Čo žerie Gilberta Grapea

• Slovensko Čo trápi Gilberta Grapea? (viac)

Gilbert Grape nie je z tých, čo by nemal do čoho pichnúť. Aj keď Endora je miesto, kde sa toho veľa nedeje. Jediný raz, čo mestečko navštívila polícia, bolo vtedy, keď sa Gilbertov retardovaný brat Ernie pokúsil vyškriabať na neďalekú vodnú vežu. Dávať pozor na brata je hlavnou úlohu Gilberta, čo vie byť pekne otravné. Najmä, ak Gilbert okrem toho pracuje v obchode. Potom ale Gilbertovi skríži cestu niekto, kto ho nenecháva ľahostajným. Becky so svojou starou mamou začnú mať problémy s autom práve vo chvíli, keď prechádzajú cez Endoru. Becky je krásna a Gilbert sa práve zaľúbil. Nájsť si však čas pre svoj vlastný život sa zdá byť pre Gilberta nemožné... (oficiálny text distribútora)

swed

První velký krok pro DiCapria i Hallstroma. Sem tam se najde film, který není nijak emočně vyhrocený, postrádá výraznější děj, ale i přesto dokáže silně zapůsobit. Tento snímek budiž důkazem. Grape sází na obyčejnost, což se v tomhle případě vyplatilo - téměř ve stejném duchu pokračuje Hallstrom vlastně až dodnes. Postava retardovaného chlapce nabídla DiCapriovi velmi vděčnou úlohu, ten se jí nezalekl a už v tak mladém věku dokázal přesvědčit o svém mimořádném talentu. Hlavní role se zhostil Johnny Depp a nutno poznamenat, že je DiCapriovi minimálně rovnocenným partnerem (o to těžší to pro něj bylo, že si musel vystačit s introvertním herectvím). Podle mého názoru se tenhle snímek může směle postavit po bok Pravidel moštárny. 8/10 ()

Herr_Flick

Film o ničem zásadním. DiCaprio je naprosto excelentní, ale kouzlo snímku pro mě tkví v množství jednotlivých útrap Grapeovic rodiny, se kterými můžeš soucítit nebo se ztotožnit. 4 dávám jen pro slabší druhou polovinu, která postrádala náboj. Cesta z policejní stanice jako by byla předčasným vrcholem, ve zbytku už to nebylo ono. ()

major.warren

Co žere Gilberta Grapea alias Nebeské dny 2. Deppův výkon je příjemně civilní, byť herecky tu kraluje DiCaprio v roli chorého Arnieho. Vizuální poetika Svena Nykvista jde ruku v ruce s přístupem Lasseho Hallströma, jenž tímto filmem nádherně vplul do vod americké kinematografie. A leč mám i pozdější Hallströmovy filmy upřímně rád (zejména Pravidla moštárny), myslím, že mimo svou rodnou zem už nikdy Gilberta Grapea nepřekonal. Ten film není bezchybný, ke konci se začíná táhnout, ale zdrcující finále dokáže v mžiku všechny mouchy smazat. ()

Bones!

Prakticky každým filmem ve kterém vidím DiCapria měním názor na jeho kvality a nutno podotknout, že jde o trend vzestupný. Nicméně nejsem si tak úplně jist, jestli to bude pokračovat i po tomto filmu. Ano i další sehráli zajisté velké výkony(Johnny Depp mě snad nemůže zklamat), avšak to co předvedl "Leo" v 19 letech... Pokud jde o film jako takový, je možná trošku rozvleklý , což spoustu lidí odradí, ale ten kdo vydrží, těžko bude na konci "investovaných" 2 hodin litovat. ()

beran-ek

DiCaprio a Depp v jednom filmu.. Lidském a dojemném. Leo, který by si za tu roli toho Oscara zasloužil předvádí něco, čemu nejde neuvěřit. ()

Lucjen

Ako už tu všetci píšu, DiCaprio prekvapil. Naozaj tlieskam. Johnny bol taktiež dobrý, ako vždy, vyžarovala z neho charizma. Lewis mi tu a tam trochu vadila, no potom zase nastúpil DiCaprio a bolo to fajn :). Krásne, krásne... jeden z mála filmov, pri ktorom som okamžite vedela, že 5* si zaslúži. ()

dom156

Nějak jsem film nepochopil a celkově mi nesedl. Moc nechápu jak může mít tak vysoké hodnocení, ale každý má na daný film svůj náhled a já to respektuji. Pro mě tam není skoro nic co by mě zaujalo, hezký ale nudný příběh a konec ve mně emoce moc nevyvolal. Ale naopak se mi velmi líbil herecký výkon DiCaprio, který měl tehdy 19 let a ukázal velmi svěží výkon. Film pro mě je jasný průměr. ()

Vědma

"... dělají dobře, že jen projíždí a nezastavují se." Člověk někdy projíždí a míjí místa a jen je nezúčastněně přejede pohledem a neví, že kdyby se zastavil, poznal by lidi, kteří žijí svůj nesnadný, smutný, veselý, nešťastný, šťastný příběh. Úžasný film. Všichni pějí ódy na Lea, on to zahrál skvěle, mě to nepřekvapilo, protože je skvělý herec a asi to má v sobě od narození. Mě ale nadchl hlavně Depp. Vynikající výkon. Četla jsem, že Vanessa Paradis o něm řekla, že je nepřekonatelně kouzelný. To je vono! ()

K.B.L.

Báječný film shlédnutý v ideální dobu = 5 hvězd. Tři mí herečtí oblíbenci v jednom filmu? Nádhera. Na Johnnyho Deppa radost pohledět, DiCaprio mě absolutně odrovnal svým hereckým výkonem a na film s Lewis se vždy velmi ráda podívám. Plus příběh, co nenudil a zaujal. ()

kajas

Nejlepší herci současnosti hrají bratry. Leo toho "Oscara" dostat měl, protože na svůj věk předvedl famózní výkon. Takové role většinou hrají starší a zkušenější herci (Hoffman, Hanks, Penn). Přesto mi Gilbert (sympatický Johnny) byl svým chováním milejší, Ernie, ač postižený, mě někdy docela iritoval. Juliette zrovna moc nemusím, jako kráska už mi vůbec nepřijde. ()

Aleee89

Tak jsem konečně zase narazila na něco, co si ode mě zaslouží více než osmdesát procent. Bohužel musím hned na úvod říct, že mě zarazila dosti prapodivná chyba - jakto, že nejmladší dceři bude patnáct, ale otec se oběsil před sedmnácti lety? Možná si řeknete, že to moc řeším, ale mě to dost zarazilo a nějakou minutu jsem nad tím přemýšlela, zatímco film mi utíkal. Ale to jen takové rýpnutí na úvod, teď k samotnému filmu. Tušila jsem, že tohle bude ono, ale do posledních minut jsem si taky myslela, že jsem se trochu přepočítala. Film si pro mě dávku emocí schoval až na samotný závěr, bez něj by to na devadesát nebylo. Ač příběhy looserů nějak nemusím (hlavně v českém podání posledních let), tady jsem se přes to dokázala přenést, film jsem si užila. Nebylo to laciné, ale přesto tam emoční kouzlo bylo a pořád to někde doutnalo pod povrchem. On tam vlastně ani nějaký strhující děj není, ale postavičky jsou vesměs výborně napsané (některé by zasloužily více prostoru), a ty vám to vynahradí. A co bylo úplně nejlepší, to byl mladý Leo DiCaprio. Žádný Depp, ten od tehdejšího hereckého mladíka dostal pěkně na frak. ()

Dont

Občas se stane, že mi postavy nesednou a nezůstane to pak logicky bez dopadu na celkový dojem z filmu. A to je bohužel i tento případ. Juliette Lewis mě po celou dobu iritovala, prostě mi byla nějak nesympatická, navíc je naprosto mimo hranice mého vkusu. Nejsem zrovna fanoušek rané tvorby Leonarda DiCapria, ale tady asi opravdu zahrál skvělě, i když se to u těchto rolí těžko posuzuje. Jenže ani na jeho "nesnesitelného" Ernieho už mě pak nebavilo se dívat a byl jsem radši, když se uklidil na strom a byl chvíli "klid". Máma byla případ sama pro sebe, ale soucítit s takhle tlustou ženskou, která si za to mohla sama, jde jen těžko. Johnny Depp jako Gilbert Grape byl suverénně nejsympatičtější postavou, ale co ho žralo bylo celkem jasné už od začátku, a popravdě mě to žralo taky (plus na rozdíl od něj i ta jeho Becky), takže proto jsem si asi film moc neužil. Průměr za tři hvězdy, hodnocení na imdb (7,7) je daleko blíže reálné kvalitě filmu než to zdejší. ()

Skip

Leonardo DiCaprio v té době ještě nebyl tou hereckou hvězdou jako dnes a už předvedl, jak skvělým hercem je. Role, do níž byl obsazen, je dost ošemetná, protože zahrát mentálně postiženého člověka, může herce svést k jisté směšnosti, která není zrovna chtěná. Ale DiCaprio hraje tak, že mu věříte každý pohled, každý pohyb, každé slovo, on je prostě mentálně postiženým. Johnny Depp je mu skvělým parťákem, starším bráchou, ochráncem i zoufalým mladíkem uvězněným v americkém zapadákově. Pamatuju si, jak kdysi přijel do Karlových Varů jakýsi týpek se skateboardem, kterému nikdo nevěnoval moc pozornost a o kterém paní Eva Zaoralová řekla, že z něj jednou bude velká hvězda. Dnes by se DiCaprio po Karlových Varech jen tak bez zájmu neprošel. ()

radektejkal

"Match in the gas tank, boom boom!" Je to taková sirka v cisterně. Bum prásk, a roznícená mysl exploduje v krásných obrazech, skvělých hereckých výkonech, neomylné kameře, citlivé režii, strhujícím příběhu. Ale přes to všechno je to jakési vlažné a odtažité, jako všechno příliš vypiplané, promyšlené, dokonalé... Divák je tu divákem par excellence, k ničemu jinému než k dívání není připuštěn. Pozn.: Do druhého dne jsem zapomněl na to, že se v Americe mladí lidé koupají oblečení, ale připomněl si, že i tento film nemá jen ten první plán, ale také jiné, ať viditelné či skryté, zamýšlené nebo nezamýšlené: Gilbert Grape je jediným můžem v dalekém i širokém okolí (ostatní jsou jen narušené karikatury), a proto se pro ostatní stává předpokládaným naplňovatelem jejich potřeb. A Gilbert se chová (volí) jakoby nesvobodně, jakoby sám neměl vlastní tužby a cíle. Ale právě tím, že je "volen", že se stává "předmětem volby, volí správně a skutečně" (Gilles Deleuze. Image-temps, 1985). Postmoderní filosofie zde jinou cestou dospívá ke karmanovému zákonu starých Indů (ovšem pouze na tomto světě). ()

Fanucci

Milý, dojemný film. Hallstrom má jako režisér úžasný cit, dokáže navodit atmosféru. A když má navíc k ruce tak skvělé herce...Vřele doporučuji. ()

Suzana

Prostý námět vyprávený krásným způsobem - toto je film, který se určitým způsobem musel dotknout každého. Johny jako vždy skvělý, ale DiCaprio - BRAVO! Tleskám... ()

Petroff

Všichni tu jsou hotoví z DiCapria... Ano, hraje dementa. Ano, hraje ho dobře. Johny Depp a celkově film jako takovej mě ale zaujal nesrovnatelně víc. Trochu mě štve, že tenhle film má většina lidí zaškatulkovanej, jako ten, kde hraje Leonardo postiženýho. Když si tu přečtete 10 náhodnejch komentářů, tak v osmi z nich to bude zmíněný a v pěti zdůrazněný jako to nejlepší na celym filmu. A já mám prostě stále dojem, že když má 19letej kluk hrát dementa, půjde mu to tak nějak samo, protože ještě před 2, 3 lety dělal stejný výrazy ve třídě ve škole, protože chtěl bejt středem pozornosti. ()

Huntelaar

Co žere Gilberta Grapea? V rámci faktu jsem se nedozvěděl vůbec nic převratnýho, protože takovou prudu jako Gilbert zažije každej druhej smrtelník na této planetě. Kdybych to formuloval Co žere mě?. Tak bych si prosil vysvětlit, co mě bere na filmu s tak nudnou atmosférou z největšího zapadákova na sever od Pecosu, že když na něj takhle narazím v TV, nejsem schopnej do závěrečnejch titulků přepnout na jinej kanál. Nice. ()

Normální festival

Normální festival

18.11.2006

Od 21. do 24. listopadu 2006 se v pražském kině Aero uskuteční přehlídka hraných a dokumentárních filmů, jejichž společným tématem jsou lidé, kteří se v běžném životě orientují trochu pomaleji,… (viac)