Vojna a mier

• Česko Vojna a mír (viac)
Veľká Británia / USA, 2016, 6 h 20 min (Minutáž: 60–80 min, televízna verzia: 4x90 min)

Réžia:

Tom Harper

Predloha:

Lev Nikolajevič Tolstoj (kniha)

Scenár:

Andrew Davies

Kamera:

George Steel

Hudba:

Martin Phipps

Paul Dano, James Norton, Lily James, Adrian Edmondson, Aisling Loftus, Greta Scacchi, Jack Lowden, Tuppence Middleton, Aneurin Barnard, Jessie Buckley (viac)

Píše sa rok 1805 a v Petrohrade sa stretávame s mladou, žiarivou elitou ruskej šľachty Pierrom, Natašou a Andrejom. Sú to mladí ľudia plní nádejí, ambícií, hľadajúci zmysel života. Dobrosrdečný Pierre, ktorý je nevlastným synom najbohatšieho muža Ruska, chce meniť život k lepšiemu. Galantný Andrej je frustrovaný nad povrchnosťou svojho života a preto hľadá jeho zmysel, zatiaľ čo krásna Nataša hľadá skutočnú lásku. V tej dobe sa Napoleonova armáda približuje k ruským hraniciam a všetko, čomu títo mladí ľudia verili, sa stáva neisté. Pierre, Andrej a Nataša sa ocitnú v čase, kedy sa Ruská spoločnosť navždy zmení. (STV)

barteca

Next Sunday night War and Peace will be continued ! yes ! je to skvělé !!! BBC thanks ! Bezuchov, Rostov, Bolkonskij.....nádherná hudba, ruské lokace, skvělý casting. ()

vito_corle

Vojna a mír je ruská klasika. L.N. Tolstoj napsal skvělý příběh. s mnoho postav a několik dějových linií. Tato anglická verze je natočená jako minisérie a herci jsou úžasní.Každý díl má spád a člověk se u toho nenudí. Krásné kostýmy, hudba postavy uvěřitelné.Seriál ukazuje historické postavy Napoleona, cara Alexandra, Kutuzova. Bitvy nejsou tak velkolepé jako v ruské verzi, ale není potřeba hodinu koukat na Borodino. I tak věříte, že to byla nefalšovaná hrůza a jatka. Vyšinutá společnost boháčů, co lezou večírku na večírek z postele do postele neznají přátelství. Na druhé straně chudák co se rozdělí i se zvířetem o poslední jídlo. I záběry, které vyjhadřují podstatu Tolstého románu-třeba Bolkonského pozorování lidí i přírody-mají vlastně spád a nenudí. Nic se nezměnilo. Aktuální v každé době. Za mě 5 hvězd. ()

Ben Nevis

Pilot 90%: Knihu jsem nečetla ani neviděla jiné adaptace a tak se těším, jak se hrdinům povede dále. I když jsem se mírně ztrácela v postavách. Výborné obsazení, prostředí, kostýmy... no má to samozřejmě britského ducha, ale pořád lepší než kdyby to točili v USA a polovina postav byli černoši. Zbytek minisérie: Hlavní náplní je samozřejmě romantika. Akorát jsem si připadala jako v Merlose place či Beverly Hills, kde si to každý vyzkouší s každým a rychle se přemiluje do postavy, kterou mu tvůrce nadiktuje. Roky totiž plynou chaoticky a do toho bojůvky či velké bitvy s Napoleonem. Postavy se vyvíjejí, ale právě kvůli rychlým posunům tu máme v jednom díle nezodpovědného hejska a v následujícím díle někoho schopného hlubokých citů. Takový Bezuchov stíhá za tu malou stopáž i několik přerodů. Ruská smetánka je tu podána tak roztomile, až mi jich bylo líto. :-) Takhle si představují adaptaci historického opusu. ()

anatheman

Kdybych předtím neviděl žádnou jinou adaptaci tohoto slavného díla, opovážil bych si dát i ty 4*. Je to natočeno rozhodně dobře. Způsob záběrů připomíná filmy Toma Hoopera, výprava je na solidní úrovni, stejně jako hudba i herecké obsazení (byť představitel Bezuchova vskutku vypadá jako hyperžalud). To ale nic nemění na tom, že tato série působí ve stínech bezpočtu dřívějších předchůdců poněkud vyčpělým a především zbytečným dojmem. ()

Kiisaki

Působivá adaptace jednoho z největších děl světové literatury, které si teď možná troufnu i přečíst. Seriál vypráví příběh ruské smetánky v období Napoleonova tažení a spletitá změť postav, jejich vztahů a intrik umožňuje nahlédnout do blyštivého světa, který je pro dnešního diváka tolik vzdálený. Vše bylo natočené na vysoké úrovni a BBC rozhodně nešetřilo. Ocenila jsem krásné kostýmy, velkolepé interiéry a skvělou atmosféru. Z hereckého obsazení vyniká především skvělý Paul Dano v roli hraběte Bezuchova. ()

tranquill

"Rád se biju, piju a na to další si nemůžu vzpomenout..." Já si nemůžu vzpomenout, kdy mne film nebo seriál z tohoto historického období nějak více zaujal. ()

255085349

Přiznám se, že Bondarčukovovu verzi jsem dosud trestuhodně neviděla, ale knihu jsem samozřejmě četla a tohle se mi prostě moc líbilo. Kvalita BBC, byť s omezenými prostředky, které jsou znát například u bitev, či davových scén. Nesmírně citlivá, ohleduplná a rozumná adaptace, v níž nevidím pranic anglického, kromě angličtiny. Jak je u BBC tradicí, jsou zde vynikající herci. Mě velmi potěšili James Norton, Paul Dano, Jim Broadbent, Tuppence Middleton a dosud zcela neznámá představitelka mé oblíbené postavy Marie, Jessie Buckley. Sympaťačka Middleton pak z Helene udělala zcela nečernobílou a zajímavou postavu. Hodně špatný byl neustále se kroutící představitel Anatola. Lily James ráda nemám, ale tady se opravdu snažila. Oceňuji ruské natáčecí lokace (Petrohrad, Moskva, Carské selo, Gatčina) a zvláště pak výběr historických poradců - Dominic Lieven a Orlando Figes jsou největší odborníci na toto období. Soundtrack je nenápadný, ale o to sympatičtější, s řadou tradičních ruských chorálů. Brblalové ať se nekoukají, já jsem naprosto nadšená. A ruské je to dostatečně, to mohu potvrdit. ()

PaRi

S velkým donucením jsem musel v sobě potlačit jakoukoliv vzpomínku na oscarovou Vojnu a mír od Sergeje Bondarčuka, abych mohl dokoukat tento první díl nové adaptace. Pak, s určitým utrpením, se to dalo dokoukat do konce, ale bez chuti vidět tento telenovelácký spektákl v dalších dílech. Telenovelácký přístup k výsostnému literárnímu dílu velikána Tolstého se vyplatil, jak je vidět v hodnocení a komentářích, hltačů seriálů, neb těmto divákům, kteří by o Tolstého veledílo ani nezavadili a filmová adaptace Bondarčuka by je spolehlivě uspala v prvních minutách, tohle zpracování dokonale vyhovuje. Lhostejno, že protagonisté ani vzdáleně nepřipomínají Rusy, že se z díla vytratilo to nejcennější z Tolstého - ruská duše a uvažování. Hltači telenovel jsou zvyklí na dialogy vedené současnou mluvou, na akčnost a díky jejich nevzdělanosti jim nevadí, že v bitvě u Slavkova konané v nejtužší zimě, kdy kolem všude byly zamrzlé rybníky, lezou po zkrvavených mrtvolách vojáků mouchy a jiný hmyz a příroda je v letní podobě. Hlavně, že je akčnost. V zimě se holt točí obtížněji a tak bych se nedivil kdyby i Borodino bylo v rozjásaném létě a Moskva shořela též uprostřed léta. Nevadí jim, že - protože to neví (Tolstého by se ani nedotkli) - třináctiletou Natašu hraje herečka téměř třicetiletá. V Opeře by to tolik nevadilo, ale jak je vidět kalkul filmařů - Kdo z diváků to prosím vás ví? - dokonale u tohoto publika vychází. Stejně jako Napoleon, který si není vůbec podobný. Tvůrci znají svého diváka dobře. Vědí také, že se nebude pitvat v otřesných kostýmech působících jak v ochotnickém divadle. Kdy už někdo vymyslí trest na prznění klasiků!? Co zbývá k pochvale? Slušná kamera, dobře vybrané lokace natáčení a zajímavá hudba. Trochu málo na to, abych utrácel čas s dalšími díly. To si raději znovu pustím Bondarčukovo dílo, za které získal Oscara. ()

akashisko

Po prvním dílu zatím 3*. Nádherné záběry, dokonalá kamera, ale chybí tomu ten ruský esprit co se výpravy, kostýmů i obsazení týče. Hlavně ženské role jsou podle mě špatně obstazené. Výsledek vypadá jako prequel Downton Abbey. ()

DassemUltor

Je to něco jiného než sovětská klasika. Otázka je jestli to vadí nebo ne. Myslím si, že to už je prostě na osobním pocitu. Každopádně tento seriál má nesporné kvality. Kostýmy, herci, hudba.. všechno na maximum. Plus kvalitu pramenící z toho jaká je to látka, prostě jedno z největších děl všech dob. Koukám na seriály a filmy hodně a už dlouho se mi nestalo, aby se mi chvílemi tajil dech. Za mě sen :) ()

sanjay

Toto seriálové zpracování považuji za velmi zdařilou adaptaci Tolstého slavné knižní série. Délka seriálu (celkově 6 hodin) umožnila tvůrcům obsáhnout velkou část původního děje, což u filmového zpracování není možné. Díky tomu získávají prostor mimo Nataši Rostovové a knížete Andreje Bolkonského také další postavy, například Natašin bratr Nikolaj, který se v Bondarčukově zpracování z šedesátých let nevyskytuje téměř vůbec. Seriál má velmi dobrou atmosféru, i když poněkud britskou, a myslím, že jsou zde dobře ukázány vztahy mezi postavami, což by mělo usnadnit orientaci diváků neznalých knižní předlohy. Jako nedostatek považuji snad pouze kostýmy, a to zejména ženských postav, které by dle mého názoru měly více odpovídat době, ve které se seriál odehrává. ()

mikhail

Verne sfilmovaný román klasika svetovej literatúry. 5* nedám kvôli hereckému obsadeniu. Nie všetky postavy mi sedeli k predlohe. Napríklad Pierre Bezuchov. ()

MiTrAnDiR

Nie som oboznámený s knižnou predlohou.Hodnotím to výsostne s pohľadu diváka.Po dvoch pozretých častiach ostávam fanúškom aj naďalej.Vizuálne úchvatné a miestami dojemné. ()

Luckyboy

Tolik utrpení, smrti, intrik a podvodů, jenom proto, aby se dali dva lidé dohromady...?! S nadsázkou o tohle ve Válce a míru jde. I když jednou větou z této epické série romantické drama samozřejmě udělat nejde. Výpravností lze srovnat s The Crown, respektive v nádhernosti si s jiným letošním aristokratickým seriálem nezadá. Tam ale podobnost končí, protože tady se děj netočí kolem jedné postavy, ale kolem složitého propletence ruské aristokracie. Která, troufám si říct, je viděna příliš idealizovaně a "evropsky", a ne rusky. Ale zase, pokud by to točil ruský Rus, bylo by z toho nejspíš propagandistické oslavné fiasko, takže britský rukopis hraje sérii spíše k dobru. Jediné tedy, co mohu vytknout, je právě odtažitost od Ruska, od vyznění předlohy... určitý typický nihilismus (ale v závěru popřený) lze vysledovat samozřejmě u Andreje, ale typicky ruských archetypů, snad s výjimkou maršála Kutuzova, lze najít v sérii poskrovnu. Ale autentičnost nikdy nutně nebyla atribut, který by dělal kvalitní kinematografii. ()

JenYu

Obsáhlé. Výpravné. Chladné i vřelé. Pomalejší rozjezd, ale strhující konec. Věrné předloze. Brilantní poslední třetina 4. dílu. Vynikající výkon Paula Dana a Jessie Buckley. Viděla jsem adaptaci s Audrey Hepburn a Clémence Poésy a tahle - z produkce BBC - z nich byla nejzdařilejší. Milovníkům filmů podle klasických literárních děl jednoznačně doporučuji. ()

hrumsrt

Jedna z největších knih všech dob a totální literární klasika ruské literatury, kterou obecně považuji za extrémně vydařenou, dostala svoji seriálovou adaptaci.. A hodně rychle poznáte, že jde o britskou adaptaci, jelikož nádech celého seriálu je hodně podobný ostrovním seriálům jako třeba Panství Downton, a skutečně někdo kdo by chtěl vidět pořádné syrové Rusko si musí nechat zajít chuť.. Ovšem to nic nemění na tom, že se tenhle britský duch v ruském prostředí zatraceně podařil. Tolstého čtyřdílná románová epopej, které se zde stala předlohou je jedno z mála děl, kde vidíme období napoleonských válek z druhé strany, kdy není Napoleon brán jako ten dobrý, nýbrž jako tyran, který svrhl fungující absolutistickou vládu a pokouší se o anarchii. Tohle bylo pro většinu tehdejší Evropy zcela nepřijatelné, a tak pro vládnoucí rody nebyl větší problém se spojit a diktátora porazit.. Tolstoj se ve svém nejznámějším díle soustředí na ruskou společnost té doby a různé pohledy na nastupující konflikt. Sledujeme tak řadu postav, které mají na Napoleonovo snažení odlišné názory a současně snažení pěti ruských rodin, které se snaží různými způsoby ze situace těžit, anebo se jí jen nechávají unášet.. V podstatě přeskakujeme mezi životy několika ústředních hrdinů, z nichž někteří se snaží prosadit svého vyvoleného a druzí se připravují na válečné tažení.. Sledujeme intrikářské manipulování, boj za svoje osudové lásky a to vše protkané surovými bojovými scénami v tažení na francouzskou armádu.. Z postav zaujme především životem ztrhaný Paul Dano jako Pierre Bezuchov, jehož ztrápené a romantické vystupování jsem zbožňoval, dále přední vojenský a šlechtický synek James Norton coby Andrej Bolkonskij, skrze něj sledujeme trápení armád na frontě a válečná traumata ruských občanů ovšem jako postava mi přišel chladný a na závěr sluníčko celého projektu Lily James jako půvabnou Natašu Rostovovou, která naivně a zmateně touží po lásce.. Každý z nich si po celý čas prochází zmatením a zklamáním z lásky, až skoro ztrácí víru.. Ovšem skoro každá další postava měla něco do sebe a minimálně plnila svůj účel, i když mě některé z jejich i třeba nečestných rozhodnutí příliš netěšila.. Vojna a mír dokázala zaujmout ve velkolepých válečných scénách (na takový seriál hodně nadstandartní) a současně téměř každou dialogovou výměnou ústředních postav.. Tahle Vojna a mír možná nemusí potěšit každého, i přesto že je daleko živelnější než většina podobně laděných britských seriálů, ale rozhodně stojí za pozornost. Dokáže totiž být správně romanticky laděná, učarovat velkolepostí bitev a nahnat pochybnosti nad chováním ruských nebo francouzských vojsk.. Fakticky docela přesné, i přesto že s patřičnou dávkou romantizace anebo realizmu, jak se tvůrcům hodilo.. Nádherná výprava a šikovně poskládaná příběhová mozaika se tak starají o jeden z nejpříjemnějších mini-seriálů, co jsem měl možnost vidět.. //Nejoblíbenější postavy - Pierre Bezuchov (Paul Dano), Nataša Rostovova (Lily James) a Marie Bolkonskij (Jessie Buckley). 90% () (menej) (viac)