Dvoudílný televizní film vypráví příběh Harryho Houdiniho, první skutečné americké superstar, která se proslavila po celém světě. Přistěhovalec z východní Evropy Ehrich Weiss, jenž začínal jako kouzelníček v podřadné cirkusové show a dotáhl to až k vyprodaným koncertním halám, proslul pod uměleckým jménem Houdini. Oscarový Adrien Brody ztvárnil hlavní roli velkého Harryho Houdiniho, který si klestí cestu ke slávě, zaplétá se do špionáže, bojuje proti spiritistům a setkává se s největšími osobnostmi své éry - americkým prezidentem počínaje a sirem Arthurem Conanem Doylem či Rasputinem konče. Drama Houdini je strhující podívanou, která nás zavádí do hlubokých zákoutí Harryho duše a odkrývá nám zákulisí mágova života skrze jeho triky, vize i mistrovské iluze. Vedle Brodyho se ve filmu představí také Kristen Connollyová v roli Bess Houdiniové, Harryho životní lásky i jeho pravé ruky, a Evan Jones jako Harryho asistent a důvěrník Jim Collins. (HBO Europe)

ledzepfan

Největší trapas je, že se to pod nálepkou History Channel snaží vypadat jako seriózní, faktický životopis.. přitom je to spíše hezké dobrodružné fantasy, které s reálným Houdiniho životem má společné snad jen základní motivace, důležité události (ikdyž velmi volně interpretované) a nějáké ty rekvizity. Na druhou stranu je to film o chlapíkovi, který se živil tím, že lidi udržoval pomoci triků, polopravd a divadelních fintiček v příjemné a zábavné iluzi.. a tak možná není úplně od věci namísto faktů prostě podpořit legendu, přidat na dramatičnosti, něco efektně zkreslit, něco přikrášlit, zakčnit, naleštit, domyslet a přibarvit.... Pokud člověka neotráví COOL střih a nesmyslně přestřelený hudební podkres, tak je to v zásadě fajn a záživný film. ()

maddy

Z History Channel sa stala namiesto vednej, informatívne prínosnej televíznej stanice čistá komercia, ktorá sa snaží prvoplánovano ohurovať. A ich mini-séria/televízny film Houdini je toho jasným dôkazom. Čistá show na efekt, v ktorej skutočný život Houdiniho nie je vôbec nepodstatný. Väčšina kúzelníckych (čítaj podvodných, keďže na kúzla tu snáď neverí už nikto) výstupov tak stráca akýkoľvek punc reálnosť a skôr pôsobia ako z ranku fantasy, resp. ako minuloročný kúzelnícky snímok Now You See Me. To by možno nebol taký problém keby to History Channel neprezentoval ako „príbeh o Houdinim“ a keby to bolo aspoň zábava. Bohužiaľ, nie je. Napriek tomu, že sa snaží zachytiť pomerne dlhé životné obdobie, tak chýba ústredný príbeh, ktorý by vyvolal záujem o postavy a aj tá snaha o „cool“ spracovanie (rýchly strih, prelety kamery a pod.) sa míňa účinky, keďže na niečo veľkolepejšie tu jednoducho nie je rozpočet a tak pôsobí skôr ako márna snaha vyzerať za každú cenu „filmovo“. Houdiniho životopis by si síce zaslúžil spracovanie do seriálovej podoby, rozhodne nie takto prvoplánovo, prikrášlene a odtrhnuto od reality. Navyše ma na to prekvapuje, že takto nezáživne, bez akéhokoľvek vlastného prínosu to natočil práve Uli Edel, režisér vynikajúcich We Children From Bahnhof Zoo (5* / síce to bolo pred 30. rokmi) CELKOVO: 2* (4/10) ()

Adasin

Ruka HBO je tu v dobrém slova smyslu opravdu znát, tím spíš je pak škoda, že je film na dvě části. To mu asi nejvíc škodí, protože v důsledku rozdělení zbytečně vznikají hluché i naopak uspěchané pasáže. Buď bych z toho udělala normální film pro kinodistribuci, což by mu mohlo vynést pár zasloužených nominací, (ale pár věcí by se muselo vypustit), nebo minisérii, kde by se vše mohlo odvyprávět v dobře padnoucím tempu. 8/10 ()

Lukrecie

Zatím 4*, ale má parametry na 5*, uvidím jak v druhém díle. Tak první díl byl mnohem lepší skoro za 5, 2. díl o dost slabší 3*, celkem tedy slušná 4*. ()

erased

Brodyho návrat do svěrací kazajky, která patřila mezi vrcholy jeho kariéry, a její překonání ve filmu, který možná není tak životopisný, jak by bylo záhodno, ale o to je zábavnější. Rozdělení na dvě epizody a označení jako televizní série mi připadá jako úplná zbytečnost, nebýt absence nějakého ústředního motivu, mohl Houdini bez problému fungovat jako jeden samostatný film. A to všech stránkách proklatě povedený film. Spíš než nudná biografie je tak film spíš efektní průlet těmi nejzajímavějšími momenty a spekulacemi z kouzelníkovy kariéry plný rychlých a detailních střihů odhalující jeho zázračné metody, které jeho trikům ale paradoxně dávají snad ještě větší šmrnc. Ta špička ledovce je pak samotný Brody, který - na to že jde o televizní projekt - vypadá jako by se v roli naprosto výžíval a září jako málokdy. A nutno dodat, že ani ty přízemnější epizody z jeho osobního života nejsou na škodu, naopak jeho matka a žena jako podprahové motivace extravagantního showmana posouvají film ještě o kus dál, než jsem čekal. Jen škoda že druhá část trochu polevila z nasazeného tempa. It was never about the box. ()

Kaluž

Na tuhle dvoudílnou televizní jednohubku jsem se velmi těšil. Eskamotérské kousky maestra Houdiniho jsou mému srdci blízké a byl jsem připraven, že si doplním další strhující střípky z jeho života. K mému zklamání však tvůrci zvolili zcela odlišný způsob uchopení biografie než jsem očekával. Překotné vyprávění v akčním stylu a rychlých prostřizích mi k dobové látce ze sklonku 19. století vůbec nesedí. K tomu se váže i použití nesmyslně přepáleného hudebního doprovodu nebo dokola se opakující digitální záběry Houdiniho útrob. Vypadá to spíše jako excentrický portrét jednoho z těch moderních čáryfuků pro dnešní publikum než psychologická sonda do nitra jednoho z největších iluzionistů historie. No nic, nevadí, zapomeneme. ()

dom156

HBO umí dokumenty a životopisné filmy díla uchopit za správný konec. I v tomto případě je provedení více než zdařilé. Bohužel druhá část, kde se vše točí kolem mystiky není vůbec záživná. Nejvíce co mi zde vadí, je hlavně stopáž, klidně bych z toho udělal dvouhodinový celovečerák a byl by klid, takto stopáž monstrózně narostla a místy se vyskytují hluché pasáže. ()

dee-key

Pro eskamotéry jsem měl vždycky trochu slabost, především když jsem byl dítě. Tahle dvoudílná podívaná mě naprosto nadchla. První díl mě bavil asi přeci jen trochu víc, ale jako celek to rozhodně stojí za vidění, nejen kvůli skvělému Brodymu. ()

BoredSeal

Mizerný životopisný film, který stylem vyprávění připomíná senzacechtivý dokument, nezajímavě skáče v historii sem a tam, do toho hraje elektronická hudba, používají se zpomalovačky a mučí nás parta nezajímavých hereckých ksichtů s unylým Brodym s účesem, jako kdyby právě slezl z elektrického křesla. Film prakticky jede bez nějakého příběhu s pointou a napětí. Smutné na tom je, že když si přečtete Houdiniho profil na wikipedii, dozvíte se o něm mnohem víc zajímavých věcí než z téhle bídy (která celkem často není ani historicky přesná, bůhvíproč). ()

applause

Tento dvoudíl mě překvapil. Bohužel napjatá atmosféra, jaká byla v první části se v druhé pozvolna rozplynula a byla ta tam. Mystiku mám ráda, ale v tomto případu to bylo už moc přehnané a nebavilo mě to. Co mě tu opravu iritovalo, tak ta Houdiniho maminka, to byl kýč jako věž. Stopáž mohla být také o něco kratší. Rozhodně dávám přednost první akčnější a pro mě zajímavější části. Druhá už měla blízko k tragičnu. Celkově se mi film jako celek líbil a překvapila mě podoba Adriena s pravým Houdinim. Jeho výkon byl skvělý. Doporučuji ()

M.i.k.e

stejně jako všechny životopisy je třeba i tenhle Houdiniho třeba brát trošku s rezervou,ale na druhou stranu je fakt,že tahle dvoudílná série mu vyloženě sluší.Edel stvořil dílko s minimem hluchých míst,které dokáže diváka vtáhnout a nepustit po téměř celou stopáž.Nemalý podíl na tom samozřejmě má i jako vždy výborný Adrian Brody...80% ()

Vojťas

Úžasně natočený 2-dílný film o Houdiniho honbě za slávou a snahou stále překonávat sebe sama s výborným A. Brodym a naprosto geniální hudbou. TV History (The Bible, Vikings) ví jak zaujmout. 95% ()

Streeper

Film se mi opravdu moc líbil. O Houdinim se toho nic moc nevěděla, jen že to byl kouzelný a to bylo všechno, takže mě dost překvapilo, co všechno vymyslel. Řekla bych, že jen díky němu mají kouzelníci, tak skvělé triky a vystoupení. Obdivuji Houdiniho za to, že pro pozornost málem několikrát přišel i o život a Adrien Brody předvedl dokonalý výkon. Není to úplně perfektně natočení film, ale hodně dobrý a zajímavý. ()

Nach

Velice moderní film o zakladateli moderní magie. Velký palec nahoru za dynamiku, střih i herecké výkony. Viděl jsem to již podruhé a rozhodně si nemyslím, že naposledy. Čímž nižší hodnocení, než čtyři slunce nepřichází v potaz. Těžko si představit, že by to mohlo být lepší, i když nějaké pasáže tyto dojmy ve mě zanechaly. A ano, samozřejmě že věrohodné je to stejně jako většina historických filmů o nějaké nám již méně známé skutečnosti. Přesto ale mé doporučení a pochvala tvůrcům. Vícero takových životopisných snímků. 80% ()

Pajky3

Příběh s kouzelníky mám rád, i proto mezi oblíbené filmy řadím Dokonalý trik nebo Iluzionistu. Avšak životopisný příběh, to je něco docela jiného. Jméno Harry Houdini samozřejmě znám, ale nikdy jsem se nezajímal o jeho životní příběh. Takže jsem rád, že přišla tato minisérie, aby mi ho pověděla. Obsazení bylo super, Adriena Brodyho mám rád už dlouho, od filmu Svěrací kazajka (jak příhodné) a Kristen Connolly, která si zahrála jeho manželku jsem už také zahlédnul například v House of Cards. Tahle minisérie je ale stejně hlavně na Brodym, který ji s přehledem utáhne. Co také čekat jiného od herce jeho kalibru. Příběh je zajímavě zpracovaný a rozhodně stojí za podívání. Jako bonus nám je představeno i tajemství několika kouzelnických triků. Jelikož jsem neznal životní příběh Houdiniho, tak jsem byl poměrně překvapen agentskou vsuvkou nebo zakomponováním postav jako Sir Arthur Conan Doyle nebo Rasputin. Ve výsledku jsem spokojen s tím, co jsem viděl, ale možná mi něco málo chybělo. Nějaké kouzlo? Nebo odhalení toho, kam zmizel slon... ()

Wormboy

Cele to bolo akosi z rychlika, ani som sa nestihol rozpozerat a bol koniec. Moderny styl rozpravania mi k historickej teme tiez velmi nesadol...Celkovo to vsak vobec nebolo zle, ale pri dnesnej kvalite serialov som skor sklamany. ()

pakobylka

----- "Jediný způsob, jak porazit smrt, je dát všanc život." ----- Obecně vzato - mám kladný vztah k trikům ... ať se vztahují k filmovým počinům či ke kouzlům zdatných eskamotérů. Jsou mi blízké i nejrůznější úkroky v čase ... všemi směry - pokud jsou vhodně zakomponovány do děje ... a ve výsledku dávají smysl. Dokážu se přenést i přes lehkou antipatii k hlavnímu hrdinovi - obzvláště pokud se jedná o zmapování životní dráhy světoznámého iluzionisty, který svého času nepřebýval jen ve světě iluzí, ale i v našem nedokonalém světě reálném. Nicméně obyčejně se jen těžko smiřuji s VYPRAVĚČEM ... lhostejno, zda jeho úlohu plní hlavní hrdina, vedlejší postava či jakási imaginární nezúčastněná osoba. Protože málokdy je jeho přítomnost opodstatněná - většinou svědčí spíš o neschopnosti vyprávět příběh - bývá pouhou berličkou, která spojuje zpřetrhanou dějovou linii. V tomhle případě je ovšem BERLOU v nadživotní velikosti, jejíž přítomnost rozbíjí kouzlo a neutralizuje iluzi - což nesvědčí filmu ... ani slavnému mágovi. Bohužel, samotný příběh dostává větší prostor až ve druhé polovině stopáže, kdy sledujete prakticky už jen stín Harryho Houdiniho. Nezávisle na přetrvávající světské slávě se z jeho života vytrácí prostá radost, aby byla nahrazena jakousi posedlostí, hraničící s urputným zápasem se sebou samým kdesi na nezmapované hranici lidských možností. A smrt matky jakoby nasměrovala dráhu jeho osudu k cestě, ze které už nebylo možné odbočit. P.S.: 1) Víte ... nejsem si jistá, zdali měl právo vystupovat až tak razantně proti spiritismu ... lépe řečeno proti spiritistům. Jakoby nastoupil cestu pomsty. V čem se od něj lišili ? Pravda - on netajil, že předvádí triky ... ale pokud jste se pozorně dívali, nebylo tomu tak VŽDYCKY. Uváděl diváky v úžas a rozdával chvíle napětí a okouzlení, ale spiritisté měli pro své klienty útěchu a vnášeli do jejich duší klid a mír. Obé za mrzký peníz - co je víc ... a co je menší podvod ? ; 2) Neřeším, nakolik se snímek vzdaluje realitě ... jen bych chtěla poznamenat, že Adrien Brody se Harrymu Houdinimu nijak zvlášť nepodobá - stejný příměr by se možná dal použít i pro porovnání použité dějové osnovy s historickými fakty. ()