Westworld

• Česko Westworld (viac)
Sci-Fi / Thriller / Western / Dráma / Mysteriózny
USA, (2016–2022), 35 h 28 min (Minutáž: 48–91 min)

Tvorcovia:

Lisa Joy, Jonathan Nolan

Hudba:

Ramin Djawadi

Anthony Hopkins, Jeffrey Wright, Sidse Babett Knudsen, Evan Rachel Wood, James Marsden, Thandiwe Newton, Ed Harris, Shannon Woodward, Luke Hemsworth (viac)

Seriál inspirovaný stejnojmenným filmem z roku 1973, který napsal a natočil Michael Crichton, pojednává o futuristickém zábavním parku obydleném robotickými bytostmi. Vítejte ve Westworldu! Poznejte svět, který uspokojí všechny vaše touhy... Dramatický seriál z produkce HBO je temnou odyseou, která nás zavede do počátku umělého vědomí a evoluce hříchu. Westworld nám představí svět, kde se protíná blízká budoucnost s minulostí, s níž se dá dle představivosti manipulovat. Svět, ve kterém lze splnit každou lidskou touhu, ať už ušlechtilou, nebo zvrhlou. (HBO Europe)

BranuliQ

Seriálová udalosť dekády! Od doby, čo som si zamiloval Hru o tróny som bohužiaľ márne hľadal seriál, ktorý by sa jej kvalitou aspoň vyrovnal. Všetky, aj keď výborné, zaostávali ďaleko pozadu. Preto, keď som sa pred dvoma rokmi dozvedel o tom, že Nolan spolupracuje s HBO na novinke, ktorou plánujú GoT nahradiť, mal som obrovské očakávania. Tie boli prekonané hneď prvým dielom, kde som už vtedy vedel, že sa pozerám na unikát televíznej tvorby. Aj keď sa toho zo začiatku dialo pomenej (seriál totiž odhaľuje všetky súvislosti pomalším tempom), dokázal udržať moju pozornosť, ba dokonca som si to postupne začal užívať viac a viac, až som si Westworld nakoniec zamiloval. Postavám sa nedá nefandiť, sú skvelo napísané a ešte lepšie zahrané, pričom ťažko vládne geniálny Anthony Hopkins, ktorý si scény až trestuhodne kradol pre seba, no napríklad aj, pre mňa celkom neznáma, Evan Rachel Wood podáva excelentný výkon, pričom jej postava Dolores je jednou z najlepšie napísaných postáv za veľmi, ale naozaj veľmi dlhú dobu. Vizuál je takisto nádherný, každý jeden investovaný dolár tu našiel svoje opodstatnenie, presne ako výborná hudba Djawadiho, ktorý skomponoval, trúfam si povedať jeho najlepší soundtrack kariéry. O ostatných veciach sa ani nemá zmysel rozpisovať, tú typickú Nolanovu "vypiplanosť" je skrátka vidno v každom jednom aspekte seriálu. Či už ide, ako som už spomenul o technickú stránku, či tú scenáristickú. A keď už som pritom, tak geniálny, tak prepracovaný, úžasnými zvratmi a nádhernými dialógmi preplnený scenár nemá v súčasnej dobe konkurenciu, čím Jonathan Nolan jasne potvrdzuje, kto je najlepším scenáristom pod slnkom. Je až neuveriteľné, koľkokrát ma tento doslova "čarodejník" vo svojom obore za tých 10 týždňov dostal na kolená a prinútil ma neveriacky krútiť hlavou nad jeho geniálnou mozaikou, kde si ale aj tak všetko najlepšie ponechal na ten veľkolepý, jeden a pol hodinový záver, ktorý môžem úprimne prehlásiť za jeden z najšokujúcejších a najepickejších finálových dielov televíznej tvorby vôbec. A tak mi nezostáva nič iné, len pozmeniť svoju TOP 10 pretože takéto majstrovské diela bohužiaľ vychádzajú len raz za páru rokov. 1. SÉRIA: 100% Tak čo dodať k sérii druhej? Asi len toľko, že lepší, náročnejší a inteligentnejší seriál v súčasnosti nie je a že som ako po prvé dostal neuveriteľnú jazdu, ktorá opäť funguje ako celok bravúrne. Nolan do nás pumpuje toľko, až mi z toho takmer praskla hlava a v žiadnom prípade to nemyslím zle. Vizionár s veľkým "V" a to čo predvádza v pokračovaní je priam dychberúce. Po tak neuveriteľnom závere už teraz odpočítavam každý jeden deň, kedy sa môj milovaný Westworld vráti na televízne obrazovky a opäť ma odzbrojí tak ako žiaden iný seriál pod slnkom. 2. SÉRIA: 100% ()

redme

Výtečné ? Ne, úžasné !! Shlédnul jsem seriál jedním dechem a opravdu jsem velice zvědav O ČEM BUDE DRUHÁ ŘADA ?? ()

luken2000

Finále ani nemohlo byť geniálnejšie. rozuzlenie osudov hlavných postáv a tých neznámych je úplne dokonalé. Dúfam, že sa pozrieme aj do iných sfér zábavného parku v druhej sérii :) 95% ()

Denzen

Výborný seriál. Najlepšie boli prvé dva a posledné štyri diely, ktoré sa zameriavali nielen na postavy a ich vzťahy, ale aj na zvraty, ktoré posúvali príbeh dopredu. V strednej časti to trochu drhlo, no to je len moja jediná výčitka, všetko ostatné nemalo chybu. Prvá sezóna: 90% ()

Moeocko

Po dlouhé době seriál který Vám rozbije všechny vaše očekávání o tom co se bude dít dále....závěr naprosto famózní, řekl bych až mozek-vystřelující z hlavy :) ()

Fraktální

Precizně zpracovaná slátanina... myslím, že bez HBO produkce vysokého standartu by po tom neštěkl pes... nástupce Hry o trůny? Ani náhodou... PS: jedna z nejhorších seriálových znělek EVER ()

lineker

Westworld je vysoce sofistikovaným seriálovým počinem u něhož vám teprve u posledního dílu série dojde, že to co se v předešlých devíti dílech zdálo prachsprostou nudou a vyjebáváním s divákem vlastně mělo něco co do sebe. Nolan nás nechal čekat, ale vyplatilo se. Je to skvěle rozjeté na další série, jen škoda těch dlouhých prodlev. ()

HuLimBRK

Uzasnej sci-fo-wes-ter-no-vej seros s Hopkinsem jako ,,panem vsech mori" :) od zacatku do konce clovek ceka co bude dal a co je kurva ten labyrint :D epickej konec a sviznost deje paradni, 4* ()

Kubi

U Mr.Robota jsem si zvykl, že v druhé polovině série přijde nějaký mindfuck, který překope kompletně pohled na děj a příběh, ale tady mi to Nolan naservíroval rovnou xkrát. Takový jeby na můj mozek jsem nezažil už dlouho. Noulenovic to mají asi v krvi... mrdník.. ()

Hidoshito

Už dlouho jsem nebyl tak zklamaný z tolik vychvalovaného a dobře hodnoceného seriálu.:( Prokousal jsem se přes všech 10 dílů a až ten poslední finálový byl celkem zajímavý. Předchozích 9 dílů jsem si mohl klidně odpustit... Ohrané (a pro mě přesto oblíbené) téma *člověk vs. stroj* zde zasazené do westernového prostředí nesmrtelných vůbec nefunguje a děj je tak nudný, až to k spánku bolí. Napětí téměř žádné, příběh nijaký, sžití s nějakou postavou nemožné a ani Hopkins nefunguje. Jediný vzrušivý moment jakési vzpoury AI se naplno projeví až v závěru a i to je dehonestováno lidským zásahem/plánem, takže 2* jsou ještě milosrdné. ()

zdenda87

Mám rád western i sci-fi, a tohle propojení je geniální. Kdo by nechtěl jet do zábavního parku, stát se na chvíli kovbojem a dělat si cokoliv se mu zamane a možná se skutečně dostat do hloubi své duše a zjistit co jsme skutečně zač? S tím lze v seriálu, který působí vizuálně ohromně, se skvělým hereckým obsazením, vydržet asi 2 epizody. Tím nechci říct, že zde nejsou další zajímavé dějové linie, jsou a dokonce ve finále do sebe krásně zapadají, ale. Seriál působí navenek velkolepě, jenže hlavní myšlenka je vcelku dost jednoduchá, což nepovažuji za chybu, tou je, že nemá smysl dělat tuning u Ferrari. Pak čekám týden na další díl a zjistím, že se chvílemi docela dost nudím. Myslím, že tak 6 epizod by tomu slušelo více, pak bych dal i plné hodnocení. Celkově se mi ale WW líbil a jsem zvědavý na 2. řadu. ()

Jouzi.Ef

Tak jo, za jaký konec to uchopit... zkusím začít třeba takhle: DEFINITIVNĚ SRAČKA ROKU 2016, na kterou tu všichni "moudroust-požírající-recenzenti" očividně skočili i s navijákem. No, ale alespoň to o nich něco prozrazuje... Moc se omlouvám stádu tupých ovcí, ale mě bohužel neuchvácholí žádné jméno, ani Nolan, ani Abrams, ani kdokoliv jiný, zvlášť, pokud mi do očí bijí takové BLBOSTI, kterým jsem se musel opravdu hlasitě smát. Vždyť nad tím snad ani nemohl nikdo přemýšlet, když to psal. Největší zlo na na celém seriálu je, že se snaží vypadat co nejvíce REÁLNĚ a přitom, aby bylo možné dáti vzniknout byť jen miniaturní zápletce, musí zkrátka tvůrci měnit pravidla hry, jak se jim zlíbí, a přicházet s jednou PÍČOVINOU za druhou, jinak by se tam totiž dělo asi jen naprosté hovno, které by ze sebe tlačil pasoucí se dobytek, spolu s horou opakujících se záběrů znova a znova... a znova a znova. Příklad: každý zde očividně může dělat naprosto cokoliv, od totálních idiotů (firma provozující park má očividně velkou zálibu zaměstnávat IDIOTY a řídí se heslem: čím větší, tím lepší!), kteří si prostě jednoho dne řekli, že budou bezmezně a neomylně plnit příkazy výtvoru (bože už tohle je taková KOKOTINA, že bych se střelil do hlavy, kdybych ze sebe tohle vyzvracel a měl bych si říkat "SCÉNARISTA" :-D) a nejenže si mohou bez jakéhokoliv povšimnutí programovat výtvory, jak se jim zlíbí, oni dokonce sami poskytnou výtvoru autorizaci dělat si co chce, a ten je samozřejmě bez jakéholiv zaváhání schopen ovládat jakoukoli technologii, i když včera ještě ještě hulil čuráky v době kamenný, ale hlavně - NIKDO SI NIČEHO NEVŠIMNE! :-D Očividně zde také můžete kohokoliv zabít a pak jen stačí smazat svůj obraz z bezpečnostních kamer, vloupat se do pokoje někoho jiného, zničit všchny důkazy (zkrátka taková ta klasika, kterou uděláte úplně v pohodě, znáte to...) a to všechno, opět, absolutně bez JAKÉHOKOLI POVŠIMNUTÍ, protože tohle přece vůbec není střežené zařízení, ve kterém si ani neuserete, aniž by to někdo nevěděl. A taková píčovina je v seriálu opravdu snad každých 10minut, vlastně je na nich postaven, protože jinak by se tam opravdu mohlo dít jen to zmíněné hovno a nikdo z týmu tvůrců asi nebyl schopen vymyslet něco kloudného... smutný... Přijde mi zbytečné, abych pokračoval, a vypisoval další a další MRDY, který tento "skvost" :-D servíruje... to bych mohl asi rovnou raději napsat knihu a udelal bych líp. Záměrně ty největší přešlapy nezmiňuji, nechci nikoho připravit o tak excelentní děj... :-D :-D :-D PS: velkým mínusem pro mě také byla postava "Bernarda" (ne, to není pes), jednak mi od prvního dílu přišlo, že se chová jako naprostý ČURÁK (což se teda nakonec vysvětlilo) s prominutím, jehož chování absolutně nepobírám a jednak bytostně nesnáším Jeffreyho Wrighta, na kterého se zkrátka nemůžu ani podívat, jelikož se neumí tvářit jinak, než jakoby ho někdo nabíral dildem do prdele. No však si to pusťte a uvidíme sami... komedie roku. ()

Lazy87

1 serie docela zajímavá. Trochu jiný seriál, kde je všechno zase trochu jinak. Vždycky. Přesto postavy byly zajímavé. Relativně chytlavá hudba a trochu toho westernu. Za mě 75%. ()

dalia

Mám trochu rozporuplné pocity, možná i kvůli tomu, že je tento seriál tak vyzvedávaný. Námět je bezpochyby zajímavý, vzrušující a slibuje řekla bych více, než čeho se divákovi nakonec dostane. Hlavní nedostatky z mého pohledu byly asi dva: jednak přílišná rozvláčnost a rozmělněnost příběhu, myslím, že sestřih každé části na 45 minut by byl tak "akorát". Za druhé pak skutečnost, že se mi nepodařilo si vytvořit vztah k žádné z postav. I ty, které mne zpočátku zaujaly a působily slibně (William, Dolores, Bernard) se mi nakonec poměrně znechutily. Není mi zcela jasné, v jak vzdálené budoucnosti se má příběh odehrávat, ale předpokládám, že vzhledem ke stáří parku a předchozí době nutné, aby něco takového vzniklo, by to muselo být minimálně 70-100 let v budoucnosti, možná více. Přitom civilní oděv návštěvníků parku i způsob jejich myšlení a chování je ryze současný, což je v mých očích u takto ambiciózního a nákladného sci-fi docela problém. Po první sérii hodnotím mezi 3 a 4 hvězdičkami. ()

stret

Kvalitné prevedenie, priemerné obsadenie, občas zaujímavé dialógy - písané hlavne pre Anthony Hopkinsa - ktoré jediné stáli za to. Ale inak - prázdnota a nuda. Zamrzela aj samoúčelná nahota, účelom ktorej bolo cez útok na prvú signálnu sústavu zakryť prázdnotu deja. Toľko krát ma pri poslednom dieli prvej série napadlo "už by som chcel aby to skončilo" - a to napriek tomu, že sme boli svedkami záverečných "veľkých" odhalení. ()

crshauth

Hodně zajímavá myšlenka (leč převzatá), vizuální stránka - perfektní, Anthony jako záporák taky úžasný, zápletka mind blowing, prostě plno věcí na tomto seriálů je skvělých. Ale něco mi bránilo užít si tuhle show naplno. Nevím jestli to bylo tempo seriálů nebo dlouhé dialogy, ale je tam něco, co mě osobně prostě nesedlo. Nejde o příběh, herce, ztvárnění - jde o takové to "zing" seriálu. Chtěl jsem za sebe hodnotit 3/5, ale přidal jsem bodík, za to zpracování. To bylo opravdu úžasné. Ad: Málem bych zapomněl vyzdvihnout Ed Harrise, který mi tam seděl ze všech nejvíc a který podal výkon hodný Golden Globu ()

Priaxxa

Co vznikne, vezmeme-li díl Asimovy povídky "Reason", okořeněný špetkou "Catch That Rabbit", vyvážíme hrstkou westernové historie a vše přelijeme do arény, za niž by se nemuseli stydět ani tvůrci Hladových her? Westworld. Pro mě jako velkou fanynku sci-fi (a konkrétně fanynku UI příběhů) je Westworld opravdu krmivem mé dychtivosti po tomto typu science fiction - ruku na srdce, kromě "Humans" se na téma UI příliš (kvalitních) seriálů nevidí. Postupné odkrývání (nejen) pravých lidských emocí a motivů, prožitků bez zábran, na místě, kde nejsou vlastně žádná pravidla a kde si můžete dělat, co se vám zlíbí (nehledě na to jak ne-morální to je), hovoří skrz jednotlivé díly a postavy seriálu o zvrácenosti a nadutosti "té naší rasy", o tom, v co se mohou (nejen) lidské bytosti přetvořit, dostanou-li k tomu šanci, o hledání smyslu existence "těch výtvorů" a také, jak jinak, poutí za tajemstvím opředeným Labyrintem... Ale kdesi pod povrchem všech těchto linek se vine mnohem temnější a hrůznější epic story, než je banda holek-krve-dobrodružství chtivých hostů. Westworld je "o těch druhých", o výtvorech, které procházejí mnohem horší krizí života ve světě než lidé, jež jeho chuť přijeli okusit. Westworld musí chtě - nechtě donutit člověka zamyslet se nad vnímáním etiky a toho, co je vlastně skutečné, a co už nikoliv a co vlastně pro nás může (ale nemusí) znamenat svobodná vůle. Slušný příběh, velice přitažlivé prostředí, spousta akce, udržování napětí, bezpočet záhad a kousků skládačky, které do sebe dřívě či později prostě zapadnou a odhalí mrazivé puzzle s názvem "Hra na Bohy", velice kvalitní herecké výkony... Hvězdička navíc za hudbu Ramina Djawadiho a excelentní "western" verze známých písní, hraných "automatickým flašinetem", za všechny jmenuji zejména "Back to Black" od Amy Winehouse. Taková pěkná třešnička na dortu :-). ()

Jason Bateman natočí netradiční western

Jason Bateman natočí netradiční western

31.01.2023

Žánr sci-fi westernů proslavil filmový Westworld z roku 1973, nutno ovšem podotknout, že od té doby se objem filmů v tomhle žánru příliš nezvětšil, v 2011 navíc fandové dostali obří facku v podobě… (viac)

Seriál Westworld byl nečekaně zrušen

Seriál Westworld byl nečekaně zrušen

05.11.2022

Přestože měli tvůrci seriálového Westworldu Jonathan Nolan a Lisa Joy potvrzenou pátou a finální řadu jejich sci-fi seriálu, HBO od plánů nakonec upustila a projekt tak byl oficiálně zrušen. Popravdě… (viac)

Seriálový Last of Us až v roce 2023

Seriálový Last of Us až v roce 2023

17.02.2022

Špatné zprávy pro fanoušky herní série The Last of Us. Šéf programu HBO Casey Bloys totiž čerstvě upřesnil, kdy si myslí, že diváci uvidí očekávanou seriálovou adaptaci od Craiga Mazina (Černobyl) a… (viac)

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

09.01.2022

Jonathan Nolan, bratr slavnějšího Christophera Nolana a zároveň zkušený televizní veterán, jenž má na kontě věci typu Lovci zločinců nebo v titulku zmiňovaný Westworld a rovněž pomáhal psát scénáře k… (viac)