Smrť na Níle

• Československo Smrt na Nilu (viac)

Jedna loď, několik vražd, mrtvola, několik podezřelých a jeden geniální detektiv. Hercule Poirot chce prožít příjemnou dovolenou na luxusní lodi Karnak, která se plaví po Nilu. Pokojný výlet se však změní v drama, když někdo zavraždí bohatou Linnet Ridgeway-Doylovou. Pachatelem může být jen některý z cestujících! Ale kdo? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Autogram

Výborné spracovanie, ide to aj bez Sucheta, dĺžka filmu nevadí, pretože okrem začiatku stále prichádzajú nové zvraty a všetky vyšetrovacie verzie nie sú iba prerozprávané, ale kompletne sfilmované. Na tretíkrát ma už geniálny záver síce nemôže prekvapiť, ale o to viac sa dajú všimnúť mnohé skvelé detaily príbehu. –––– Víme všechno, co můžeme vědět. Kromě toho, co rozumu připadá neuvěřitelné. ()

Smileface

Tenhle detektivní příběh je opravdu hodně přitažený za vlasy.Má kritika jde tentokrát směrem k předloze,tedy Agathy Christie.Jestliže musím říci,že největší detektiv všech dob si nechá zavraždit nejen 3 postupné oběti,ale také viníky,mohl bych smrt na nilu přejmenovat na Tajemnství Loňského Léta 3 s konstatováním,že asi tak dobrý detektiv nebude.Mé hodnocení se shoduje s *** Cinemy a to jen proto,že autoři vyždímali z děravé předlohy maximum.A vy co jste dali za full:Myslíte si,že někdo kdo vymyslel takto složitý plán se nechá nachytat tím trapným blafákem na konci??? :-) Nic proti vám... ()

Opsha

Ne že by se Ustinov na Poirota hodil, mě zde naprosto dostává scéna rekonstrukcí jak byl kdo schopný spácht první vraždu. ()

Devilian

Sice Ustinova v roli Poirota moc nemusím, ale tady byl vynikající. Všichni ostatní herci do svých rolí perfektně zapadli a napětí vás nenechá v klidu. ()

Werichowka

Nejpovedenější poirotovka s Ustinovem. A ačkoli jeho Poirot vzhledově zdaleka neodpovídá literární předloze (převyšuje jí přinejmenším o 20 cm) jeho charakter je povedený. A bůh zaplať, zachovali dobu. ()

xaver

Vynikající zpracování jednoho z nejznámějších detektivních románů Agáty Christie. Peter Ustionov jako Hercule Poirot je výborný. Neuměl jsem si představit, že by někdo zahrál Poirota lépe než on, dokud jsem neviděl v této roli Davida Sucheta, ten je v roli Poirota nepřekonatelný. Ale i přesto toto zpracování slavného románů patří k těm nejlepším, které jsem viděl. ()

adam9

Wow! Velice povedený Poirot, jeden z nejlepších řekl bych. Příběh mě vtáhl už od samého začátku a kupodivu jsem i odhadl pachatele, což se mi stává málokdy. Člověk by teď řek: tak to nebylo moc dobré, když jsem to tušil, ale opak je pravdou. Krom toho důkazy mi opět musel obstarat Hercule a jako vždy to udělal na tom nejsladším talíři. Agatha byla prostě Paní spisovatelka. Btw. Emily Blunt je tak krásná! ()

Chegi

I když to moc nesouvisí s filmem samotným (který je mimochodem velmi zdařilý) tak musím říct, že Mie Farrow to vážně sekne :) ()

Zagros

Detektivka, která je v hodně velkém kontrastu k současnému proudu drsných a chladných "severských" kriminálek. Důraz se klade více na zápletku, samotné vyšetřování, dialogy a zajímavé rozuzlení. Drsný detektiv a hustá atmosféra není potřeba. Právě naopak, sám jsem měl pocit, že jde o fajn výlet na Nilu s jednou nepříjemností - vraždou. Ocenil bych scénář vycházející z dobré literární předlohy. Postupně se vykreslují jednotlivé postavy a jejich motivy a to způsobem, který zvyšuje počet podezřelých a zamotává dále celý případ. Zkrátka výborná detektivka staré školy. ()

Han22

Klasické detektivky od Agathy s Poirotem jsem nikdy nevyhledával, musím ale uznat, že jejich sedmdesátkové adaptace jsou 100% trefa do černého. Smrt na Nilu natočil katastrofický režisér Guillermin, což se projevilo na velkofilmové malebné egyptské výpravě, která je pastvou pro oči i v první nudnější hodince. Ono se to opravdu pomalu rozjíždí, k vraždě dojde až po hodině, ač je jasné koho všichni nenávidí. Rovněž jsem si říkal, že obsazení není tak skvostné jak v Orient Expresu a že obtloustlý Ustinov není Finney. Oj hluboce jsem to podcenil. Po vraždě se rozjíždí pátrání v uzavřeném prostředí podobně jako v Orient Expresu (zde na parníku), postavy jsou fantastické, Ustinov mnohem lépe hraje toho deptajícího detektiva než Finney. A pestrá galerie herců vykopaných (Ustinov, Niven, Davisová!), béčkových (Finch, Hussey, Kennedy, Lansburry) i startujících (Farrow) hraje jak o život. Nechybí tu ani špetka humoru, zfilmované teorie jak to mohlo být. A světe div se, přijdou další vraždy a nakonec naprosto fantastické, nečekané a přesto logické rozuzlení. Právě vyřešení případu a nečekaný závěr pátrání mě dostaly tak, že musím dát plnou palbu. V rámci žánru bezchybná, perfektně zahraná a krásně natočená záležitost a trochu překvapivě krimi/thriler roku 1978. ()

Janega

Ako veľký fanúšik Agathy Christie uznávam, že sa im vcelku podarila filmová adaptácia jedného z jej naznámejších románov, ale až na... Petra Ustinova. On nie je ten pravý Hercule Poirot. ()

B4TM4N

Druhý skvělý Poirot s nedostižným Ustinovem, pokud je pro vás záhada "mohl to býti každý" poutavější než "nemohl to učiniti nikdo", tak je to dokonce oproti Zlu pod sluncem ten lepší. ()

F.W.Colqhoun

SPOILERY. Jedno je jisté. Paní Doyleovou nezavraždila ryba... Nezaškodí zadělat si nedělní odpoledne už v pátek večer. Stejně jako v případě Ustinovova Zla pod sluncem to i tentokrát odnáší postava půvabné bondgirl [Zlo pod sluncem → Diana Rigg z On Her Majesty's Secret Service; zde Lois Chiles z Moonrakera] a opět se vraždí na dovolené. Zcela v duchu přiživování diváckého sadismu s čistým svědomím to odesírají postavy morálně pokřivené, nesympatické nebo amorálně bohaté. Všecho je zalito sluncem, kratochvíli pátrání po vrahovi a degustace distingovaných anglických dialogů nenaruší jediné morální / estetické / psychologické dilema. Což vede k tomu, že je to ve vší té exotice a ultra-násilíčku * jak se na nedělní film sluší * trochu nuda. ()

Ještěřák

Vynikající adaptace slavného románu Agathy Christie, mé suverénně nejoblíbenější autorky, která měla těch "malých šedých buněk" opravdu vrchovatě. Ačkoliv v záplavě v jádru velmi podobných detektivek, pravidelně sázejících na hrstku dobře rozepsaných a ve filmu navíc výtečně zahraných (a až nerealisticky dokonale "vražedně namotivovaných") postav na malém prostoru, osobně nepovažuju DEATH ON THE NILE za spisovatelčino nej (tím je námětem blízký Ten Little Indians). K pomyslné dokonalosti snímku nechybí moc, snad jen malinko větší emoce (ale co zase čekat za výlevy v době, kdy např. takové nechtíc odhalené prso mohlo zruinovat dobrou pověst vašeho rodu na několik generací dopředu) a více taktní Poirot (takový provokatér on v žádném případě nebyl), mimochodem velmi ucházejícím způsobem zahraný jinak nepříliš podobným Peterem Ustinovem. Už při čtení knihy mě trochu žralo pár subjektivních logických chyb (např. proč Poirot zavčasu moudře nezpacifikoval všechny střelné zbraně, na které při svých čmuchačkách narazil), ale co už. Nevím už přesně, jak moc se režisér držel nebo nedržel předlohy, ale já na konci cítil velkou spokojenost. ()

Zemřela herečka Angela Lansbury

Zemřela herečka Angela Lansbury

11.10.2022

Přichází smutná zpráva ze Spojených států, v požehnaném věku šestadevadesáti let totiž v úterý 11. října zemřela v kalifornském Los Angeles americká herečka Angela Lansbury. Jen za pár dnů by přitom… (viac)

Gal Gadot v pokračování Orient expresu

Gal Gadot v pokračování Orient expresu

30.09.2018

Filmová adaptace klasiky Agathy Christie Vražda v Orient expresu v loňském roce vydělala 352 milionů dolarů a potěšila jak diváky, tak kritiky – zaslouženě se tak dočká pokračování. Snímek s názvem… (viac)