Rapl

Česko, (2016–2019), 26 h 4 min (Minutáž: 58–70 min)

Réžia:

Jan Pachl

Scenár:

Jan Pachl

Hynek Čermák, Lukáš Příkazký, Alexej Pyško, Lucie Žáčková, Tomáš Jeřábek, Jan Dolanský, Dana Černá, Jiří Vyorálek, Aneta Krejčíková, Stanislav Majer (viac)

Svojrázny policajný vyšetrovateľ major Kuneš, sa dostane do fyzického konfliktu s priateľom svojej bývalej manželky a hrozí mu odchod z polície. Riešenie pre neho nájde jeho vysoko postavená nadriadená a uprace ho na stáž do odľahlého pohraničného vidieku. V skutočnosti sa od neho očakáva, že sa mu podarí objasniť dva roky starú vraždu policajtky Wágnerovej, ktorej vyšetrovanie uviazlo na mŕtvom bode. Kriminalita na pohraničí je veľmi vysoká - pašovanie, výroba drog, pytliactvo, prostitúcia. Kuneš musí riešiť jeden prípad za druhým a k prípadu, kvôli ktorému sem prišiel, sa dostáva až po čase, náhodou. (RTVS)

Recenzie používateľa rakovnik k tomuto seriálu (29)

Rapl (2016)

Na dnešní poměry seriálové zjevení. Kromě nádherné kamery a povedeného výběru lokací zde máme konečně hláškujícího drsňáka, kterému jeho postavu opravdu věřím. Občas trochu drhla logika a někdy se tvůrci nechali příliš unést svoz fantazií, ale jinak jsem každý díl pozorně sledoval a dobře se bavil. ()

Série 1 (2016) (S01)

Vynikající česká kriminálka, v současné době na našich obrazovkách bezkonkurenční seriál. Nevím sice, zda se budu dívat na reprízy, přece jen krimi má kouzlo v odhalování pachatele zločinu, ale rozhodně vím, že bych rád viděl pokračování a těší mě, že pokračování se již chystá. Kromě skvělého Hynka Čermáka je nutno vyzdvihnout i neméně charismatického Alexeje Pyška. Dále si zaslouží pochvalu vynikající kamera a téměř bezchybný scénář s nečekaným (dů)vtipem. ()

Nástřel (2016) (S01E01)

Skvělá atmosféra, opravdu povedená kamera, povedené lokace,napětí a velice zajímavé obsazení v čele s pořádným drsňákem. Od Jana Pachla jsem čekal povedenou kriminálku a dostalo se mi jí. První díl mě vtáhl do děje a až do konce držel v napětí. Případ byl sice odvyprávěn trochu zkratkovitě, ale když byli rozehráno více dějových linií, není se snad ani čemu divit. Jen pachatel udělal takovou chybu, že se jí dá těžko uvěřit. Ve srovnání s pilotem téměř současně vysílané Mordparty jasný vítěz. ()

Křížová cesta (2016) (S01E02)

Druhý díl seriálu si drží stále vysokou úroveň napětí, ale především skvělé filmařiny. Nemohu se vynadívat na krásné obrazy, byť "jen" z Krušných hor. Případ byl zajímavý, ale rozehrané vedlejší dějové linie mi dnes přišly už poněkud rušivé. Snad by postačilo Kunešovo soukromí. ()

Smrt na lovu (2016) (S01E03)

Hezká, tentokrát vpravdě venkovská epizoda. Vyšetřování stylem "Fando, ty vole...", "Jeníku, promiň". Vcelku banální případ vtáhne do děje už jen tím, že je umně napsaný a natočený. Kunešova osobní linie se hezky rozjíždí, vztahy mají jasnější obrysy a černý humor pěkně jiskří v ten pravý čas. Navíc v tomto dílu exceluje vynikající Oldřich Vlach. "Když jsme parťáci, mohli bychom si tykat." "Robin." "Kuneš." ()

Bludný kořen (2016) (S01E04)

Stále jsem unesený nadšením z téměř perfektní filmařiny. Postavy policistů jsou tak různorodé, že k sobě padnou, krušnohorská krajina přes filtry tajemná a působivá, případy temné jako božídarské rašeliniště. Konečně jsme se dostali k původnímu zločinu, byť posun byl do strany, nikoli kupředu. ()

Zatmění (2016) (S01E05)

Seriál hezky graduje. Tento díl má velice pěkné tempo, ale tvůrci nám možná až moc rychle odhalili karty a ke konci se nechal scénárista unést a na můj vkus poněkud přehnal vraždící mašinérii. Každopádně se příběh tváří stále velice realisticky, dialogy naprosto uvěřitelně a vtip a černý humor přichází vždy v ten správný čas. ()

Oheň (2016) (S01E06)

Ze Sněženek a Machrů, včetně zmateného Máchy, se nám vyklubalo další pěkně zamotané drama. Popravdě mi ale trochu vadilo přehnané chování školního ansámblu, ať již mládeže, tak učitelů. Jako již skoro obvykle jsou zde následovníci Komenského za pitomce. Ale nejhůře mi bylo, když kurz pokračoval, jakoby nic. Případ by byl jinak napsán velice umně. Každopádně jsem zvědavý na příběhovou linii pana podplukovníka (ne jeho ženy, pokud se tyto linie nějak neprotnou), na druhou stanu mi již uniká linie příběhu Kuneše, jeho případu a jeho důvodů k pobytu v horách. ()

Krvavý revír (2016) (S01E07)

Další pěkný díl kriminálky, kde mi vskutku nevadí osobní problémy policistů. Vrah byl tentokrát sice jasný již celkem brzy i pro mě, ale pěkná pointa napravila závěrečnou pasáž, kdy byl děj byl dost překombinovaný. Nejzajímavější ovšem bylo, že Kuneš se i usmál a černý humor v dnešním dílu zazněl i anglicky. "Střílel jste někdy na jelena?" "Jen na lidi!" :-) ()

Agent (2016) (S01E08)

Nestává se, že Kuneš dělá chyby, ani se tvůrcům nestává, že by se v jednom dni střídala roční období. Přesto se jednalo o jednu z nejlepších epizod, díky skvěle zamotanému ději. Láme se chleba a já se těším na další díl. ()

Amok (2016) (S01E09)

Dnešní případ byl nakonec dost banální, ale události okolo hlavních hrdinů dělají epizodu opět zajímavou. Navíc osobní peripetie kriminalistů nepůsobí rušivě, ale skládají zajímavé souvislosti, což v ohledu na jiné současné seriály kvituji s povděkem. Škoda, že tentokrát Kuneš nejel šprechtit do Německa, ale tvůrci měli asi tolik nápadů, že se prostě do této epizody vše nevešlo. ()

Black Jack (2016) (S01E10)

Zatím nejslabší díl série. Kuneš byl výjimečně vtipný téměř celý díl, případ byl neatraktivní a především neoriginální (až na jeden pokus o zvrat) a chyběla mi výraznější linka jak osobní, tak k původnímu pátrání. Jinde bych takový stav kvitoval s povděkem, ale zde vybočuje ze zaběhnutého schématu. ()

Tichá voda (2016) (S01E11)

Ze zajímavého případu se vyklubal podivný sériový zločin s vratkou motivací. Celý díl byl tentokrát prosvětlenější, Kunešovi se dobře spí, jeho nadřízenému se špatně spí a doktor byl dnes nejvtipnější. ()

Zdař Bůh! (2016) (S01E12)

Kruh se uzavírá, rodinné vztahy se vyjasnily a seriál spěje k finále - uvidíme, jak moc dramatickému a velkolepému a jak se podaří tvůrcům naplnit úvodní zápletku. Tento díl byl dost akční, kromě rozuzlení velkého případu ale opět přinesl několik otázek, jakoby nás nechtěli nechat autoři ani na chvíli vydechnout. Na naše domácí poměry skvěle natočená akce. ()

Zimmer frei (2016) (S01E13)

Poslední díl sliboval velkou akci. Ta ale bohužel nenastala, Kuneš se na rapla nezměnil, pomineme-li jednu menší akci, kterou jsme ale viděli již v téměř každém z minulých dílů. Rozuzlení ale bylo uspokojivé, i když trochu zkratkovité, navíc poslední scéna bez obrazu mě skutečně nepotěšila. Vtip tentokrát obstaral bývalý farář. Chci více! ()

Série 2 (2019) (S02)

Režisér Pachl se nechal hned po skončení série slyšet, že tato byla pestřejší, akčnější, ve všem lepší. Jen rádoby kritici a vůbec čecháčkové, kteří nedohlédnou za hranice svého plotu, to nepochopili. Obzvláště, co se týče rasizmu, xenofobie, a vůbec všehomíra světa. Prostě to, že druhá série byla ve všem horší a podle mě stála za starou belu, mohu já a další diváci, kteří kroutili hlavou nad nesmysly, jež nám tvůrci servírovali. Už od prvního dílu jsem tušil průšvih, málokdy se bavil a do konce vydržel jen ze zvědavosti. Průměrné hodnocení je asi spíše z nostalgie. Protože udělat z našich detektivů trosky, žijící v plísni, jezdící rachotinami, kteří vyřeší případ jen s dávkou obrovského štěstí, to jsem nečekal a neuvítal. Parodovat vlastní seriál, to je na nějakou cenu, ne? Co napsal Tom_Lachtan v plném rozsahu podepisuji. ()

Exekuce (2019) (S02E01)

Nová série začala ostrou akcí, v cele ovšem končila dost hloupě. Aspoň nahluchlý Páka potěšil. Mezitím se ale pěkně zabydloval staronový tým a klesal Kuneš. Černého humoru, akce i napětí jsem měl dnes vrchovatě. ()

Operace Ofsajd (2019) (S02E02)

Kromě kamery jako by toto nebyl snad ani starý dobrý Rapl. Ultras byli více než cokoli směšní, nejvíce jejich přehrávající šéf. Ostatní děj mě nijak nepotěšil, navíc byl případ rozdělen, přitom se dějem proplétá už Željko. Kuneš je skvěle hláškující flegmatik, Mácha šašek, ale tentokrát zde bylo i na mě až příliš hloupostí. ()

Echt gold (2019) (S02E03)

Skoro nevěřím, že druhou sérii točí ten samý tým. Vše dobré je pryč, což tento díl potvrdil. Jednání postav je hloupé, naivní, tvůrci přeskakují z jednoho tématu na druhé. Guláš hooligans, fotbalu, drog, černohorské mafie, Romů, rodinné krize, chlastu šéfa a čehokoli dalšího mi moc nechutná. Těší mě zatím jen občasný vtip, ovšem i ten obstarávala především klišé o Romech. Jinak až moc často je děj zatím spíše parodie. ()

Hrdinové nepracují (2019) (S02E04)

Parodie na bezvadný seriál Rapl pokračuje. Pomalu chápu, proč se mi pokračování tak nelíbí. Důvodem je proměna charakterů. Lupen je tvrdší (jen doma měkkota), Kuneš má málo prostoru a spíše vysvětluje, šéf se zabývá lahví a táhne to šašek Mácha, starosta všemu nasadil korunu. Navíc oslabit hlavního hrdinu alergií a posadit ho do rachotiny, nebyl nejlepší tah. Mafiáni jsou spíše trapní a to dlouhé neumírání zakončili opravdu spolehlivým způsobem. Nic se sice až na kytici nevyřešilo, ale jede se dál. ()