Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

Tóru

Je to stršně apokaliptické vidění světa, ale já se sním do jisté míry stotožňuji! Skvělé exteriéry, příklad toho se dá udělat s malým budgetem. ()

*Fish*

Hezke a originalni, nadherna predstava temer apokalyptickoeho sveta, ale film jinak temer o nicem. Snad to melo nabidnout divakovi jakysi pohled na to, ze jen Nemci nemusi delat koncentraky atp., ale i tak potencial filmu se mi zdal celkem ztraceny. To co jsem za tu hodku a pul videl bych oznacil spise za uvod k nejakemu filmu, nez za cely film sam o sobe. ()

LarryW

Slabota. Ubohý nepropracovaný příběh v nudném špinavém šedivém filmu. Pro mne naprosto neuvěřitelná vize společnosti, kdy si většina lidí přestane vážit vlastního života i života druhých. Z obyvatel naší planety se stanou blázniví magoři bez mozku a citu, kteří se bezdůvodně zabíjejí...nechápu jak to můžete baštit...Svět podléhá anarchii ha-ha...To aby jsme si začali v západní Evropě dávat pozor, vymíráme... myslím si že by naše planeta bez dětí vypadala naipak, možná lépe než dnes. Cena lidského života by byla daleko vyšší než dnes...Kde je tedy nějaká myšlenka??? To třeba The Island mne zaujal svou myšlenkou dalekou více a tyto vize jsou podle mne daleko více nadosah... Nechápal jsem ani důvod putování černošky odnikud nikam, ani důvody chování většiny lidské populace ani důvod Vaší gloriolizace té hrozné nudy...Nic v tomhle filmu nemá důvod, dějová linie je strašně jednoduchá a vše jsme mohli už někde vidět...Honička, kdy roztláčí holýma rukama umorousanej zachránce světa tunové auto a utíká přitom bandě bláznů "běžících na místě" byla opravdu úsměvná a zaváněla Béčkem...stejně jako další laciné scénky se zastřelením jeho milé či staříka v chatě + honičky s bandami bláznů. Postřelený hrdina umírá a hrdinka odplouvá vstříc lepším zítřkům...opravdu originální pointa... ()

Tuty

Při sledování Potomků lidí si člověk připadá jako ve zlým snu a to myslim jako sakra velký pozitivum. Tvůrcům se podařilo dokonale vytvořit atmosféru totalitní společnosti tak důvěrohodně, až z toho mrazí, a to je právě ten důvod, proč nemám touhu film vidět znovu ač vím, že je to bezpochyby filmová láhůdka pro fajnšmekry. ()

sus

Perfektně spracované audio a vizualizace efektů ve filmu, originální příběh, který podle mne není moc daleko od pravdy. ()

dinho_

Ve filmu "Potomci lidí" jsem byl v kině při některých scénách a skvělý vizuálních efektech doslova přikován k sedačce. Cuarón po této stránce zabodoval. Ale i přesto tomuto filmu do plného hodnocení stále něco chybí. Prozatím nevím co, ale brzy nato příjdu. ()

Nerajohn

Naposledy jsem to zažil v září 06. Skončil film a já řekl: Ty vole. A pak deset minut koukal do zdi. Naposled to bylo při Letu č.93, teď po Potomcích. Dějová linka není nic extra, ale to zpracování a režie je prostě bomba. Nemůžu než nezmínit ty krásné dlouhé scény natočené bez střihu ( přepadní v lese, útěk z farmy, porod, boje ve městě ). Akorát jednu věc bych měl. Ve filmu o filmu ukazovali, že na autíčku přepadeném v lese měli takovou boudičku pro kameramana a režiséra a tím ovládali kameru uvnitř vozu. Po pětiminutové scéně bez střihu jí autíčko najednou nemá. Takže si naplánovali i sundání boudičky v přímém přenosu, které není vidět. Asi. ()

_Irbe_

Naprostá vizuální paráda a ukázka skvěle zvládnutého filmařského řemesla. U pár scén opravdu jenom zíráte s otevřenou pusou a říkáte si jak to sakra natočili (hořící auto a hlavně jeden nepřetržitý záběr kdy kameraman běhá za Theem, který hledá Kee uprostřed válečné vřavy). ()

damdamh

Skvělá vize budoucnosti takové, jakou bysme jí nechtěli mít, ale pravděpodobně takové, jakou jí mít jednou budeme. Perfektní kamera a Cuarónova režie dávají dohromady zážitek, který se mi vryl na dlouhou dobu do paměti. ()

Danielitto

Skutečná síla. Děj, který je až neuvěřitelně uvěřitelný, atmosféra strachu, která by se dala krájet, a vynikající závěr dělají ve výsledku dokonalý sci-fi thriller. ()

Gwilwen

Celkem zajímavý nápad - na Zemi se už dlouhých devatenáct let nenarodilo dítě. A teď má přijít nová naděje. Hmmm. Klidně bych se mohla podepsat pod koment canakji, protoze místo materiálu se kterým se mohlo docela slušně pracovat, se stává prostý transport ženy a jejího zachránce z místa A do místa B. Přičemž zůstává obestřeno tajemství vlastně proč. Proč bude zrovna toto místo bezpečné, proč jsou si všichni tak jistí loajalitou toho spolku. Prostě mě to přijde nedotáhlý. ()

distrikt

Střízlivý nenucený snímek, jednoduchost a vynalézavost ve struktuře prostředí scén, v kostýmech. Celý film více posouvá do potenciální reality a možné budoucnosti. ()

tuxie

Naprosto perfektní film, kde mě do postele vklínil velice kvalitní příběh, nápaditá kamera, skvělý zvuk a celkový spád filmu na mě také působil velice kladně. Taktéž stojí za zmínku kvalitní hudba, na kterou občas tvůrci filmů rádi zapomínají. 4,7 hvězdy. ()

ElFifo

Ano tento film není dokonalý, ale ta originalita, ta atmosféra, a především Ta kamera z něj dělají jednoznačný filmový zážitek, který je umocněn na druhou při shlédnutí v kinosále. ()

Patr1k

Vynikajúce sci-fi, ktoré sa neopiera o strhujúcu vizuálnu stránku filmu, aby zaujalo, stačí mu skvelý scenár a priemerný herecký výkon pána "Eat your vegetables!", lepšie 4* ()

pursuer

Film, který dýchá. Film, kterému opravdu věřím. Film, který má absolutně realistickou atmosféru, přestože se jedná o fiktivní situaci v nedaleké budoucnosti. Jak tento film dokáže zasáhnout, si musí každý zjistit sám. Ale na každého hodí hrst autentického britského bláta. ()

Loki137

Nevím jak vám ale to prostředí mě tak trochu připomínalo svět half-life 2 - prostě věrohodný, nebezpečný a v pohybu. 85% ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)