Čarodejnica

• Slovensko Čarodejnica: Novoanglická legenda (viac)
Horor / Mysteriózny
USA / Kanada / Veľká Británia, 2015, 92 min (Alternatívna 89 min)

V polovici sedemnásteho storočia mali ľudia bližšie k prírode, bližšie k Bohu a bližšie k iracionálnym javom, ktoré dnes považujeme už len za rozprávky. Sedemčlenná rodina farmára Williama (Ralph Ineson), ktorá v tej dobe žila v relatívne bezpečnej osade v Novom Anglicku, sa po vážnom konflikte so susedmi rozhodla kolóniu opustiť a vydala sa dobývať americkú divočinu. Po krátkom putovaní sa usadili v zemi nikoho, blízko rozľahlého temného lesa, o ktorom by každá citlivá povaha povedala, že působí hrozivo. Zlé tušenie členov farmárovej rodiny podporujú aj nevysvetliteľné udalosti, ktoré sprevádzajú ich nový život. Vrcholom série katastrof je zmiznutie farmárovho najmladšieho syna priamo před očami najstaršej dcery Tomassin (Anya Taylor-Joy), ktorá ho strážila. V atmosfére všadeprítomnej paranoje plynúcej z ďalších zvláštnych udalostí, dochádza k postupného rozkladu rodiny. Tomassin obviňujú zo všetkých nešťastí a dokonca aj z čarodejníctva, napriek tomu, že práve ona je jediná, ktorá si aspoň čiastočne zachová zdravý rozum. A to, čo sa skrýva v temnom lese a doteraz hralo len úlohu pozorovateľa, sa rozhodne udrieť. (Cinemart SK)

vurhor

Byla noc. Ve vzduchu mohl člověk cítit sychravost napadlého deště a vůni přeolejovaného salátu. Malé Stehlíče bylo samo doma, hřála ho přítomnost pouze jeho dvou koček, které spokojeně hověly na hadrech na zemi. A tak si řeklo, že si konečně pustí ten opěvovaný horor, který na watch listu hnil už nějakou tu dobu... Nu, bylo mi téměř celou dobu úzko. The Witch má neskutečně depresivní a pochmurnou atmosféru, která je doplněná dost znepokojující hudbou, ze které mi několikrát naběhla husina. Film navíc mistrovsky zvládl něco, co se často jiným hororům nedaří - to místo zla a temnoty působilo reálně. Takže když naskočily závěrečné titulky, zhluboka jsem se nadechnul, jako kdybych se odtud sám dostal živ a zdráv, ale navždy poznamenaný. Pravá děsivost totiž ani tolik netkví v samotném tématu hrůzné čarodějnice v lesích, ale spíše v tom, jaký má efekt na hlavní rodinku. Trochu mi to připomínalo Osvícení (pomalý pohyb kamery, tempo filmu, závěr,..), což je kompliment jak prase. Dost slušný. Ale až někdy budu v lese a uvidím tam zajíce, budu zdrhat jak o život. Průměrné 4* ()

Padme_Anakin

Než bych tu sáhodlouze vypisovala, co vše mi nesedělo a proč se mi to nelíbilo, raději to vezmu z druhého konce. Tak tedy dle mého úsudku čarodějnice vykonala pro lidstvo dobrý skutek. Zbavit se téhle psychopatické rodiny se mi jevilo jako skvělý nápad. Sama jsem se přistihla při tom, že pociťuji nutkání to trápení zkrátit. A to se mi nestává.. ()

Hoyt

Jestliže závěrečné pasáže a všeobecně konce většině hororů ubírají na výsledném dojmu tak tady je to pravý opak. Neskutečně tíživá lokace a velice přesvědčivé výkony všech zúčastněných, zvláště představitelé Thomasin a jejího otce z toho dělají neskutečně znepokojivý film. Občas si to ale slabší pasáže neodpustí a někomu můžou vadit časté náboženské řeči, které mně ale vůbec nevadí. Zvuk, kamera a hudba na nejlepší možné úrovni až jsem kolikrát chtěl, aby ta hudba už prostě přestala tak to na mě působilo nepříjemně. Střih mi docela vadil, protože jsem se skoro vždycky leknul i když jsem neměl. Ale závěrem jsem na 100% spokojen. ()

corpsy

Keď čakáte niečo, čo by vás ani vo sne nenapadlo, dočkáte sa ČARODEJNICE. Vďaka všetkým tým neočakávaným aspektom, kde sú hororové klišé postavené do iného smeru, kde sa proste len veziete po línii ktorá vôbec nieje taká akú si predstavujete. THE WITCH je zážitok, ktorý budú oslavovať iba znalí, tí ostatný si buď odpľujú, alebo sa poserú strachmi. ()

liquido26

Poměrně syrová nepříjemná atmosféra, fanaticky náboženká rodina a celé je to celkem originální, i když jsem nakonec čekal trochu víc ... 3,5 ()

curunir

,,MODLIME SA, POTOM SA NEMUSÍME BÁŤ." __ So mnou a s ,,Čarodejnicou" je to takto: Súkromnú poznámku číry des-časom zohnať som si k nej zadelil 31. 12. 2015; potom som sa film niekoľko mesiacov snažil zohnať v slušnej obrazovej kvalite so zrozumiteľnou jazykovou podporou; pozrel som si ho niekedy v máji tohto roku a teraz prichádzam snáď s najneskorším komentárom od mojej registrácie tu. Môj zostavený komentár pochádza z polročných spomienok, s niekoľkých vlastných poznámok a z opätovného pripomenutia niektorých scén. ,,Čarodejnica" je film pre náročného diváka a jej pomerne slabšie hodnotenie súvisí s tým, že by ju chceli vidieť všetci fanúšikovia hororového žánru, hoci napokon nenaplní ich očakávania. Minimalistické pojatie je posilnené mimoriadne hutnou atmosférou odľahlých hmlou zahalených lesov, kde sa zlovestné tajomstvá skrývajú za najbližším stromom. Osobne vyzdvihujem prakticky jedinú lakačku filmu, ktorý príde nielenže nečakane, no jej podstata je možno najlepšou, akú žáner za posledné obdobie ponúkol. (6656. hodnotenie, 556. komentár k filmu) ()

ConanVJ

Hodně nudné vyprávění, nezajímavé postavy a celkem pochmurná atmosféra. Krom krvavého finále nemá film co nabídnout. 10% :( ()

Tryskomyš

Film, který tu má hrozně moc rozdílné hodnocení. Já jsem byla celou dobu v napětí, děj mě vtáhl. Vzhledem k tomu, že jsem neměla dopředu žádné informace, tak jsem neměla přehnané nároky. A myslím, že proto jsem dostala vrchovatě dobrý zážitek. Jediné, co mě zklamalo, byl závěr. ()

schizmo

SPOILER ALERT! Tak tohle je oříšek. Film, který je zosobněním čiré hrůzy a vy jen nevíte, jestli je to hrůza z čarodějnice v lese, lidských vlastností nebo černoprdelnických plků. Ano, tak jak už jste možná zaznamenali, tenhle film je postavený především na striktně křesťanské rétorice, která je možná atraktivní ze začátku, ale když na konci filmu zjistíte, že se pořád ještě bohabojně žvaní, už jste trošku nasraní. Tak jako i v dalších čarodějnických filmech (Kladivo na čarodějnice nebo Čarodějky ze Salemu), tak i tady se naplno projeví lidské vlastnosti ve své nahotě, protože začni černoprdelníkovi lítat kolem chapupy na koštěti a hned by se vzdal partnera, děcek a dobytka, ve kterých vidí toho nečistého ďábla - no prostě tyjátr u kterého máte chuť sebrat se a třást s každým účastníkem zájezdu se slovy: "probuď se z té diskotéky" a tupými nárazy biblí do hlavy je přinutit k rozumu. Naštěstí je tu ale i ta čarodějnice, ze které jde opravdu strach, protože když zabije hned na začátku filmu ukradené novorozeně, rozdrtí jej v hmoždíři a tou kaší se potírá po ohyzdném nahém těle, ten respekt si u vás prostě sjedná. V nastalém zmatku a při snaze o záchranu vlastních životů házejí členové rodiny čardějnctví jeden na druhého, takže dojde i na spoustu krve. Jen teda... těch keců je tam proklatě moc a čarodějnice proklatě málo. Jak říkám, prostě hrůza! ()

maddy

Na začiatok upozornenie: The Witch nie je horor, respektíve nie je to ani v jednej scéne typ hororu, ktorý bude dnešný moderný divák v kine očakávať. Je to v podstate psycho-dráma o nábožensky silne založenej rodine na jednom statku, ktorej vzájomná dôvera sa pod ťarchou viery začne postupne rozpadať. Diváka, ktorý sa chystá do kina výlučne báť, ale aj skalných hororových fanúšikov, tak The Witch musí zákonite sklamať. Vyslovene hororový záber tu je jeden, až to v posledných pár sekundách filmu a aj ten je skôr podivný, než akokoľvek strašidelný. Preto si myslím, že celosvetové uvedenie Čarodejnice do kín skôr uškodil. Toto je totiž presne ten typ „hororu“ alebo v tomto prípade sa mi lepšie hodí všeobecné označenie filmu, ktorý si užije užšia skupina divákov buď na festivaloch alebo v prítmí doma. Tí ostatní budú mať s Čarodejnicou problém, pretože je pri nej takmer až nutné mať aspoň základný prehľad o danej dobe, v ktorej sa odohráva, inak môže väčšine pripadať značne nedôveryhodná. Film sa totiž snaží čo najautentickejšie vystihnúť obdobie 17. storočia, keď viera v Boha bola silne zakorenená v tamojších osadníkoch Ameriky, ktorí prišli z Británie, citovanie Biblie bolo na dennom poriadku, ľudia boli až zaslepení pobožnosťou a im nepochopiteľné výjavy si nevedeli vysvetliť inak, než zásahom inej „zlej“ moci – napríklad čarodejnice. Keď tak k podobnej situácii dôjde v ústrednej rodine filmu, tak namiesto skutočnej čarodejnice, ľakačiek, napínavých scén tu nastupuje na scénu paranoja a postupný psycho-rozpad jednotlivých členov. Skvelé zachytenie doby, perfektní herci, štylizácia, hudba mi však k odporučeniu nestačia. Čarodejnica je síce dobre natočená, ale na môj vkus možno až príliš málo intenzívna a tu prácu so psychológiou jednotlivých členov rodiny nikdy nevyhrotí do takej miery, aby to akokoľvek šokovalo alebo prekvapilo. Namiesto toho sa v druhej polovici uchýli k až príliš veľkému „mysticizmu“. Divák sa tak pozerá na čoraz viac blúzniace postavy o tom kto z rodiny je vlastne čarodejnica, ale ani raz nie je možné mať o žiadnu postavu vyslovene strach alebo záujem o jej osud. A to je pre mňa kameňom úrazu Čarodejnice. Nie to, že sa nejedná o hororom v pravom (súčasnom) slova zmysle, ale to, že v podobnom filme o dusnej situácii v jednej rodine najprv potrebujem mať o tú rodinu záujem, aby som s nimi dokázal prežívať to čo sa deje na plátne. Keď nie je splnená táto základná podmienka, tak toho Čarodejnica nemá veľmi čo ponúknuť. Atmosféra je s pribúdajúcimi minútami možno až priveľmi podivná, s mysterióznou zložkou sa po chvíli vôbec nepracuje alebo sa nijako ďalej neozrejmuje a mám pocit, že keby to celé bolo koncipované skôr ako thriller o jednej postupne viac zdeptanej rodine, bez tej mystery zložky o čarodejnici ktorá mala byť akože hororom, tak by film mohol fungovať o poznanie lepšie. PS: záverom si ako správny linguista neodpustím poznámku pre všetkých tých ktorí v komentároch ospevujú autentickú „staroangličtinu“, nakoľko film nebol nijako zvlášť jazykovo autentický. Pár povinných výrazov z Biblie ako „thee, thou, wouldst“ a podobne bolo zachovaných, no tie sa používajú doteraz pri biblických textoch a inak sa film snažil navodiť „jazykovú dobovosť“ skôr silným prízvukom než gramatikou alebo vtedajšími jazykovými konštrukciami. Čo samozrejme nie je vôbec zlé, lebo takto bolo zachované, že reči budú diváci rozumieť v English-speaking countries aj dnes a popravde okrem pár výrazov bolo postavám vo filme bez problémov rozumieť. Tej skutočnej „staroangličtine“ ako ju tu viacerí označujú (aj keď v tej dobe to už bola Early Modern English) by dnes už nerozumel skutočne nikto a to stále hovorím iba o tej, v ktorej sa písali knihy (…whan we be driuen to speake of thynges that lacke the names in oure tonge, we be also driuen to borowe the wordes that we haue not), na podobných odľahlých statkoch medzi rodinami sa hovorilo ešte viac odlišne oproti súčasnosti (ryht honorable and my most dere and singler goode lorde and ladye, in my most humble man –ner, I recõmaunde me unto yow besechynge to have yor dailye blessynge). Ale tie moje vety za PS neberte vážne, tie som si nemohol odpustiť a to zo mňa hovorí iba „profesionálna deformácia“, nakoľko o preklad pár textov z tohto obdobia som sa pokúšal, no preložiť Čarodejnicu musela byť oproti tomu úplná malina, ktorú by zvládol snáď aj niekto s veľmi dobrou stredoškolskou angličtinou. CELKOVO: 2,5* (5/10) () (menej) (viac)

NinonL

Horory nemusím, ale dobré filmy o čarodějích nebo černé magii mám ráda. Tento čarodějnický horor se mi nelíbil skoro vůbec. Nebyl strašidelný a už vůbec ne realistický, aby se ději dalo věřit. Proto za mě podprůměr. ()

Krt.Ek

Mívám tendence usouvztažňovat zhlédnuté filmy s aktuální četbou, přemýšlet o nich v kontextu právě čteného. Shodou okolností jsem v době, kdy jsem viděl Čarodějnici (2015), opětovně (nikoliv však podruhé, ni potřetí, ni počtvrté etc.; kdo chce porozumět, porozumí) pročítal Nietzscheho Tak pravil Zarathustra. A byla to rozhodně správná volba! Pohleďte, kterak by tento film mohl interpretovat Nietzschián: Ústřední rodinka (obzvláště táta s mámou) je modelovým příkladem zhoubnosti kněžské morálky, jež preferuje zásvětí před světem vezdejším, přísnou askezi oproti (tělesným) momentům radosti, smrtelnou vážnost a bolestivou strnulost na úkor smíchu a tance. Proto působí SPOILER!!! finální vyvraždění rodiny a Tomassino závěrečné spolčení se čarodějnicemi, které se zdají být uvolněné, vědomé si své síly (ne nadarmo vyjádřené sexualitou), srostlé (tedy ne vykloubené: rodinka v tomto filmu byla stižena dvojím bezdomovectvím – první musela opustit Anglii, poté i kolonii) se živly Země a Ohně SPOILER!!! jako vysvobození, pohyb vpřed, nikoliv porážka a jedna velká rodinná tragédie. Jen škoda, že se Eggers neodvážil obejít bez nadpřirozena, být vše, co se na té farmě stalo pouhým produktem hysterické náboženské představivosti (a tedy by všechno zlo pocházelo od posledního člověka), mohla být Čarodějnice (2015) horrorem mého života! Takhle se jedná „jen“ o velice solidní žánrovku a debut z říše snů. 80 % ()

Bakllazaan

Prvních 15min jsem sledoval s otevřenou tlamou. Nádherně nasnímané s fantasy prvky. Takto si přesně představuji původní pochmurné, násilné a krvavé pohádky bráchů Grimmů. Filmu samotnému určitě prospívá délka a dobová faktičnost s nádhernou výpravou. Mnohem uvěřitelnější než divné rádoby dospělé pohádky, co se točí v hollywoodu. ()

Ilidien

Bylo to jako sledovat plazici se vyfluslej kemr na okně. Furt čekáte, že ty Jeníčky dá čarohnuska na lopatu a připálí si s nima jointa. Radši je rozšmelcuje na kaši kterou si olubrikuje vlastní koště. Symbolickej nabubřilej křestvěrnej hnus rozpláclej na celej můj polochráp. Až vedlejši slečna mě štouchem vrátila do obýváku s oknem. Asi jí vadila moje apnoe. Konec zkončil jak film začal, jen tam těch kemrů bylo víc. A neplazili se dolu jak popisuje Newton. Nicméně filmový splín byl koukavý. ()

Praxis

Taková jedna šílená rodinka zmagořená vírou ve stylu - modli se a mlč, a bude ti dobře. První půlka výtečná schíza, druhá půlka už trochu šílená schíza, která od samotného motivu čarodejnice odskakuje žánrově spíše ke psychedelickému trhilleru. Ve výsledku hutná atmosféra s perferktní staroangličtinou, která se ale na konci víceméně rozsypala do prapodivného patvaru, a vlastně mě ani nebavila. Škoda, rozjelo se to ale slibně... 55% ()

ArsenalEagle

Dost netypicky pojatý horor, který je spíš tíživým dramatem. Příběhově je film docela o ničem a celý film je lehce haluz, načež konec je hodně cringe. Jenže atmosféra je opravdu hutná, hudba v kombinaci s naprostým tichem super, využití staroangličtiny dodává ten správný historický nádech. Žvatlání o bohu, přímo posedlost bohem je velmi dobře vyobrazena a člověk se ani nediví, že si Lucifer vybere zrovna tuhle rodinku magorů. Kate Dickie je za mě jednou z nejméně sympatických hereček a role matky, kvůli které bych se také dal na čarodějnictví, tomu moc nepomůže. V sedmičlenné rodině byly vlastně jen 2 postavy, ke kterým mohl divák získat nějaké sympatie, a to Caleb s Thomasin. Jen se obávám, že si Anyu Taylor-Joy jednoho dne oblíbim, protože mě postupně začíná její herectví bavit (a to jsem jí ještě 2 roky zpátky vážně nesnášel). ()

sta

horor téměř bez lekaček ve 21. století? jde to, přátelé, jde to! a skvělá je ta interpretační rozpolcenost, jestli jde o objektivní horor, nebo subjektivní psychodrama rozkládající se rodiny. brilantní. ()

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

25.08.2021

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (viac)

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (viac)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz