Cinemart SK)

MyrnaAlec

WTF ??? Klasické drama nebo jakási alegorie ? Kritika mediálního průmyslu ? Či SF s Kostějem Nesmrtelným ? To možná ví/neví sám autor. To skleněné srdce bylo ale fakt působivé. Aronofsky točí čím dál slabší filmy, měl by si dát pauzu. ()

Daertelon

Souhlasím s tím, že je to nezapomenutelný film, ale chápu i to, proč většinu lidí nijak neoslovil. Je to dílo vyloženě artové, velice umělecky abstraktně surrealistické a řekl bych, dost absurdní. Ale o to přeci v tomhle živém obrazu jde. Málokdo asi umí pojmout celou tu scénu jako dílo mimořádně umělecké, zaměřené na svůj smysl a ne na svou formu. Není to asi film, na který se podíváte s popcornem v mezerách pohovky a budete se těšit na útočící strachopudy. Určitě se na to večer nemrknete s partou kamarádů u pivka. Měli byste se spíš snažit dívat se na to stejnou optikou, jako když v galerii obdivujete obraz a snažíte se ho pochopit. Z dálky, ale přesto v něm. Matka! je výtečný jinotaj, a když to víte, vše vám začne dávat smysl. Podívejte se několikrát, a i když vám to ani potom nic nedá, asi nejste ten správný artový typ. 95% ()

AlexUnited

Tvorbu režiséra Darrena Aronofskeho zvyknem hodnotiť pomerne kriticky, jeho doposiaľ údajne najvydarenejšie a najpopulárnejšie diela ma nejako nenadchli, ale tento kúsok sa mi na moje prekvapenie dosť páčil. Aj bez rôznych skrytých odkazov a symboliky by to bol sám o sebe kvalitne stvárnený príbeh o tom, ako dať taktne najavo otravným návštevníkom, aby konečne vypadli, že by mal už človek rád doma kľud. Hlavná hrdinka bola sympatická, súcitil som s ňou, fandil jej a Jennifer Lawrence svoju úlohu zahrala presvedčivo a realisticky. Celý čas som očakával, čo sa z toho nakoniec vykľuje, blížiac sa k záveru nastávalo čoraz väčšie psycho, strácal som sa, nevedel som či resp. čo je skutočné, čo halucinácia, kto je normálny, komu šibe, zmätený som bol, nechápal som, ale vôbec mi to nevadilo, pretože sa na celé to dianie dobre pozeralo. Herci odvádzali solídnu robotu a taktiež potešilo niekoľko vydarených vyhrotených scén. Po prečítaní vysvetlenia (ktoré som ja, ako defacto neznalý problematiky, nemal šancu sám do detailov odhaliť a pochopiť) musím nadôvažok uznať, že čo sa javilo ako chaotická spletitosť je vlastne prepracovaný inteligentný príbeh s určitým posolstvom. Do sledovania som (aj kvôli rozporuplným recenziám a hodnoteniam) išiel s obavami, ale naozaj musím priznať, že som prekvapený aké vysoko pozitívne dojmy si odnášam. ()

Pitryx

Tak ono je to možná zpočátku a chvílemi zajímavé a byl jsem připraven hodnotit ve vyšších sférách. Ale jakmile začala ta baba hlásat, že je těhotná hned po sexu, tak to u mne spadlo mezi hovadiny. Čiže dávám sice dvacet, ale jen za ten skoro závěr. Konkrétně záběry z toho domu, protože konec jako takový nestál za nic. Mimochodem, že by jako autoři vysvětlily ty vidiny? ()

Barbeeh

i napriek zlým hodnoteniam tu vidím myšlienky, ba aj sekundárny odkaz na sociálnu fóbiu, ktorou trpím celý život. každý vidí čo chce. za mňa plný počet. ()

adamix

Ani horor, ani triler, ani normálny film, ale abstraktné dielo s hlbokou myšlienkou vyrytou hlboko vnútri, ktorú máte zároveň hneď pod nosom a akonáhle ju pochopíte, vyjde vám (možno) to najlepšie z Aronofského tvorby. Skoro za 5*. ()

PlysovyMacko

Poznam cloveka,co tento film povazuje za genialne dielo, ale podla mna to je cisty bordel. Metafora planety Zem a jej drancovanie a Boha, ktoremu to je jedno? Ci o com to je? Jennifer mam velmi rada a pripadalo mi ze natacanie bolo rovnake peklo ako cely film. Fail. ()

subic

Obsazení, to je to, proč jsem to chtěl vidět. Ale je to tak strašně natahované, že místo abych se u toho bál, tak bych spíš klimbal. Snažil jsem se to pochopit a moc mi to nešlo. Ona se nastěhovala k němu, on ji potřeboval pro inspiraci, ale pak se do domu začaly hrnout davy a davy lidí, dokonce nějaká sekta. Zabili dítě, zabili ji a v posledním záběru tam má novou, takže kdo byl vlastně on? Nejsem fanda těchto filmů. ()

Gantai

Alegorie, alegorie, alegorie. Snad nejvíc nabubřelý a (ne)umělecký film, co jsem kdy viděl. Snad u každého přirovnání k přírodě/planetě a křesťanství jsem vyprskl smíchy, takže film funguje aspoň jako cringe komedie. Darren Aranofsky by měl přestat čuchat vlastní prdy. ()

AnthropOcean

Návrat ku komornejšiemu a minimalistickejšiemu štýlu sa Aronofskemu vydaril na výbornú. Po hollywoodskom kolose "biblických" rozmerov a archou zaliatou peniazmi je skromnejšia produkcia evidentne lepšou cestou a pritom biblické odkazy nabrali na aktuálnosti. Neuveriteľná práca s kamerou a Libatiquova cinematografia sa opäť posunuli o level vyššie. S neustáleho pohľadu na zátylok a tvár Jennifer Lawrence, rovnako ako z jej POV záberov, z ktorých sa skladá väčšina filmu vzniká priam klaustrofobický zážitok, pričom vás väčšinu filmu režisér vodí za nos a tento pocit zintenzívňuje. Ach, v kine je týždenne toľko kktín a práve takýto film ma negatívnu odozvu zo strany divákov. Shame! Toto sú zážitky, kvôli ktorým navštevujem kino. Úžasná esej o ľudskej krutosti a nepoučiteľnosti človeka. ()

FosaCZ

Vznešených myšlenek je tam asi fůra, ale proč je hledat ve filmu s abnormálně nesympatickou hrdinkou, jehož vyprávění naprosto selhává? Aronofsky svůj stylizovaný svět bohužel staví na postavách, které jsou stejně jako biblické motivy jen prázdnými symboly odtrženými od reality. Tím pádem je úplně fuk, co se v tom baráku vlastně děje. Jako absurdní drama ve stylizovaných kulisách by to možná fungovalo. Jako film plný kýčovitých digitálních efektů ani omylem. ()

Zoltar78

Já mám toho Darrena stejně rád! Točí si co chce a jak chce. Bez ohledu na to zda většina diváků film odsoudí nebo ho bude vyzdvihovat do nebes. Jako režisér zůstává svůj, ale své obecenstvo si vždycky najde (viz. zdejší různorodé komentáře). Mám rád vyhrocené filmy. Vyhrocené alá Aronofsky (Requiem za sen). U "matky!" ten dopad nebyl až tak devastující (i když i o tom by se dalo polemizovat), ale pokud máte rádi kvalitní "filmové nepříjemno" a působivé závěry, nic si o filmu nezjišťujte a hurá do něj ;-). ()

Pecan206

Dnes už se dá zfilmovat fakt úplně vše. Jako poselství zajímavé, ale takhle podané? Hrůza. 1* dávám jen za to, že jsem to vydržel dokoukat a chtěl vědět jak to dopadne.... ()

DePompon

Ojoj... Za silnú myšlienku veľkoryso udeľujem dve hviezdičky. Film ale nemôže stáť iba na silnej myšlienke, nakoľko diváci sa na neho musia aj dívať. V tomto prípade, trpieť. Azda ani nemusím zdôrazniť, že ešte pred polovicou som sa chcela zodvihnúť a odísť z kinosály (čo som doteraz urobila iba raz, a to počas Troch Mušketierov s Millou Jovovich), a súdiac podľa nervóznych vzdychov v kinosále to túžili urobiť mnohí. No vždy nastal efekt - aha! Teraz už to príde! Teraz už musí vysvetliť, prečo je to stále také isté, prečo sa nič nedeje, prečo dej v skutočnosti negraduje a je čím ďalej, tým otravnejšie, ako sa vo svojej nemožnosti ťažkopádne prehlbuje a točí v kruhu demolovania jedného pekného domčeka na samotke v prírode. SPOILER: Neprišlo. Film mi ukradol presne 115 minút života. Myšlienku by som si radšej prečítala v Javierovej básni, ktorá v jednej chvíli dojala jeho ženu k slzám a jednalo sa o jediný zmysluplný záber, ktorým vás režisér obdarí. Káždý podľa svojej chuti, no filmárske umenie je pre mňa stále v prvom rade o spracovaní. To musí pútať, nie bolieť, ako keby ste sedeli na špendlíku. ()

IZFNP

Na film som išla spoilermi a špekuláciami nepobozkaná, takže som bola doslova v šoku, ako nervózna a nahnevaná som už od začiatku bola. Ako zhrozená a znechutená som bola v polovici. A ako zle mi bolo na konci. Ak na mňa film zapôsobí v kine takto, ak vo mne film zanechá taký výrazný dojem, ak nad filmom tak dlho po jeho videní rozmýšľam... V tom prípade je to film, ktorý si zaslúži 5 hviezd. Nie preto, že je to objektívne výborný film, ale preto, ako veľmi osobitý, silný a filmársky dobrý ten film je. Môže byť výborný film, z ktorého je vám ťažko psychicky i fyzicky? To je otázka, ktorú si musí zodpovedať každý sám, som si však istá, že matka! je snímok, na ktorý len tak nezabudnete. Od polovice filmu som sedela s ústami dokorán a postupne mi nejasne dochádzalo, o čo ide, až som v závere v sále sedela až dovtedy, kým sa zažali svetlá a posledný človek odišiel, sledujúc rozšírenými očami plátno. Až tak iný ten film je. Až tak je pôsobivý. A až tak nás má Aronofsky v hrsti. JLawrence je v snímku famózna a podľa mňa je to dosť možno jej najlepší výkon kariéry, vidíme u nej všetky emócie od lásky a nežnosti, cez rozhorčenie a spravodlivý hnev, až po úzkosť a odovzdanie. Priam cítiť jej strach i jej odhodlanie, jej šok i jej bolesť. Bardemov charakter pôsobí diabolsky, čo je vo výsledku krásny paradox, a herec bol výborným kastingom. Zo zvyšku najviac vyčnieva postava Pfeiffer, ktorú som z duše nenávidela už po pár minútach. Kamera je nepríjemná presne na efekt a všetky motívy, s ktorými Aronofsky prichádza, sa na prvý raz ani nedajú pobrať, ale hodiny po skončení filmu mi nie a nie dať pokoj. A preto si film pozriem znovu. Znovu mi z neho bude ťažko a zle a nepríjemne. Znovu budem nervózna a nahnevaná a znovu budem mať ústa dokorán a znovu budem mať chuť film v polovici vypnúť a odísť. Tak sugestívny zážitok som za svoj život v kine nezažila, prisahám, že takýto efekt na mňa žiadny film nikdy nemal, ba čo viac, nikdy som si nemyslela, že ho nejaký film mať môže. A už len za to musím dať matke! plné hodnotenie. ()

jkpj22

OK Aronofsky to zase dokázal, úplně mě rozsekal..... 100% masakr. Jenifer Lawrence naprosto geniální, hned bych ji nominoval na Oscara. ()

Cyberboy

Pravděpodobně tohle dílo hodně lidí nepochopí (vyžaduje znalost duševních poruch) a bude jej interpretovat jako nelogickou "ujetinu" s hororovým nádechem. (SPOILER) Ve skutečnosti se jedná o umělecké ztvárnění sociální a emoční dynamiky narcistické poruchy osobnosti v prostředí partnerství (poruchou trpící - Bardem, závislá - Jennifer). Vše viděné ze strany matky, která nechápe co se s ní a okolo ní děje (Neví, že byla vlákána do vztahu se silně toxickou osobou a neuvědomuje si ani vlastní absenci sebelásky - Seznamovací fáze vztahu je z filmu vypuštěna a minulost matky zde není známa). Není schopna vzdát se svého snu (dům, spokojená rodina), snaží se ze všech sil vše zvládnout (vymalovat, uklidit, navařit, opravit dům), dát na všechny problémy záplatu (i doslova - viz. podlaha). Manžela podporuje za všech okolností (i když nepřiloží ruku k dílu, zajímá se pouze o svou práci a je zdrojem potíží). Přes evidentní důkazy toho, že je "něco špatně" pokračuje dál (po celou dobu filmu je uzavřena v domě, dlouhou dobu v něm dokonce vidí útočiště - neví, že je to její žalář), i když podvědomě tuší (záběry dotýkání se zdí domu a srdce), že pomalu umírá. Místo prozření a řešení situace (včasného útěku), nepolevuje v odhodlání vše zvládnout a otupuje svou (emoční) bolest pomocí prášků. Když pochopí (snaha o únik z domu), je pozdě. Pro manžela je nejdůležitejší ze všeho sláva (všichni fanoušci a obdivovatelé), uznání (názor jiných na své veledílo - narcističtí hosté hledající vlastní prospěch, ženino hodnocení rukopisu) a uctívání (kult osobnosti - na konci filmu). Matka chce alespoň zachránit své dítě, záleží jí na něm víc, než na čemkoli na světě. On to ví a je rozhodnut tomu okamžitě učinit přítrž (neúnavně čeká až usne). Choroba (nemocný Bardem) zvítězí, nenechá si nic vzít (prvenství u své ženy), nezná hranic ani slitování (žena i dítě jsou pro něj pouze objekty), žádná láska pro něj není dostatečná (i u umírající ženy hledá jak z ní ještě "něco" dostat, její bolest necítí - vidí pouze ztrátu pro sebe), chce stále víc.. až už není nic.. Matka podlehne. Zdroj pozornosti a lásky zanikl. Cyklus může znovu začít u nové nic netušící oběti (manžel si rychle najde náhradu). Svět je opět růžový (nová oběť neví do čeho se dostala, opět je přeskočena seznamovací fáze vztahu), minulost zapomenuta.. Nejedná se o fikci, ale o realitu. (9/10) ()

urboss

Tak v tomhle se západní, potažmo společnost jako celek koupe? To je přinejmenším primitivní. Jedni nechápou, druzí vrní blahem. Mě je ale nějak na blití. Jakkoli se pokouším podívat za čtvrtý- pátý roh Darrenova plánu, vidím větší a větší prázdnotu. Toto je pouze a jen povrchní ledabylost. Čili asi správné?! ()

Darren Aronofsky našel svůj další projekt

Darren Aronofsky našel svůj další projekt

12.01.2021

Režisér Darren Aronofsky (Requiem za sen, Fontána) prostřednictvím své produkční společnosti Protozoa Pictures spojí síly se studiem A24 při natáčení dramatu pod názvem The Whale. Snímek bude… (viac)

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson