Bohéma

Česko, 2017, 7 h 56 min (Minutáž: 72–94 min)

Kamera:

Petr Koblovský

Hudba:

Michal Rataj

Michal Dlouhý, Vladimír Javorský, Jaroslav Plesl, Saša Rašilov nejml., Judit Pecháček, Michal Balcar, Ondřej Pavelka, David Novotný, Václav Jiráček (viac)

Bylo jednou jedno studio na Barrandově, kterým prošly dějiny. Patřilo k vůbec nejmodernějším v celé Evropě. Ve filmech, které se tam natáčely, hráli velikáni z Národního divadla, komici, krasavice, lamači srdcí. Občas se jelo natáčet do exteriéru a často se vyráželo do barů, chodilo do kina nebo konspirovalo v bytech. Ale studio, to byl opravdový domov. Kdo sem zapadl, tomu se nemohlo nic stát – anebo to aspoň tak vypadalo a dlouho si to všichni mysleli. Jenže pak přišlo osvobození následované znárodněním filmu a studio patřilo lidu. Ale hercům šlo i nadále hlavně o filmové role... Hitler a Goebbels zbožňovali film a věděli, že pro masy pracujících ve válečné výrobě je kino důležité jako chleba a mnohdy snad i nahradí svobodu. Předpokládali, že na tomto se s českými filmaři shodnou, a nemýlili se: komedie a romance se slavnými českými herci se točily skoro až do konce války jako na běžícím pásu.

Němci založili společnost Pragfilm, která pohltila bývalé AB Barrandov. Investovali do vybavení ateliérů a zaměstnávali dvě tisícovky převážně českých lidí s cílem natáčet německé i české filmy. Díky tomu na tom byla poválečná znárodněná kinematografie skvěle. České filmy pomáhaly udržet v protektorátu klid a pořádek, konstatovali nacisté. A zároveň udržovali národní povědomí, konstatovali Češi. A tak byli všichni spokojení a ruka ruku myla: diváci v kině zapomínali na drsnou skutečnost, producenti vydělávali a filmaři díky šlapající výrobě nemuseli na práce do Německa. Tito všichni nebyli vidět. Vidět ale byli herci, jejichž popularita za protektorátu vyletěla jako kometa. Jenže se neobešla bez společenských styků s nacisty, a tak většina českých hvězd stála po válce před lidovým soudem pro kolaboraci. Motivem obvinění byla často jen závist a špatné svědomí právě těch diváků, kteří hvězdám krátce předtím nadšeně tleskali. Někteří byli očištěni, ale většině to stejně nepomohlo. A byli takoví, kteří klidně zradili kohokoliv a prohlásili cokoliv. Jen aby mohli hrát dál – i za komunistů. Prostě vklouzli z jedné kolaborace do jiné. (Česká televize)

Schlierkamp

Český šestidílný televizní seriál vyprávějící o osudech hereckých osobností v nelehkém období československých dějin od Mnichovského diktátu po politické procesy v 50. letech. Seriál se zabývá profesními a především soukromými událostmi vybraných hereckých prvorepublikových osobností, přičemž při výběru jejich hereckých představitelů se autoři snažili brát v potaz jejich fyzickou podobnost. Bohužel dílo na mě působí poněkud neuceleně, neboť vyprávění se týká pouze vybrané části tehdejší herecké elity (mnoho zajímavých osobností té doby nebylo vůbec zmíněno, namátkou T. Pištěk, H. Haas, Č. Šlégl či totální absence tehdejších hereček) a současně celek působí v některých ohledech kvůli množství postav dosti nepřehledným dojmem. Do seriálového příběhu byly přidány některé fiktivní postavy, zejména v podobě vypravěče Arnošta Žáka, filmového dramaturga (M. Balcar/O. Pavelka) a proněmecky smýšlející herečky L. Krahlové (J. Bárdos). Příběh je vyprávěn O. Pavelkou své dceři během srpnové sovětské okupace, jenž nostalgicky vzpomíná na doby, kdy u filmu začínal a osobnosti, s nimiž se dostal do styku. Příběh se věnuje takovým legendám československé kinematografie jako byl V. Burian (V. Javorský), Z. Štěpánek (M. Dlouhý), O. Nový (S. Rašilov), O. Vávra (P. Batěk), M. Frič (P. Stach) či v menší míře J. Marvan (ne úplně věrohodný D. Novotný). Dále mě velmi zaujala postava a životní příběh pana Miloše Havla, zakladatele Barrandovských ateliérů, předválečného filmového producenta, majitele Lucerny a strýčka prvního polistopadového prezidenta, jehož s velkým přehledem ztvárnil vynikající J. Plesl. Výprava a kulisy jsou na ucházející úrovni, kladné body tomuto dílu přináší, jak už v mnoha případech bývá, dialogy. Divák v příběhu může sledovat jak se tyto osobnosti vypořádaly s výraznými společensko-politickými změnami, jež se v té době děly. Děj se také zabývá známými kauzami, jež v této neklidné době probíhaly, ať už máme na mysli tragedii A. Letenské či neblaze proslulou hru Hvězdy nad Baltimorem, jež stála hereckou kariéru našeho nejznámějšího komika. Nejvíce mě zaujaly nadprůměrná třetí, pátá a především poslední epizoda, pouze díky nimž volím nakonec přece jen nadprůměrné hodnocení. Domnívám se, že větších či menších výtek by se našlo v díle R. Sedláčka a ve scénáři T. Brdečkové, dcery geniálního scénaristy a manželky písničkáře J. Dědečka, poměrně dost, přece jen oceňuji nápad a šíři projektu, od něhož jsem očekával kousek víc. ()

matysek2425

Čekal jsem aspoň do půlky seriálu. Jsem velký příznivec "pamětnických" filmů a tehdejších bardů,hvězd a hvězdiček proto jsem se docela těšil, bohužel jsem velmi zklamán...neskutečně promarněná příležitost, protože jsem přesvědčen, že toto téma je opravdu velké. Jsem spíš tolerantní divák,ale právě protože se o československou filmovou tvorbu zajímám nemůžu tohle "dílo" ztrávit. Nevím jestli je to pokus o dokument (to těžko vzhledem k nepřesnostem) komedii, parodii...opravdu nevím. Dvě hvězdičky dávám za příkladnou hereckou práci Jaroslava Javorského a Michala Dlouhého. Buriana i Štěpánka jim věřím a obzvlášť Burián je poctivě nastudován, včetně gest,pohybů a mimiky. To je ,ale na celý seriál sakra málo. ()

Luxocculta

Někdy až zoufalá úroveň toho, co se před kamerou děje, je částečně vyvažována zvoleným tématem a snahou osvětlit tuto dobu našich dějin. Českých filmů a seriálů, které se snaží seriózně věnovat tomuto období na našem území, připomínat nebo ho (nově) interpretovat veřejnosti, je zoufalý nedostatek. Už jen proto, že je seriál Bohéma vzácnou výjimkou, si nezaslouží být označen za odpad. To, že by to šlo lépe, že si např. seriál zbytečně vymýšlí, namísto aby si vystačil se známými fakty, že topornost některých herců je naprosto příšerná, že atmosféra je povětšinou dost sterilní, nebo že závěrečná píseň trhá uši a vzbuzuje chutě nafackovat tomu, kdo ji takto prosadil, je pro mě až druhotná věc, i když rozhodně ne nepodstatná. Při tom totálním nedostatku podobných projektů, které mají potenciál upevňovat nebo probouzet (zájem o) národní hrdost či identitu, si do takového počinu může z našinců s gustem kopnout a odsoudit ho jen blbec. ()

bearmeedek

Čekal jsem, že po prvním dílu se to rozjede do normálního dívatelného zážitku. Naopak, bylo to čím dál, tím horší. Každý díl bez šťávy, jen samé deprese a ponurost. Nebyl to ani hraný dokument, jak se dílo mohlo tvářit, protože zde bylo spousta nejasností i nepravd a na diváka spotřebitele to samozřejmě působilo jako ta pravá historie. Tím pádem se uškodilo hercům ze zlatého fondu českého filmu. Bylo snad účelem filmu poštvat v mysli diváky proti staré české filmové klasice? Jestli kterýkoliv z uvedených herců nějakým způsobem v těžkých dobách totalit nějakým způsobem uhnul z cesty cti, tak k tomu měl i důvod, který i prezentoval, a to, že je herec a chce hrát. A že by v té době a v této společnosti neprobíhaly žádné divoké večirky nebo prostě veselá zábava? V každé době si člověk našel svou zábavu. Ale v této sérii na nás skoro 8 hodin nepřetržitě padaly kýble výkalů. A vstupy vypravěče Pavelky, ty mě vyloženě sra(kaka)li. Plus pouze za Buriana a Štěpánka. ()

radeckator

Tímto Sedláčkovi odpouštím Dědictví. Ať už je Bohéma víc pravda či fikce je mě celkem jedno, každopádně popis doby protektorátní a gottwaldovské z prostředí filmového průmyslu je zachycen velmi působivě. Vladimír Javorský jako Vlasta Burian excelentní. ()

Trixinka

Kombinací reálných jmen, reálných faktů a fiktivních postav a příběhů vznikl chaos. Ztvárnění jednotlivých postav hodnotím jako průměrné - vyčníval pouze Javorský jako Burian, naopak v Novotném jsem Marvana hledala těžko. Je to velká škoda, potenciál to mělo. ()

ChickenPate

Mix reálných a fiktivních postav, záměna příběhu jedné konkrétní postavy s druhou, WTF? To má být kvíz? Buď natočím vše reálně, nebo vše smyšleně, ale tohle? To je kočkopes. ()

Inozuka

Ach jo, na tenhle seriál jsem se fakt těšil - zvlášť když jsem v některých trailerech zahlédl Vladimíra Javorského jako Vlastu Buriana. Výsledkem jsem ale velmi zklamaný. Přestože herecky super - Dlouhý, Javorský, Plesl, Strach, Novotný - scenáristicky a režisérsky katastrofa. Paralela s osmašedesátým naprosto zbytečná - připomíná v seriálu zmíněnou hrůzu na konci Pytlákovy schovanky - děj rozpliznutý moc doširoka, pletení reálných příběhů s fiktivními postavami, klišé jedno za druhým... Naprosto promrhaný potenciál a finance. Téma přitom víc než zajímavé, jen se obávám, že po příšerné Baarové a nezvládnuté Bohémě na dlouho vyčerpané. ()

Psycho.R

Bohéma byla ambiciózní projekt již díky tomu, že slavní (a dobří - ano, pane Stránský ze Cinemy, existují a je jich hodně)herci dneška hrají své kolegy ze slavné éry předválečné, válečné a poválečné. Musím vystřihnout hlubokou poklonu panu Javorskému, protože Vlastu Buriana zahrál tak, že je skutečně téměř k nerozeznání - úžasné. Určitě by si za to zasloužil cenu. Umírnění Plesl v postavě Havla je taky fajn, stejně tak výběr Saši Rašilova do role pana Nového. Co tu, ale drhne jsou dvě věci, tou první je jediná smyšlená postava, kterou hraje Judit Bárdos, Nemluvím teď o jejích hereckých hodnotách, nadaná je, ale o tom, že v kontrastu se skutečnými postavami tu působí nepatřičně. Člověk pak neví, čemu v seriálu může věřit a čemu ne. Já osobně si myslím, že paní Brdečková, která psala scénář, jí sem vložila, aby představovala jakýsi odraz Lídy Baarové. A druhá věc - moderní řeč. Neříkám, že by se postavy měli vyjadřovat tak, jako v první republice, působilo by to rušivě, ale chtělo by to více kultivovanosti. Občas jsem se bavil, občas nudil, ale na každý pád mě to zajímalo. Oproti seriálu První republika je tu malá výprava, exteriéry i interiéry jsou odbyté a to tak, že si nikdo nevšiml, že v jedné scéně jsou dokonce moderní plastová okna :D. ()

Jonatána

No, že by mě to extra uchvátilo, to ne. Ale naprosto mě uchvátili pánové Javorský, Dlouhý a Plesl! Ale i ostatní hráli výborně, Mac Frič Petra Stacha byl taky hodně dobrý. Jen přemýšlím, jestli pan režisér nějak ujíždí na pánských zadcích... V každém díle byl záběr na nahé pánské pozadí aspoň jednou. Obešla bych se a v některých záběrech to bylo celkem zbytečné. A Marvana asi mám o dost méně ráda než dřív. ()

Monggol

Nečakal som to, ale za mňa je to plný počet, odhliadnuc od skutočných historických súvislostí. Príjemne sa to pozeralo, napriek pomalému rozjazdu a trochu roztrieštenému scenáru. Pozdvihli to hlavne herecké výkony, a to menovite Javorský a Dlouhý, ktorým som toho Buriana a Štepánka naozaj veril. Inak nežili si zle ani za protektorátu... kamera, herečky, píchaní, chlastání. Ešte trochu historická odbočka: Nejak mi nejde do hlavy, že Češi (odmietam jebnutý, aj keď spisovný výraz "Česi") sú "teraz" s Nemcami najlepší kamaráti, aj keď z hľadiska dejín vlastne najviac ublížili Českému národu. Na druhej strane je o to ťažšie pochopiteľná tá rusofóbia, ale to len tak na okraj témy. ()

coco.brice

Pro mne zatím velké zklamání... Proč? Transformace ženských hereckých hvězd do jedné vymyšlené ženské hrdinky...proč proboha? Určitě se nemělo začínat rokem 38...ale dříve... Proč do toho někdo má tendenci proboha tahat rok 68? Hlavním plus jsou výkony p.Javorského a Dlouhého...a to,jak je tento seriál (myšlenkový obsah)aktuální i v roce 2017.. ()

pushover

Slabota. Nebýt Javorskýho coby Buriana dám "odpad". Co to je za režiséra, který nutí i vcelku dobré herce tak špatně hrát? :-( ()

Knor

Z ukázek se to tvářilo hodně zajímavě, ale vylezla z toho příšerná nuda. Ale líbilo se mi ztvárnění hereckých legend Michalem Dlouhým, Davidem Novotným a Vladimírem Javorovským. Jinak na tom doopravdy nic zajímavýho není. Škoda. ()

JohnZ87

Povedený seriál s originálním námětem, který se vrací do zlaté éry českého filmu. Tvůrcům se daří budovat ponurou atmosféru období protektorátu. Velmi mě překvapil Vladimír Javorský, který svou vydařenou imitací geniálního Vlasty Buriana podává možná svůj životní herecký výkon. ()

rumajzlik

Téma zajímavý, nicméně zpracování je dost slabý. Vydržela jsem asi 3 díly (musím tomu dát přece šanci, jistě se to zlepší), ale je to fakt nuda. Sem tam zajímavý životní příběh, ale scénář to většinou zabije. Linie s okupací mi připadá úplně zbytečná. A taky jsem nepochopila, proč Baarovou, Gollovou a Mandlovou (?) slepili do jedné postavy. To by v Americe vůbec neprošlo :-) Škoda, to by mě zrovna zajímalo. Takže body pouze za Javorskýho a téma. ()

topi80

Pere se to ve mně. Seriál mě na 6 týdnů k obrazovce nejen spolehlivě přikoval, ale přímo donutil hltat každou scénu. Kdy se to stalo u českého seriálu naposledy? Stalo se to vůbec někdy? Tak proč to není bez nejmenší diskuse za 5 hvězdiček? Protože ty nesmysly ve scénáři a dobarvování postav dle osobních sympatií jsou na pár kopanců, ale ne do zadku, ale někam úplně jinam (a s tragickými následky). Rovněž se stalo to, co jsem čekal už od začátku. Ten protektorát byl úplná pohodička proti tomu peklu, co následovalo, že? Naopak hojně kritizovanou vložku s rokem 1968 jsem nakonec kvitoval. Vždycky, když už si myslíme, že bude lépe, přijde další průser. Ostatně, v jednom se právě nacházíme, jen nepřišel šokem, ale tak nějak plíživě. ()