Čarodejnica

• Slovensko Čarodejnica: Novoanglická legenda (viac)
Horor / Mysteriózny
USA / Kanada / Veľká Británia, 2015, 92 min (Alternatívna 89 min)

V polovici sedemnásteho storočia mali ľudia bližšie k prírode, bližšie k Bohu a bližšie k iracionálnym javom, ktoré dnes považujeme už len za rozprávky. Sedemčlenná rodina farmára Williama (Ralph Ineson), ktorá v tej dobe žila v relatívne bezpečnej osade v Novom Anglicku, sa po vážnom konflikte so susedmi rozhodla kolóniu opustiť a vydala sa dobývať americkú divočinu. Po krátkom putovaní sa usadili v zemi nikoho, blízko rozľahlého temného lesa, o ktorom by každá citlivá povaha povedala, že působí hrozivo. Zlé tušenie členov farmárovej rodiny podporujú aj nevysvetliteľné udalosti, ktoré sprevádzajú ich nový život. Vrcholom série katastrof je zmiznutie farmárovho najmladšieho syna priamo před očami najstaršej dcery Tomassin (Anya Taylor-Joy), ktorá ho strážila. V atmosfére všadeprítomnej paranoje plynúcej z ďalších zvláštnych udalostí, dochádza k postupného rozkladu rodiny. Tomassin obviňujú zo všetkých nešťastí a dokonca aj z čarodejníctva, napriek tomu, že práve ona je jediná, ktorá si aspoň čiastočne zachová zdravý rozum. A to, čo sa skrýva v temnom lese a doteraz hralo len úlohu pozorovateľa, sa rozhodne udrieť. (Cinemart SK)

bari68

Bez nejakých veľkých (ne)očakávaných ľakačiek a ,, zlovestnéhoho,, bububu je tu horor, ktorý čerpá svoje know-how a jeho hlavnou devízou je atmosféra - tvrdý stredovek, počasie Nového Anglicka, depresia a surovosť až na dreň. Avšak vo finále mi to prišlo trochu nedotiahnuté a potenciál nevyužitý. ()

KoRner

Film prakticky o ničom, ale tá atmosféra je vážne veľmi ťaživá a nezľahčí sa počas celého filmu. Už od začiatku musíte vedieť, že je totálne v p...probléme a niet cesty von. Všade samý dážď, špina a psychopatická rodina. No kto by závidel... ()

adam9

Normálně by mi až příliš mnoho modlení ve filmu vadilo, ale zde se to krásně sžilo s napínavou atmosférou zžírající všechny postavy až na statečnou Tomassin. V hororech obvykle postavám nefandím, ve většině případů to je stejně zbytečné, ale zde jsem si vytvořil okamžité pouto. Řekl bych, že málo hororů pracuje s abstraktním strachem, samotnou čarodějnici jsem napřímo sotva zpozoroval, ale o to víc je to autentičtější a vlastně i "strašidelnější". ()

Wally

Spousta náboženských keců, které vám postupně začnou lézt na nervy...totální absence nějaké ´lekačky´ a atmosféra průměrná. Jedna hvězda je asi za kostýmy a super hlas Ralpha Inesona v původním znění. Jinak velké zklamání.... ()

Han22

Připomělo mi to scénu ze Slunce seno jak se Lábus s Kretschmerovou chtějí dívat na porno a on se ptá "to je co?" a ona odpoví něco ve stylu "to teda, pořád se tam nějakej dědek modlí". Jako exkurze se historie a osudu jedné pobožné rodiny uprostřed divočiny to má celkem i atmosféru, ale jako horor je to příšerná nuda. Rodina je kromě své pobožnosti a pošahanosti naprosto nezajímavá a místo směřování k nějakému vrcholu se z toho stává čímdál větší psychedelie, kde jsem čímdál více nechápal. Respektivě z kontextu a názvu chápal (čarodějnice ovlivňují psychiku rodiny), ale natočený je to celý jaksi podivně artově a to mě nebaví. Jo a v temných scénách toho opravdu moc neuvidíte. ()

Loki_Six

"Black Phillip, Black Phillip, a crown grows out his head. Black Phillip, Black Phillip, to nanny queen is wed. Jump to the fence post. Running in the stall. Black Phillip, Black Phillip, king of all." ()

WathanajX

Pohádka o dětech, černé koze a rodince úchylných věřících… Mohl z toho být docela dobrý horor jenže bohužel. Klady: Obrovská snaha herců z téhle bídy udělat něco na co by se dalo koukat je opravdu ohromná a jejich výkony skvělé jenže jak už jsem zmínila jen herecké výkony dobrý film nedělají a horor už vůbec ne. Já nevím ať mě někdo opraví, ale bohužel žádné další klady nevidím. Zápory: Tak asi to hlavní. Film nemá až na pár detailů s čarodějnicí co dělat. Teda až na to že druhou půlku se všichni navzájem z čarodějnictví obviňují. Film nemá žádný pořádný děj, a navíc ani celkově nedává smysl. Atmosféra hororu absolutně žádná. Alespoň jsem si myslela, že když jsme konečně byli seznámeni s čarodějnicí, bude se děj této postavy držet. Čarodějnice vypadala dost dobře a děsivě a docela jsem z ní byla nadšená ale pak se najednou vypařila a objevila se zase na pár vteřin až někdy ke konci. Takže nějak nechápu název filmu. Od poloviny je to navíc šílená nuda a jediné co mě u obrazovky drželo byla má vlastní snaha a dokola opakování si že když už jsem to rozkoukala tak to taky dokoukám. Čekala jsem aspoň nějaký lepší závěr ale nakonec mi jen z dost nepochopitelného a divného konce spadla brada a nějak nad celým tím filmem pořád kroutím hlavou a vlastně nedokážu pochopit na co že jsem se to vlastně koukala. Hodnocení: (1*) za herecké výkony ()

Milano33

The Witch má svoje muchy, nie je to dokonalý horror, ale dokáže svojou uhrančivou temnotou a najmä depresiou zaujať. Melancholické prostredie snímku silno rezonuje s temným okolím, ktoré so sebou okraje, a neskôr aj hlbiny temného lesa prinášajú. Celý príbeh je zasadený do 17. storočia, čo bol vekom veľkých zmien pre Európu, keďže sa začalo vo veľkom s priťahovaním do nových a nepreskúmaných kútov Nového Sveta. Doba to bola teda temná a neprívetivá a na vlastné oči môžme sledovať, prečo tomu tak aj bolo. Film The Witch sa konkrétne odohráva v Novom Anglicku, v jednej z vôbec prvých britských kolónií na tomto kontinente. Avšak počas sledovania tohto filmu zavítame do trošku odľahlejších končín tejto kolónie, dokonca sa príbeh hneď od úplného začiatku presúva z dedinskej osady do srdca Matky Prírody. Pocit izolácie je mimoriadne zásadný pre neskorší vývoj deja, opustený horský domček s malou farmíčkou sú pre vykreslenie správnej atmosféry velice kľúčové. Tu nám do toho vstupuje nádych mysticizmu a okultizmu. ktoré so sebou čarodejníctvo prináša. Puritáni v 17. storočí však netolerovali čarodejnice, a preto sa často odohrávali nechválne známe čarodejnícke procesy, odkiaľ odsúdené ženy z čarodejníctva posielali priamo na smrť - najčastejšie opaľovanie na hranici. Prenasledovanie a hony na čarodejnice bolo pre túto "zbožnú" dobu typické. Znázornenie pochmúrnosti tohto obdobia je aj vo The Witch bezkonkurenčne presvedčivé a po všetkých možných stránkach autentické. K celkovej autenticite výrazne dopomáha aj vyobrazenie archetypálnej a poverčivej rodinky, v ktorej sú silno zakorenené puritánske predstavy o svete a živote, čo sa parádne hodí k chúlostivému prostrediu. A tie všadeprítomné výjavy kresťanských hodnôt vôbec nekazili atmosféru ani zážitok z pozeranie, všetko je umiestnené presne na správnom mieste. Dokonca snímok zašiel s vierohodnosťou až tak ďaleko, že filmom po celý čas rezonuje starý anglický slang, tá starobritská angličtina je naozaj úžasná, i keď nie vždycky je ľahká na pobranie. Ale záverom musím povedať, že sádzka na archaický jazyk sa jednoducho vyplatila a zážitok z tohto filmu sa zdá byť o to viac hodnoverným  Čo však musím najviac oceniť, je fantastická réžia a kamera tohto filmu. The Witch rozhodne patrí k jedným z tých najlepšie zrežírovaných horrorov poslednej doby. To, akým spôsobom nasnímava neskrotnú a divokú prírodu alebo emócie a psychické stavy jednotlivých postáv, je proste úchvatné. A kamera samotná dokáže spraviť strach tak hmatateľným, že to až zabolí. Uznávam, že dejová kostra mohla byť o niečo lepšia a sem-tam sa to javí nepremyslene a nie všetko je dotiahnuté do konca. S hereckými výkonmi, mimo skvostnú Anyu Taylor-Joy, som mal tiež malé výhrady a nie vždycky boli úplneže presvedčivé, ale poväčšine hrali naozaj dobre. A konečne sa dostávam k Anyi Taylor-Joy, ktorá sa práve preslávila týmto filmom a tak sa konečne dostala na výslnie, podľa môjho názoru sa tak stalo plne opodstatnene. ()

Eraserhead

Až budu chtít vidět atmosferický horor o čarodějnicích, pustím si Suspirii. Kdybych trval na lesním prostředí, pustím si Záhadu Blair Witch. Až budu chtít vidět film o osadnících z konce 18. století, které ohrožuje cosi nadpřirozeného, pustím si Ospalou díru. Až budu mít náladu vidět silně intenzivní film o usvědčování z čarodějnictví, pustím si Kladivo na čarodějnice. Aktuální Čarodějnice by tímhle vším chtěla být, ale zoufale se jí to nedaří. Dokonce bych se zdráhal tomu říkat horor (těch pár výjevů žánr dostatečně nanaplňuje). Spíš jde o psychologické drama s výrazným prvkem náboženského fanatismu, takže ve výsledku buď někdo někoho hystericky obviňuje nebo se neděje vůbec nic a film jen nudí. ()

Krabak

Sakra! Nechal jsem se nechytat nepochopitelnou chválou tohoto filmu. Že by to bylo něco extra, jak tu kde kdo prezentoval? to ani náhodou...! Buď se měli držet toho, že tam žádné nadpřirozeno nebude a půjde tam jen o náboženksé fanatiky, nebo dobře, ať tam nadpřirozeno je, ale v mnohem větší míře a ve větším napětí. Pro mě přechválený propadák. --->45% ()

ChrisBa

Film, ktorý nie je pre teenagerov, ktorí hľadajú lacné ľakačky, či vyvražďovačky s litrami krvi. Určite to nie je film pre každého. Najväčším plusom je dobová atmosféra. Je naozaj temná a stredoveká. Naopak oproti iným užívateľom, mne tam tie modlenia a kresťanská tématika sadli ako uliate. Veď práve s kresťanstvom je čarodejníctvo späté a práve to pomohlo možno aj atmosfére v tomto filme. Herecké výkony sú prekvapivo dobré, takisto hudba, ktorá privodzuje napätie a strach. Pomalé tempo mi až tak neprekážalo. Čo mi vadilo je však to, že to nevygradovalo do absolútneho vrcholu. Áno, posledná pol hodina filmu je oproti prvej hodine strhujúca, ale predsalen som čakal na niečo, čo neprišlo. To čakanie a pocit úzkosti z nepoznaného bol však navodený výborne. Takisto negatívom bol záverečný tanec pri ohni. Ten si mohli filmári radšej odpustiť. Niečo medzi 3 a 4*. ()

jakeer

Až priveľmi žánrové pre mňa čoby diváka, ktorý filmové horory veľmi nemusí. Z filmárskeho hľadiska musím naozaj oceniť dlhé zábery, ktoré naozaj navodzovali špecifickú atmosféru (a vďaka absencii očakávaných "ľakačiek" oddeľovali tento film od klasického hororového béčka). Ale to je asi tak všetko, nič iné mi na tomto filme neposkytlo divácky pôžitok. Práve naopak, aj napriek priaznivej (krátkej) stopáži som som sa musel neustále dívať na hodinky a namiesto toho, aby som sa tešil na to, ako sa film vyvŕbi som sa nemohol dočkať, kedy skončí. ()

ruhebitte2010

Po skončení promítání jeden z diváků prohlásil "to byla ale p...". Tak trochu měl pravdu, ale zase zcela bych nesouhlasil. Atmosféra velmi dobrá, dialogy OK a psychologie postav taktéž. Bohužel, film si měl odpustit posledních 10 minut, tím z toho tvůrci udělali úplnou frašku. ()

divak84

věřím že zdejší spíš flegmatičtí diváci, kterým se prostě líbí všechno od a do z, hodnotí tento film jako užasný horor s atmosférou, ale pro mě ultimátní zklamání. nevyužito zhola nic. žádný strach z toho filmu nejde. je to spíš rodinné drama z exilu, kde největší průser je ztráta malého kojence. lekačky nula, napětí 0,5/10. eggerse neznám ale ted vím že ani znát nechci. jedna * za bezchybný výkon maldé holky, která svým herectvím v jednom filmu strčí do kapsy celou sestavu idiotů z ulice,ordinace a všech primáckých seriálů dohromady. ()

Corpsegrinder

Jakmile na začátku čarodějnice doslova rozemele malý dítě tak tušíte že to nebude běžnej film. A taky neni. Tim že se čarodějnice na začátku ukáže jen divákovi a ne postavám je celkem chytrá strategie neboť tak celej film víte že tam v lese fakt bydlí a nevědomost postav tak trochu přituhuje atmosféru. Stupňuje se to až do konce kdy dojde na celkem zajímavý odhalení který to celý docela pěkně uzavře. Herecky je to hodně dobrý, obzvlášt dětský herci to zvládli suprově, samozřejmě ty dva malý zmrdi jsou šíleně otravný ale tak je to prostě ve scénáři takže dělaj co maj. Přízvuk postav je tak šílenej že by tomu bez titulků nerozuměli ani amíci. ()

F.W.Colqhoun

Fuj babo. Na jednoho padají v lůně přírody nejrůznější myšlénky, zvlášť když pravidelně osvěžuje mysl předčítáním z Písma, trkanicemi s černým kozlem a požíváním námele. Čarodějnice je zajímavá žánrovou dvojakostí. Její svádění popcornového diváka k degustaci mystiky ale nemá takovou sílu, aby nenechalo útvar sklouznout zpět do malého hororového rybníčku. Ocenění filmu rozhodně neprospívá obeznámenost třeba s Trierovým Antikristem, který do bažin úvah o čarodějnictví zapadl hlouběji také proto, že neztrácel vymezený čas a prostor plytkými scénkami z rodinného života. Zajímavé jako hybrid. ()

dopita

Hodně komorní horor z jednej barabizny kdesi v lesích. Příběh je vyprávěn velmi pozvolna a s přibývajícími minutami se vyhrocuje, pozvolna vyhrocuje. Což by všechno bylo v pořádku, jen kdyby režisér byl trochu schopnější. Takhle to dopadlo tak, že to občas působí trochu zdlouhavě. Herci film táhnou (především děcka překvapily) a atmosféra by se dala stáčet do sudů - jednoznačnej klad. Solidní průměr, ale mohlo to bejt lepší. ()

ZdenoLo

Ralph Ineson alias Bolek Polívka bol skvelý ale samozrejme aj detské postavy a ich vierohodné výkony. Prostredie dokonalé pochmúrne..no len škoda tých pár rozprávkových nezmyslov ktoré boli skôr na smiech a tým občas zbytočne presekli atmosféru a napätie skvelého deja. ()

Hanys_

Rodinné náboženské drama se špetkou mysteriózna a závěrem, který celkový dojem z filmu hodně vylepšuje. Ale po tom haló kolem je to pořád zklamání. ()

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

25.08.2021

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (viac)

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (viac)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz