Rapl

Česko, (2016–2019), 26 h 4 min (Minutáž: 58–70 min)

Réžia:

Jan Pachl

Scenár:

Jan Pachl

Hynek Čermák, Lukáš Příkazký, Alexej Pyško, Lucie Žáčková, Tomáš Jeřábek, Jan Dolanský, Dana Černá, Jiří Vyorálek, Aneta Krejčíková, Stanislav Majer (viac)

Svojrázny policajný vyšetrovateľ major Kuneš, sa dostane do fyzického konfliktu s priateľom svojej bývalej manželky a hrozí mu odchod z polície. Riešenie pre neho nájde jeho vysoko postavená nadriadená a uprace ho na stáž do odľahlého pohraničného vidieku. V skutočnosti sa od neho očakáva, že sa mu podarí objasniť dva roky starú vraždu policajtky Wágnerovej, ktorej vyšetrovanie uviazlo na mŕtvom bode. Kriminalita na pohraničí je veľmi vysoká - pašovanie, výroba drog, pytliactvo, prostitúcia. Kuneš musí riešiť jeden prípad za druhým a k prípadu, kvôli ktorému sem prišiel, sa dostáva až po čase, náhodou. (RTVS)

honajz

Nakonec celkově za 2 hvězdy. I když se mi začátek seriálu líbil, sklouzlo to posléze k rutině, případy stály za prd, vypadalo to jak Kriminálka Šumava, nebo jak se to jmenovalo s tou Norisové sestrou, jo, Policie Modrava, jen tady byly Jizerky. Modré filtry, dlouhé pohledy, dým z cigaret, severské ladění, rozvážně dialogy o prdech v kuličkách, a navíc akční scény natočeny dost amatérským stylem. Občasný pokus o drsnou americkou školu taky nevyšel. ()

rikitiki

Čermák zase hraje Čermáka. ____ Seriál je poctivě natočený, dobře zahraný, má zajímavé lokace (i když pohraničí už začíná být trochu okoukané) a solidně napsané detektivní zápletky a navíc i dějové propojení mezi jednotlivými díly. Vadila mi stereotypní postava hlavního borce, neohroženého detektiva, který jde proti pravidlům, ale má výsledky - to je tak omleté klišé! ()

d-corso

Jako ano, chápu, že v okresech na severu mají zocelené ženy, které si odrodí a druhý den už se hlasí zpět do procesu, stejně tak dá rozum, že kde se objeví Kuneš, tam jde statistika vražd prudce nahoru, ale ruku v ruce s objasněností, neboť před čackým majorem se nikdo neschová. Ještěže to mělo jen třináct dílů, protože to se takhle jako ohlídnete a zjistíte, že půlka Jáchymova to má za sebou, půlka sedí v base a Barnaby, teda Kuneš odjíždí někam, kde to ještě žije. Cirkus Bukowsky měl oproti Raplovi jednu velkou výhodu a tou byla přiznaná nadsázka, byla to taková malinko twinpeaksovština a většina nesrovnalostí se vcelku snadno dala zamést pod koberec, nebo ze stolu, jak už je komu libo. Rapl zvážněl, zeseriózněl (navíc taky zepizodičněl) a hlavně totálně zprůserovatěl. Věřím tomu, že ty parodie na scénář by napsal lépe i démonický Tomáš Magnusek. ()

SOLOM.

Rapl se mi líbil o něco více než Cirkus Bukowsky a to hlavně díky první sérii. Vhodně zvolené prostředí bylo ochucené o docela slušnou atmosféru, hromadu vražd, dobrou partu kriminalistů, které si Kuneš následně „vypiloval k obrazu svému“ a solidní scénář většiny případů. Některé díly byli slabší, tu a tam vykoukla nějaká ta nelogičnost, ale jako celek to fungovalo. S druhou sérií však přišel pád celkové kvality a výrazně se zhoršila i charakteristika většiny postav? – nebyl tomu ušetřen ani sám Kuneš. Jak je to sakra možné, když za vším stojí jeden a ten samý chlap? Jan Pachl si z diváků udělal vyloženě prdel (dle svých slov se snažil točit o aktuálních problémech), ale absolutně se vykašlal na většinu tohoto dobrého, co lidi měli rádi v předešlé sérii. Stupidita a trapnost se zvyšovala každým dalším dílem, postava Rohana se mi totálně zhnusila, nechápu - proč se celý tým přesunul do Ústí a odešli ze svých slušných domovů a pěkných baráků do špinavé a plesnivé ubytovny. Navíc ani hlavní dějová linka o mafii nebyla moc dobrá a právě ona obsahovala nejvíc nelogických kopanců – dost často byla otravná a nudná. Abych však jen nekřivdil – i v druhé sérii jsem našel několik pozitivních věcí, asi dva – tři díly byli opravdu povedené, zbytek šedý průměr až podprůměr. Takže Rapla nakonec jako celek musím hodnotit jen jako opravdu průměrný počin, který výborně začal, ale následně dostal tvrdý direkt přes hubu, který ho srazil na kolena. A popravdě doufám, že třetí série už nebude… ()

Sawy

Sledování Rapla je vlastně hrozně frustrující záležitost. Člověk totiž celou dobu cítí, že Česká televize měla tentokrát strašně dobře našlápnuto. Atmosféricky to tam prostě je, Pachl má kriminálky v krvi a navíc tentokrát vyloženě trefil obsazení, ať už je to proti typu obsazený Dolanský, věčně zachmuřený Pyško nebo samozřejmě Čermákův rapl Kuneš. Co se ale krutě nedaří je výstavba seriálu jako takového, kladení linií, které by měly působit jako červená nit, ale přitom se klidně na několik epizod ztratí z dohledu bez nějakého racionálního vysvětlení, celá struktura tak pochybně lavíruje mezi konceptem epizoda-případ a nějakým širším uchopením popisu vyšetřovacího prostředí a osobním backgroundem postav. Výsledkem je mišmaš, který dokáže přijít s výborným dílem, ale hned dalším jej shodit zbytečnou a nesmyslnou zpátečkou. Navíc někdy klasicky "pachlovsky" zahapruje scénář a postavy často mluví, jakoby jely podle příručky "Mluva drsného policajta". Potenciál tam je, to né že né. Ve druhé sérii by to ale chtělo ujasnit koncept hned na začátku, protože tady to vypadá, že se občas jelo naslepo, děj jednotlivých dílů se montoval za pochodu a pak se to tvůrci dodatečně snažili slepit roubováním nějakých širších motivů. 60 % ()

Shaqualyck

Poučena Temným případem i severskou detektivní školou vytáhla Česká televize nečekaný trumf v podobě divokého Krušnohoří, jehož nehostinným hvozdům kraluje charisma „českého Willise“ Hynka Čermáka. Cíga, pěsti, hlášky. A taky pohlcující atmosféra, která těží z prvotřídního řemesla i neokoukaných lokací drsného pohraničí. ()

cvutak

Česká televize už poněkolikáté dokazuje, že právě ona je jediná televize v ČR, která dokáže natočit dobrou kriminální sérii. 1. oddělení zůstává stále nepřekonáno. ()

Tommassi3

Tohle mohla být velká pecka, nicméně něco tomu zkrátka schází.. Kdo je větší Rapl ?? Pachl, který po velkých očekáváních přichází s prvním za řeč stojícím spin-offem, aby se ještě před televizním startem vlastně divákům omluvil, že sklouzává k tuzemské rutině, nebo Kuneš, jehož si výtečný Hynek Čermák znovu výsostně užívá ?? V důsledku Rapl postrádá onu výjimečnou halucinogenní atmosféru Cirkusu Bukowsky a stává se poněkud banální, navíc sem tam překvapivě dramaturgicky nezvládnutou, díky čemuž formální milovník žánru přichází o své uspokojení z něj, vnitřně mnohdy podivně neživotnou detektivkou, která se dokáže jasně odlišit snad jen naprosto precizním řemeslem.. Přese všechny výtky a nedostatky však Rapl platí za výbornou zábavu se skvostnou ústřední Kunešovou dějovou linií a opravdu nesmírně zajímavým castingem, na něhož má Pachl zkrátka nos jak policejní vlčák.. ()

Gwaihir

Severský styl kriminálních příběhů je v mnohém inspirativní, staví především na hutné atmosféře a vyznačuje se značnou dávkou propracovanosti. V krušnohorské sérii se první ze základních kamenů podařilo do českého prostředí přenést takřka dokonale, více než vhodně zvoleným dějištěm a plným využitím jeho potenciálu pro ztvárnění neutěšené krajiny bičované větrem a deštěm nebo zahalené těžko prostupnou mlhou a zdobené velkými vrtulemi zvolna se točícími na vysokých stožárech. To platí také pro sérii ústeckou, která sice výrazně ubírá na potemnělosti na úkor některých humornějších tónů, ale výběr prostředí a jeho využití i zde naplňuje svou úlohu skvěle. Svůj díl práce přitom u obou řad odvádí samozřejmě také poněkud temnějsí a zajímavě snímající kamera nebo výborně padnoucí hudební podkres. Na druhém pilíři by se naproti tomu několik nedokonalostí najít dalo, více pak ve druhém případě, který zčásti trpí i možná až příliš jednoduchými dílčími zápletkami. S1 - 85 % a S2 - 75 % ()

malylada

Postavy jsou velmi dobře napsané a dokážou se za těch třináct dílů vrýt pod kůži. Trošku jsem měl problém v jednotlivých dílech s případy, které jsou velmi jednoduché a z detektivního žánru ne příliš strhující. Co se méně povedlo z detektivního žánru, tak vynahrazuje vývoj postav a bočních linek z osobního života, který se spojuje v zajímavé nitky. Poslední díly jsou výborně vygradované a určitě se Rapl může považovat za jeden z nejlepších českých seriálů......8/10 ()

jh666

Rapl je hodě solidní kriminálka po stránce jednotlivých případů. Pár slabších se sice našlo, ale oproti konkurenci je to pořád velmi povedené. Fajn je prostředí Krušných hor, které je vítaná změna. Všechno podporují výborně napsané a zahrané postavy, kterým tedy s přehledem vévodí Čermákův Kuneš. Po technické stránce taky nelze moc, co vytknout. Tak proč jen 4*? Důvodem je dost odfláknutá dlouhodobá linka. To, co se tváří jako hlavní linka ze začátku je nakonec rychle vyřešeno, stejně jako linka s křivým policajtem. A pak se to v posledním díle narychlo naváže na sebe. To je asi jediná výtka. 80 % ()

Ouwen

Tak to nakonec dopadlo na pět hvězd. Ještě pořád to má k autentičnosti trošku daleko (moc velkolepé na tak malé hřiště), akčním scénám chybí profesionalita a občas postavy působí amatérsky. Ale scénář funguje. Přistoupil jsem na hru "první nová tvář v záběru je záporák", protože to pracuje s prostředím a funguje atmosféra. Hudba ujde. Z toho, jak se recyklovala ta instrumentálka, mě místama pilo krev. Intro nic moc. Na druhou stranu herecké obsazení funguje a Hynek Čermák hraje úžasně. Četl jsem interview, kde si stěžoval na podmínky a kdyby prý byl při náladě, odevzdal by lepší výkon. Ale já si myslim, že to lepší bejt nemohlo a ty podmínky aspoň vykreslují jeho postavu, která hláškuje, v bitkách se solidně předvede pár chvatama a ten jeho nesmlouvavej / nekompromisní charakter mě fascinoval. Jen tak dál, Raple. Jeho dcera šukézní, totéž Slepice a bavil i šéf policejního oddílu a nakonec i ten Lupínek byl supr. Finální souboj / zastřelení hlídače v té chatě, bylo opravdu napínavé. Bavil jsem se i u těch "obyčejných" případů, kde o tolik nešlo o proti celému pozadí. Německej policajt solidní posila. A emoce fungovali na plné otáčky, umíraj dobrý i špatný postavy. Hovoří za mě dost subjektivní pocity, ale o hodnocením nepochybuju a druhou sérii budu sledovat. Snad se fakt vrátí Čermák. ()

agentmiky

Tak jsem se konečně dočkal důstojného soupeře Případů 1. oddělení na poli detektivních seriálů. Rapl je ale ve všech ohledech jiný, což je jen a jen dobře. Pořádně ani nevím, kde mám začít. Postavy byly vykresleny vskutku výborně, jejich postupný charakterový vývoj zde byl zpracován na jedničku. Hynek Čermák byl coby major Kuneš prostě jedním slovem boží. Leckomu může jeho jednotvárný výraz přijít takový, jako by to samotného herce ani nebavilo, ale to přesně sedělo na takový typ seriálu. V pochmurné krajině Jáchymova bych asi stěží hledal kriminalistu, který by rozdával úsměvy na každou stranu. Když bych měl zhodnotit další herce, tak musím hlavně pochválit Lukáše Příkazského, který svou roli "Lupena" zahrál neskutečně věrohodně. A hlavně nesmím zapomenout na charismatického německého komisaře Kurta Stadlera, který svou přítomností celý seriál ještě více oživil. Právě proto mě mrzí, že na konci seriálu nedostal jako všichni ostatní prostor. Vypadalo to, jako by na něj zapomněli. Jak už jsem před chvílí zmínil, tak vybrat jako seriálovou lokalitu Jáchymov a jeho okolí bylo trefou do černého. Dále si zaslouží pochvalu kamera a zejména osoba za ní, neboť byla svižná a nenechala mě si odpočinout ani na chvilku. Úvodní znělka mi trochu připomněla Temný případ. Jako zápor bych zde uvedl někdy zacházení s důkazy. Někdy je správně brali do rukou v rukavicích, ale jindy ně sahali bez nich. To mi přišlo jako hloupá chyba na tak povedený seriál. Jinak asi nemám jinou výtku. Teď mě čeká dlouhá doba čekání, neboť další řada Rapla se dostaví až v roce 2018. Tak ať to čekání stojí za to. Za mě dávám 86 % ()

Lukrecie

Zatím dávám 4*, ale když porovnám s ve stejnou dobu nasazenou Mordpartou, myslím, že při stejné kvalitě dám brzy 5* (a Mordpartě možná 2* pokud se nezlepší...) ()

slunicko2

Tvrdí chlapi dělají zachmuřeně svou práci, bez úsměvu bojují s ponurými bezohlednými zločinci, zrádci ve vlastních řadách i s podezřívavou inspekcí. 1) Po každé epizodě zůstane na místě loužička chlapáctví._____ 2) Herecké typy odpovídají autorskému záměru a i milý 31letý Lukáš Příkazký (Kunešův - Raplův parťák Lupínek) je tu za tvrďáka. Přitažlivý 38letý Jan Dolanský (policista Gregor) to pak jistí._____ 3) 7.5.2019 - 2. řada. Snaha o atraktivní akční "světovou" podívanou je chvályhodná, ale režisér i scénárista, 42letý (2019) Jan Pachl to nezvládl. Děj je chaotický, chvílemi nesmyslný, což se stupňuje a v posledním díle dosahuje vrcholu._____ 4) Rovněž závěrečná pointa se mi hrubě nelíbí. Ve snaze vylíčit Rapla jako poctivého chlapa, co hraje podle pravidel, z něho na konci tvůrci udělali prostého hlupáka bez špetky pragmatismu - takový policajt očividně daleko nedojde._____ 5) Ten, kdo volil písničky, totálně ignoroval dobové konotace. Jakoby dvacetiletý chlapec vybíral podle toho, jak se mu songy líbí bez znalosti dobových souvislostí. Působilo to jako pěst na oko. ()

L_O_U_S

Samozřejmě, není to kdovíjaká perla. Vlastně nemám ani srovnání s místní žánrovou konkurencí. Tím, jak se případy omezují na stopáž jednoho dílu, je vidět, že řadu případů vesměs vyřeší nevěrohodně působící zkratky, na druhou stranu se seriál drží při zemi, co se týče různých zvratů, které divák nebo čtenář detektivek už víceméně čeká. Stejně jako Cirkus Bukowsky je i Rapl protkán drsnou atmosférou částečně odkazující na severské krimi (major Kuneš je opravdu srovnatelný s Nesbøho Harry Holem, i ostatní postavy nesou rysy postav z jeho detektivek). Jsem rád, že se u nás něco takového vůbec točí a že po nějaké době můžu opět se zájmem usedat k seriálu made in Czechia. (1 146.) ()

kajas

Čermák si postavu Kuneše neskutečně dává a jeho suché hlášky neměly chybu, kvitovala jsem přítomnost Pyška i Příkazkého, ale... třináct epizod mi přišlo prostě až příliš a detektivní zápletky se nemohly s proslulým "1. oddělením" vůbec rovnat. Druhé sérii se ovšem bránit nebudu. Edit: Druhá série byla opravdu slabší, hlavně kvůli dějové linii černohorských mafiánů, a tak se z "Rapla" stala jenom pouhá kulisa při práci a studiu. ()