The Last of Us - Season 1

(séria)
USA, 2023, 8 h 37 min (Minutáž: 43–80 min)

V roce 2003 pustoší planetu parazitická houba, která mění lidi v násilné predátory známé jako tzv. nakažené. O dvacet let později je ostřílený přeživší Joel (Pedro Pascal) najat skupinou rebelujících bojovníků za svobodu, aby propašoval čtrnáctiletou Ellie (Bella Ramsey) pryč z represivní karanténní zóny. Z původně rychlé a jednoduché práce, se brzy stane brutální a temná cesta napříč postapokalyptickými Spojenými státy, kde se Joel a Ellie budou muset spolehnout jen jeden na druhého. (Magic Box)

maxjekul

Asi budu opakovat to co už tady bylo nesčetněkrát řečeno, ale na začátek je třeba říct, že tohle je nejlepší herní adaptace vůbec, a to i přes pár věcí, se kterýma mám trochu problém. Každopádně bych nejdřív vyčetl hlavní klad seriálu. Především příběh svojí předlohy převypravuje extrémně věřně a minimálně stejně realisticky jako tomu bylo v původní hře, bere si z ní to nejlepší a věci, který oproti ní opomíná většinou nejsou až tak důležitý a nepostradatelný jak někteří tvrdí. Líbily se mi i epizody, ve kterých byla dvojice protagonistů třeba jen polovinu času a spíš se soustředily na nějakou, vlastně nepotřebnou vedlejší příběhovou linii nebo ukazovaly minulost někoho z postav. Tyhle díly občas ve finále ani nijak extra nehnuly dějem. Ale když člověk přihlédne ke kvalitě kinematografie u daného dílu, tak mu to snad ani nemůže vadit. Jedinej díl, kde mi to vadilo a byl bych radši, kdyby v seriálu vůbec nebyl, byl sedmej. Zkrátka mi přišel tak chabě napsanej a lacině zkonstruovanej, že mi v seriálu jako celku nedával moc smysl. Kdyby tvůrci spíš těhlech 55 minut věnovali ústřední dějový lince, možná, že bych byl dal i tu pátou hvězdu. Namísto toho je finále seriálu docela dost uspěchaný a taky proto jsem z něj neměl tak silnej pocit jako při hraní hry. Když teda pominu můj malej problém se zpracováním narativu předlohy, tak nemůžu takřka nic vytknout. Z technickýho hlediska je to čistá, extrémně vydařilá filmařina. Kamera a zvuk nemaj ve většině epizod chybu a to samozřejmě platí i pro všechny akční scény. A obzvlášť musim pochválit fakt, že clickeři a celkově všichni nakažený nebyly CGI, ale namaskovaný herci. Výkony Belly Ramsey a Pedra Pascala asi netřeba komentovat, oba dva se svojich rolí uchopili bravurně a místama jsem měl pocit, že sleduju namódovaný Last of Us. 8,5/10 ()

MatyRock

Setsakra kvalitní adaptace. Ano, tvůrci se občas od předlohy odkloní, ale většinou je to z dobrých důvodů a v rámci převádění příběhu z jednoho média na druhé, to dává kupodivu smysl. Divákovi je poutavou formou představován svět, jenž není vykreslován černobíle. Nejinak je to s postavami, které byly už ve videoherní předloze klíčovým prvkem. Pedro Pascal i Bella Ramsey jsou perfektní a jejich vzájemná dynamika je bravurní. O to víc mrzí, že je spolu vidíme asi jen 3 hodiny čistého času. Jednotlivé epizody fungují samostatně, ale i jako celek. I když je pravda, že s přibývajícími díly začíná být nakažených jako šafránu. 8/10 ()

whitey

Asi nemám co vytknout. Jasně, je tu sedmý díl, který docela nudil a nebyl tak dobře zvládnutý jako ten třetí podobným vyzněním. Záporák ve třetím a čtvrtém díle taky nebyl nic moc uchopen a zahrán. Ale jinak jsem se těšil na každý nový díl, co nemůžu u současných seriálů dnešní doby (nebo dokonce žánru) říct. Těším se na novou sérii a taky na to, až konečně hra vyjde na PC. PS: s představitelkou Ellie jsem měl problém, protože mi její hraní přišlo velmi laxní a průměrné, ale v osmém díle si mě konečně získala. Nejspíš je to asi tím, že do té doby neměla úplně co zahrát kromě otravné puberťačky a jejích otravný wannabe drsných keců, které jsem ji nevěřil (ale to bych nevěřil asi žádné, ne? Možná mladá Ellen Page) ()

Duffman 97

Celkově se seriál opravdu hodně povedl a jde snad o nejlepší herní adaptaci všech dob. A to myslím naprosto seriózně. Příběh není brutálně osekaný a vše podstatné tam je. Atmosféra je taky skvělá a chemie mezi Joelem a Ellie funguje na 1*. S tím souvisí i výborné herecké výkony Pedra Pascala i Belly Ramsey. Někdo vytke neakčnost a téměř absenci clickerů......a ono jich tam fakt moc není. Mě to ale nevadí, protože o to více se staví na dialozích a postavách. Ve výsledku je The Last of Us důstojnou adaptací ještě skvělejší hry. Za mě 9/10. ()

Belphegor

Seriál si bere na paškál zombie téma a míří ke stejného úspěchu jako herní předloha. Téma zombíků není mé nejoblíbenější, ale The Last Of Us bylo a pořád je výjimkou. Pracuje se zdrojem nákazy totiž jinak. Mutace je způsobená houbou, která prorůstá do mozku a seriál to vysvětluje ještě o něco lépe. Scénář napsal stejný člověk jako herní předlohu - Neil Druckmann, a kdo hrál hru, tak ví, že se od původního námětů odchyluje jen maličkostmi. Pro nás polibené se tedy překvápko nechystá, ale já jsem ve své podstatě rád, že se moc změn nekonalo, protože hra měla sama o sobě pěkně napsané scény, a seriál si kvalitu drží velmi dobře. Chtěl bych rozhodně zmínit úvodní dvojici - Ellie a Joela. Nejdřív jsem měl rozporuplné pocity, zda Bella Ramsey a Pedro Pascal jsou ty pravé tváře, ale moje obavy se hned rozplynuly, jejich chemie je totiž znatelná a horkotěžko si vlastně dokážu představit někoho jiného. K seriálu nemám žádnou zásadní výtku, nazval bych to jako kvalitně odvedenou práci, jenž toho ovšem hodně namluví, což někoho může nudit. akčních scén mohlo být trochu víc, ale je to víceméně na pomezí vkusu každého. Já jsem spokojený. Mě do očí bila jedna věc a to byl třetí díl s názvem Long Long Time, jenž vyprávění soustředil na úplně jiné postavy a myslím si, že ideu tohoto dílu šlo zakomponovat do děje jinak. ()

Flashback

Velmi špatná variace na Walking Dead a na dááávno vytěžené téma zombie apokalypsy. Popravdě už v době vzniku herní předlohy zombie žánr nikoho nezajímal. Absurdně hloupé a nesmyslné chování postav vše sráží ke dnu, po pár dílech se na to reálně nedá koukat (stejně jako na Walking Dead). Navíc vás straší postižená a nesympatická postava/casting hlavní holčičky. Zdlouhavé, naivní, okoukané, neoriginální, nesmyslné a ještě k tomu debilně woke. ()

Epics

The Last of Us si nastavil prvnim dilem latku tak vysoko, ze se k ni v nasledujicich epizodach ani zdaleka nepriblizil. Z celeho serialu citim prebujelou ambici byt jinym, lepsim nebo uplne nejlepsim, the best of TV 21. stoleti, jak se dalo cist vsude mozne po internetu. Poeticka, hudbou podkreslena vyvrazdovacka posledniho dilu budiz toho jednim z mnoha pripadu. Chybelo mi vic realii o samotne dobe a nakaze a vetsi duraz na dulezitost samotne mise Joela a Ellie. Absence nakazenych na mne pusobila dojmem, ze az na obcasne sarvatky se lide naucili celkem obstojne zit v mensich koloniich a hlavnim zlem jsou vlastne sami lide. Tak proc nakonec obetovat hlavni protagonistku pro neco, co uz je mozna zas az tolik nepali... tak proc vlastne cela ta odysea? ()

Lukkas99

Konečně skvěle zpracovaná herní adaptace! Seriál sice neni uplně excelentní, pár věcí mi tu zásadně vadí a to především zkratkovitost některých pasáží. Příkladem budiž poslední epizoda, která na mě byla celkem drasticky zkratkovitá. Dále některé změny oproti hře, taky ne vždy fungují i přestože se tvůrci, spolu se samotným tvůrcem hry Nielem Druckmannem, který zde dohlíží na seriálovou adaptaci, jako scénárista a jeden z režisérů, opravdu snažili. Co je tu pak škoda tak právě fakt, že tvůrci se z nějakého důvodu rozhodli razantně ubrat takové ty náhodné potyčky, ať už s vojáky, nakaženýma, či gangy, když teda pominu těch pár výjimek, které jsou super, ale ve výsledku ten svět působí z tohoto hlediska strašně prázdně a na svět, který se potýká s nákazou, snad s výjimkou 3 epizod nikde jinde nakažené nevidíme, což je celkem škoda. Přitom by se dalo vymyslet tolik originálních potyček a patových situací, jako v herní předloze. Když ale dám stranou tyto nedostatky a menší chyby, tak seriál nejlépe funguje v dialozích, především mezi ústřední dvojicí Joelem a Ellie. Co se týče postav, tak Joel (Pedro Pascal), naprosto skvělej, žral jsem mu téměř vše, ale i přes jeho, jako vždy skvělý herecký výkon se pořád nemůžu vžít do toho, že to je 100% Joel jako ze hry, jelikož ve hře je, pokud vím starší a mnohem drsnější a uzavřenější, což se v seriálu nepovedlo nijak zvlášť prosadit. Co se týče často diskutované Ellie, především její představitelky (Belly Ramsey), tak ano i já jsem měl před uvedením seriálu značný problém, že Ellie bude ztvárňovat zrovna ona, jelikož se herní Ellie vůbec nepodobala a i když v Game of Thrones byla naprosto skvělá, tak jsem se bál, že ona jako Ellie nebude tak skvělá. Jenomže asi hned po druhé epizodě jsem si jí naprosto zamiloval, jelikož to jak se do ní dokázala vžít a po pár scénách, jak kdyby přes kopírák imitovala scénu ze hry, tak přesně v tu chvíli jsem si v duchu řekl: "Jo, tohle je ta Ellie ze hry!" Takže ano, seriál je sice skvělej, ale jako člověk, co hrál hru, musím doporučit spíše ten herní originál, jelikož příběh tam je více prokreslený a řada momentů působí daleko lépe! PS: Snad bude druhá řada ještě lepší než ta první! Celkem: 91% ()

teekanee

Těžko se tento seriál hodnotí nezaujatě, jelikož herní předlohu jsem dohrál asi dvacetkrát od roku 2013 a jedná se o vůbec mojí nejoblíbenější hru a dle mého názoru i nejlepší hru všech dob, která je důkazem, že videohry nejsou jen hloupé střílení postaviček, ale jedná se o vrcholnou formu umění s obrovským vyprávěčským potencionálem. Seriál dělá opravdu hodně věcí dobře. Většina postav je dobře obsazená, vizuálně je to skvělé a až maniakálně věrné předloze, rozšiřuje videohru o několik scén navíc, které světu a postavám přidávají hloubku ( například cold opens z prvních dílů, kdy se dozvídáme více o originu nákazy a jak zasáhla jiné státy) a také velký plus za využití geniálního herního soundtracku of Gustava Santaolally. Seriál se taky nebál pár věcí změnit a nebo úplně vypustit, což někdy fungovalo a někdy zase ne. Díl s Billem a Frankem byl za mě výborný, ale naprosto chápu stížnosti fanoušků, že vypustili sekci s Billem ve hře, jelikož je to asi moje nejoblíbenější část hry. Co se nepovedlo, je podle mě absence nakažených ve velké části seriálu. TLOU není primárně o zombících, ale jejich vypuštění je opravdu docela na hlavu. Proč nám ve druhé epizodě představovali jistý hive mind nakažených, když v následujících dílech o tom nebyla ani zmínka? Proč Joel bojoval s nakaženýma na blízko naposled ve druhé epizodě? Svět tím ztrácí hodně na atmosféře a nebezpečnosti nemluvě o tom, že samotná akce by byla vítané rozptylení a zpestření. Dále bych se vrátil k hereckým výkonům. Opravdu špatně se hodnotí, jelikož originál znám nazpamět, ale přesto si myslím, že Ashley Johnson a Troy Baker zůstali nepřekonaní. Většina scén, které jsou jedna ku jedné kopií ze hry, prostě znějí mnohem lépe ve hře a myslím, že bych to tvrdil, i kdybych hru nikdy předtím nehrál. Celý seriál, ale musím hodnotit jednoznačně kladně. Na adaptaci TLOU jsem čekal opravdu dlouho a můžu s klidem říct, že rozhodně nezklama a nepropadla. 85% ()

Lukango

Povedená adaptace, která umí bavit a zároveň vyprávět emotivní příběh. Jakožto pro fanouška filmu a seriálu nebudu hodnotit, jak je seriál vzhledem ke hře přesný, ale jaký, podle mě prostě je. Jednotlivé postavy jsou dobře napsané, mají hloubku a v průběhu seriálu se vyvíjejí. Scénář je jednoduchý, ale dobrý. Seriál je poměrně emotivní s dobře napsanými postavami (o kterých to taky je) a dobrými hereckými výkony . Kamera, hudba, střih, akce dobrý. Jedná se o menší vykoupení vůči herním adaptacím, proto mnohým divákům tento seriál může připadat jako mistrovské dílo. Jednotlivé díly se pohybují na známce 7,5, při čemž nejlepší je podle mne 2. a 3. díl (8/10). Známka 7,5/10 ()

T.E.Elf odpad!

Tak to bychom měli, instatntní "P" komplex romixovaný v čím dál méně logickém koktejlu. Jak příběhově, tak hlavně technicko-přírodovědně. Co nám bylo nabídnuto od začátku: Jediný čistokrevní bojovníci za svobodu jsou černý holky. Všichni zloduši, včetně vojáků FEDRA jsou bílí. I ten převrat vedený bílou ženou se nakonec "převrátil" v tyranii. Pokud je zloduch nebílý, má k tomu zjevný ospravedlnitelný důvod zapříčiněný bílým. Obráceně, všichni "kladní" bílí byli původně gauneři a ke svému obrácení byli přivedeni zkrzevá dobročinní nějakého černého. Vyjímku tvoří homosexuálové, ti jsou kladní od přírody v každé podobě. No a vrchol všeho v tomto díle je otevřená prapagace komunismu. Odpad pod odpad. Kde jsi, Joe McCarthy! No a samozřemě nechybí ani pořádné kopnutí do Křesťansví. Fakt to je docela odporné. Na rozbor logických nesmyslů v ději a přírodních vědách ponechám bokem, neb nemám na to již sílu. ()

diamond

Seriál je značně nadhodnocený a většinové nadšení nesdílím. Když pominu krajně nesympatickou hlavní hrdinku, nejvíce vadí celkově dost levicové pojetí a ovlivňování nevyzrálé teen generace zjednodušeným pohledem na svět. Na jedné straně značně negativně pojmutá organizace udržující řád v postapokalyptické společnost, označovaná pejorativně a zjednodušeně za fašisty, a na druhé anarchisti a sluníčkovská společnost (zvlášť v šesté epizodě) na hranici komunismu do které se všichni radostně a nezištně zapojují. Tak takhle lidstvo nefunguje a nikdy fungovat nebude. Típněte jointy a probuďte se!!! ()

FildasCZ

Vzhledem k tomu, že hru jsem hrál chvilku nemohu soudit, jak moc se hra odlišuje, protože začátek hry v prvním díle dost seděl. Nejvíc jsem se těšil na Pedra a jeho herectví, ale bohužel tady v tom seriálu byl prostě jen výpln a nebýt něho, tak na ten seriál ani nekoukám. Nudné postavy v podstatě npc s dialogy a monology. K tomu tu máme dva díly s homosexualitou, které mě prostě nebavily. Někdo to srovnával s Walking dead. Ten mě přestal bavit snad po 3-5 sérii. Ovšem měl tempo držel  dlouho, pak už to byla nuda. A tady je to prostě nuda od samého začáku. Dvě hězvdy dávám jen, protože se mi líbili lokace a masky těch houbičkových lidí, i když s chutí mam chut dát jen jednu. A přiznám se, že jsem ty díly kromě prvního přetáčil rychloposuvem, protože mě to prostě nebavilo. Těšil jsem se. A ted budu mít nechut hrát hru, tak snad to nebude tak zlé, jako seriál. Námět určitě fajn. ()

chemik11

To je ta hra taková pecka, že jí hrálo tolik lidí? Každej druhej tu píše, že to hrál. Si to snad taky zahraju 🤣 Jako špatný to není, ale zas to není žádná bomba. Boj s nakaženými jen zřídka. Ale nejlepší jsou hlášky Ellie a Joela. ()

Leptictidium

Původní hru The Last of Us jsem sice nikdy nehrál, avšak seriál jsem si tak užil, že to možná v budoucnu zkusím. Pilotní epizoda luxusní, krásně nasvětluje prostředí a očekávání jsou vysoká. Zombíci se zde objevují jen velmi vzácně a místo akce se seriál soustředí na děj a atmosféru. Celkový nápad o "realističtějších" zombie dělá z TLOU ten jeden post-apokalyptický seriál, který bude mít vždy navrch. Houbové infekce, které proměnily lidi v monstra existují, avšak napadají pouze hmyz, většinou mravence. Existuje zde tedy nějaká mytologie, vysvětlení jako z Walking Dead (tedy žádné vysvětlení proč nebo jak) tady opravdu nečekejte. Problém jsem ale měl s vatovými díly. Upřímně, epizod v sérii je pouze 9, a tak není moc času ztrácet čas vatovými epizodami (Long long time, Napospas - tady zase nějaká chytrá hlava vymyslela, že celé dva díly se naprosto nesmyslně odtrhnou od hlavní dějové linky a budou propagovat buzny a homoklády 😵‍💫). To se mi fakt nelíbilo a i když opomenu tu propagandu tak toto si vážně mohli odpustit. I přesto jsem s tímto serošem nějaktak v míru. 7.5/10 Nejlepší epizoda - V časech nouze ()

stuj

Dobré, povedené. Ale je potřeba pár dílů vyčkat, než to naplno vtáhne. Klobouk dolů před tvůrci, že do role Ellie neosadili žádnou hollywoodskou krásku, jak to u hlavních rolí často bývá. Bella Ramsey a Pedro Pascal jsou dobrá dvojice. Jsem zvědav na další sezónu. ()