Jean Gabin v roli venkovského statkáře, který vzal spravedlnost do vlastních rukou. Francouzsko-italský snímek režiséra a scenáristy Pierra Granier-Deferrea z roku 1970 připomene Jeana Gabina (vl. jménem Jean-Alexis Moncorgé 1904–1976) v období jeho nejvyzrálejšího herectví, kdy měl již za sebou desítky slavných rolí včetně Jeana Valjeana či slavného komisaře Maigreta. Po dobu své 20 let dlouhé herecké kariéry natočil Jean Gabin téměř půl stovky filmů.
Postava starého patriarchálního farmáře Augustea Maroilleura, kterou ztvárňuje v tomto kriminálně laděném thrilleru, Jeanu Gabinovi dokonale padne. Jeho hrdina je despotickým, ale svým způsobem spravedlivým vládcem své půdy v tradiční farmářské rodině v Normandii, ve které společně hospodaří dvě dcery i jejich manželé. Ve chvíli, kdy Auguste zjistí, že jeho vnuk Henri je zapleten do nebezpečného obchodu s pašeráky drog a že jeho farma se dokonce stala úkrytem pro smrtící bílý prášek, neváhá vzít spravedlnost do svých rukou. Když je však prolita krev, nebezpečná hra se mění v nevyhlášenou krutou válku bez zákona a pravidel. (Česká televize)

pakobylka

----- "Povolání ?" ----- "Vlastník statku." ----- "To není povolání." ----- "Podle mě je." ----- Měl statek, rodinu - a zásady. Nic jiného pro něj neexistovalo - nic jiného nebylo důležité. A žádné ze svých priorit se nehodlal vzdát. Možná nešel s dobou, možná zůstal příliš svrchovaným vládcem svého malého panství - staromódním, hrdým a zatvrzelým ... přesto mu nemůžete nefandit ... v civilně pojatém, syrovém příběhu, který svého hrdinu nekompromisně vytrhne z izolace - aby ho konfrontoval se světem zločinu. ()

zette

Vyborny Gabin v roli statkare. Velmi dobre vykreslena hlavni postava, na ktere film stoji. Dobra atmosfera a pekna kamera. Dejove uz mi to tolik nesedi a zustanu jen u prumerneho hodnoceni. ()

mortak

Síla tohoto westernu z poválečné Normandie spočívá v tom, že víte, jak to bude dál, jen nevíte, kde se to zastaví a kolik utrpení to bude stát. A vidět Gabina, jak i v tomto věku dovede rychle "tasit" pušku... ()

dr.fish

Možná trochu komedie, ale zatraceně vážné téma. Stát má chránit svůj lid, ale nečiní tak, farmář vezme zákon do svých rukou, aby ochránil rodinu. V té chvíli stát stíhá farmáře, nikoli ty, kteří farmáře zatlačili do kouta a dohnali ke zločinu. Krom toho ovšem taky neobyčejně tvrdý Jean Gabin, s nímž nehne absolutně nic. Závěr je vynikající. Takový "francouzský agrární nacionalismus". 85% ()

majo25

Prekvapenie z krajiny galského kohúta. Ani nie tak spracovaním, aj keď nie je zlé, ale jednoduchou, takou priamočiarou zápletkou, ktorá funguje aj bez veľkých rečí. Malý starý drsňák drží svoj statok, ale i vlastnú rodinu na krátkom špagáte a keď sa mu do cesty pripletú priekupníci drog, neváha prejsť ani na druhú hranicu zákona. Škoda, že v závere s vyšetrovaním polície tempo upadá a vážne som uvažoval o zníčením hodnotenia, ale za celkovú originalitu a drsnosť prižmurujem očko. ()

MJMilan

Je něco po sedmé hodině, právě jsem dokoukal celkem dost ucházející snímek a ptám se, je tohleto vysílací doba pro filmy jako byl tento? Určitě by si zasloužil hlavní vysílací čas. Nevím, jestli se nemýlím, ale dost velkou podobnost jsem v ději viděl ve filmu z roku 2005, kde Pierre Mondy hrál rovněž tvrdého starého dědu, který tahá dost drsnými metodami svého vnoučka ze štychu. Jean Gabin v roli jemu vlastní - starý protivný děda, který bere věci do svých rukou... ()

vesper001

Otřesné minimalistické drama od tvůrců stejně působivé Kočky a Vdovy, zasazené opět do prostředí francouzského venkova. Auguste Maroilleuer vládne své farmě i rodině pevnou rukou, za jeho despotismem ale stojí pevné morální zásady. Pro Augusta jsou věci dobré nebo špatné a nic mezi tím. („Tady žijeme postaru.“) Je personifikací starých časů s jejich tradičními hodnotami i smyslem pro spravedlnost. Své protivníky likviduje se stoickým klidem člověka, který ví, že dělá správně. A oni se nezastaví před ničím, jak se ukáže v nejbrutálnější scéně celého filmu, totiž v masakru krav. Nejsem ochránce zvířat ani milovník skotu, ale při této scéně jsem trpěla. Po závěrečných titulcích zůstane silný dojem, potěšení ze skvělého herectví Mistra Gabina a pár scén, které se z paměti jen tak vymazat nepodaří. ()

andrii

"Hero in." Uvnitř rodiny. Bez emocí vrací údery na ni. Bez debaty, jako žito budete biti. Sype se prášek bílý, až na té zasněžené hoře, v plné polní, zahrozí lavina, která tě přímou linkou posílá do záhuby. ()

SeanLSD

Tak tomuto sa hovorí kurevsky drsný vidiečan! Film stvorený pre one-man show, kde je všetko ostatné len krovie. Centrom pozornosti ani na chvíľu neprestane byť málovravný, patriarchálny, tvrdohlavý Gabin ako muž činu, hrdý na rodinu, ktorej nedá vydýchnuť. Tento despotický a chladnokrvný farmár vždy vie, čo je najlepšie, na pravdu má bezvýhradné právo a jeho sila sa presadzuje na úkor druhých - čo niekedy, vo výnimočných prípadoch, nemusí byť na škodu. A o tom je HEROIN. Vo všetkých ostatných prípadoch je to antihrdina ako vymaľovaný. ()

filmmovier

Jedna z nejlepších rolí Jeana Gabina, v tomhle filmu je fakt mimořádně drsnej. Skvostné herectví, skvostná režie. Francie, krimi žánr, Jean Gabin a režisér, to je prostě absolutní sázka na jistotu. Syrové, drsné, přímočaré... a Jean přitom pořád jede ten svůj minimalismus. Výborná věc. 80%. ()

Sfinkter

Jediné, co nemá chybu je Gabinův výkon. Jinak scénář jak z dětské ruky, pár uhozených scén a celkově dost nelogický příběh. ()

Jizni Tlapa

Nad vším vyčnívající hudební podkres, který je tím nejzajímavějším tohohle snímku, kde vesnická křupka Gabin bere spravedlnost do vlastních rukou.. Bohužel až moc neuvěřitelných absurdit mi nedovoluje, hodnotit lépe , jak 70 % ()

farmnf

Hodně hustej Jean Gabin s brokovnicí v ruce. Velmi dobře zvládnutý film obecně o násilí. Gabin v podobné roli jako v Sicilském klanu. Sice hrdina, šéf rodiny ale bejt jeho podřízený bych nechtěl. Ten fór s tou nádrží nacpanou střelcema je boží. ()

PavelR

Pojetí cti a dobrého jména rodiny trochu jinak, než jak je běžné dnes. Auguste Maroilleur (Jean Gabin) je ochotný riskovat svůj život i životy a majetek celé rodiny, jen aby vytáhl vnuka z velkýho maléru. I policajti jsou bezmocní, když se tvrdej chlap rozhodne, že to bude řešit "po svým". ()

noriaki

Auguste Maroilleur je přísný ale spravedlivý. Na své farmě má respekt a nesnese odmluvy. O všechno se dokáže postarat a nemá ve zvyku prosit někoho o pomoc, a to ani když se kolem začnou rojit překupníci s drogami. Ztvárněn fantastickým Jeanem Gabinem jehož umění až bere dech. Při scéně společného oběda ve které se na své spolustolovníky stěží podívá, ale přesto jim pevně vládne svou nezlomnou autoritou natolik, že se mu nikdo neodváží ani v nejmenším protivit, jsem měl husí kůži. Pierre Granier-Deferre natočil syrový a nekompromisní thriller se kterým předběhl dobu alespoň o deset let. Místo pomalých gradovaných scén nabídl divákovi dynamický příběh ve kterém není čas na pochyby či oddech. Děj kvapí dopředu a jednat se musí teď, a pokud možno přímočaře a rázně. Docílil toho tak že zkrátil stopáž na nezbytné minimum a spolehl se na to že génius v hlavní roli utáhne celou atmosféru sám. A pochopitelně se nepřepočítal. Tímto postupem vznikl pozoruhodný film který si určitě zaslouží pozornost, a to nejen díky svojí progresivnosti. ()

JohnSmith

Jean Gabin v roli tvrdohlavého farmáře, který zlikviduje pašeráky drog a ještě udělá z policajtů jitrnice. Moc pěkný film a hlavně výborný Gabin. ()