Čarodejnica

• Slovensko Čarodejnica: Novoanglická legenda (viac)
Horor / Mysteriózny
USA / Kanada / Veľká Británia, 2015, 92 min (Alternatívna 89 min)

V polovici sedemnásteho storočia mali ľudia bližšie k prírode, bližšie k Bohu a bližšie k iracionálnym javom, ktoré dnes považujeme už len za rozprávky. Sedemčlenná rodina farmára Williama (Ralph Ineson), ktorá v tej dobe žila v relatívne bezpečnej osade v Novom Anglicku, sa po vážnom konflikte so susedmi rozhodla kolóniu opustiť a vydala sa dobývať americkú divočinu. Po krátkom putovaní sa usadili v zemi nikoho, blízko rozľahlého temného lesa, o ktorom by každá citlivá povaha povedala, že působí hrozivo. Zlé tušenie členov farmárovej rodiny podporujú aj nevysvetliteľné udalosti, ktoré sprevádzajú ich nový život. Vrcholom série katastrof je zmiznutie farmárovho najmladšieho syna priamo před očami najstaršej dcery Tomassin (Anya Taylor-Joy), ktorá ho strážila. V atmosfére všadeprítomnej paranoje plynúcej z ďalších zvláštnych udalostí, dochádza k postupného rozkladu rodiny. Tomassin obviňujú zo všetkých nešťastí a dokonca aj z čarodejníctva, napriek tomu, že práve ona je jediná, ktorá si aspoň čiastočne zachová zdravý rozum. A to, čo sa skrýva v temnom lese a doteraz hralo len úlohu pozorovateľa, sa rozhodne udrieť. (CinemArt SK)

Naghavi

Snímek má opravdu děsuplnou atmosféru, ale je nutné na něj koukat v naprosté temnotě, bez jakéhokoliv rušivého elementu...Krásný rozklad jedné rodiny, lehce podobná filmařina neméně skvělého Ari Astera, který taky umí náročného diváka uhranout. ()

Maraboy

Skoro rok na to čekám a žádná sláva,atmosféra je celkem dobrá a chladná jako to počasí tam. Bohužel jsem čekal víc než jen samé modlitby. (45%) ()

cortez

Komorní drama. Spíš dramíčko. Ani horror, ani mysteriozni, co to je? Příběh jen o tom, že tam vlastně byla čarodějnice. Hm... Stálo to za tu námahu - to točit? A za tu námahu/čas - to vidět? Pro mě ne. ()

Legie

Nejděsivější byla na celém filmu ta šílená nuda a nespasilo to ani těch posledních cca 5 minut kdy se konečně něco dělo. ()

Kusic odpad!

Budu žalovat režiséra filmu a žádat odškodnění za ztracený čas. Jedna z největších sraček, co sem kdy viděl. ()

Scaevola

Hned v úvodu musím poznamenat, že objetivně vzato jde o řadový horror bez jakékoli estetické či formální aktualisace, který si navíc vystačí s nesmírně vtahující atmosférou a věčným zaklínáním křesťanského Boha, aniž by musel spoléhat na krvavé orgie a kdovíjaké, těžce konstruované vpády třebas pekelné. Ale zároveň se jedná asi o nejpropracovanější a nejnadšenější sbírku motivů týkajících se čarodějnic, kterou jsem kdy viděl, a při něčem takovém mé srdce nemůže než plesat. Minimalistické rozvržení a naprostá odlehlost umožňují kouzlit prostému - leč hrozivě temnému - hvozdu v pozadí a zbytek dotváří herecké výkony, jejichž subjektivitě nelze uniknout, a jednoduché motivy dětského škádlení a černého kozla. Osobně bych možná přitlačil ve strašení v úplném závěru a pravděpodobně i v explicitě nahoty a sexuálních motivů, avšak uznávám, že to patrně nebylo cílem ani smylem filmu. Pokud mohu říci, za mne se jedná o nejlepší čarodějnický snímek posledních let a možná i vůbec. ()

JenomDominik

Strach, zlo, neuvěřitelná atmosféra, dialogy že vás tak vtáhnou do příběhu jako by jste si připadali, že jste v té době... Není to nějak brutální, nejsou tu lekačky... Ale atmosféra je tak temná a strašidelná, skoro až psycho, příběh úžasný, jak se rodina začne rozpadat a každý obviňuje někoho jiného... A přitom do toho všeho čarodějnice ani nemusely moc zasahovat, vlastně je tam uvidíte 2x za film, v podstatě tam o to ani tolik nejde, rodina se začne ničit sama. Pro mě obrovské překvapení, jiný typ filmu než jsem čekal, originální, nic lepšího jsem dlouho neviděl a asi zase dlouho neuvidím 5* (100%) ()

FLVEKK

Příběh o chudé, strašně moc pobožné rodině a jejich problémech. Ještě, že jsem na to nešel do kina jak bylo v plánu. Nijak napínavé, nijak zajímavé, nic..Za zmínku stojí snad jen herecký výkon Kate Dickie. ()

Majoslav11

"Povedz mi, si hriešnik ?" Neskutočne atmosférická záležitosť, s veľmi osobitým prístupom spracovávania hororovej látky. Dokonalé reálie 17. storočia. Vynikajúca hudba, fakt veľmi dobrá. Skvelé herecké výkony. Zopár časom možno aj legendárnych scén, napr. tanec detí s kozlom. ()

8laci8 odpad!

Tak to byl dobrej kýbl nudy. Absolutně nechápu, jak to může mít takové hodnocení. Za mě velký zklamání a ztráta času! ()

David.Stanov

Zklamání. Docela jsem se těšil, že se po shlédnutí filmu budu bát chodit do lesa. Ale v tomhle filmu se bojíte tak maximálně toho že se to v průběhu nezlepší. A musim říct, že to je strach oprávnený. Celý děj je vlastně o ničem, nepochopitelný a ve filmu vlastně není nic vysvětleno. Je to plné náboženského fanatismu. Po traileru jsem se divil tak nízkému hodnocení a proto jsem se na to chtěl podívat a udělat si názor sám. Teď už ho chápu. ()

zvolsi

Při hodnocení tohoto filmu se tu jistě vycáká spoustu intelektuálů, ale za mě pičovina, která mne nutila víc jak hodinu poslouchat blábolení křesťanských fanatiků a přímo děsivě nudit. ()

bonovox

Znepokojivý horor kde výborne funguje atmosféra a herci hrajú ako o život. Diabol si vedel a aj vie nájsť cestu ako sa dostať do života ľudí nielen v 17. storočí. Nápad s capom bol v tomto prípade dobre zvolená forma. ()

Isobel

Zatím můj nejoblíbenější horor vůbec! Nejsou tu žádné laciné lekačky, jen zježené chloupky na bělostné šíji a atmosféra, co by se dala krájet! Modlím se k Black Phillipovi, aby podobných filmů vznikalo víc! ()

Merenre

Těšil jsem se na syrový a hutný horor budovaný na atmosféře, dočkal jsem se krotké jednohubky s naprosto debilním příběhem i hereckým obsazením. ()

zigy

Film je natočen řemeslně špatně, bez napětí a spádu. A už vůbec zde není strach, i když je to prezentováno jako horor. Bohužel. Jinak film nabízí zajímavý vhled do života obyčejné rodiny v 17. stoleté, mluvící archaickým jazykem, která má plnou hlavu náboženského oblouznění a má obavy z neznámých jevů. Je úžasné uvědomit si, jak tehdy lidé uvažovali a jak všude viděli čarodějnice nebo ďábla. Doba se strašně změnila. Dneska už všechno víme (nebo si to aspoň myslíme). Tenkrát jsme toho moc nevěděli. ()

ekzorcist

Všetko ohľadom tohto filmu bolo vymyslené tak, aby to fungovalo. Už casting bol veľmi vydarený. Mladá Thomasin je tak správne pekno-škaredá, jej brat Caleb zase vyzerá ako mladý Wayne Rooney z decáku (len-len vám vraziť vyskakovačku pod rebrá), no a ich tatko pripomína Bolka Polívku v pokročilej fáze pitia bošáckej slivovice. Fakt, že herečka, hrajúca mamu vyzerá ako Karel Roden, nechám bez povšimnutia. Nové Anglicko má snáď ešte hnusnejšie šedé počasie ako to staré, z ktorého sa tam tí chudáci dotrepali, všade nuda, prítmie, bezútešnosť,... Všetko je to uveriteľné a stará angličtina (samé thou, thee a nay) tento dojem len umocňuje. V horrorovom žánri sa s konaním postáv dá málokedy stotžniť, ale v Čarodejnici majú protagonisti tak oklieštené možnosti (podmienkami, vierou, strachom, poverčivosťou), že na nejaké logické lapsusy neostal takmer žiadny manévrovací priestor. Ja som to hercom veril a dokázal som sa do deja bez problémov vžiť. Pointa a koniec boli tiež výborné. Osobne mi ten čierny cap bol podozrivý už skôr a určite by som s ním svoje deti nezamykal, ale povedzme si pravdu, neboli to rodičia roka. ()

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

25.08.2021

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (viac)

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (viac)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz