Zátopek

• Česko Zátopek
Životopisný / Dráma / Športový
Česko, 2021, 131 min (Alternatívna 123 min)

Václav Neužil ml., Martha Issová, James Frecheville, Robert Mikluš, Jiří Šimek, Milan Mikulčík, Jaroslav Plesl, Jiří Rendl, Filip Březina, Štěpán Kozub (viac)

Dej filmu Zátopek sa začína v pohnutom roku 1968, keď sa austrálsky rekordér Ron Clarke po premárnenej šanci na olympijskú medailu rozhodne vydať do Prahy za fenomenálnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezhranične obdivuje. Príbehová línia rozhovoru medzi Ronom Clarkom a Emilom Zátopkom nás retrospektívne vracia ku kľúčovým momentom Zátopkovho športového i súkromného života. Tie sa navzájom prepájajú v komplexnom portréte muža, ktorý svoju rýchlosť a vytrvalosť nestratil ani potom, ako sa jeho posledné preteky skončili, a ktorý dokázal tvrdo bojovať nielen na atletickom ovále. Zátopek je príbehom o prerode neduživého chlapca na muža, ktorý na olympiáde v roku 1952 získal tri zlaté medaily a zároveň zlomil tri svetové rekordy. Je to tiež príbeh o nezlomnej sile vôle, ktorá dodnes inšpiruje tisíce športovcov na celom svete. Film však nerozpráva len o športe, ale aj o osudovom stretnutí a celoživotnej láske dvoch ľudí, ktorú nedokázali zlomiť ani športové či životné prehry. (Bontonfilm SK)

Soweek

Zátopkův příběh moc neznám, takže film budu hodnotit čistě jako film. Ondříček zjevně chtěl udělat typické hollywoodské sportovní drama, což vlastně také udělal. Z počátku outsider, který se postupně dostává na špici, cestou má několik problémů ať na osobní nebo společenské rovině a celé to finišuje velký závod, který ve filmech buď dopadne výhrou nebo sentimentální prohrou, kdy obvykle hrdina nalezne útěchu v kráse sportu jako takového. Kolikrát jsme tohle viděli? Ano, všichni alespoň 50x. A Zátopek bohužel nepřináší vůbec nic nového, naopak se tvrdě, a troufnu si říct zbaběle, drží jasně zavedeného. Neužil je v roli vážně dobrý, bohužel je to jediná světlá stránka, která alespoň trochu vyčnívá. ()

kenkaku

Natočit film o někom tak profláknutém není sranda. Perfektní je dodržování jinak nepostřehnutelných detailů (př. startovních čísel). Dobový dojem zachován dokonale také. Luxusně autenticky působí třeba Helsinky (včetně situace s Jungwirthem před odletem nebo špičkování s manželkou). Co mě doslova štvalo byla ruční kamera (jako kdyby stativ byl sprosté slovo) a to skákání v čase (hlavní linka roku 1966 s Ronem Clarkem se náhodně flashbacky mění na různé klíčové momenty jeho života). Jediná orientace v linkách byla míra plešatění. Každopádně asi více oceňuji  věrnou snahu rekonstrukce sportovní historie než (př.) vysvětlení proč jim to s ženou neklapalo (přesto spolu zůstali až do smrti) a proč vlastně byl vyhozen z armády. Takže váhám mezi 3 a 4. ()

remy

Na druhý pokus o fous lepší, jak předloni ve Varech. Pořád mi to ale kromě světové výpravy, přesvědčivého Neužila, smysluplně a hezky doplňujících se dvou dějových linek, nepřipadá v ničem výjimečné. Ve všem tak nějak dobré, ale výjimečné ne. Je to poctivý, v některých ohledech zajímavý životopis, do kterého jsem se ale nedokázal úplně dostat, natož se jím nechat strhnout. 65-70% ()

vitekpe

Hezky, pestrobarevny zivotopis naseho bezce Emila. Bohuzel, jak byl dobry sportovec, tak byl podivny clovek. Tak to na me alespon z filmu pusobilo. Moc bych ho za kamose nechtel. A za menzela uz asi vubec ne. ()

klukluka

Převážně dobře udělaný film de facto o ničem. Dle slov Davida Ondříčka za ním kdysi přišel Jan Muchow s tím, že o Zátopkovi spolu musí něco natočit, protože jeho životní příběh je strhující. V čem, ptám se po zhlédnutí já. Proč jste to tam tedy nedali? Jestli někde vnímám náznak zajímavého dramatu, tak v dovětku, který má ve filmu podobu titulku: Byl vyloučen ze strany i z armády a šest let se živil jako pomocný dělník. Tuhle pasáž bych chtěl vidět ve filmu. Kontrast jeho vzletu, za který vděčil píli a talentu a pádu zapříčiněného mstivostí komunistických pohlavárů. To je přece doklad té absurdní, zhůvěřilé doby. P.S.: A jak má podle mě vypadat strhující příběh o sportovci? Polský film Nejlepší. Tam to všechno je. P.S.2: Pan Ondříček řekl před premiérou v debatě na ČT Sport, že neviděl film se sportovní tematikou, který by se mu líbil. Nesnižuji jeho kvality, ale trocha pokory by mu neškodila. Mám neodbytný pocit, že pomník se nestavěl Emilovi, ale Davidovi. Vnímám ho jako velmi vratký. ()

Ondra16

Vlastně těžko říct, jak k Zátopkovi přistupovat. V porovnání s většinou českých filmů, které se snažily o něco podobného, je kvalitativně mnohem výše. Vše šlape, příběh světových rozměrů není zárámovaný optikou ani Emila ani Dany ale australského běžce Clarka, což tomu celému velmi pomáhá. Nikdy to úplně nesklouzne do životopisné bramboračky topící se v klišé, celek je ale spíše sledem jednotlivých epizodek ze života výjimečného člověka, jehož výjimečnost ale divák vidí jen v tom, že výjimečný být chce. Film působí jako slušná sedmdesátiprocentní sázka na jistotu bez výrazných propadů ale ani vrcholů, což sice v českém rybníčku stačí, ale k opakovanému zhlédnutí vás nic nenutí a je otázkou, jestli si po pár týdnech budete pamatovat něco jiného než Neužilovo úžasné fyzické herectví. ()

bari68

Čo do výpravy a celkového obrazu filmu sa jedná v našich končinách o neskutočný počin. Už len za tento bod si film zaslúži absoloturium. Český Lev 2021 bude stopercentne v réžii tohto filmu. Herci už teraz majú sošky pripravené. ()

Vajonek

Krásně natočený hezký film, zejména na záběry, kde se běhalo, byla opravdu radost pohledět a z dálky byl Neužil od skutečného Zátopka v pohybu k nerozeznání. Jinak mi ale, i když věřím, že se extrémně snažil, místy přišlo, že už Neužil trochu přehrává (hlavně jeho mluva - a nemyslím tím nářečí, které bylo podle mě zvládnuto celkově ve filmu skvěle - mi přišla dost nepřirozená, i když chápu, že se snažil i v tomto směru asi co nejvěrněji napodobit svůj předobraz a podle mnohých se mu to i podařilo). Hodně se mi líbila Martha Issová (a pokud "epizody" ze vztahu jejího předobrazu s hlavním hrdinou byly pravdivé, tak tedy docela obdivuji Danu Zátopkovou, že měla se svým manželem takovou trpělivost). Celkově mi po zhlédnutí ale asi nejvíce na mysl (krom pro mě možná trochu překvapivého poznání, že manželství Zátopka nebylo rozhodně nějak idylické) přichází otázka, co se nám tímhle snímkem tvůrci vlastně snažili říci. Připadalo mi, že poskládali dohromady určité fragmenty z atletova života, sedělo to k sobě (včetně přechodů ze současnosti do minulosti a naopak), to ne že ne. Ale spousta věcí zůstala jen v náznacích, šlo se hodně po povrchu, jakoby se tvůrci trochu báli jít víc do hloubky (např. místo více témat zvolit jedno a to více rozpracovat a předvést jasnější závěry). Vzniklo tak po filmové stránce (kamera, výprava, herecké výkony atd.) možná skoro dokonalé dílo, na které se dobře dívá, kterému ale na můj vkus trochu chybí nějaká větší ucelenost, jasnější sdělení. Asi jsem šla do kina s tím, že se blíže dozvím, jaký Zátopek byl, dostala jsem ale spíše určité náznaky a přehled některých událostí v jeho životě, ze kterých spíš než abych byla moudřejší, nějak nevím, co si vybrat tak, abych si o tom člověku dokázala udělat nějaký jasnější obrázek (krom toho, že byl tedy bezesporu výjimečný běžec, což už jsem ale věděla předtím). Byl pro nebo proti režimu, byl hrdina nebo člověk, co se spíše tak nějak vezl, chtěl nebo nechtěl děti? Těžko říct, možná od každého trochu. A proč nakonec ne, kdyby to bylo ale řečeno jasně a člověk nebyl uvržen do tápání, jestli byl takový "všelijaký" nebo jen byly některé věci či charakterové vlastnosti záměrně vyzdvihnuty či upozaděny... Takže asi mohu doporučit ke zhlédnutí každému, kdo se rád podívá na dobře natočený film, nečekejte ale, že uvidíte nějaký hraný Zátopkův životopis, který vám ho nějak komplexněji představí jako člověka. 75 %. ()

Zagros

Po téměř dvou letech v kině, tak na co jiného jsem mohl jít než na Zátopka. :-) Velmi děkuji za tento sportovní dokument. Zátopek byl legenda a podobný film si zasloužil. Věděl jsem o něm docela dost, četl jsem jeho životopisy, zkoušel jeho tréninky, mluvil s lidmi, kteří mluvili s ním a taky jsem pravidelně vídal paní Zátopkovou coby startérku běhu Velká Morava v Mikulčicích. Davidu Ondříčkovi za dlouholetou realizaci patří velká poklona a pravděpodobně je s výsledkem i s hodnocením kritiky a diváků spokojen. Vaclav Neužil si zaslouží... Českého lva. Rozhodně to pro něj nebylo jednoduché a vůbec jsem si ho nedokázal na začátku představit, ale zvládl to bravurně. Nicméně jsem byl po filmu částečně rozladěn a moc nemám chuť si jej pouštet znovu. Sám sebe jsem se ptal proč? Na můj vkus tam bylo moc politiky, daleko více by se mi líbilo větší zaměření na sportovní stránku. Větší rozbor jeho tréninků, které byly unikátní a způsobily zlom v tréninku běžeckých disciplín. Více jeho nezapomenutelných závodů, při kterých překonával desítky světových rekordů. Větší rozbor jeho běžeckých soupeřů a přátel. V knihách tohle bylo a četlo se to skvěle. Místo toho jsem dostal opět společensko-politickou sondu do naší historie z dob minulého režimu. Jasně, úplně bez toho by to nešlo. Emil Zátopek byl globální celebrita a ten tlak od komunistů musel být ohromný. Přesto bych tohle hledal v jiných filmech a nepotřebuji to ve sportovním filmu o této legendě. Vysoké hodnocení je rozhodně na místě, film a tvůrci si jej zaslouží. U mě ovšem převažuje drobné zklamání... jsem jen běžec, tak proč mě taháte do politiky... ()

Autenticita

Taky jsem kdysi běhala, taky často na štěrku, a i když šlo o krátké tratě, dobře vím, jak tretry tlačej. V tom filmu je dost nepřesností, co se života pana Zátopka týká, ale nakonec - nejde o dokument. Takže když v závěru filmu, při scénách z maratonu, se na mě přenesl pocit, že jsem skoro na sto procent urvaná, že sotva pletu nohama, jako mockrát po tréninku, tak tahle chvíle, spolu s tím, že diváci okolo byli dojatí, rozhodla o tom, že dávám tomu filmu plný počet. ()

FilmysMartym

Biografické filmy Čechům prostě jdou! Právě Zátopek nebo třeba Šarlatán jsou tomu zářnými příklady. Bližší pohled do Zátopkova osobního života i na jeho těžce vydřený úspěch nepůsobí vůbec jednoduše a člověk si uvědomí, že v tomhle světě nic není zadarmo a nemělo by se brát za samozřejmost. Václav Neužil byl skvěle obsazen do hlavní role a úctihodně poctil Zátopkovu památku+jeho angličtina byla geniální :Dd. Ron byl fakt zábavná postava a retrospektivní vyprávění Zátopkovi sedlo, ale kdyby byl film o kapánek kratší, hned bych si ho užil víc. Nevím jak vy, ale scény s během nebo z tréninku za mě byly náramně zpracovaný. Celkově vskutku povedený kousek. ()

Wally

Jen V. Neužil v roli Emila je prostě špičkový...ten běh, grimasy, řeč... Prostě se skvěle připravil a klobouk dolů za to, co předvedl. Líbilo se mi, že Emila nevybarvili pouze kladně, ale ukázali i na jeho slabé lidské stránky... Za mne moc hezký film! ()

Hanys_

Zíív. Řemeslně hodně na úrovni, Vašek nad svým už tak vysokým průměrem, ale jinak ten film vůbec nedokáže zaujmout. Moc tomu nepomáhá ani to střídání časových línií. 5/10 ()

eagle-eye

Tak toto bylo parádní Neužilovo sólo a jeho herecky-sportovní výkon by se už nyní dal označit jako legendární a Zátopka jsem mu věřil každou vteřinu. I samotný film na mě působí jako velký biják z Hollywoodu, propracovaný do detailů, tak proč ne 5*? Nemyl Zápotek byl legenda, dokázal něco, co už nikdo nikdy nedokáže, dost pravděpodobně. Na druhou stranu, jeho temná minulost z něj prostě nemůže udělat kladnou postavu a celkově jsem měl despekt si na film vůbec podívat. Ač jsem se se Zátopkem a paní Danou potkal osobně jako prcek, tak až později jsem registroval proces s Miladou Horákovou a dalšími. Připočtu k tomu slušný výkon Marty, ale prostě jsem nevěřil, že je z Hradišťa a hlavně neustále kdákajícího Ztracenýho, jehož hlas je jak škrábáním vidličky po talíři, dal bych určitě 5*, film je to bezesporu jeden z nejlepších, co se u nás za poslední roky natočily. ()

prezdivaka

Vážně jsem nečekal film, který bude téměř absencí příběhu. Příběhu, který by vás chytil. Místo toho dostanete životopopisný dokument, který se snaží střídáním časových rovin vytvořit nějaké napětí. Přecházení se snaží být nápadité a většinou se to daří prostřednictvím rekvizit či místa děje. Řekl bych, že si tvůrci vybrali dlouhý časový úsek a snažili se chytit moc zajíců. Výsledkem je roztříštěnost děje a na konci vlastně o manželech Zátopkových nevíme o moc více. Politické eskapády jsou popisné a někdy až trochu polopatické, možná aby i případný zahraniční divák pochopil. Oč víc se film snaží být světový, o to méně je český a uvěřitelný. Čekal jsem víc i od obrazové složky. Málo prostřihů a celý look je tak nějak televizní. Ostatně stále více si myslím, že pro ztvárnění by se hodila spíš verze minisérie. Finsko prostě jako Finsko nevypadá, Londýn také a atletika se odehrává za sokolovnou v Riegrových sadech. Letiště je snad nádraží v Havířově. To, co mohlo být na filmu nejzajímavější - boj s komunistickou mocí, který Emil prohrává, se nekoná, protože Ondříček nechtěl pošpinit legendu. ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

12.09.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) každoročně mimo udílení národního ocenění Český lev vybírá i potenciálního filmového kandidáta na prestižní cenu Oscar, jenž by na jaře příštího roku mohl… (viac)

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (viac)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

17.01.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 29. ročník udělování cen Český lev. Mimo to byly během dnešní tiskové konference oznámeny i dvě nestatutární… (viac)