Film 8 Mile není autobiografickým příběhem, ale je jím volně inspirován a na hlubší vazbě s rappovým zpěvákem Eminemem mu dodává i fakt, že v něm Eminem, až s překvapivou bravurou ztělesnil hlavního hrdinu Jimmiho. Zachycuje jen kratičký úsek v životě dospívajícího chlapce, bojujícího o vítězství v rappové soutěži. Je situován do Detroitu, kde Eminem skutečně žil, do bezútěšné čtvrti chudinských karavanů a zchátralých domů, kterou od bílé části odděluje rovná, nekonečně dlouhá ulice s názvem 8 Mile. (oficiálny text distribútora)

czejny

Eminemovo pošramocené ego se vydává skrze hutné verše na stříbrné plátno. Barva pleti nerozhoduje, jen když mezi verši rytmus je. Strastiplná cesta osamoceného bojovníka, jehož jedinou zbraní je jazyk. Nejtěžší úloha pro herce je, zahrát sama sebe, jenže říkat, že by Eminem byl herec by bylo troufalé, to však nemění nic na tom, že Eminem hrající Eminema si ukousl velké sousto. Eminem ve snímku působí jako zamindrákovaný citlivý chlapec, ketrý zničehonic propadá agresivitě a stává se z něj najednou na všechny si troufající chlapík. Snad to přehnal s tou citlivostí nebo s tou agresivitou? Právě tato rozporuplnost ubírá na celkovému dojmu. Co se filmařské práce týče, nic nevyvádí nás z předtuchy kýče. Atmosféra je často vyhrocená v místech, kde již není třeba. Tato přestřelka rapperských veršů byla možná aktuální v době Eminemovi slávy, avšak dnes po úpadku tohoto veršujícího chlapíka do podzemí, postrádá smysl. Ten kdo sebral tolik odvahy, že film viděl s dabingem, nechť si od mého hodnocení odečte 10 *. ()

tomeek

Look, if you had one shot, one opportunity / To seize everything you ever wanted, one moment / Would you capture it, or just let it slip? ()

Bouzy

Od mala vyrůstám v prostředí rockové atmosféry a rapové hudbě absolutně nerozumím. Pamatuji, že tenkrát ještě na Základní škole byl tento film velkým hitem. Po shlédnutí se mnoho mých kamarádů začalo o tento hudební žánr velmi zajímat a patřičně se oblékat. Spíše v té době jsem tyto lidi odsuzoval. Po několika letech jsem náhodou tento film našel na starém CD s českýma titulkama. Možná prostředím opuštěného Detroitu a chladným výrazem rapera Eminema a jeho těžkým životem na ulici se dnes na tuto hudbu koukám jinak. Má své kořeny a názory to se musí nechat. Konečný moment ve staré uličce a songem Lose Yourself má v sobě sílu! ()

eisha3

8. míle jistě není žádná perla mezi filmy, pro mě však má už celých těch X let od návštěvy kina nějaké zvláštní kouzlo, že ani chvíli neváhám a dávám 5*. Je to jeden z těch snímků, které jsem viděla nesčetněkrát a nikdy nepohrdnu se na něj znova podívat. Skvělý Eminem, skvělá Kim Basinger, skvělá Brittany Murphy. A závěrečný battle jedna z nejlepších scén vůbec. ,,I'm gonna turn around with a great smile, and walk my white ass back across 8 Mile." ()

CinemaRanger

Ačkoliv chápu zdejší kladné ovace, mně film nesedl a nudil jsem. Přesto musím říct, že Lose Yourself je výborná píseň a toho Oscara má zaslouženě. ()

Radiq

Battly, ať už to je v rapu nebo v tanci nebo jiné nenásilné formě konfrontace, mi přišly vždy tak trochu směšné. Ono to tak i zůstane. Asi nechápu tu kulturu kolem a banda skandujících černochů ve sklepě k tomu ještě přispívá. Ale protože nejsem puritánskej ignorant, dám šanci všemu, co má potenciál zaujmout. A vidět Eminema v herecké roli, to mohlo být zajímavé. Sice ho úplně aktivně neposlouchám, ale musím říct, že na hereckém poli docela zaválel. A hlavně - tohle není o Eminemovi, ale o Detroitu, chudobě a posraným životě. No a o těch rapovejch battlech, no, co už... Poměrně dlouho čekáme, než nám tam něco předvede a ani se nedočkáme vysvětlení, co je to 8. míle (já to teda vím, ale co ostatní?), ale špatné to nebylo. Vidět to už ale nechci. ()

Decker

Eminema fakt nemusim, ale tady mi nevadil, ba naopak Eminem zde predvadi velice dobry herecky vykon. Kdo ma rad hip hop urcite zajasa. Pro ostatni zalezi na tom jak moc je hip hop a Eminem zajima, ale clovek by mel bejt vzdelany ve vsem takze to urcite prekousnete. Myslim ze nebudete zklamani. ()

fantoci

Aby jsem řekl pravdu, z tohohle film jsem byl hodně na rozpacích a měl bych k němu mnoho výhrad. Jednoduchý děj, propagace americké víry atp. I když film není určen pro každého (hudba Enimena), nakonec ho hodnotím s ohledem na některé aspekty spíše pozitivně. ()

Motinski

Tí čo nemáte  ani najmenší vzťah k hip-hopu, kašlite radšej nato. Film vám bude pripadať ako kopírka prvého Rockyho len miesto boxu tu je rapovanie. Príbehu sa určite dá vyčítať rozvláčnosť, riadny rozbeh chytíme až ku koncu a väčšinou sledujeme partičku flákačov ako sa potulujú ulicami, no osobne mi to nevadilo. Objektívne ale chápem že nie každemu to bude po chuti. Predsa len, ide o drámu, no moc striktnú a v prvom rade pre fanúšikov. Eminem je na prekvapenie aj celkom dobrý herec a skladba Lose Yourself ktorá dostala Oscara vystihuje celkovú atmosféru. Patálie mladého človeka ktorý sa prediera každodenným životom, zobrazené (v rámci možností) reálne a špinavo. Pre mňa ide o jeden z tých filmov ktorý máte radi ajkeď viete že nie je dokonalý, je vám to ale jedno pretože vás v danom momente keď ste ho prvý krát videli odrovnal a ten pocit si budete pamätať do konca života. Objektívne po filmárskej stránke asi na 4*, no keď počúvate Eminema celé detstvo a máte radi filmy, vás zahreje pri srdci len keď si na 8 mile spomeniete. ()

Ivush

tenhle film není jen o rapu, je to i tom, jak to je, když dostanete šanci..nejlepší na tom je, že je to podle pravdy, tenhle film stojí za kouknutí. ()

LordSnape

Americkou kulturou přímo pohrdám, takže se mi tenhle pokus o film fakt nelíbil. Eminem hraje sice sám sebe, ale jediný co se tam vlastně děje je neustálé handrkování mezi negry, hulení trávy, ježdění autem po ulici a ke konci akorát přibude jeden vítězný battle freestyle... Fakt nuda. ()

honza7

Moc slavných lidí o sobě nenatočí film, ve kterém by ukazoval i svou "špinavou" stránku (z takového žánru si vzpomínám jen na Občan Havel který byl svatý a královnu). A ač se mi rap a hip hop hnusí, prostě Eminema mám rád a Lose yourself mám dokonce i v mobilu. ()

karlik4801

Zajímavé provedené životem kluka, který se vypracoval na úplnou špici. Pro jedno shlédnutí dobré, dále už 8. míle nijak nepoutá. Vůbec ničím. Za to může to amatérské zpracování. Mohla se lépe zakomponovat hudba, aby se probouzeli aspoň nějaké city. Hned by tu atmosféru divák cítil lépe. Je to celkem škoda, protože se z tohohle příběhu dalo vyždímat mnohem více, než ustřelené koule kamaráda hlavního hrdiny. ()

Lachtaan

Tenhle chlápek je jedinou postavou rap scény, kterou bych mohl poslouchat den co den, jeho vizitka, že si s jednou ze svých nejslavnějších písní došel i pro Oskara, na mě pokukovala už velmi dlouho a konečně jsem jí dal šanci. V rámci hudebních dramat z drsného prostředí zapadlých čtvrtí amerických velkoměst mě 8. míle neodbourala tak, jako třeba Straight Outta Compton, jako příběh o bílém člověku, který se dokázal prosadit v kdysi ryze černošské hudbě, funguje tenhle “životopis” důstojně. [viděno na Netflixu 5.4.2022] ()