Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

uhlajz

Musím říct, že dost solidní... Záběry jsou tak realistické, že si připadáte jako byste se dění zůčastnili sami. Závěrečná půlhodina je naprosto dech beroucí. Vynikající je i řada velice vtipných scén. Např. výběr bot nebo velice originální honička v nenastartovaném autě... Mohu všem vřele doporučit. ()

-dRaGoN-

Na několik scén z tohohle filmu jen tak nezapomenu. Využití tématu sice není podle mých představ, několik zobrazených věcí působí spíš úsměvně byť jde o snahu zobrazení reality. Dokonalá kamera, výprava. Poutavý námět s nadprůměrným zpracováním. 9/10. ()

Beky

....po dlouhé době konečně mohu dát plné hodnocení!!!!!...v jednu chvíli jsem si začínal myslet, že velmi dobré ( ne rozhodně geniální ) filmy už nikdo netočí a přece jsem se mýlil!!!...ano, co se týče obsahu a řešení zápletky nebo jejího vývoje, prostě scénáře, neni nijak zvlášť originální....doprav osobu na určité místo....to všichni známe....ale co mi vyrazilo dech??, nasnímání!!!!, možná bych si nevšiml, že některé scény, několika minutové scény, neobsahují vůbec žádný střih, nebýt recenzí v časopisech a komentářů lidí co film viděli, a víte proč???...protože je to strašně přirozený pro tento druh filmu ( ale je to velmi náročná technika ), a život vidímě přesně takhle, vždycky někoho před sebou!!!...tím získá atmosféra nový rozměr, my tam vlastně jsme, ve filmu!!!...navíc tady je vidět, že šlo o velmi drahý film, každý detail má smysl ( myslim vystavění jednotlivých scén, prostě kompozici ), samotná akce je drsná a pravdivá, zdá se mi, že tak by to mohlo být, TAKHLE BYCH SI TO PŘEDSTAVOVAL.....nemůžu jinak s hodnocením, herci jsou také skvělí, zejména Cain mě překvapil!!!!... ano, možná pět hvězd je moc, ale čtyři jsou málo:))) P.S. scéna v autě, kdy zabijou důležitou postavu je neuvěřitelná, a néchápu jak to udělali, kamera je prostě všude, bez střihu!!! ()

danoo

V závere Cuarónovej antiutopistickej vízie 21. storočia spútaného v chaose, vojnách a úpadku som bol po prvýkrát po filme hrdý na to, že som človek a zároveň vďačný za život, ktorý žijem. Hrdý na to, že som človek... Nikdy predtým som sa nad tým nezamyslel, ale spomínam si, že SAUL BELLOW, americký spisovateľ, vo svojom Herzogovi píše: Táto bytosť nie je ľudská sama o sebe. Je v nej však túžba po ľudskosti... Čo sa týka hereckých výkonov, poviem len, že Clive Owen je pre mňa spolu s Ralphom Fiennesom najlepším britským hercom súčastnosti. ()

Iroquaise

Nový Cuarónův film je místy velmi působivý svou syrovostí a razantním, ovšem autentickým vykreslením budoucí společnosti plné násilí a chaosu. Obsahuje několik brilantních scén a -alespoň pro mne- velmi emocionálně očistný závěr. Problém je ale s některými nedotaženými dějovými motivy, které byly odsunuty v důsledku zaměření se na přímočarou údernost. Cuarón předvedl několik scén pořízených v jediném záběru:Scéna napadení automobilu uprostřed lesů je brilantně natočená, přichází nečekaně a o to více je strhující. Scéna útěku z farmy působí - možná nechtěně- trochu humorným dojmem. Největší atak ovšem přichází v samém závěru, kdy hlavní hrdina stíhá napříč bitevním polem matku s dítětem. Několikaminutová sekvence je skvěle natočená, ale po určitém čase působí dojmem samoúčelné atrakce - jako by se tvůrce chtěli předvést, jak technicky náročnou sekvenci jsou schopni realizovat. Tvrzení o "přepisování dějin kinematografie" jsou podle mě hodně přitažená za vlasy. ()

TO

Prý, že z hovna omáčku neuděláš, ale jak je vidět, všechno jde, když se chce. Dobrá práce pane Cuarón ()

Raven0

Wow! Tak tenhle film je opravdová jízda. Tíživá atmosféra apokalyptické budouctnosti vás zasáhne jak bumerang. Velice silný příběh, jehož největším kladem je, že je setsakramentsky uvěřitelný. Kamera vás úplně ohromí, herecké výkony jsou skvělé, celkový dojem trochu kazí rádoby vtípky, které vyznívají dosti trapně a narušují atmosféru. Jinak není co vytknout. Tento film vás donutí přemýšlet. (to je asi důvod proč v americe tolik neuspěl :-)) ()

kurcatovium

Shrnu to do pár slov: Na tomhle filmu nevidím nic zásadního a převratného. Ne že bych se nudil, ale s napětím co se stane dál jsem to rozhodně nesledoval. Kdyby v půlce filmu vypli proud, neměl bych chuť po přestávce pokračovat. ()

July

Knižní předloha, Země prázdných domů od P. D. Jamesové, mi přišla trochu moc rozvláčná a spíš nudná - ale podle toho, co vím o filmovém zpracování, se jí filmaři stejně skoro vůbec nedrželi. Vyskytují se v ní totiž úplně jiné postavy (dítě čeká Julian a Kee tam vůbec není, apod.). Jsem zvědavá, jaký film bude. ()

BS

Jak tady již někdo napsal DOKONALÁ forma > poněkud ošizený obsah. Hooooodně se mi líbila scéna, kdy Theo s Kee procházeli mezi vojáky. Škoda, že Julianne Moore umřela tak brzy :( ()

Mairo15

Když jsem na tenhle kousek šel do kina, tak jsem měl blbou náladu, ale Potomci lidí mi ukázali, že může být hůř. Tak sugestivní budoucnost v žádném jiném filmu opravdu nenajdete a kecy o tom, že forma vyhrává nad obsahem mě fakt neberou, protože tady je forma obsahem... ()

KitFisto

Alfonso Cuarón je borec. Dlouho jsem neviděl lepší katastrofický film pojednávající o budoucnosti. Nevím co, ale něco mi tam chybělo k úplné dokonalosti a zaskočil mě trošku pomalejší rozjezd. Napínavé s luxusní atmosférou a kamera byla fakt bombovní celý film. Radost pohledět. ()

Hádés

Vizuální nádhera, atmosféra hry Half-Life 2, depresivní příběh a autobaterka rozbíjející čelist. Potomci lidí, se svojí scénou s dítětem mezi vojáky, jsou něčím tak nádherným na plátně. Ale o to horší by to bylo ve skutečnosti. ()

Pavlínka9

Zbožňuju kameru u tohoto filmu!!!! To je pro mě hlavní "role", kterou si mě tento snímek získal...Naprosto mě tím celé prostředí ještě více okouzlilo a vtáhlo do děje :) Na tomto snímku je ale více věcí, které mě dostaly do kolen :) Přednostně je to Michael Caine, jehože "hipík" je vymakaný, jako jeho "jahodový kašel", Clive OWen si nejspíše touto rolí také získal řady fanynek a téma, jež si sice podle předlohy prohodilo "hlavní postavy děje" je zajímavým pohledem do budoucnosti. ()

BoncheR

Film bol až desivo reálny, (v roku 2006 to platilo dvojnásobne) a preto je možno taký obľúbený. Mne osobne dych nevyrazil -to by som klamal, no bol to rozhodne zaujímavý film. Atmosféra bola temná a hrôzostrašná, čo sa mi nie veľmi páčilo, no malo to svoj zmysel. Kvalitný film, ktorý si pamätám podnes. Hodnotenie: 80% ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)