Most špiónov

• Česko Most špiónů (viac)
USA / Nemecko / India, 2015, 142 min (Alternatívna 136 min)

Réžia:

Steven Spielberg

Hudba:

Thomas Newman

Mark Rylance, Domenick Lombardozzi, Victor Verhaeghe, Brian Hutchison, Tom Hanks, Joshua Harto, Henny Russell, Alan Alda, John Rue, Billy Magnussen, Amy Ryan (viac)

Svet na oboch stranách železnej opony sa prepadá do šialenej paranoje. Ubehlo už viac ako desať rokov od porážky nacistického Nemecka a ľudstvo ohrozuje studená vojna. Napätie medzi USA a ZSSR je skoro hmatateľné. Keď v roku 1957 FBI zatkne Rudolfa Abela (Mark Rylance), sovietskeho špióna žijúceho v New Yorku, strach a mocenská nedôvera sa ešte viac vystupňujú. Abel sa v skutočnosti volá Viljam Genrichovič Fišer, riadil sieť agentov a do Moskvy dômyselným spôsobom odosielal kódované správy. Americká vláda osloví Jamesa Donovana (Tom Hanks), uznávaného právnika z Brooklynu, aby sa chytil Abelovej obhajoby. Cez počiatočné obavy jeho aj jeho rodiny sa ho rozhodne zastupovať. Chce zaistiť, aby bol podrobený spravodlivému súdu. Behom príprav na obhajobu sa začne medzi nimi vytvárať puto, ktoré je založené na vzájomnom rešpekte. Pred súdom prednesie vášnivú obhajobu a tak ho ochráni pred trestom smrti.
O tri roky neskôr je nad sovietskym vzdušným priestorom zostrelené americké prieskumné lietadlo a jeho pilot Francis Gary Powers (Austin Stowell) je zajatý a odsúdený k desiatim rokom väzenia. CIA sa obáva, že Powers bude krutými výsluchmi a tvrdými väzenskými podmienkami prinútený k odhaleniu prísne tajných informácii. CIA preto osloví Donovana a presvedčí ho, aby sa stal členom záchrannej misie. Donovan sa vydá do Berlína, kde má za úlohu vyjednať výmenu Abela a Powersa. Po svojom príchode sa dozvie aj o americkom študentovi, ktorý bol zatknutý vo východnom Berlíne. Aj napriek pokynom CIA sústrediť sa iba na zostreleného pilota, Donovan sa rozhodne vyjednávať prepustenie oboch- pilota aj študenta, pretože odmieta kohokoľvek v tejto zemi opustiť. Veľká hra začína... (Barracuda Movie)

kinderman

Důležitý film o tom, jak je nutné se v době všeobecně vypjatých vášní, obav a hysterie nezpronevěřit sám sobě. Navíc je brilantně zrežírovaný, Spielberg přesně ví, jak vzbudit ty správné emoce, a přitom nestavět technickou stránku na odiv. Pokud jsem si dobře všiml, v západoberlínských kinech hráli Kubrickova Spartaka a Wilderovo Raz, dva, tři, pobavila i (meta)narážka, kdy rozčilený policista vykládá Hanksově postavě, že byl "ve třetí vlně výsadku na pláži Omaha". ()

GILLWANDER

Najlepší Spielberg za posledných veľa rokov. Natočený s citom a s rozvahou, dramaticky sa upína na happyend a krv v žilách vďaka absencií násilia netuhne. Film poberá úžasné chladné farby vďaka kamere Kaminského, ktorý približuje jednotlivými filtrami autentickosť minulej doby. Hanks ako zvykom býva príjemne presvedčivý a väčšinou patrí plac iba jemu. Spielberg si odpustil zbytočnú veľkoleposť a s potrebným podkladom a samozrejme so scenáristickou dvojkou Ethan/Joel zrežíroval dobrý film, ktorý spomína a nie nutne odkazuje na minulosť. Mňa film milo prekvapil a potešil. 85% ()

Fanucci

Málo napínavé, naivně rozdělené na hodné a špatné a plné typického Spielbergovského patosu. Průměr. A na Coeni dost slabé. ()

Mickalle

Výborné drama, které je možná místy až zbytečně moc zjednodušeno a Tom Hanks se celou dobu tváří, jak kdyby měl koule ve svěráku. ()

Parlay

Natočit ryze konverzační drama, které nenudí, je kumšt a "Most špiónů" je prvotřídní kumšt, poněvadž mimo poutavého příběhu a podařeného scénáře nabízí taktéž suverénní Spielbergovu režii (stále to má v paži jako málokdo jiný), bezchybné herecké výkony a dechberoucí kameru, výpravu a atmosféru Berlína v době studené války. Do značné míry se sice jedná o idealistický snímek s poselstvím, což může leckdo snímku vyčíst jako slabinu, ale já nikoli, protože motiv Donovanova občanského a morálně neprůstřelného hrdinství je adekvátně vyvážen nelichotivým náhledem na neobjektivitu a faleš tehdejšího amerického soudního systému. ()

sofiapetra

Po první půlhodince tři hvězdy, posléze určo čtyři, ke konci - kdyby ti špióni byli alespoň trochu moje srdcovka, což nejsou - bych dala klidně i pět. Ten film se vás prostě dotkne - a je jen otázka, jestli je za tím víc síla Hanksova lidského herectví, nebo jeho výborně napsaná figura. Každopádně se obojí násobilo. ()

OG_Swifty

Most Spionu patri k tem filmum, ktery vicemene stoji na jednom neobycejne dobrym herci - v tomto pripade tomu je veteran remesla Tom Hanks. Spielberg to samozrejme zreziroval paradne, filmu nechybi z myho pohledu nic vyznamnyho, ale je to prave Tom Hanks kdo celou dobu bavi v roli protrelyho pravnika - ostatni jsou vicemene kompars. Mozna jeste ten Rylance docela dobre zahral toho klidnyho spiona.. prej je to "na motivy" skutecny udalosti a vsechno ve filmu je vyhrocenejsi, nez tomu ve skutecnosti bylo, ale nebylo to moc na silu, takze za me v poradku. ()

applause

I když tenhle žánr a tohle téma filmu není zrovna můj šálek kávy, tak jsem na něj šla do kina s přítelem. Již na začátku, když tam hrály titulky, vysvětlující stručně, o čem film bude, tak jsem se bála, že mě film bude nudit. Ale opak byl pravdou. Film se mi líbil a zajímalo mě, jak dopadne. Kupodivu, mi ani nepřišel zbytečně dlouhý nebo natažený, což jsem nečekala. A na to, že jsem Toma Hankse donedávna moc nemusela, tak to zahrál fakt výborně, nedovedu si představit, že by byl v jeho roli někdo jiný. Takže doporučuji a plné hodnocení. ()

maverick10

Spielberg je filmař od narození. Brilantně zvládá své řemeslo a to se odráží i v tomto filmu. S čím mám ale problém, je jakési přikrášlování skutečnosti. On nemá problém nabarvit film do barev let padesátých, ale pokaždé vezme růžový Balakryl a přemáchne jím příběh a tím u mě dost ztrácí na autentičnosti (když už se honosí titulem "Inspired by true events"). Možná je to stářím, že by rád viděl svět lepším a méně zkaženým. Není na tom nic špatného, ale hlupák, co se na to dívá, se toho chytne! ()

Fíla

Nakonec, si James Donovan, ten úsměv stejně zasloužil. Film o člověku, který chtěl vyřešit více problémů, než pouze jeden. Období Studené války, je stejně kruté, jako dřívější období a stejně tak dnešní období, jen se o tom nemluví, nepíše. Raději, nás média krmí informacemi, kdo-s kým-jak-kde. James Donovan, jehož role, se zhostil vynikající Tom Hanks. Pan Hanks, je pro mě již dnes, žijící filmovou legendou. Ať chcete nebo ne, v tomto díle spolupráce Spielberg-Hanks, funguje bezpečně skvěle. Státní vlády, v tomto případě SSSR-NDR-USA, se ukazují v negativním světle, ve kterém jim jde pouze o věc informací. Na druhou stranu, dochází, ke společnému kompromisu a ústupkům. Ovšem obávám se, jakou hodnotu, oproti jiným věcem, mají. Dnešní svět, v tomto století, je velice zkorumpovaný, ovšem to byl i v již zmíněném minulém. Tento film, je jedinečným hlavně v pohledu, na situace, okolo lidí, jejich vnímání a přemítání. Pohled na Toma Hankse (Donovan), jak leží vyčerpaný na posteli, ale spokojený, protože udělal vše, co bylo v jeho silách a i při troše volnomyšlenkářského štěstí, dospěl úspěšně, ke zdárnému konci. Bravo pane režisére a pane hlavní herče. ()

easaque

3* docela precizně natočený průměrný film z doby studené války určený především na velké mainstreamové festivaly a jako megafilm u komerčních televizí. Tak jsem ho i bral a v tomto duchu jsem se nezklamal. I když jsem očekával něco mnohem míň upjatého a víc záživnější. Za to si ode mne zaslouží jen průměrnou známku. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Lischai

Na tomhle filmu mě překvapilo, jak málo mě tu překvapilo. NDR trochu zkarikovaná, Američani hodní, Rusové zlí a divní, trocha vyjednávání po kancelářích a pak to skončí. Nejvíc super mi přišlo, že hlavní týpek měl v jednu chvíli rýmu - což asi tak nějak svědčí o průměrné úrovni super nápadů. Těšil jsem se na starého mistra, ale dostal spíš rutinéra. ()

Aljak

Kvalita! Príbehy založené na základoch reálnych historických udalostí ma vždy dokážu zaujať ešte o kus viac ako rôzne fikcie, ktoré navyše nepôsobia ani príliš realisticky. Tento film z diplomatického prostredia studenej vojny našťastie realisticky pôsobil, a vďaka charizmatickému Tomovi Hanksovi si to udržalo primeranú atraktivitu napriek mamutej dĺžke, ktorá bola v tomto prípade miestami dosť zbytočná. Na druhú stranu mi však dosť prekážalo, že film bol takto primárne zameraný len na jednu postavu a nejaké "zákulisné" scény so zajatou trojicou tu boli skôr výnimočnosťou. Nič by sa nestalo keby bol čas diplomatického úsilia skrátený na úkor väčšieho priestoru pre zajatcov. Ale inak fajn, veľmi dobré! (no na 5* to nestačilo). ()

M.i.k.e

klasický Spielberg se vším všudy...zdánlivě obyčejný,přesto hodně morálně silný film,který hodně klame relativně líným tempem,přesto uteče jako voda.Líbí se mi,že Spielberg nestraní ani jedné straně a na obou březích barikády nachazí dobré i špatné.Hanks tradičně přesný.Punc kvality všemu dodává pro mě osobně neodolatelný retro háv.Nedivil bych se kdybych po druhé projekci přidal pátou hvězdu...80% ()

Wiikii

Filmařský skvost co téměř dokonale ukazuje jedno z malých, ale důležitých vítězství studené války. .. Krásně natočené, především první půlka co se odehrává v USA, poté se děj přesouvá do východního Německa a zde je to podle mě trochu slabší, už to není tak napínavé v každém momentě, ale příběh a věci kolem něj sou stále dobře vykresleny. .. Takže nedá se moc co vytýkat. ..... HODNOCENÍ: 90% (5*) ()

Martin741

Tom Hanx zas jak pravnik - povolany vladou aby kohosi /Rylance/ obhajoval. Rezisersky vyborne zvladnuty spionsky fryler, v ktorom Spielberg opat potvrdil, ze je rezisersky megatalent. Co je ale teroristicke a preco mam na Pistu tazke srdce, je minutaz - 142 min je sakra vela a uprostred filmu nastupi priserna nuda. Co je skoda, lebo uvod bol masakrozne dobry a navnadilo ma to na dalsiu vybornu filmarcinu. Omyl! Holt, Spielberg nielen starne, ale aj Asokazial hlupne a jede na istotu. To nie je dobre - zacinam si byt takmer isty, ze Pista Spielberg ma to najlepsie definitivne za sebou a zije uz len zo slavnej minulosti a v silne depresivnej pritomnosti. No ale zo slavnej minulosti sa vecne zit neda, nech uz bola akokolvek zasadna. 60 % ()

Vyhy

Žádná akce a napětí. Napětí jsem trochu postrádal, jinak se i přesto jedná o kvalitní snímek. Film vládne spíše slovem a výtečnou atmosférou. Kamera mě bavila. Ani závěr mi nevadil. Jen jsem se lehce usmíval a čekal na závěrečné titulky. Tom Hanks zahrál jako vždy na jedničku. Název může být trochu zavádějící, sice se o špiony jedná, ale neuvidíte klasickou špionáž. Mě to nevadilo. A asi si navždy zapamatuji toto: "Vy se nebojíte?" "A to by pomohlo?" ()

Rocky88

Spielberg prostě umí. Když vezmu v potaz technickou stránku (výprava, kamera, speciální efekty, hudba), nedá se vytknout nic. To ovšem není to hlavní, i když jsou to hlavní prvky při vytváření skvělé atmosféry. Hlavní jsou herecké výkony a scénář. Hereckým výkonům (tlustého) Hankse a Rylance není co vytknout (Rylance mohl dostat více prostoru, je fantastický). Scénář je promyšlený a plný výborných dialogů a zapeklitých situací, nicméně někdy je tu až příliš humoru a málo prostoru pro napětí. A právě kvůli absenci více napětí, jehož vrchol prožijete při pořizování špionážních fotek 70 000 km nad mořem, sundávám jednu hvězdu dolů. I přes neznalost historie je právě díky absenci více napětí vše předvídatelné. ()

Nach

Musím přiznat, že po Mnichově jde o další tak kvalitní film, jenž jsem od Spielberga viděl. Takže se nám v roce 2015 nejen mezi elitu vrátil Ridley Scott, ale i mr. Spielberg. Oba filmy však spojuje více, než kvalitní režie. A to výborný scénář a skvělý casting. Akce je po skromnu. Dialogy jsou inteligentní a trefné. Atmosféra přiměřená době a státní příslušnosti. Soundtrack trefný a herci přímo excelentní. Mimo Toma Hankse mi zde utkvěl v hlavě Mark Rylance, jehož klidný špión - Rus byl jeden z nejzajímavějších charakterů, jenž jsem v roce 2015 viděl. Opravdu, tomuto herci by měli dát roli nějakého sériového vraha, kterého by mohl s takovýmto klidem odehrát. Až mi z té představy běhá mráz po zádech. Most špiónů je cenný kus do žánru drama. O to cennější, že se skutečných událostí snaží co nejvěrněji držet. Gratuluji Spielbergovi i celému filmařskému týmu. Jeho kvality jsou nepopiratelné. 80% ()

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

13.04.2016

Filmům Stevena Spielberga se těžko říká ne, takže vás určitě potěší, že o ně teď nebudeme mít nouzi. Režisérská legenda právě dokončuje fantasy Obr Dobr, která jde do kin už 30. června 2016, a ještě… (viac)

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016

14.01.2016

Letošní Oscary budou duelem Revenanta se Šíleným Maxem. Výlet do divočiny s DiCapriem sesbíral dvanáct nominací a našlapaná jízda s Hardym deset, ze zálohy přitom útočí Marťan se sedmi a Spotlight,… (viac)

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015

Oscarová sezóna pomalu začíná a jako tradičně se o první důležitá ocenění postarali pánové z National Board of Review. Tohle recenzentské sdružení potvrdilo, že nový Šílený Max nezasáhne jen do… (viac)