Stranger Things - Season 4

(séria)
Dráma / Fantasy / Horor / Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller
USA, 2022, 13 h 2 min (Minutáž: 63–150 min)

Tvorcovia:

Matt Duffer, Ross Duffer

David Harbour, Winona Ryder, Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Natalia Dyer, Charlie Heaton, Joe Keery, Noah Schnapp (viac)

filzip odpad!

Možná mě tu budete všichni hejtovat, ale mně tento seriál spíš příjde jako fantasy pohádka s happy endem. Furt dokola… ()

Simam

po dlouhém čekání a mírném zklamání ze třetí serie jsem se opravdu obávala, co přijde, a i když jsem mile překvapena a i lehce šokována, už to prostě není ono.  první část série pro mě výborně gradovala a sedmý díl byl naprostá bomba, což ještě umocnilo čekání na další dva díly. ty už ovšem byly zklamáním v porovnání se sedmým dílem. seriál by si podle mě nejvíc zachoval své kouzlo kdyby to po druhé sérii skončilo, i tak jsem ale zvědavá, co se bude dít dál. ()

Orion12

Čtvrtá série ST byla úžasná. Na seriál byl vidět obrovský rozpočet, autorské dílo,kde si prostě bratři Dufferovi šli za svým a dopadlo to nejlíp jak jen mohlo. Nejlepší série určitě za mě, dokonce předčila mou oblíbenou první. Děj je dynamický a má děj, ale zaroven ukazuje pocity a emoce postav a ukazuje jejich charakter, prokresluje je. Skvělé prostředí vizuální efekty a herci zde hrají asi nejlíp ze všech  sérii, bylo vidět že každý do toho dal maximum. Každý díl ukazoval kousek skládačky, z které se nakonecx stane jedno velké puzzle a svět ST začne dávat větší smysl a vysvětlí se mnoho věcí, krásné jak tvůrci umí diváky tahat za nos, přitom od první epizody je odhalení na stole, jen tomu nevěnujete pozornost. Vecna je skvělý záporák a má motivaci a příběh. Ještě bych doplnil, že během série tady máme takové 4 hlavní dějové linky - v Rusku s hopperem, v Hawkinsku, s El a potom v Californii s zbytkem bandy a určitě nejvíc tahá linka v Hawkinsku a v Rusku, kde rusko sedělo do toho světa skvěle a režiséři poslali každou postavu tam kde potřebovali, takže žádná nebyla zbytečná a měla svoji vlastní roli. Ještě musím pochválit úžasnou hudbu - Running up the Hill a další klasiky, kteří tvůrci oživili pro novou generaci, prostě skvost. Napjatě jsem se bavil od začátku do konce 10/10 ()

matous20063

Wow! Našlapaná série které SKORO NIC nechybí, suprově napsaná, dějově epická podívaná. Jsem rád že nám režiséři navrátili ten mystické vibe z prvních dvou sérií. Až na finále, které jsem u tak skvělé série čekal obří, tak mně nějak extrémně nenadchlo, což je škoda ale to nic nemění že tato série je jedna z nejlepších. 90% ()

boss123

Priznám sa bez hanby, že som behom čakania na štvrtú sériu Stranger Things aj takmer zabudol o čom bola predošlá séria. Nie je to ani tak tým, že by nebola kvalitná to vôbec nie. Hlavný dôvod bol ten, že, predsa tri roky sú tri roky, a to vôbec nie je krátka doba. Našťastie som si pred štvrtou sériou dal celý maratón Stranger Things od začiatku. Tým myslím od prvej série. A tento svoj nápad musím spätne oceniť. Štvrtá séria uzatvára niekoľko starších dejových liniek a prepája celý seriál tak vynikajúco, že do seba zapadá ako dobre poskladaná skladačka. A to je jeden z najväčších plusov štvrtej série. Tvorcovia si uvedomujú, ako hlavní hereckí predstavitelia dospievajú či už v seriály alebo aj mimo neho. Akým vývojom prechádzajú a aj to aké problémy vo svojom živote riešia. Majú za sebou nejeden boj o záchranu sveta. Už to nie sú malé deti, ako pri prvých sériách. Tým pádom sa bratia Dufferovci neboja pridať plyn, a to hlavne po psychologickej a hororovej stránke. Hororové scény sú aspoň v mojich očiach omnoho lepšie. Sú prepracovanejšie, originálnejšie a predovšetkým určite strašidelnejšie. Tak isto aj brutalita je na vyššej úrovni a niektoré scény sú, teda poriadne drsné. Atmosféra je výrazne temnejšia. Ubudlo humoru. A je to od prvej časti hneď poznať. Vývoj postáv smeruje v mnohých prípadoch nečakaným smerom. Hlavne postava Max si prejde pomerne prepracovaným psychologickým vývojom. Čo sa týka technickej stránky tak takmer nemám výhrady. V niekoľkých scénach mi síce prišlo, že sú vizuálne efekty trochu slabšie. Ostatok je, ale výborný. Kamera je skvelá a nemá ďaleko od kvalít vysokorozpočtových filmov. Aj samotný makeup a kostým hlavného záporáka je výborný. Hlavný antagonista ktorého všetci prezývajú Vecna  je kvalitne napísaná postava a jeho backstory je krásne prepojený s celým svetom  Stranger Things a je úžasné, ako majú celý seriál bratia Dufferovci kompletne premyslený. Herec Jamie Bower ho stvárnil majstrovsky. A práve vďaka nemu má táto postava počas celej série až strašidelnú auru pravého zla. Hudba je ďalším zo silných bodov tohto seriálu a výrazne podporuje obraz. Niekoľko songov sa mi v hlave usadilo ešte dlho potom, ako som celú sériu dopozeral. Hlavne Running Up That Hill od Kate Bush je song, ktorý do celkovej atmosféry sadne úplne parádne a navyše práve vďaka Stranger Things som vlastne zistil, že vôbec existuje. Čo sa týka nových postáv tak do deja dobre zapadli. Hlavne Eddie si myslím sa stal nie len u mňa, ale aj celkovo medzi divákmi a fanúšikmi veľmi obľúbeným. Skôr mi prišlo, že niektoré postavy, ktoré sa objavili aj v minulých sériách boli pomerne zatlačené do pozadia a akoby ani veľmi nezasiahli do udalostí, ktoré sa okolo nich odohrávali alebo zasiahli len veľmi malou mierou. Hlavne Will a Mike rovnako tak Lucasova sestra Erica ničím výrazným neprispeli a ani ich nejaký vývoj si neprešiel veľkou zmenou od minulej série. Občas mi proste prišlo, akoby boli do počtu. Zapríčinené je to asi aj tým, že v každej ďalšej sérii je viac a viac postáv. Každá ďalšia séria je väčšia a väčšia. Čo spôsobuje potom to, že tvorcovia nie všetko úplne vychytajú a niektoré scény a rozhodnutia nie sú veľmi logické a iné zas naopak priveľmi smrdia po klišé. Navyše v posledných dvoch častiach tvorcovia až zbytočne na silu tlačia divákovi na city. A podľa mňa je to až zbytočné. Ako sa hovorí menej je niekedy viac. To je tak zopár výtok, ktoré by som mal. Nie je ich, teda veľa a aj túto sériu som si veľmi užil a každému určite odporúčam. Na záver, teda poviem len toľko, že spolu s prvou sériou je táto pre mňa najlepšia a aj najobľúbenejšia. Som zvedavý, ako celý seriál v piatej sérii bratia Dufferovci zakončia. Záver štvrtej série ma veľmi nalákal na tú poslednú. Moje hodnotenie je päť hviezd z piatich a 90 percent. () (menej) (viac)

Tom10000

4.série přináší plno šokujících a děsivých novinek. Jenže, narozdíl od třetí série, zde je více hororu než komedie a zranění způsobená nepřítelem, jenž je mnohem silnější než kdy dříve, se jen tak nehojí. SPOILERY: Kupříkladu Hopper je vězněn na Kamčatce, a všechno to mučení určitě nezvládl levou zadní, ačkoliv byl později osvobozen. To je ale pouze obrazné. Max málem jednou zemřela, a ač se vzpamatovala, druhá smrt se jí už málem dotkla. Zranění způsobená Vecnou, hlavním nepřítelem, by nevydržela, nebýt Jane. Ta se přestěhovala do nového městečka, kde jí všichni šikanují. Její schopnosti se stále neobjevují. A tak musí podstoupit mnoho bolesti, a setkání se svou minulostí (i žijícím "otcem"), aby se vůbec mohla podílet na boji proti Vecnovi. A ten je, čirou náhodou, na světě jen kvůli ní. Jak ironické. A když už se zdá, že je vše zažehnáno, nepřítel pravděpodobně mrtvý, tak i ta malá špetka pochyb je nakonec velmi zostra rozdmýchána a nepřítel stále žije. Nu což, jak to bude dál, to dva roky (a možná i více) nebudeme vědět, ale počkáme si. 100 procent, těším se na další sérii (ač nyní přecházím na jiný seriál)! ()

roswell47

Pecka! Dostal som presne to čo som čakal a aj to čo som fakt nečakal po (podľa mňa) mierne sklamanej 3. sérii. 4. séria má u mňa najlepší vývoj príbehu a najlepší vývoj postáv ktoré tu hrajú. Od samého začiatku až po samotný koniec som sa vôbec nenudil! Každá sekvencia príbehu je zaujímavá. Hopper a Kamčatka je dobrá sekvencia, Eleven a jej znovuobnovenie je super, Jonathan a Will Byersovi spolu s Argylom a Mikeom sa snažia nájsť a zachrániť Eleven, zas dobrá sekvencia, a kopu ďaľších dobrých sekvencií príbehu. Dostal som to čo som chcel, je to akčné, farebné, smutné na konci a dobre emocionálne založené. Zaslúži si to 10/10. ()

ondyGAMESTV

Nejosobnější příběh, co dokázal překonat téměř celou první sérii, od samého začátku, přesně, jak jsem očekával. To jediné, co překonat nedokázal je atmosféra (a samozřejmě je tu pár "nelogičností", či nesrovnalostí). Avšak i ta, je hned po první sérii nejlepší, a je to pochopitelné, když se tvůrci vydali touto cestou vyprávění a místo té tu máme atmosféru strachu o postavy. Sledujeme El, která poznává problémy normálního života. Poté i nové úžasné postavy, jako třeba mile šíleného puberťáka Eddieho Munsona (co mi stejně jako Billy naprosto přirostl k ♥️), snažíc se utéct před křivým obviněním z vraždy a satanismu. A náš gang postihli těžké časy distance a hádek. To, co také tato série přinesla, jsou nejlepší odhalení, soundtracky, záporák, a snad nejlepší origin záporáka, jaký jsem kdy viděl. Zajímá mě, co všechno bude ve finální sérii. Těším se a chci víc! 90% ()

thekalli

Moje dojmy so far... ST 1: Hitovní; ST 2: Novější; ST 3: Skvělejší; ST 4: Předvídatelní. Zhltl jsem to přes víkend a to jsem se na to ani tolik netěšil, po třech letech čekání, a je to velká pecka, zvlášť pro srdcaře. Kvalita je v topu, skvělá hudba, skvěle kostýmy, skvělé je snad skoro všechno. Občas se to maličko táhne, ale když je tam nějaká akční či napínavá a dechberoucí scéna, tak šlape na 100 procent a nedá vám spát. Ale jak už jsem naznačil, je to opravdu extrémně předvídatelné, možná se mi to zdá tím, že si už nepamatuju jestli a jak moc byly předvídatelné předchozí série, ale tady jsem si více jak 10x řekl, že se stane tohle, nebo že tohle ta postava řekne a ono se to přesně takhle stalo. Ale koho to se*e ?! 9/10  ()

Ignitus.C odpad!

Přijde mi to jako už jenom ždímání z předchozích sérií. A to už třetí série pro mě byla celkem zklamání. Tak jsem doufal že do čtvrté to zlepší, a ono naopak. Nebylo tam absolutně nic nového. Moc postav, některé nové pěkně otravné, nebylo to strašidelné, vtipné, nic... Kdybych se chtěl koukat na trable teenage vztahů, tak si pustím něco typu High School Musical. Bylo to šílené dlouhé, roztáhlé, a tím i nudné. Celá věc s "číslem jedna" byla cringe a prokouknutelná. K tomu tam byla přidaná taková podivná militantní propaganda, neskutečně trapný zlý Sověti, o kterých mají Amíci dost ujeté představy, a raději by je do filmů používat neměli. Plus teda, já osobně tady dost řeším prezenci Kate Bush... Nesnáším tohle Netflix používání staré, "neznámé" hudby, jenom protože je to cool, a aby z toho byla rychlá letní móda, a potom se na to zase zapomnělo. Tady teda ne ne ne! Na Kate Bush se nesahá. To je trochu moc osobní, než aby se z ní stala takováhle fast fashion, protože to bylo v na sílu "cool" scéně, takže to teenageři žerou. Evidentně dostali práva jenom na Running Up That Hill, protože ačkoliv se v celé sérii mluví o tom, že miluje Kate Bush, a pouští si vždycky celou kazetu Hounds Of Love, tak záhadně je slyšet vždy jenom RUTH... Přitom si dokážu představit že i jiné písně z HOF by se dali do filmové scény použít dost působivě... A obzvlášť si myslím, že ačkoliv tedy Max Kate Bush miluje, tak pouštět jí pořád dokola RUTH by jí asi za chvíli přestalo bavit, a fungovat. Ne, ale tohle byl prostě klasický Netflix soundtrack s "cool oldies hudbou". ()

MatyRock

Začátek konce, čtvrtá řada, v hávu blockbusterové podívané s extrémní stopáží, která je jednoznačně víc k dobru než na škodu. Omáž osmdesátkám, výborné využití hudby (Running up the Hill nabírá úplně nový rozměr), rozšíření mytologie Upside Down a minulost El. Vecna je prozatím nejlepší a nejpropracovanější záporák seriálu s hned několika šokujícími odhaleními. To vše, a mnohem víc, je čtvrtá série. Lehká vada na kráse je ruská linka, která občas působí značně navíc, přesto je zábavná a svou existenci si ve výsledku obhajuje opravdu dobře. 9/10 ()

Saralinos

Máme tady konec 4. série, který jsem zhlédl hned po vydání kvůli dvěma důvodům. Nemohl jsem se dočkat a nemám život. Chtěl jsem dát 5 hvězd, kvůli změně děje, obnovení temnější atmosféry a obecně zábavnosti této série, ale konec mě ovlivnil. I když je to buildup pro 5. sérii, tak by 13 hodin kontentu mělo stát za sebe. Neříkám, že finální 2 epizody nebyly dobré, byly super, ale štvou mě 2 věci: obživování a nejasný konec. Smrti postav na konci byly konečně dojemné a neříkám, že mi z nich neukápla slza, ale obživení Max? Při rádoby smrti této postavy jsem si málem nadělal do kalhot z toho, jak smutný a epický zároveň to bylo. A pak ji obživí... Druhá věc je zakončení. To si nikdo nevšiml brány do pekel, to to tam nikdo nezkoumá a všichni věří, že je to v pohodě a žijí dál? Ale když přejdeme drobnosti, tak máme krásnou podívanou s kvalitními herci, s trochu loudavým, ale z většiny mega zábavným příběhem, s dobrým stylem hudby, s detektivní a 80desátkovou atmosférou a s místy trapným, ale jinak v pohodě smyslem pro humor. Já jsem se bavil, to mně stačí a můžu s klidem doporučit, protože 4. série, tohoto mainstream seriálu, není nic špatného a pokud chcete spláchnout 13 hodin času, ale bavit se přitom, neváhejte a zapněte ten Netflix. ()

Gamora

Tak za tohle to čekání stálo. Máme tu 4. sérii Stranger things, která je oproti ostatním mnohem delší, záživnější a prostě větší. Na ničem se tu zjevně nešetřilo, efekty jsou špičkové a herci jsou úžasní. Osmdesátkový poutavý příběh se strašidelnými a zároveň zábavnými prvky je zaoblený skvělou režií a scénářem. Musím také ocenit hudbu a hlavně výběr písně od Kate Bush Running up the Hill. Sérii nemohu nic moc vytknout, jen pár momentů kdy se postavy chovali prostě nelogicky, i když k tomu neměli důvod, ale to nic není. Tenhle epický masakr si zaslouží 9/10 ()

Enon

Nechápu jak je možné, že bratři Dufferovci jsou schopni nás už po čtvrté znovu absolutně překvapit. To není možné. Ukazují nám, že jsou skuteční talenti a mistři ve svém oboru. Mají opravdu odvahu, protože se Stranger Things rozhodli dělat jinak, víc umělecky. Nevidím v tom žádné zajeté Hollywoodské klišé ani trapné vtipy, což je prostě strašně osvěžující a je to i jeden z důvodů proč mám Stranger Things tak rád. Opravdu mít tento seriál v rukou někdo jiný tak bůhví jak by to dopadlo, samozřejmě ne jen bratři Dufferovci ale i celý štáb. Tato série mě překvapila v mnoha ohledech, dokáže mě šokovat, vyděsit, rozesmát, rozbrečet, vytrhnout ze sedačky. Prostě vše tu funguje na výbornou. Mé hlavní obavy byly takové, že jsem se obával, že s větším rozpočtem přichází i větší problémy a scénáristické přešlapy. Ovšem, to se tady neděje. Ale hlavně se nezapomnělo na tu hlavní věc, na postavy. Na nich skutečně stojí celý děj i veškeré události. Všechny zde máte pořád stejně rádi a všechny během prvních pár chvil poznáte, poznáte že jsou to ty postavy, které tak dobře znáte a milujete. I nováčky si okamžitě oblíbíte. Zaporák je téměř dokonalý, opravdu nemám výtek, je děsivý, s motivací, krásně zapadá do děje, prostě nádhera, co s ním vymysleli. Hopper a celá linka s vězením byla dosti úctyhodná a zajímavá. Nebyla tam jenom tak, Hopper si v ní prochází peklem a jde opravdu o skvělý vývoj postavy, která je už tak dle mého nejlepší v celém seriálu. Linka s El byla také dost v pořádku, možná to šlo trochu zkrátit ale čert to vem. Veškeré dialogy zde jsou tak reálné jak to jen jde, všechno všem baštíte, a to že dokážou z klišé dialogu alá: „Ty to dokážeš!” udělat tak silně emočně vypjatou scénu to jen dokazuje jak to všichni dělají s láskou. Celý tento seriál je dělán s neskutečnou láskou, nemůžu říct, že by nějaká série byla přímo nějak horší než ta druhá, všechny jsou cca na stejné úrovni. Tento seriál je jednoduše skvost pro všechny věkové kategorie, který je bezpochyby naprostá vlajková loď Netflixu a jeden z nejlepších seriálu všech dob.89% ()

Giorgione

Eh, co to bylo? Z čeho jste proboha všichni tak nadšení? Tohle Vám vážně stačí ke spokojenosti? Já si nějak nemůžu pomoct, ale mě vážně ne. Zvlášť, když na tohle veledílo měli jeho tvůrci neuvěřitelné tři roky. Je pravda, že je to překvapivě lepší než třetí série, čekal jsem mnohem horší a původně zvažoval dokonce dát dvě až tři hvězdičky, ale nakonec dám jen jednu. Já si nemůžu pomoct, ale v dobách poznávání první série Stranger Things jsem od toho čekal něco jiného. Čtvrtá série je bezesporu temnější než předchozí, ale pořád je dost humorná na to, aby ji šlo brát vážně. Bohužel. Proto se mi podařilo jí vidět hned několikrát - ale ne proto, jak je super, ale proto, že jsem u ní párkrát usnul a díly si musel pustit znova. ***Prvně pozitivní: Líbí se mi přidání nových postav, jako je třeba Eddie nebo sovětská obdoba Jhaqen Hghara. Max dostala zajímavou roli školačky, která trpí depresemi a PTSD. Sinclairova sestra má obrat už u prvního dílu k sympatické postavě díky scéně s Dungeons-Dragons, kterou si asi jedinou z celé série budu pouštět rád znova a znova, protože je svým propojením s basketballem prostě super a člověk od ní nemá žádná velká očekávání. ***Nyní negativní: Nelíbí se mi, jak se k sobě jakoby snad až vrací Nancy a Steve. Nelíbí se mi dějová linie s Eleven a její neustálé šikanování, ať je kde je a dělá co dělá. Nelíbí se mi skoro nulová odvaha tvůrců zabíjet hlavní postavy, což je ze všeho nejvíc cítit na posledním díle, jež je akorát tak velkým zklamáním, kde tvůrci ukáží maximum své "odvahy" jít proti očekávání diváků. Kolikrát mě už to ani nebaví, mám problém udržet pozornost, zajímat se o to co se děje a dívám se jenom, abych to dokoukal. Možná je to proto, že tu jsou hned tři dějové linie, které působí jako tápání tvůrců, kteří nějak potřebují vyplnit místy až přehnanou stopáž snímků a nemají co říct (Sovětská, Eleven, Argyle). Jen těžko tak tvůrci mohli dosáhnout efektu, jaký jsem cítil u prvních sérií Hry o trůny úplně běžně - totiž to, že jedna hodina trvá pouhých pět minut. Vecna je jako záporák skvělý, ale jeho potenciál byl promrhán, ať už tím, jak při střetu s hlavními postavami zpomaluje a otálí, nebo tím, jak tato série není dost hororová, temná a vážná, tak tím, jak nakonec dopadne aniž by dostal nějaký ultimátní super souboj, který by byl nezapomenutelný. Emocionální scény by byly super, kdyby mi dokázaly předat to, co cítí jednotlivé postavy, takže škoda. Tuna nelogičností, jako například skákání ze střechy s končetinami ve stavu, po kterých by dotyčný už nikdy nevstal. Nejlepší je, jak nás celou dobu navnadili na něco velkého, co mělo přijít v zakončení série, ale ejhle, on je to jen začátek konce! To je bezesporu nejdrsnější zvrat celé této série, aby mohla zbytečně vzniknout další série! No není to skvělé? Není, protože když očividně nemám co říct, je nejlepší prostě nic dalšího netočit. Bratři Dufferovi tak ve výsledku jsou sérii od série vyjímeční méně a méně - jako mnoho jiných už měli dávno skončit, ale oni bůhvíproč točí dál a dál, až máte chuť si říct: It only gets stranger... () (menej) (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Stranger Things dostanou další sérii

Stranger Things dostanou další sérii

30.09.2019

Přestože to tak nějak všichni očekávali, teprve nyní Netflix oficiálně oznámil, že prodlužuje fanoušky milovaný seriál Stranger Things o čtvrtou sérii. Zároveň s tím přišla zpráva, že tvůrci seriálu,… (viac)