BoJack Horseman

• USA BoJack Horseman
USA, (2014–2020), 33 h 27 min (Minutáž: 25–27 min)

Hudba:

Jesse Novak

Will Arnett, Alison Brie, Amy Sedaris, Paul F. Tompkins, Aaron Paul, Minae Noji, Aisha Tyler, Olivia Wilde, Patton Oswalt, J.K. Simmons, Kristen Schaal (viac)

Folky

Důkaz, že se animovaná seriálová produkce už snadno vyrovná té hrané. Ať už je to emocionálně zdrcující (každý předposlední díl série, 4/9 s devastující pointou) nebo to překvapí úžasnou premisou (3/4 jako ukázka, že němé filmy ještě můžou fungovat, 5/6 jako jeden z nejsilnějších monologů všech dob), vždycky chci víc a i po ne úplně dokonalém konci (neuzavření některých linek trochu zamrzí, i když tady bych přičítal chybu spíš Netfilixu, než tvůrcům, kteří počítali s více sériemi), mužů s klidem prohlásit, že Bojack je jedna z nejlepších věcí, co na poli nejen seriálů, kdy vznikla. ()

GOREGASM

1. série - **** (100%), 2. série - ***** (100%), 3.série - ***** (100%), 4. série - ***** (100%), 5. série - ***** (100%), 6. série - ***** (100%) Neustále mi během skvělých a kvalitativně nepolevujících šesti sérií naskakovalo přirovnání BoJack Horsemana k Duchovnyho Californication a krize středního věku tyto dvě seriálové bomby skutečně spojuje. Postava BoJacka má ale paradoxně vůči Hanku Moodymu jednu velkou výhodu a tou je animace tohodle seriálového skvostu, protože právě ta v kombinace s crazy myšlenkou světa, kde lidí je jenom pár a většina postav jsou zvířecí variace na lidskou bytost jako například sem tam vykuknuvší Quentin Tarantulino, ale především vynikající hlavní postavy jako např. Princess Carolyn (fakt kočka ;-). Právě to uchopení celého lidskozvířecího vesmíru je nekonečně kreativní a to nejenom v komediální rovině, kterou BJH proplouvá nejčastěji v ironickysarkastickocynické rovině, ale nebojí se ani šílených džouků s dlouhým komediálním vocasem. Co si ale uvědomíte až při fyzické konzumaci tohoto tvůrčího skvostu, je fakt, že minimálně stejně silně vám bude v mozkovně rezonovat dramatické uchopení úpadku jednoho koně, který kdysi býval hvězdou jedné televizní show. BJH bych si nedovolil označit jako animovaný seriál, protože bych tím okamžitě zkreslil vnímání protistrany, mnohem raději bych se začal bavit pekelně originálním seriálu, který si mě svým unikátním konceptem, obsahem a provedením totálně vykostil. ()

Porp

Prvotná explózia nadšenia z originálneho nápadu začala s pribúdajúcimi epizódami akosi upadať, ako keď prach pomaly sadá po výbuchu. K ďalšiemu sledovaniu ma motivuje už len zotrvačnosť živená spomienkou na počiatočnú radosť z výbuchu nadšenia. Nejak tak by som to zhrnul. Bojacka si stále rád pozriem, hoci len kvôli tej úvodnej zvučke, ale už nič výnimočné neočakávam. ()

czroman2

Tady můžu nechat stejný komentář jako u Rick and Morty: Krátké, jednoduché, zábavné a zároveň dost inteligentní a propracované, ideální k "bylinkám", ale dokonalé i bez nich +jako bonus hezky sprosté:) 5* bezpochyby ()

Jacques-ds

Jeden z nejlepších seriálů, co jsem kdy viděl. Neočekávejte humor ani satyru. Očekávejte realistické příběhy, občas vtipné, někdy se špatným, často s neutrálním koncem. BoJack popisuje, jaký je náš svět, jaké jsou naše vztahy s ostatními lidmi a to bez příkras a bez iluzí. Růžové brýle tenhle seriál nikdy nepoužije, zároveň se ale nesnaží být depresivní. Příběhy končí tak, jak by skončily v našem reálném světě, bez příkras a nejčastěji s tím koncem, který má největší pravděpodobnost. BoJack je jedním z důvodů, proč si platit Netflix a jedním z mála seriálů, který nastavuje zrcadlo společnosti, zrcadlo, které odráží jen to, co se před ním objeví. Nic víc. ()

Maximilianus

1. séria: V polovici prvého dielu som to vypol, pretože mi to pripadalo ako kópia Californication a Family Guy. Dal som tomu ale šancu a postupne si ma tento seriál omotal okolo prsta. Zlom prišiel v šiestom dieli a odvtedy si všetky tie postavy a príhody nesmierne užívam. Ešte 11. diel bol trochu nudnejší, ale inak super. Veľmi sa mi aj páči pokračujúci dej, takže sa nejedná iba o epizódne časti, ale vtipy na seba nadväzujú aj cez niekoľko dielov. Humor je na vysokej úrovni a je obdivuhodné, že tvorcovia dokázali prisť s niečím trochu odlišným. Zatiaľ 4* za rozbeh. 2. séria: Ono je to vlastne dramatický seriál s veľa humorom, či už bláznivým, bizarným, suchým alebo sarkastickým. Stále oceňujem, že sa nejedná o epizódy, ale o pokračujúci dej. Postavy stále bavia a aj nové vedie zabaviť. Dávam 4,5*. 3. séria: Príbeh pokračuje, rovnako ako aj vysoká kvalita dielov. Táto séria mi prišla trochu viac depresívnejšia a temnejšia, možno s trochu viac vážnejším, prípadne cynickejším humorom. Už viete, čo môžete od tvorcov očakávať, ale stále dokážu prekvapiť, (viď podmorská epizóda). 4,5* a som zvedavý, čo bude ďalej. 4. séria: Waw, tak tento seriál je stále viac temný a depresívny. Každá postava má hĺbku a niekoľko rovín. Raz sú hajzli, potom vtipní, neskôr zúfalí a podobne. Dokonca aj ten Mr. Peanutbutter nie je vždy veselý a bezstarostný pes. Celkom ma dostala dejová linka BoJackovej mamy. Tá to v živote nemala ľahké. Veľmi oceňujem, ako tvorcovia dbajú na detaily a ako vedia zmysluplne pospájať dej z rôznych časových rovín, aby do seba zapadal a ako využívajú rôzne štýly vizuálu, resp. ako sú niektoré epizódy štylizované v inom duchu. 4,5*. 5. séria: Stále super, len mi pripadá, ako keby tvorcom o 1% dochádzali nápady. V tejto sérií sa seriál dosť venuje minulosti jednotlivých postáv a dej napreduje pomalšie. Taktiež, Mops je asi moja najobľúbenejšia psia rasa, ale Fialka je fakt dosť otravná a ako jediná postava seriálu mi vadí. Inak to bolo opäť temné a depresívne, ale iným spôsobom a hlavne menej. Podobne to bolo aj s humorom, ale to môže byť tým, že už som si naň zvykol. Sex robot bol ale dobrý. 4,2*. 6. séria pokračuje v tempe a duchu tej predchádzajúcej. V prvej polovici sa dej posúva výraznejšie, tá druhá sa snaží uzavrieť BoJackov boj s vnútornými démonmi. Celkovo hodnotím tento seriál ako veľmi originálny, s výborným humorom, ktorý ale už bol pre mňa v posledných dvoch sériach trochu opozeraný (aj ho tam bolo o poznanie menej), a hlavne dosť temný a vážny, najmä na fakt, že je animovaný. To ale iba dokazuje, že aj takéto seriály môžu mať hĺbku. Prial by som si, aby príbehy postáv boli možno trochu viac ukončené, ale život ide ďalej, takže aké ukončenie. Každopádne si tento seriál pozrie určite ešte niekoľkokrát. Celkové hodnotenie 9,5/10. ()

samkko

"Every happy ending has the day after the happy ending."  A to je prostě síla, neskutečná síla. Bojack mě odrovnal. Po dokončení jsem doslova bezbranný. Mé pocity jsou smíšené roztěkané, ale i chápající a souznící. A ta neuvěřitelná práce se scénářem mě dohání jen k jediné otázce... Kdo tvůrcům takhle ublížil? Každopádně mu jsem jistým způsobem vděčný, protože to, co Waskberg a je kolegové vložili do úst krelseným zvířátkům je fakt síla, neskutečná. (ale bohužel skutečná) ()

kukkik odpad!

Pro mě jenom další z kategorie nekoukatelných paskvilů moderní tvorby. Tohle je ideální seriál k tomu, když se průměrný Američan zhulí, natáhne na pohovku a chce se na "něco" dívat. K takovému účelu těžko najde lepší pořad, než je tento ale pokud se na to má dívat někdo, kdo očekává cokoli z následujícího: děj, zápletku, zábavu, vtip, pointu, kvalitní scénář, propracované postavy - nedočká se. Asi nejvíc mi to připomíná takové ty debilní animované pořady, které kolem roku 2000 a okolo půlnoci běžely na MTV. Takové ty podivně snové sekvence o ničem, při kterých divák až na fyzické úrovni cítí, jak mu postupně odumírají mozkové buňky, takový je BoJack Horseman. Seriál, který jsem nepotřeboval vidět a který, pokud by ho někdo pustil v mojí přítomnosti znovu, by byl sám o sobě dostatečným důvodem pro to odejít z místnosti a začít se zabývat čímkoli hodnotnějším, například zíráním do zdi. odpad! ()

simi78

Seriál který se maskuje za moderní netflixovou sračku, ale pro ty kteří se kouknou hlouběji, je to kvalitní seriál který dobře komentuje bolest v dnešní společnosti. ()

VojtaMarek00

Naprosto zásadní počin animovaného žánru, který se stal ikonickým ještě před svým koncem. Bojack Horseman je drsnou, svéráznou a servítky si neberoucí kritikou nejen Hollywoodu a “celebrity culture”, ale nastavuje zrcadlo společnosti jako takové. A to s často až brilantním humorem, který překrývá depresi a pachuť, kterou seriál na divákovi zanechává. Práce scénaristů s postavami, co se na obrazovce nikdy neobjeví (Erica, kamarádka Mr. Peanutbuttera) nebo do detailu promyšlené mini-gagy v prostřizích mezi scénami, tvoří jen pomyslnou třesničku na dortu nejlepšího animovaného seriálu, co kdy spatřil světlo světa. Jen mě dost mrzí, že Netflix utnul autorům předčasně tipec. Všechna čest. Btw: I’m starting to feel I know the main guy in this... Wait... Is he the horse from Horsin’ Around?! ()

darthvader77

Není špatné a docela našlápnuté hlášky se válí jedna za druhou. Jenom kolem třetí série to začíná být příiš velký zdrogovaný bordel (doslova) aby se v tom člověk vyznal. Dějové linie se střídají na můj vkus příliš často a některé věci zůstanou ležet ladem a buď se k nim vrátí za dlouhou dobu nebo vůbec. A určitá opakovatelnost, která je záměrná ale začíná trochu prudit. A vzhledem k informacím, že seriál byl zrušen předčasně, tak raději zůstanu u celkem akceptovatelného finále třetí řady. ()

RigorMortis

Bojack nie je seriál, pri ktorom sa budete celú dobu chytať za brucho od smiechu ani seriál, ktorý potrebuje nahraný smiech na to, aby človek vôbec vedel, kedy sa smiať. Je cynický, smutný, vtipný, občas absurdný. Ani postavy nie sú samé slniečko, hlavný hrdina bojuje s depresiou a pocitom sebanenávisti, no predsa má často srdce na správnom mieste.Aj napriek niektorým nie úplne podareným dielom dokáže seriál zaťať do živého. Autori navyše vedeli, kedy majú so seriálom skončiť, čo sa nedá povedať napríklad o sitcomoch o žltej rodinke alebo partičke nerdov a jednom autistovi, ktorých kvalita išla od určitého momentu rapídne dolu vodou. ()

Rayen1

Na první pohled veselá a vtipná komedie o koňským idiotovi, co se chová jako "dick" ke všem okolo... Ale to je klam. Tenhle seriál je jedna velká emocionální a depresivní jízda o tom, jak všechno špatný člověka stejně dožene, ať se snaží změnit sebevíc. I přes všechny zvířecí gagy, Toddovi vylomeniny, narážky na popkulturu, jazykolamy (v angličtině, sám jsem je někdy stěží stíhal), je to v jádru drsný a depresivní, a i když je BoJack kreten, stejně mu přejete, aby to s ním dobře dopadlo, o když víte, že nedopadne a sám se řítí do propasti sebezniceni. Pro mě top seriál, kterej má propracovanou zápletku daleko dopředu, nic se neděje náhodou a všechno má svoje následky. A teď mě omluvte, jdu hledat na net psychoterapeuta, kterej mě z ty šílený depky, kterou mi BoJack způsobil, dostane... 😅 ()

IZFNP

BoJack je pre mňa vcelku nečakaný zjav. Cez prvé diely som sa dostala s akýmsi podivným nudením sa, ale záujmom, druhú sériu som potom zhltla za pol dňa a tretiu považujem za vrcholnú tvorbu žánru. Každá ďalšia séria ma potom len utvrdila v tom, že BoJack Horseman patrí dosť možno k naj seriálom vôbec. BoJack mal totiž od začiatku potenciál, ktorý sa mu v druhej sérii podarilo veľmi osobito rozvinúť, v tretej potom tvorcovia dokázali, že si vo svojej depresívnej jazde sú sakramentsky istí a z piedestálu nezostúpili ani v ďalších troch sériách, ktoré boli zdrvujúce, ale zároveň priniesli pár dojemných momentov a na konci úžasnú katarziu. Seriál postupne začal hrať viac a viac na emócie, ale tak fikane, že človeku až po istej dobe dôjde, že nesleduje komediálny streštený seriál o zvieratách, ale dielko, ktoré je podprahovo extrémne depresívne (a neskôr už úplne otvorene depresívne). Epizódy majú scenáristickú i režijnú invenciu a tvorcovia začali časom viac ťažiť zo svojho animovaného sveta. V druhej sérii sa tak objavilo mnoho milých drobností, ktoré proste strašne milo ladili s celým zvieracím konceptom, a každá ďalšia séria vytiahla nové tromfy a nové režijné prístupy. Scenár je neuveriteľné komplexný a silný, hovoríme tu síce o animovanom seriále v ktorom zvieratá predstavujú ľudí, ale dramaticky presnejší kúsok aby jeden pohľadal. Depresívne osudy vystrihnuté ako zo života i satiru celého Hollywoodu BoJack posúva na nový level. Chovanie postáv i dejový vývoj sú na kreslený seriál úžasne konzistentné, scenár však ponúka množstvo prekvapení a občas príde i na nejaký ten zábavný úlet. Navyše si tvorcovia dobre vystavali svet plný známych postáv, priestorov a rekvizít, ku ktorým diváka baví sa vracať. BoJack Horseman je čiernohumornou, údernou satirou, ktorej by mali dať šancu všetci, ktorí sa neboja post-depresie. Tento seriál je perla. S01 - 60% S02 - 80% S03+ - 100% ()

Domislava95

Jak by asi vypadal můj život, kdybych byla vyhořelá star televizního seriálu. A kdybych byla z půlky kuň. Trvalo pár dílů než jsem si troufla seriál ohodnotit 5*, ale kombinace sarkastických vtípků, alkoholu, drog, sexu a někdy až moc pravdivých momentů ze života mě tam nakonec dostalo. Co víc říct, snad jen - "I spend a lot of time with the real me and believe me, nobody's gonna love that guy." ()

Nejlepší seriály posledních deseti let?

Nejlepší seriály posledních deseti let?

01.11.2019