Diablov advokát

• Česko Ďáblův advokát (viac)

Mladý úspešný právnik Kevin Lomax (Keanu Reeves) obhajuje v rodnom Gainsville učiteľa Lloyda Gettysa (Chris Bauer), obvineného zo sexuálneho obťažovania svojej žiačky Barbary (Heather Matarazzo). Napriek tomu, že počas pojednávania zistí učiteľovu vinu, podarí sa mu napadnúť výpoveď obete a dosiahnuť oslobodzujúci rozsudok. Onedlho dostane ponuku pracovať pre významnú firmu v New Yorku, ktorú prijme. Po tom, ako presvedčí svojho nového zamestnávateľa o svojich schopnostiach, sa s manželkou Mary Ann (Charlize Theron) nasťahujú do prepychového domu, kde bývajú tí najlepší zamestnanci firmy, vrátane jeho majiteľa Johna Miltona (Al Pacino). Zdanlivé šťastie a dokorán otvorená brána k úspechu sa však veľmi rýchlo začne kaliť a manželom sa začínajú diať stále zvláštnejšie a desivejšie veci. Zatiaľ čo sa Kevin začne venovať svojmu novému prípadu černocha Phillipeho Moyeza (Delroy Lindo), obvineného z porušovania hygienických predpisov po tom, ako bol pristihnutý pri rituálnom zabíjaní zvierat, jeho žena Mary Ann postupne zariaďuje ich veľký byt. Keď sa Kevin stane svedkom toho, ako sa naplní Moyezovo prekliatie a sudca stratí hlas, Mary Ann sa začnú zjavovať nepríjemné vidiny démonov. Ich doposiaľ láskyplný a bezchybný vzťah začína dostávať trhliny... Kevinovi je pridelený prípad bohatého podnikateľa Alexandra Cullena (Craig T. Nelson), obvineného z vraždy manželky, syna a služobnej. Kevinova matka Alice (Judith Ivey), ktorá prišla do New Yorku na návštevu, tiež pochopí, že v ich manželstve to nefunguje a varuje syna pred Miltonom. Vidiny Mary Ann sú stále hrôzostrašnejšie, nepohodlní ľudia, pohybujúci sa v okolí firmy, umierajú za zvláštnych okolností. Za všetkým je najpravdepodobnejšie záhadný Milton, ktorý nie je tým, za koho sa vydáva... (TV Markíza)

J.McClane

Film je to geniální a hlavně Al Pacino je patrně skutečně ďábel, protože jeho kreace jsou mimo pozemskou škálu dokonalosti. Nicméně jedna z hlavních myšlenek filmu je zkreslená. Právník musí hájit i skutečného zločince, nebrání totiž konkrétního člověka,ale systém jako takový. Advokát hájí spravedlivý proces. Je ovšem pravdou, že v porotním systému je to velmi obtížné:) ()

J*A*M*B*O

Perfektný snímoks Al Pacinom, ktorý tu odohral fakt dobrý výkon. Dej bol sám o sebe zaujímavý a vývooj deju bola samá radosť. Niečo mi však hovorí, že nebám dať 10 ale 9 bodov a preto to tak aj dopadne. 9/10 bodov. ()

Olafsson

Můj bože, tohle je pekelně dobré! Nepamatuju si kdy mi naposledy běhal mráz po zádech při sledování filmu... Al Pacino je herecký bůh.. Reeves a Theron zahráli skvěle.. ()

nosik89

Skvělé herecké obsazení dodává tomuto filmu na vysoké kvalitě. Spojení zkušeného Al Pacina – herce s velkým H, kterému role ďábla neskutečně sedla a mladičkého Keanu Reevese, jenž jej doplňuje, je grandiózní filmový zážitek. V dnešní době je u filmů vyžadována čím dál tím více originalita – ta se tomuto snímku vytknout nedá a proto dávám 5 hvězd. ()

Wooke

Film, ktorého dej sa na konci tak zamotal, že som sa v ňom vážne na chvíľu stratil. Keanu padol do rúk diabla a preto je geniálny... ()

kubilov

"Ješitnost je rozhodně můj nejmilejší hřích." Když v nějakém filmu zahraje Al Pacino jeden ze svých nejlepších výkonů (top 3 rozhodně), v žádném případě to nemůže to být propadák, a taky že není! Ďáblův advokát je po všech stránkách perfektně natočený snímek s dokonalými hereckými výkony ústřední trojice, perfektním scénářem, který dokáže až překvapivě dobře skloubit mystično s právnickou zápletkou, je plný emocí, po celou délku napínavý a hudebně skvěle podkreslený, to vše v divácky atraktivním prostředí New Yorku se spoustou panoramatických záběrů na Central Park a další místa. Neporazitelný právník Keanu Reeves zas jednou předvedl, že je to opravdu schopný herec, Charlize Theron zase ukázala, že dokáže být nejen pěkná, ale i dobrá herečka, no a Al? To je kapitola sama pro sebe. Tak tajemné představování kultu Johna Miltona spolu s Pacinovým doslova ďábelským hereckým projevem, který v okamžiku objevení se na scéně ihned strhává veškerou pozornost na sebe. Je až neskutečné jak výtečně propracovanou roli zde měl a jak věrohodně v ní vypadal. Pro mě je Ďáblův advokát naprosto dokonalý film. Mix zlověstných náznaků, paranoie, mysticismu a pěkně tísnivé atmosféry ve stylově umírněné Hackfordově režii. ()

Vocoun

Výborný film, který táhne zejména skvělé démonický Al Pacino. Přiznám se, že když jsem to viděl poprvé, myslel jsem si, že ten ďábel v názvu bude jen metafora a bude to něco podobného jako Wall street, prostě pracovat pro nějakého bezohledného šmejda. Film se rozjíždí docela pomalu, taková rodinná pohoda jednoho ambiciozního arogantního právníka, ale ke konci to nabírá slušné obrátky. Ať už tam ďábel skutečný je nebo není, film si dokáže zachovat i určité poselství a kritiku lidské duše v okamžiku kdy jde o vše. Keanu taky zřejmě v jednom z nejlepších hereckých výkonů jeho kariéry a to ho mám dost rád. Skvělá hudba, výborné tempo a nečekaný závěr. Za mě 4* 80% ()

Guran

S filmy ze soudnického prostředí mám dobré zkušenosti. Tyto filmy bývají pěkné a dobře natočené. Ďáblův advokát je snímek, kde hrají herci, které dost uznávám. Al Pacino a Keanu Reeves je na pohled skvělé duo, alefilm už na tom není tak slavně. Úvod je skvělý, stejně, jako průběh snímku, kde nám jsou odtajňovány nečekané zvraty a různá překvapení. bohužel, to je vše. Pak se z filmu začne klubit béčková záležitost. Čekal jsem více scén ze soudnických procesů, ale jejich opravdu hodně málo a to mě hodně zklamalo. Nevím, jestli bylo nutné udělat film napůl sci-fi, či horor, takhle se m ito vůbec nelíbilo. Je zde spousta béčkových prvků, po kterých nad filmem mávnete rukou. Jedná se o průměrný snímek, který mohl dopadnout velice lépe, už díky hereckému obsazení. ()

darthvader77

Ješitnost je rozhodně můj nejmilejší hřích Vynikající film, který těží z hereckého koncertu Keana Reevese a Al Pacina, stavící vyloženě na tom horším z nás. Příběh je vyprávěn velice dobře, už od scény na toaletách na začátku se začíná pomalu, plíživě, téměř nenápadně, zato ale jistě a nevyhnutelně rozrůstat zlá předtucha, která se naplno odhalí v závěru. To jak Kevin Lomax řeší jednotlivé případy, postupné jeho odcizení se ženou, stoupající sebevědomí i ctižádost ve světě právníků, kdy si člověk není jistý, zda ten koho hají je opravdu nevinen. Je správně hájit vinného člověka? A jak se mám zachovat, když vím, že ten koho mám obhajovat je vinen? Samostatnou kapitolou pro sebe je Al Pacino, který si ďábla škodolibě užívá. Nejlepší scéna je, když Milton hovoří Eddie Barzoonovi a lidské nenasitnosti a závěrečné finále, kdy hovoří o bohu. Upřímně, jestli je Satan opravdu takový sympaťák, ihned začnu uctívat Behemota. Každý dialog na plátně mezi Lomaxem a Miltonem je čiřé divacké potěšení. Potěšila i půvábná a krásná Charlize Theron, její vize démonů a zla jsou to strašidelnou složkou filmu. A oceňuji i její...ehm přednosti, pokud to skutečně byla ona a ne žádná uměle nastrčená hydra s její hlavou. Překvapil závěr, já bych takového sympatického tatínka bez diskuze akceptoval. A i když to možná vypadá, že tenhle film skončil šťastně, ve skutečnosti najede na stejnou nevyhnutelnou cestu jako na začátku. ()

Michal687

Ke konci filmu jsem už už chtěl dát pouhé čtyři za další nezajimavě šťastný konec na poslední chvíli, ale závěrečná scéna tomu všemu dala smysl a tak nějak to vše výstižně podtrhla, že jsem nemohl jinak. ()

AgnesDee

Tohle byla Pacinova nejvíce ďábelská role. Konec byl sice až moc zvrhlý a moc šílený, ale celý ten film byl jedno velké šílenství. Al Pacino byl naprosto ďábelský, postava Charlize Theron byla přesně podle mého gusta a Keanu Reeves? To je pohádka samo o sobě. ()

mrclTV

Tento film ma teda slušne pozvoľný rozjazd a ani po hodine divákovi nie je úplne jasné o čo tu ide, názov filmu mu síce dosť pomáha, ale film sa pekne pohráva. Od romantiky, k typickému americkému právnickému filmu až takmer k hororovým ľakačkám. A film to vie striedať celkom kvalitne. Niekto by povedal, že to je len taká rozprávkoidná maglajzová všeochuť, ale je dobre uvarená. Trojlístok Keanu Reeves, Al Pacino a Charlize Theron je trefa do čierneho. Zaujímavé podobenstvo na súčasnú spoločnosť. Nie je bez chýb a je možno príliš okaté, ale pozeralo sa to celkom dobre a miestami sa dokonca dostavila husia koža (hlavne v prvej polovici filmu), čo sa mi bežne nestáva a tak si film zaslúži kvalitné hodnotenie. ()

Ukrizku

Teprve s odstupem několika let mám potřebu zhodnotit kvalitu každého detailu ďáblova obhájce. Dramatický průběh dozajista korunuje geniální Alovo prefinále - proslov o svobodné vůli člověka a o mohutnosti touhy po uspokojení pudů - dává thrilleru nadstandardní rozměr filosofické bilance: čím je člověk a proč je na světě, k čemu potřebuje Boha a za jakou cenu obětuje potravu duše potřebám těla. Soma pneumatikon - duch, který oživuje hmotu, hmotě může rozumět, ale nemusí se jí nechat ovládnout. Když vidím, co mohou mít, proč si na to nesáhnout, když si sáhnu, proč si nekousnout... nemohu nepřiznat svoji paralelu k dnešním komunálním volbám: vlci ve své existenci potřebují trávit beránky. Skryti v rouše beránčím, dokud nepotřebují pozřít sebe sama navzájem, jednou totiž beránci dojdou. ()

MyrnaAlec

"Kdo jsi ? Satan ?" " Říkej mi tati." Právníci jsou vpravdě slouhové Ďábla, a někdo je přímo jeho synem. Peníze kazí charakter a nejlepší je být čestný. Toť praví tato moralitka, kde je k vidění i plnočelná nahota (sice jen ženská) a pár triků. Keenu je místy fakt sexy, ovšem Al Pacino je jen trapný. ANGEL HEART má aspoň atmosféru a Wotan je lepší v divadelních adaptacích Bulgakova. Nejvíc směšná je náboženská vsuvka. ()

Joedas

Tak to, že Alík je ďábel (nebo že s nim má aspoň uzavřenou blíže nespecifikovanou dohodu) už dávno víme. Stačí mu sebemenší gesto aby ukradl celou scénu pro sebe a jeden pohled aby řekl všechno co potřebuje. Spolu s ním výborná Theron a skvěle obsazenej Reeves hrají nosný postavy, mezi nimiž vzniká solidní drama, kterýmu se sympaticky daří balancovat na hraně teatrálnosti, aby to pak ve finále pekelně přepálilo. Celý je to zabalený do mystický atmosféry, na který má lví podíl skvělá Howardova hudba, takže film člověka zajímá a dráždí, i když ďábel zrovna neni na plátně. ()

subic

No vidět to po víc jak 20i letech je zážitek. Já už dávno zapomněl, že v tom hrálo i velmi mladé řezivo Charlize Theron asi proto, že její hvězda teprve začala stoupat. Musím říct, že hlavně ze začátku má Al Pičíno charisma uplně neuvěřitelné až ďábelské. ()

Petule3

Joo, dobrý psycho. A neumím si v roli ďábla představit nikoho lepšího, než je Al Pacino. Kombo Keanu a Charlize funguje taky velmi dobře. Skvělý film! ()

PlayEasy

Člověk, o němž jsme v životě neslyšeli, natočil konstantně a drtivě gradující právnické PEKLO, které  disponuje (mimo asi 100 dalších superlativ) vynikajícím vyvrcholením a především ĎÁBELSKY dokonalým Pacinem! No a teď nám řekněte: Není ten ďábel všudypřítomný? … 100% ()

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (viac)

Pokrok za prachy z prodeje drog

Pokrok za prachy z prodeje drog

22.10.2008

Po Weirovi a Annaudovi, jejichž nové projekty jsme probírali v uplynulých dnech, je tady další tvůrce, jehož jméno nevidíme na plátnech kin až tak často, ale když už, tak to obvykle stojí zato.… (viac)