Odkaz vo fľaši

• Česko Vzkaz v láhvi (viac)

Na policajnej stanici v západnom kúte Škótska stojí už dlho na okennej parapete zabudnutá fľaša. Vo vnútri je slabo čitateľný lístok. Zreteľne prečítať ide len prvé slovo, ktoré je napísané dánsky a znamená POMOC – a že je odkaz napísaný krvou. Keď sa konečne táto zvláštna správa dostane na stôl kriminálneho vyšetrovateľa komisára Carla Mørcka z oddelenia Q, ktoré sa zaoberá odloženými prípadmi zvláštnej dôležitosti, začnú sa diať desivé veci. Carl Mørck a jeho kolegovia – svojrázny asistent Asad a drzá Rose sa ponoria do hrôzostrašného prípadu unesených detí, ktorých rodičia ich zmiznutie nikdy neohlásili. Čas sa kráti a život dvoch detí visí na vlásku... (Continental film)

dormouse

Velké nadšení. Film je sice o dost jiný, než knižní předloha, ale to se dá taky hodnotit jako přednost. Rozhodně je z řady filmů oddělení Q nejlepší. Velmi syrový, velmi brutální, při tom klasická detektivka a nechybí ani stopy dánského černého humoru. ()

DannyBoy80

No jsou to 4* jen s odřenýma ušima.Oba hlavní protagonisté jsou skvělí, ovšem detektivka, kde vlastně od první minuty víte kdo je vrah, je prostě trochu divná. Chce to více mystérie, protože jinak je to jen o tom jak ho chytit, žádné velké překvapení se nakonec nechystá, jak je tomu například u knih Larssona nebo Nesba. Od Olssona jsem nic nečet, ale zkusím. ()

Shimargh

Za mě jednoznačně nejslabší část z téhle temné série a Carl by se už měl trochu pochlapit, všude dostane do držky SPOILER: a tady ho dokonce i unesou. Krásná ukázka neschopnosti policie, podělali tady snad úplně všechno, ale totálně WTF momenty, zabiják chodí kolem nich a oni ho nechytnou, když jsem já roztřískal jako mladý chuligán výlohu a zdrhal jsem temnýma uličkama, chytli mě během pěti minut :D ()

Marius_ss

Pre mňa osobne najslabší z quadrologie, ale aj tak za ****, znova mi trochu vadilo že nam zaporaka odhalili tak rychlo, no opäť sa to dalo hravo prekusnuť vďaka skvelej atmosfére, inteligentnemu scenaru a skvelym hercom :) Zaverečna scena s topením ma dostala. ()

Renfield

Ne tak mrazivé a depresivní, jako by se vzhledem k dalším severským thrillerům dalo očekávat, ale rozhodně ne bez atmosféry. Příběhově dobré, první polovina sice nijak výrazně nepřekvapí, za to má dostatek humoru a vtáhne do děje. V úvodu té druhé přichází jedna z nejsilnějších scén ve filmu vůbec, samozřejmě mám na mysli "vlak". Výborně a přesto "reálně" natočeno! Povedená kamera, stejně tak hudba, ono tohle vše platí pro celý film, ale právě tady je to nejvíce znát. Od této scény film nabírá na obrátkách, je zde více akce, atmosféry a méně humoru. Herecky dobře obsazené, stejně tak zahrané... vidím, že Pål Sverre Hagen nebyl každému po chuti, mně se jeho výkon líbil, působil dostatečně šíleně, navíc mi v některých momentech připomínal Colina Farrella (oprava, více snad Edwarda Nortona :) ). Moje chyba je, že nemám s čím srovnávat, předešlé filmy jsem neviděl. Je tedy možné, že po jejich zhlédnutí bude má spokojenost o něco menší. 75% ()

Santino7

Konečne! Po rozpačitom oboznámení sa s oddelením Q pri prvom prípade (Kvinden i buret), ktoré malo značne kolísavú kvalitu a veľmi nevyrovnané tempo, druhom prípade (Fasandræberne), ktorý už bol po formálnej stránke zvládnutý lepšie, avšak stále to nebolo "to pravé orechové", som sa na tretíkrát konečne dočkal toho, v čo som odzačiatku dúfal (a potajomky aj veril, nakoľko potenciál - i keď romány Jussiho Adler-Olsena načítané nemám - v tom bol viditeľný od prvej časti). Hoci predošlé prípady boli taktiež nápadité a zaujímavé, tentoraz je to nepochybne dosavadný vrchol, a teda východisko na obsahovo zaujímavý príbeh mali tvorcovia priam skvelé. Únosy detí, sekty a s nimi späté prostredie naháňajúce hrôzu (aspoň mne určite), sériový vrah so záhadným motívom, kvalitné flashbacky, zaujímavé debaty o viere medzi Carlom a Assadom (konečne niečo, vďaka čomu aj linky mierne odbočujúce od samotného vyšetrovania boli vcelku zaujímavé), tajomno, temná atmosféra, krutosť. No skrátka severská detektívka pair excellence. Ak by som predsalen silou mocou mal nájsť niečo, čo by mi na tejto snímke prekážalo (hoci je to len taká maličkosť), šlo by dozaista o asistentku (alebo kolegyňu?) ústrednej dvojice z kancelárie oddelenia Q, ktorej vtípky mi nie úplne sedeli, radšej by som privítal ešte temnejšiu atmosféru, i keď je to iba taká "prkotina". Celkovo môžem povedať, že ma to dostalo až natoľko, že dosť možno si zaobstarám aj knižnú predlohu, pretože nič nemôže byť lepšou recenziou a zároveň odporúčaním, než takýto napínavý príbeh prevedený na filmové plátno. 95% ()

MiaMahoney

Tak copak to tu máme za "Flašku frappe"? Koukám jak blázen a on to není nápoj zteplalý a s opadlou pěnou, ale příjemně chladný a to tak, že se vám dostane pěkně pod kůži. Když jsem poprvé slyšela doporučení, že se mám podívat na Vzkaz v láhvi, bleskla mi hlavou obava, že zase bude Kevin, co tančí s vlky, chrání zfetované pěnice či brázdí postapokalyptické vody na katamaránu, znečišťovat moře nějakou romanťárnou ve flašce, na jejímž dně předtím utápěl žal. Jaké bylo překvapení, když jsem film proklepla a zjistila, že se jedná o dráma a ještě ke všemu dráma točící se okolo mého "oblíbeného" náboženství! Jojo, tak do toho jdu, řekla jsem si a neprohloupila jsem. Z pošuků z tamější sektářské komunity mi bylo blujno pěkně od počátku, střihoruký slizoun únosce byl kapitálním adeptem na poněkud delší ponor do křtitelnice už od první chvíle, co se objevil na scéně a muslimský detektiv byl snad první svého druhu, u kterého jsem byla schopna překousnout, že jej do filmu narvali beztak díky současnému hajpu nazvanému pozitivní diskriminace (rozuměj zaje*aný multikulturalismus). Sice by občas mohl hlavní padouch půjčit své nůžky střihači, ale jinak totálně skvělé, akcí a napětím nabité krimi s dobrými hereckými výkony (zejména Nikolaj Lie Kaas). Takže vystřihávám pro seveřany 4,5 hvězdy. ()

cingi.t

Kvôli nášmu omylu s poradím pozerania tejto série, bol Odkaz vo fľaši pre nás posledným dielom a musím teda povedať, že v porovnaní s tými predchádzajúcimi tromi (teda 1,2,4) je najmenej zaujímavý aj najmenej depresívny. Stále si to drží svoju kvalitu, ale ono po Zabijakoch asi máločo prebije toľko krutosti a depresie, na ktorú som si v tejto sérií celkom zvykla. Takže preto pre mňa najslabšia časť. 3* ()

H4ku11

Nejak to po výbornom druhom diele zase padlo dole. Avšak nie až tak naštastie a Oddelenie Q si drži laťku na peknom štandarde. ()

Garch

Odd. Q řeší třetí případ. Jussi Adler-Olsen zde staví Jehovisty před čiré zlo. V roli záporáka ďábelský Nor Pål Sverre Hagen. ()

Prdly_Tatka

Tu láhev jim možná poslal Bůh. Ale co když to tak je? Co když je to nějaká vyšší síla? Síla, která je vede k dobru a které stačí jen naslouchat. Tohle nejsou kraviny. Věříte třeba i na skřítky? Já ne.   Otázku dobra a zla vyjádřil Moland bravurně. Byl jsem okouzlen technickou precizností a rozesmutnělou atmosférou. Zatím nejlepší Molandův počin. ()

Brejlil

Přibyl humor, někdy dost černý, což oceňuju. Atmosféra byla občas velmi hustá. Oba hlavní detektivové, a vlastně skoro většina osazenstva solidně odvedené herecké řemeslo. Hlavní záporák pěkně hnusný. Scéna s vlakem naprostá nádhera. Ale scéna v nemocnici byla tak pitomá... Tam se film zlomil a už se mu nepovedlo se vrátit zpátky. Škoda. ()

JohnyD

Od Molanda som videl posledné dve Skarsgardovky a to neboli vôbec akčné veci, ktoré si dovolil v Odkazi vo fľaši, a ktoré tvoria jednu z devíz filmu, pretože od únosu detí, Moland postupne pridáva plyn a pri scéne vo vlaku pustí nitro, ktoré vás dovezie až do finále. Podľa mňa táto zmena dosť súvisí s tým, že na tretiu časť nedozeral Olsen a dal tvorcom voľnú ruku, ktorí upustili od procedurálnej práce oboch detektívov a nahradili ju akciou a spravili viac filmovejšou. Bohužiaľ je to veľmi skratkovité a neostáva čas na nič ostatné a vy sa občas pristihnete ako sa pýtate na rôzne otázky na konanie postáv, alebo ako sa dostali k tejto indícii, Na otázky a odpovede neostáva čas, pretože na plátne sa furt niečo deje. Toto si uvedomíte až keď budete vychádzať z kina, čo vám troška skazí zážitok z filmu resp. ak ste si užívali pomalšie tempo u predchádzajúcich dielov. Kvitujem výrazný nárast sarkazmu a skepticizmu od Carla k ostatným ako aj náboženskú linku z ktorej sa dalo vytrieskať aj trošku viac ako jeden pokec v aute. U mňa je to určite kvalitatívny posun na rozdiel od dvojky, ktorá ma mierne sklamala ale to aj knižná, ale najviac som si užil zatiaľ prvý diel, ktorý si dávam opakovane. Diváci sú ale spokojní ako aj tvorcovia, ktorí pri rovnakých nákladoch dokázali nalákať behom prvého víkednu v Dánsku 210K divákov a ide o najlepší otvárak domáceho filmu za posledných 15 rokov a potvrdenie sily značky a verím, že o rok sa dočkáme ďalšiho dielu aj s Molandom. Carl sa však vydal na cestu Harryho Holea (aspoň po prečítaní Snehuliaka a Pancieroveho Srdca), pretože je takáto postava je filmovo vďačnejšia akou je Carl knižnou postavou, ale kvitujem, že filmy si idú vlastnou cestou. Bude však zaujímavé sledovať, čo sa stane keď o dva roky dostaneme Harryho Holea, kde bude touto dobou Carl Morck. Uvidíme. Záverečná scéna mi dodáva optimizmus, že Carl sa začne ako postava troška vyvíjať pretože zatiaľ prešľapuje iba namieste a je na čase sa vydať novou cestou. 8/10 ()

Silviaxx

Severania sú v týchto vodách jednoznačne doma. O tom niet pochýb, to je fakt. Ak sa jedná o krimi thrillery (bezohľadu na to, či hovoríme o filme alebo literatúre), nepamätám sa na nič, čo by ma od nich nebavilo. Počnúc postavami, dejom, prostredím, akciou až po atmosféru. Inak to nebolo ani v prípade Flaskepost fra P. Hoci, zo začiatku priznávam, že som sa zľahka v niektorých momentoch strácala, ale predpokladám, že to bolo len mojou nepozornosťou a nie dejom. Zároveň by som tento počin ani neoznačila ako nervy drásajúci, áno, pojednáva o veľmi citlivej problematike, ktorú spracúva prostredníctvom mrazivého, tiesnivého deja - aj napriek tomu sa celá stopáž tiahne v duchu pomalosti a precíznosti. Počas sledovania si rovnako divák nemôže nevšimnúť silné religiózne prvky, ktoré však vôbec nie sú rušivým elementom. Dokonale dotvárajú dej a najmä ku koncu vrcholia neskutočným spôsobom v podobe akéhosi "zmierenia" sa s Bohom a emocionálnym precitnutím. To všetko dokopy predstavuje skvelý krimi thriller, ktorý má odo mňa bezpodmienečný plný počet. ()

BlackHood

Nemělo to žádný zvrat, takže příběhově na úrovni epizody kriminálky Miami. Zbytek však klapal. Update po shlédnutí předchozích dílů (ano, ten debil se na to díval pozpátku): Tenhle je určitě nejlepší, záporák je skvělý, umře tady pár sympatických postav, Assada zase pobodají, Hans Petter Moland odvedl lepší práci, než jeho předchůdce. 80% ()