Čarodejnica

• Slovensko Čarodejnica: Novoanglická legenda (viac)
Horor / Mysteriózny
USA / Kanada / Veľká Británia, 2015, 92 min (Alternatívna 89 min)

V polovici sedemnásteho storočia mali ľudia bližšie k prírode, bližšie k Bohu a bližšie k iracionálnym javom, ktoré dnes považujeme už len za rozprávky. Sedemčlenná rodina farmára Williama (Ralph Ineson), ktorá v tej dobe žila v relatívne bezpečnej osade v Novom Anglicku, sa po vážnom konflikte so susedmi rozhodla kolóniu opustiť a vydala sa dobývať americkú divočinu. Po krátkom putovaní sa usadili v zemi nikoho, blízko rozľahlého temného lesa, o ktorom by každá citlivá povaha povedala, že působí hrozivo. Zlé tušenie členov farmárovej rodiny podporujú aj nevysvetliteľné udalosti, ktoré sprevádzajú ich nový život. Vrcholom série katastrof je zmiznutie farmárovho najmladšieho syna priamo před očami najstaršej dcery Tomassin (Anya Taylor-Joy), ktorá ho strážila. V atmosfére všadeprítomnej paranoje plynúcej z ďalších zvláštnych udalostí, dochádza k postupného rozkladu rodiny. Tomassin obviňujú zo všetkých nešťastí a dokonca aj z čarodejníctva, napriek tomu, že práve ona je jediná, ktorá si aspoň čiastočne zachová zdravý rozum. A to, čo sa skrýva v temnom lese a doteraz hralo len úlohu pozorovateľa, sa rozhodne udrieť. (Cinemart SK)

Johnny.ARN

Nemusím horory, to všetci viete. Toto bolo našťastie znesiteľné. Veľkú časť filmu sa tam aj tak nič dokopy nedeje, samé bláboly o Bohu, sem tam nejaký očarovaný zajac alebo cap. Ku koncu to začne zľahka gradovať a herci začnú podávať dobré výkony. Buď to malo nejaký skrytý a hlbší význam, na ktorý som neprišiel alebo neviem, lebo ma to neoslovilo po nijakej stránke. 1 z 5 ()

Sfinkter

Filmová lahůdka s pozvolným přídělem děsu, která zaujme svou dávnou formou angličtiny a rozkladem věřící rodiny. Závěrečný sabat se stejným účinkem jako v Zombieho Lords of Salem. ()

Lachtaan

Mnozí zde mluví o haluzním konci, ona ale tahle hodinu a půl dlouhá psychóza představuje jeden velký haluz od začátku do konce. Jelikož mám ale opravdu rád horory z období, kdy bylo čarodějnictví největší hrozbou, tak mě ani tenhle netradiční počin nijak nepohoršil. Ovšem jestli je Eggersův Maják ještě hůř snesitelný, tak jsem opravdu zvědavý, jak na mě zapůsobí, až se k němu rovněž dokopu. [viděno na Netflixu 10.1.2021] ()

Belbo

Zajímavé dilema :) Objektivně mezi  třemi a čtyřmi, přičemž trochu "rozpaky" budí až samotný závěr. Taková Lovecraftova Barva z vesmíru v 17. století. ()

BROKEN_

Jsem nucen přepsat svoji recenzi k tomuto filmu. Robert Eggers natočil obdivující režijní debut u kterého jsem se absolutně nenudil a po skončení filmu jsem byl s úžasem překvapený, jak rychle mi film utekl. Ano je pravda, že stopáž hodiny a 23 minut je krátká, ale zatraceně já měl pocit, že to má kolem 50 minut ani to ne! Zvukově je film na vysoké úrovni. Hudba a zvuk celkovému filmu neskutečně napomáhá a u dvou scén jsem se dokonce lekl (to cením :-D). Herecké výkony perfektní v čele mladé a sakra talentované Anya Taylor-Joy, která patří v dnešní době mezi moje nejoblíbenější herečky. Eggers natáčí většinou v dlouhých táhlých záběrech bez střihu (typický jeho styl) a díky tomu já vždycky dokáží více se vžít do filmu (věřím, že to takhle má spousta lidí). Atmosféra je v několika scén naprosto neskutečná a u dvou scén jsem se vrtěl. Nebylo mi příjemně. Před třemi lety jsem film docenil a líbil se mi. Teď po té dlouhé době jsem více dozrál. Dokáží ocenit artové filmy (Hereditary, Green Knight ty filmy miluju). A nejspíš proto jsem z filmu více nadšený než minule. Těším se až si zopakuji další film Eggerse - Maják. Ten se mi také líbil, ale něco mi říká, že ho také více docením. 9/10 ()

LUKICKK

Jelikož mě velice bavil Eggersův Maják, tak jsem se rozhodl pustit další jeho film. Eggers je rozhodně velice artovní režisér a scénárista, a jeho styl si moc užívám. Mám za sebou prvních 13 minut a už teď jsem dost dobře naladěný na film a tuším, že se budu dost bát. Hodina a 4 minuty za mnou a jsem opět jako u Majáku z otevřenou hubou a beze slov, fakt úžasný, neskutečně moc mě to baví. Mám dokoukáno a opět jako u Majáku 10/10 work of art, popiči, nemám slov. ()

PiLgRiM

Naposledy jsem s takhle otupělým a nepříjemným pocitem opouštěl před několika lety kinosál z Antikrista ( A to je Čarodějnice divácky mnohem přístupnější než Trierovy alegorické provokace ) Nefalšovaný pohanský rituál se vším všudy, který vám navíc osvětlí, jak je důležité míti Filipa :) Nutnost vidět minimálně ještě jednou. PS: Překladatele bych si za toho "čertíka" nejradši podal. ()

Jazzzz

Výborné!!! Excelentní. Opravdu nemám lepších slov, film mi vyrazil dech jako za poslední roky žádný jiný. Film nepřišel ani tak s ničím extra novým, ale jeho netradiční pojetí, jeho surovost a jednoduchost, jeho mrazivá atmosféra. Používám zde kladné hodnocení, ale měl bych po pravdě říci, že film je odporný, hnusný, divný a tajemný. No prostě takový jaký by měl horor být. Rozhodně doporučuji a zaručuji, že po jeho dokoukání se budete cítit podivně a trochu zhnuseně. Jasných pět hvězd, a ohromnou dávkou lítosti, že nevzniká více podobných... Po naskočení titulků, všichni diváci v kině zůstali sedět. Nikdo nevyskočil a nepádil domů jak tomu obvykle bývá. Konec přišel tak nečekaně, protože NIKDO se během filmu nepodíval na hodinky s myšlenkou kdy už ta blbost skončí... ()

uiu

Nějak mi uniká smysl tohoto snímku. Když vyšel jako novinka, zářil zde v červených číslech, ne-li 80% a postupem dnů upadal do modře a já si říkala, že to se mi určitě bude líbit, protože filmy s takovou tendencí na csfd se mi obvykle velice zamlouvají. Film držel pozornost, zajímalo mě, co se bude dít, utekl neskutečně rychle, nevadila mi pobožnost postav, ale prostě ke konci jsem si říkala, proč se na to vůbec dívám a proč tohle někdo natočil? Co nám tím režisér chtěl říct? Má to mít nějaký smysl pro diváka 21. století? Nějaké rozuzlení příběhu? Já nevím, pro mé potřeby hodně slabý film - záměrně neříkám horor. PS: Těch pár prostřihů na čarodějnici vážně není tak kulervoucí jak tu mnozí píší. ()

MikyAff

Trailer dokázal příjemně nalákat, tak jsem čekala, jak parádní horor zažiju. Nezažila. Jediný, co tu tak nejvíc funguje je atmosféra. Ale ne hororová. Prostě jsem jen celou dobu byla znechucená, jak divnou rodinku tu pozoruju. S mamkou jsme si nepadly do oka na první pohled. Taťka byl zezačátku v pohodě, ale někdy v půlce filmu se náš vztah rozpadl. Dva malý fakany, co honí kozla bych nejradši hodila do řeky, ať si je užijou jinde. S divným klučinou jsme to nějak ustáli a vlastně jediný, kdo u mě celkem zabodoval byla blondýna. Těšila jsem se na větší týrání z pohledu čarodějnice, intriky a podobně. Ta však nemusela udělat téměř nic a celá rodina šla rychle do sr.. kytek. Nějak mi tyhle psychologicky zaměřený horory nesedí. Nefugujou na mě. Byť to může být sebelíp zahraný, tak si někdy radši pustim tuctovou lekačku s příšerama a litry krve. Navíc, když v momentě, kdy se tam konečně nějaká čarodějnice objeví v chlívku u kozy a čeká nás její pohled a smích, tak jsem jen dostala záchvat smíchu s bábou. To účel nejspíš nebyl. ()

ivan bohatyr

Nechal jsem se zlákat docela solidním hodnocením, ale nuda, samé modlení, že by tam byly nějaké čáry to prakticky ne, spíš tak rodinka psychopatů na samotě - jak to asi tak může dopadnout. I ten závěr takový nic moc, vlastně se ani nic nevysvětlilo, co že byla příčina a jak se to vlastně odehrálo - nevíme. ()

venison

Ano, film "Čarodějnice" není běžný horor.. Jedná spíše o historické vykreslení doby a zhmotnění různých domněnek a legend.. Kdyby nakonec nepoužili zhmotnění děsů, tak by autoři udělali lépe.. Bylo by to jako psychologický thriller mnohem děsivější.. Takhle se příběh odvíjí hodně pomalým a líným tempem, byť se skvělou autenticitou doby, výpravných kostýmů a atmosférického místa.. Casting byl trefný.. Bohužel u mne závěr všechno pokazil.. Oproti celému ponurému a reálnému světu najednou diametrálně rozdílný.. Za mne velké zklamání, i když "Čarodějnice" svou neotřelou originalitou své fanoušky jistě získá.. ()

oveckaoa odpad!

S hororem to nemá nic společného. 3/4 filmu se tam všeci modlí a pak ke konci chcípnou (ideální film do Vatikánu) . Dokonce se tam mluví i s černým kozlem ( ne není to parodie myslí to vážně bohužel) a vrcholem stupidity je pak hláška, že to bylo natočeno podle tehdejších záznamů což je asi taková blbost jako,když řekl Rath, že je nevinný. ()

hroubek

Velmi povedené drama říznuté hororem. Píši drama, jelikož, kdyby tam nebyl hororový prvek, tak je to špičkové psychologické drama. Film sám osobě je velmi povedený, přesto si myslím, že je to film, který spoustu lidí zklame kvůli vysokému očekávání a taky, díky perfektním trailerům. Čarodějnice má hutnou a velmi nepříjemnou atmosféru, ze které mrazí, na druhou stranu má také pomalé tempo, kde se toho moc nestane. Pro trpělivého diváka výhra, pro diváka, který očekává horor roku velké zklamání. Robert Eggers si pečlivě hlídá co bude ukazovat, jakým způsobem bude šponovat atmosféru, jak bude využívat zvyšující se paranoiu. Fungují i obyčejné scény, kdy Caleb pozoru svou sestru Tomassin, nebo, kdy dvojčata tvrdí že mluví s kozlem a viděli čarodějnici z lesa. A do toho neustále slyšíme modlitby, které zvyšují hutnost atmosféry. Skvělý herci tady odvádí spoustu práce. Anya Taylor-Joy je parádní a já jako divák jsem s ní sympatizoval. Ralph Ineson je velmi dobrý a zvláště v emotivních scénách předvede jako moc je dobrý herec. Kate Dickie není špatná, jen na můj vkus zbytečně tlačí na pilu. Harvey Scrimshaw je velmi dobrý a docela mě překvapil. Na Čarodějnici mě mrzelo, že se nejde do hloubky, ale taky se neklouže jen po povrchu. Tvůrci něco naznačí a pak od toho odejdou a já jako divák chci vědět více, nebo alespoň něco logicky vysvětlit a ne se jen spokojit, takhle to prostě je. Čarodějnice je povedený horor/drama, které je pomalejší, ale o to více si ho lze užít pokud jste malinko trpělivý. ()

LEGACY

Jeden z nejočekávanějších hororů tohoto roku konečně tady. Už plakáty a ohlasy zaručovali něco na, co se vyplatí si počkat. Všechny moje dnešní plány šli tím pádem stranou a já vyhlížel večer, udělal jsem si atmošku a jen, co rodiče šli spát jsem se do toho pustil. Výsledkem je pravděpodobně nejlepší horor s čarodějnickou tématikou vůbec. Perfektní vyobrazení jak prostoru tak postav mísící se se skvěle zvoleným pochmurným prostředím tvoří zkrátka a dobře unikát jenž by měl jít příkladem pro režiséry celého světa. Mě VVitch uhrančila dokonale .... vííííce takového prvotřídního zboží, budu jen rád. ()

bizz_mjc

Čekal jsem až moc, ale zklamán určitě nejsem. Celkově víc konverzační, možná až moc o Bohu, ale co čekat dle dobové zasazenosti příběhu, trochu zvláštní (ale ne blbý) závěr, ale co dělá tento film nejatraktivnějším, je atmosféra a pošmourno. ()

Yoda sama

Démonicky depresívna salemská lekcia robenia tichých hororov, ktoré si ľudia zapamätajú. Každý jeden herec skvelý, hudba v pozadí tiesnivá, záver mrazivý. ()

Aven

Devadesátiminutové panbíčkářské žvatlání spojené s úžasnou výpravou a téměř dokonalou dobovou atmosférou. Hororovost a napětí tam ale žel není ani v náznaku. ()

Všivák

Film má skvělou výpravu a stylizaci. Má pěknou atmosféru. Bohužel má strašný děj. Dobové dialogy podle skutečných výpovědí? Možná tak pod tlakem tortury. Nerealistické chování postav. Hodně neuspokojivý závěr a pointa. Z tohodle by měl pan Boblig určitě radost. A to to tak pěkně začalo. ()

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

25.08.2021

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (viac)

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (viac)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz