Môj sused Totoro

• Česko Můj soused Totoro (viac)

Sestry Sacuki a Mei se s tatínkem stěhují na venkov do strašidelného domu. Starší Sacuki musí převzít péči o domácnost, zatímco malá Mei objevuje zákoutí přilehlého lesa. Dívky se spřátelí s roztomilými lesními duchy v čele s obrovským chlupáčem Totorem a prožijí s nimi největší dobrodružství svého života. Nadčasový film mistra japonské animace Hajaa Mijazakiho v produkci studia Ghibli s ohromující obrazotvorností vypráví o každodenních radostech i trápeních diváků každého věku. (Aerofilms)

koty2201

Ide zrejme o najviac ikonickú postavu z anime rozprávok japonského štúdia Ghibli. Mňa doteraz tieto rozprávky obchádzali, pretože vo všeobecnosti nesledujem anime takmer vôbec. Ale pokiaľ je niečo zaujímavé, tak nemám s tým problém, si to pozrieť. Ale zase odtiaľ, potiaľ, pretože Japonci vymýšľajú mnoho bizarností, ktoré mi nepadnú do vkusu. Zatiaľ som videl len Cestu do fantázie a to ešte ako dieťa. Pamätám si, keď som to dostal od rodičov ako darček k meninám na VHS kazete. Čiže zatiaľ to ešte prakticky nemám s čím porovnať. Ale Totoro ma neočaril až tak veľmi ako práve Cesta do fantázie. Toho filmu som sa aj bál, lebo keď sa rodičia hlavnej hrdinky zmenili na prasce ... vždy sa mi naježili chlpy na rukách :D Tu našťastie nič také creepy nebolo, aj keď som to tak trochu očakával. Príbehovo to prakticky nie je nič objavné a jedná sa o obyčajný rodinný film. Otec, profesor na univerzite, má dve dcéry a presťahujú sa do nového, ale trochu staršieho domu. Majú milých susedov, hlavne ich babičku. A mama má nejaký zdravotný problém (ktorý je vlastne neznámy), ale čoskoro by mala prísť domov. A dve sestry Satsuki a Mei riešia bežné detské radosti a starosti. Stále veria aj na legendy a rozprávky. A takto sa (zrejme vďaka vlastnej fantázii) stretnú s lesným duchom Totorom, ktorý je akési (pre dospelých neviditeľné) mačko-ježko-obrie niečo a má to menších súputníkov, deti... niečo :D Ťažko sa to opisuje, ale označili ich za lesných duchov.  A keď sa vyskytne v rodine problém, tak im Totoro vždy pomôže lebo sa spriatelili. Veľmi milý, rodinný, trochu fantazijný a občas aj komický či tragický príbeh s poučením pre deti o živote. Takže som veľmi spokojný a určite to môžem komukoľvek odporučiť ak má rád anime a chce niečo pre celú rodinu. Je to prekrásne animovaný film a to Japonci vždy vedeli na vysokej úrovni. Hudobne tiež príjemne podkreslený zážitok. ()

Blazkowicz

Asi se budu muset stydět za svoje hodnocení, ale to je film opravdu pro nejmenší. Pro jakž takž dospělého člověka, jako jsem já, je to nehorázná nuda. Postavy dětinské a Totoro vlastně nic nedělá, takže co kdo na něm vidí. Pak nějaká létající kočka jako autobus. Působilo to na mě víc strašidelně a úchylně. Líbil se mi jen vizuál a hudba. 2* ()

Frix

Prekrasny pribeh, prekrasna pohadka. Miyazaki nikdy nezklamal a Totoro pro me osobne predstavuje nejlepsi pohadku v klasickem slova smyslu, kterou vyprodukoval. Jimave, chvilemi dost romanticke, a animaci dokonale. ()

sajagi

Dostali jste někdy chuť vypadnout ze zářivých světel velkoměsta, zapomenout na každodenní rutinu? Pak si dejte doušek Miyazakiho, nejlépe pak Totora. Jsou filmy, které vás vtáhnou do děje, Miyazaki vás ale dokáže vtáhnout do své čarokrásné atmosféry, která většině jeho filmů vládne. O příběh zde vůbec nejde - jak asi voní noční vzduch, když sedíte s Totorem vysoko ve koruně stromu a sledujete hvězdy; jak měkké asi můžou být sedačky v kočičím autobuse; jak moc dobrá jsou ta čerstvě utržená rajčata... jen takové otázky se vám budou honit hlavou. Jasných pět hvězdiček. ()

Simo16

Nebyť Myiazakiho animákov nemalo by ma čo potešiť, nadchnúť, rozveseliť a ponúknuť toľko krásneho, fantastického dobrodružstva.Moj sused Totoro je skrátka vynikájuci animák, ktorý nadchne predovšetkým krásnou animáciou a taktiež hudbou.Prvykrát sa mi stalo, že som si vypočul záverečnú pieseň až do konca.Jednoducho prekrásne, ale to všetky Myiazakiho animáky.Videl som ich asi zatiaľ 4 a všetkým som dal najvyššie hodnotenie, pretože si ho jednoducho zaslúžia.Sklaniam sa pred majstrom režisérom a pred jeho fantáziou, ktorá skrátka nepozná hranice.Tak prekrásny a očarujúci je jeho svet!!! ()

sirrgulo

První film pana Miyazakiho, který mi moc nesedl. Jistě pro mladší věkovou třídu určitě vynikající, mě však na nervy lezli věčně ječící sestřičky. Tentokrát, poprvé, mě japonský animák zklamal. ()

jamoje

uplne suhlasim s komentarom Galadriel :) Totoro je jednoducho krasne optimisticke dielko vdaka ktoremu sa kazdy clovek moze viac usmievat na svet :) ()

Weirdman

Miyazaki je majster nad majstrov. 82 minút naplnil ani nie tak hutným príbehom ako skôr emóciami, zaujímavými postavičkami, ale najmä odzbrojujúcou detskou hravosťou, úprimnosťou a čarovnou poetikou. Každé detsky citlivé srdce sa tu musí v nejakom okamihu nájsť a byť šťastné... A vždy keď budem v nejaký upršaný deň zas nadávať na nepozorných ľudí s dáždnikmi, tak si pre pokoj v duši radšej spomeniem na tento film :) ... (●) ()

raider.minoo

Je to roztomilé atd., ale vlastně to o ničem moc není. Chtělo by to něco víc jen příběh dvou holčiček (z čehož je mi ta mladší dost nesympatická), které se nudí v novém domě a najdou pár potvor na půdě a v lese. Jak chomáče tak Totoro i kočičí autobus se prostě zjeví na obrazovce a opět nevysvětitelně zmizí, aniž bych pochopila proč k tomu vůbec došlo. Je to jen zbrklý sen malého dítěte a film mi moc nepomohl tomu, abych k němu taky pronikla. Tedy, bylo zde pár pěkných momentů (např. čekání na autobus bylo magické), ale celkově se mi Cesta do fantazie (jediný další Miyazakiho film co jsem viděla) líbila mnohem více, tak doufám, že mě jeho další filmy taky nezklamou. ()

Aywes

Tomu snad jen chyběl velký a tlustý plyšový medvídek, který umí létat a svírá v tlapě deštník.Počkat to ve filmu je?Pak mu nic nechybí :). P.S Hollywood se může jít bodnout! ()

elCarda

Ve srovnani s ostatnimy dily Miyazakiho spise pod-prumer. Ve srovnani s ostatnimi filmy v kategorii spicka. Tentokrat vsak musim priznat, ze tento film na me pusobil tak nejak mene magicky. V celem filmu abstinuje zlo, resp. jedine, co se za nej da povazovat, je nemoc matky hlavnich hrdinek. Kdyz uz jsem u hlavnich hrdinek - dvou devcat - velmi me iritovalo jejich pisteni a prehnane afektovane a hlasite projevy. Pokud jsou takove vsechny Japonske deti, tak bych povolani ucitele ve skolce nevahal priorvnat k ciremu hrdinstvi. ()

muti

miestami mi to pripominalo Alicu v krajine zazrakov - cesta inam cez kmen stromu, creepy uskrnajuca sa macka, podivne stvory, svet pre deti. Mile, zvlastne, neobjasnujuce, animovane (a obcas uvrešťané :/). komentar: Renton, Anthony ()

Glukoza

I přes uřvané holčičky, vláčný příběh a netečného Totora, nemůžu nedat dalšímu animátorskému skvostu pět hvězdiček. Někdy bych si ale přála vidět tenhle film zcela bez postav. ()

Metal.God

Velmi příjemný a oddechový film. Celý film nemá žádný velký nebo složitý příběh, je to pouze takové vyprávění o tom, jak dvě sestry potkaly lesního ducha Totora. Sesterský vztah Satsuke a Mei je promyšlen i do takový detailů, jako že Mei vše opakuje po Satsuke. Totoro a kočkobus jsou řekl bych i vedlejší postavy, ale nesmírně důležité. Ovšem ta nejlepší postava je podle mě otec Mei a Satsuke. Hraje si se svými dětmi, rozvíjí jejich fantazii a vede je ke slušnému náboženství. Zkrátka ideologický otec. A úplně mě odrovnala scéna, kde všichni čekají na autobus a Totoro má nepřítomný výraz. ()

The_soloist

Je to vlastně příběh, kde se hlavním hrdinům nestane nějaký průšvih, nebojují s nikým ani nezachraňují svět. Ale i přesto se jedná o krásnou pohádku, je v ní takový klid, odpočinek, že to nejde skoro popsat. Totoro je roztomilý, tlustý, chlupatý a jednoduše skvělý. Možná Můj soused Totoro není pro každého, ale pokud máte rádi odpočinkové pohádky a nevadí vám asijská animace, tak je to přesně film pro vás, ale nečekejte od toho druhou princeznu mononoke nebo zámek v oblacích. ()

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora

15.11.2021

Již 8. ročník festivalu Malé oči je tu! Během listopadu a prosince se filmový festival pro děti objeví v několika městech po celé republice. Dramaturgové připravili pro malé diváky (i jejich rodiče)… (viac)