Huo zhe

• Čína 活著 (viac)
všetky plagáty

Příběh popisuje osudy obyčejné čínské rodiny během několika desetiletí. V hlavních rolích se nám představí Li Gong (Xu Jiazhen) a You Ge (Xu Fugui), manželé, kteří musí snášet veškeré útrapy, které jim život nachystal, v Číně před i po revoluci. Režisér zde vykresluje měnící se politickou situaci v Číně a zaměřuje se především na obrovskou vůli žít, kterou obě hlavní postavy nepostrádají ani přes svůj těžký život plný menších i větších tragédií. (Los)

d-fens

ocenenia : BAFTA 1994 - Najlepší cudzojazyčný film ◘◘◘◘ MFF Cannes 1994 - Najlepší herec (You Ge), Špeciálna veľká cena poroty ()

selviskhed

V podstatě je to něco jako čínská verze Knihy Jób s tím rozdílem, že hlavní hrdina tohohle příběhu je na rozdíl od Jóba zpočátku pěkný zmrd. Poslední scéna, přes kterou běží titulky dvouhodinový divácký maraton perfektně zakončuje. ()

C0r0ner

Podobně jako u Posledního císaře je to hodně dobře udělané, pojednává to o zajímavém tématu, nicméně na mě dlouhé a natahané. Pár scén bylo velmi kvalitních, ale minimálně čtvrtina filmu je zase úplně zbytečná. Takže kvalita na všech frontách, ale ne tak úplně pro mě. 65% ()

ZIASystems

Huozhe (anglicky Lifetimes) popisuje životní útrapy jedné čínské rodiny a začíná tím, že Xu Fugui prohraje svůj dům (což se mu později stane záchranou) a témeř i svoji rodinu (což zase přispěje k vylepšení jeho charakteru) a jediné co mu zbude je krabice loutek - i těch se ovšem Xu Fugui později musí vzdát, protože jsou příliš "imperialistické". Osudy hlavních hrdinů v Číně mezi 40 až do 80 lety jsou plné bolesti a ponížení, ale i nové naděje. Není to film o hrdinech ani o "zlých komunistech", ale proste jen o těžkém životě průměrného čínana v této době. V Číně byl film zakázan. ()

zette

Vyborny a vypravou dobre zvladnuty film, ktery pohledem jedne rodiny nastinuje deni v Cine 40.-70. let minuleho stoleti. Zhang umi vytecne zakomponovat choreograficke prvky do deje. Velmi dobry scenar, herci, vyprava, atmosfera... Filmu nelze nic vytknout. Kdo ma slabost pro asijskou filmovou tvorbu, musi tento film videt! ()

majo25

Jednoduchý film o živote bežnej, ničím výnimočnej rodiny na pozadí udalostí postupne sa meniacej Číny. Krásny vo svojej jednoduchosti, silný v tom, ako žiť aj napriek osudovým problémom a tragédiam. Film, po ktorom si poviete, že je super, že ste sa narodili ksedi v Európe a nie v komunistami zmietanej Číne, kde propaganda je aj v jedle, ktorý jete, je aj v piesni, ktorú musíte spievať a kde vytŕčať z davu nie je v súlade s Maovymi ideami. Možno kritikou sa nemuselo tak šetriť. Nejedná sa o svetoborné dielko, ani svojím spracovaním, ani veľkoleposťou, dojímavosťou, výpravou či epikou, ale je to film, ktorý pohladí a občas aj pobaví. Proste život. ()

neoBlast

Když se mě někdo zeptá na nejepičtější čínský film... Když se mě někdo zeptá na nejlepší čínský film... S klidným svědomím ho odkáži na Žít. 95 % ()

Ceres

Na tenhle film jsem se docela těšil, jelikož po předchozích Zhangových filmech jsem byl nadšen, co předvede dále. Mám z toho ale smíšené pocity. I přes nezpochybnitelný přinost tohto filmu, který dobře vykresluje historii Číny a období přechodu ke komunismu a s tím spojené změny ve společnosti. Zhang Yimou tenhle film musel udělat. Co se týče hodnocení, to je pěkný oříšek, jsem velmi rozpolcen. Rád bych filmu dal tolik, co ostatní lidé, ale já mám rád Zhanga prostě jinak, uvidíme časem. Já dávám momentálně 70% ()

nevermore

Jako fajn natočené, film zaujme, ale na mě málo vykresleny marasmy maoismu. Divák nedostane nic moc naservírováno a už musí mít nějaké povědomí. A zrovna ti, kteří by nejvíce potřebovali dovzdělat z lekce Zločiny komunismu, ti to z tohoto filmu nevycítí. Více naturality by mi v tomto případě vůbec nevadilo. ()

Pecival

Dobré, opravdu dobé. Citlivě natočené drama, které vyniká hlavně úžasně sympaticky napsanými a zahranými charaktery lidí, kteří se snaží nějak zbráborat a přes rány osudu jít dále. Reálnost samozřejmě nejsem schopen posoudit, ale osobně se mi velmi líbí ukázka zcestnosti ideologie a kultu osobnosti, přestože jsou na sebe lidi v zásadě hodní a milí. ()

Maynard.

Vůbec nechápu, jak sem mohl tenhle poměrně nudnej příběh dokoukat od začátku až do konce a to s absolutním zaujetím... Je to celkem obyčejný příběh ovšem v neobyčejný zemi. Ano, je to v Číně, v zemi "neomezených" možností. Jako, obdivuju všechny ty lidi tam, že sou naprosto smířený s tím žít v chudobě, na stěnách obrazy jejich vůdce a i když jim umírají kvůli vládě vlastní děti, pořád věří v komunismus. Poměry v 40-60.letech sou tady perfektně ukázány. Já sem tak strašně rád, že žiju tady. Komoušové sou a navždy budou sviněěěě. ()

noctambule

Film o tom, jak do života jedné čínské rodiny zasáhly historické události 20. století. Rodina musela překonat několik překážek a snášet utrpení, ale přesto vždy našla chuť žít. Pěkně je ukázáno, jak měly snahy Mao Ce-tunga dohnat Západ (Velký skok a kulturní revoluce) dopad na každého Číňana. V tomto případě to nejhorší, co člověk asi může zažít. ()

Ixbalanke

Shlédnuto na veřejné projekci v Brně v Moravské zemské knihovně v rámci filmového cyklu Kino Asia, kde film uvedl samotný fyzický autor knižní předlohy Hua Yu! Nádherný dojemný film, s nečekanými tragikomickými scénami. Asi dvakrát nás překvapil záchvat smíchu, který se nějak nedal zastavit... (představa 49 knedlí v břiše je prostě tak strašná až je vtipná) ()

Rozjimatel

"Zúčastnil si sa na revolúcii." "Len som ťahal delo a spieval operu." "To je zúčastnenie."     Historická dráma, ktorá prostredníctvom dojímavého životného príbehu jednej čínskej rodiny mapuje veľmi búrlivé a krušné časy novodobých čínskych dejín. Všetci štyria členovia rodiny sú veľmi sympatické postavy (aj keď otec Fugui tak na začiatku rozhodne nepôsobí), ktoré sú vykreslené hlboko ľudsky, takže divák sa s nimi ľahko stotožní a potom s nimi o to intenzívnejšie prežíva všetky tie srdcervúce udalosti. Obzvlášť sympatická mi je postava dcéry Fengxie (a to v každom veku), hlavne tou jej pokorou a neskutočne milým úsmevom. Po hereckej stránke sú potom výborne zahraní obaja rodičia, tak otec Fugui (You Ge), ako aj pôvabná matka Jiazhen (moja obľúbenkyňa Li Gong), ale dá sa povedať, že herecké výkony sú vo všeobecnosti silné. Veľmi sa mi páči aj príhodná hudba Jipinga Zhaoa, ktorý týmto filmom ukončuje jeho veľmi plodnú spoluprácu s režisérom Yimouom Zhangom. Zážitok z filmu mi nedokázalo pokaziť ani moje "obľúbené", tu často ukazované tradičné čínske divadlo (vraj "opera") s typickými kvílivými zvukmi. Dokonca som si ho napodiv miestami aj celkom užíval. Absolútnym vrcholom filmu je skvelá scéna pôrodu, ktorá nádherným spôsobom poukazuje na nezmyselnosť celej tej takzvanej "kultúrnej revolúcie".     "Súdružka, tu nejakí lekári?" "Áno, my!" "Ja myslím starších." "Všetci reakcionári. Zvrhli sme ich."                         . ()

Nethar

Je to velmi dobrý film. Poutavě podaný životní příběh jedné obyčejné rodiny, délka mi přehnaná nepřišla. Kritika režimu, za kterou samozřejmě přišel zákaz vysílání a režisérovi dočasný zákaz tvorby, je podaná tak nějak normálně, že každý pochopí, že tohle je špatně, aniž by tam někdo vlastně říkal nebo naznačoval, že to je špatně, naopak to všichni chválí. Yimou Zhang umí, ale jestliže jsem dal čtyři hvězdy jeho různým dalších skvělým filmům, ač nerad, musím tady dát o něco méně. ()