V době mezi světovými válkami se na pevninské Itálii roztahovaly stíny diktatury, ale nebe nad Jaderským mořem stále bylo světem absolutní svobody a rytířského hrdinství. Mistrovský pilot Porco Rosso je jak hrdina ze starých dobrodružných filmů italské či francouzské produkce. Jeho letecké souboje se vzdušnými piráty jsou plné grácie i nadsázky a jeho šarm nebroušeného diamantu září při decentních setkáních s dámami i divokých konfrontacích s padouchy. A nic na tom nemění, že kvůli tajuplné kletbě má hlavu jako pašík. Světově uznávaný režisér animovaných filmů Hajao Mijazaki nikdy neskrýval svou fascinaci létáním. To se jako klíčový motiv ztvárněný v uhrančivých sekvencích objevuje již v jeho dřívějších snímcích jako Naušika z Větrného údolí, Laputa: Nebeský zámek, Můj soused Totoro či Doručovací služba čarodějky Kiki. Ale až ve filmu Porco Rosso vytvořil vyloženou ódu na svět neohrožených letců doby, kdy létání ještě mělo punc dobrodružství. (Aerofilms)

Asmodin

Mijazakiho filmy jsou kouzelné a to co mě učaruje je nejenom japonská animace, ale i skvělý námět doplněný soundtrackem. V tomto snímku mi bohužel chyběl soundtrack a děj mě taky zrovna neoslovil. Jediné co mě velmi zaujalo byla postava Fii. A když se zaměříte na prodavače nábojů, určitě se vám vybaví ()

Chřástal

Miyazakiho záliba v eroplánech a vepřích se transformovala do hrdiny Porca, odvážného prasete na létajících strojích (které pije, kouří a pokukuje po holkách – holt pilot), což přináší casablancovské dialogy typu: „Takhle jednou skončíš jako sele na rožni“ - „Vím, že bez lítání jsem jenom prase“. Samozřejmě to u Miyazakiho funguje, stejně jako jeho nostalgická poetika zaniklých časů – nebo možná spíš časů, které nikdy neexistovaly, ale existovat měly. Moře, oblaka a mezi tím piloti s bílými šálami. ()

Oralfabet

Víceméně akční film od Miyazakiho. Not bad, ale preferuju takový ty spirituální, transcendentní filmy utkaný z dětské fantazie. 8/10 ()

krypton22

Co na tom, že příběh působí svou strohostí spíš jako pilot k seriálu. Takový seriál bych strašně rád viděl - emoce, humor a atmosféra, hustá jako vzduch v prasečím chlívku. ()

Czernozub

Velmi rozladěn fušeřinou zvukového zpracování Port Arthuru, pustil jsem si na uklidněnou pana Miyazakiho, a za chvilku jsem nevěděl že nějaký Port Arthur vůbec existuje. Od začátku jsem se výtečně bavil, jen konec mě zanechal trochu v rozpacích, ale "radši budu prase než fašista", to prostě nemá chybu. ()

edie sedgwic

Dalsi klenot z dielne Miyazakiho, ktory sa mierne odklana od jeho tradicnej tvorby, co vsak neubera na jeho kvalite. Citit tu viacej europske vplyvy a menej Japonska, menej fantazijnych prvkov a zrejme by som ho uplne vytrhla z kategorie pre deti. ()

Saur.us

Báječní muži na létajících strojích aneb Letohrátky podle Miyazakiho. Hayao asi neumí točit špatné filmy protože ani Porco Rocco mě nezklamal. Snad jen ten konec mě nenaplnil tolik jak by měl. ()

Vilg

Film s příjemným nádechcem vznešenosti těch starých časů, které si každý pamatuje, ale už je nikdo nezažil. Chtěl bych létat a vracet se do hotelu Adriatic. Proč někdo nemůže natočit něco s podobnou duší, ale reálnými herci. ()

merigieren

Taková dospělejší pohádka pro malé děti. Řeší se zde problémy s penězy, vzdušnými piráty, střílí se zde, ale stejně se nikomu nic nestane a skončí to happy endem. Občas i vtipné, stále zábavné a neustále v pohybu (ve vzduchu). Dokonce tam je i česká vlajka... ()

7ynek

Chybělo mi něco, co by mi utrhlo koule... ale jinak mám po shlédnutí velmi příjemný pocit. Pro milovníky hydroplánů a letadel vůbec je to potěšení. Hodina a půl mi utekla jako voda pod křídly...Vidina červeného elegantního hydroplánu na průzračné vodě v tiché zátoce, který se pohupuje na vlnkách. Zvuk motoru po nastartování...nějak mi to trefilo na strunku. [5*][7ynek] ()

Iriquindae

Miyazaki opět nezklamal. V téhle záležitosti sice nenajdeme tolik fantasie, jako jsme zvyklí, na druhou stranu se to zase vyvažuje asi trochu "dospělejší" atmosférou filmu. Hlavní hrdinka je k sežrání, lenošskému frajeru Porcovi prostě musíte držet palce, letadla jsou nádherná a nepřijdeme ani o jednu dvě drobné klasické epizodky - třeba záchrana holčiček mě okouzlila. ()

triana

Nemožno si nezamilovať ten prasačí rypáčik vykukajúci spod čiernych okuliarov. V klobúku a baloniaku pôsobí skôr ako detektív a chrapľavý prefajčený hlas Shuichiro Moriyamu (len v japonskej verzii) mu ešte viac pridáva na tajomnosti. Porco Rosso je realista. Nič si nenahovára, a i keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, koná vždy premyslene a nič nenecháva na náhodu. Hlavný hrdina á la Vlk Samotár (a ešte k tomu aj gentleman), to môžem. Plný počet je za teba, Porco. ()

P. J. D.

Hajao Mijazaki opět září a dokazuje, že umí udělat skvělý film i na pozadí hydroplánů, kde by si to jen tak někdo nedovolil. Skvělý scénář, dobře propracované jednotlivé charaktery, vhodné vtípky, zkrátka a dobře tenhle film má co nabídnout. Zaujme od začátku až do konce. Pro mne 5/5 ()

JetDryerFan

Porco Rosso je jedinečnou ukázkou toho, co Disney nikdy mít nebude. Po tom, co se s Porcem zžijete a začnete se zajímat o to, jak k tomu prasečímu zjevu vlastně přišel, po tom co zjistíte jaký je, a co si přeje ze všeho nejvíc, začnete mu držet chtě nechtě všecky čtyři palce. Hlavně aby se mu vrátil hezký obličej a Gina byla nakonec jeho. No a jak to dopadne? Právě to je to, co mám na Ghiblim tak ráda. ()