Zátopek

• Česko Zátopek
Životopisný / Dráma / Športový
Česko, 2021, 131 min (Alternatívna 123 min)

Václav Neužil ml., Martha Issová, James Frecheville, Robert Mikluš, Jiří Šimek, Milan Mikulčík, Jaroslav Plesl, Jiří Rendl, Filip Březina, Štěpán Kozub (viac)

Dej filmu Zátopek sa začína v pohnutom roku 1968, keď sa austrálsky rekordér Ron Clarke po premárnenej šanci na olympijskú medailu rozhodne vydať do Prahy za fenomenálnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezhranične obdivuje. Príbehová línia rozhovoru medzi Ronom Clarkom a Emilom Zátopkom nás retrospektívne vracia ku kľúčovým momentom Zátopkovho športového i súkromného života. Tie sa navzájom prepájajú v komplexnom portréte muža, ktorý svoju rýchlosť a vytrvalosť nestratil ani potom, ako sa jeho posledné preteky skončili, a ktorý dokázal tvrdo bojovať nielen na atletickom ovále. Zátopek je príbehom o prerode neduživého chlapca na muža, ktorý na olympiáde v roku 1952 získal tri zlaté medaily a zároveň zlomil tri svetové rekordy. Je to tiež príbeh o nezlomnej sile vôle, ktorá dodnes inšpiruje tisíce športovcov na celom svete. Film však nerozpráva len o športe, ale aj o osudovom stretnutí a celoživotnej láske dvoch ľudí, ktorú nedokázali zlomiť ani športové či životné prehry. (Bontonfilm SK)

anitae

Na film jsem slyšela jen samou chválu, ale pro mě je zklamáním. Neužil to zahrál perfektně, ale jako celkem to byla nuda. ()

FeriusParfax

Těžké se rozhodnout, kolik dát hvězdiček, když vám je hlavní hrdina tak nesympatický, jako mně. A to teda byl. Ale film je udělaný opravdu dobře, takže si zaslouží víc než 3 hvězdy. Co víc k tomu napsat. ()

baddass01

Na můj vkus moc klišé, zbytečně politicky uvědomělé, kritiky přehnaně vyhypované a Issová ..., no budu vstřícný a komentovat ji nebudu. Na to, jak se kolem toho pěly pochvalné ódy, tak musím říct, že nakonec nic moc a z toho plynoucí zklamání. ()

bearmeedek

Film je veliký spoustou věcí. Každý určitě bude souhlasit s tím, že především je to výprava. Na ničem se nešetřilo a je to znát. Dále jsou to scény s běháním. Natočit poutavě sportovní film není sranda. Výběr časového období je také dobrý. Je to film o vzestupu a vrcholu světové legendy. Nevím, jaký význam by mělo v tomto filmu ukazovat, jak po roce 1969 Zátopek někde kope s krumpáčem. Snad v televizním seriálu. A Emilova povaha? Je to tady taky (ne každý rejpal to viděl). Pro Emila je běhání vším a nade vším. Umí to a všechno si vydřel. Má ambice být jen první. Jako spousta i dnešních sportovců je trochu hloupý a nemá rozhled. Což není na první pohled vidět. Jeden z důvodů, proč podepsal něco, o čem neměl ani páru. A dále sobec. V první řadě je tu jenom on, sportovní úspěchy manželky jakoby neexistovaly, odmítá mít někdy dítě, i když žena po tom touží a tak dále. V první části filmu jsem se díval na normální dobrý film a až v druhé části mě to začalo opravdu brát. Maratón v Helsinkách byl už jako bonus. V reálných (?) lokalitách se běží závod, cesta je lemovaná diváky v dobovém oblečení a nejde o několika vteřinový záběr, ale o pořádný běh. S těmi 100% váhám, ale za 90% se nebudu vůbec stydět. ()

ChickenPate

Příběh o jednom z našich nejslavnějších atletů zná alespoň v základních obrysech zná u nás snad každý. Už z toho důvodu to může být pro mnoho lidí atraktivní námět filmu a sám jsem z něj byl nadšený. Výborným hereckým výkonům předcházely rozhovory pro rozličná média a rozhodně se nejednalo o laciné píár. Film je plný emocí a člověk z kina odchází skutečně se zážitkem. Jen více českých filmů, po jejichž shlédnutí v člověku něco zůstane. ()

rivah

Zklamání. Václav Neužil je velmi dobrý, Issová dobrá, za ně hvězdičky. Ale scénář jako by nevěděl, co říci a kam se vydat. A režie nevýrazná a roztahaná. ()

Likan7

Vynikající Václav Neužil ml. ve filmu, který dost možná skončil před tím filmově nejzajímavějším. Legendární a vynikající sportovec, ale také spolupracovník StB. Film se (logicky) zaměřuje na to nejlepší z jeho života. Začátky, vztah s Danou i ten zlatý trojboj. Ve všem ale jakoby nechtěl, nebo Ondříček nechtěl, zabrušovat moc do hloubky. Všechno je tu na svém místě, ale na významnější počin české kinematografie to nemá. Doufal jsem něco ze života po kariéře, kapitole filmově mnohem zajímavější. Bohužel film končí Helsinkami 1952. ()

Trixinka

Žádné velké překvapení se nekonalo, žádné výjimečné wau ze mě nevypadlo po zhlédnutí tohoto snímku (medaile na olympiádě vyhrál, Danu potkal a vzal si ji, postoj k tehdejšímu režimu též vyobrazen). Bylo tam od všeho trochu, ale v konečném součtu nic přelomového a objevného. Jen pamětníci a ti, kteří Zátopka znali osobně, mohou potvrdit jestli byl opravdu takový, jak ho film ukazuje (ryze za mě blbec na ntou). Střídání časových rovin mě zas až tak nevadilo, ale místy to bylo trochu nepřehledné a orientovat se šlo podle počtu vlasů na hlavě Neužila. Ten ovšem předvedl obdivuhodný herecký výkon (já osobně ho moc nemusím, pro mě překvapivý výkon), takže za něj dám 3*. ()

LordMysti

Viděl jsem poměrně dlouho po premiéře a byl plný nadšeného očekávání. Miluji sportovní hrané dokumenty a Zátopek i dle trailerů sliboval téměř Hollywoodskou podívanou. A ano, hodně hezky zpracovaný film, ale něco mi tam chybělo a neumím přesně říct co. Každopádně velice hezký český počin a zasloužená pocta české sportovní legendě. ()

rublik05

Jsem rád, že v naší kotlině máme někoho, jako je pan David Ondříček. Opět mě přesvědčil, že patří mezi naše nejlepší tvůrce/režiséry současnosti. Že tady máme někoho, kdo umí dobře a poutavě natočit životopisné drama o jednom z nejznámějších českých, resp. československých sportovců. Polovinu úspěchu zajistil fantastický výkon Václava Neužila v hlavní roli. Povedla se navodit příjemná dobová atmosféra, dobové prostředí je nesmírně autentické, všichni herci hrají perfektně, řemeslně je film taktéž dobře zvládnutý. Příběh střídá několik časových pásem, což je asi jediná věc, která mi moc nesedla. Jinak ale nemá téměř žádné hluché místo, tempo příjemně plyne, emoce fungují, za mě spokojenost. Obdržená ocenění si snímek právem zaslouží. Výborná práce, jen tak dál. 8/10. ()

Inozuka

Film, který mě bavil kvůli tomu, jak byl natočen, ale tématicky trochu míjel. Z fenoménu Zátopek se mě dotýká pouze heslo: "Když nemůžeš, přidej," a scéna ze Skřivánků na niti, kdy si vyděděnci socialistické společnosti vyprávějí o jeho fenomenálním běhu. Jinak mi je tenhle borec totálně volný a nijak mě nedojímá. O to víc musím pochválit Ondříčkův film, který mě dokázal i tak oslovit a svým zpracováním nadchnout. Skvělá výprava, doslova herecky oddřené a celkově velice přirozené a kompaktní. ()

DanMac

Príjemný crowd-pleaser so všetkým čo k tomu patrí. Remeslu sa nedá vyčítať takmer nič, dramaturgii a scenáru možno viac, no stále kvalitný produkt za ktorý sa netreba hanbiť za hranicami. ()

sunfreedom

Snad nikde jinde neplatí rčení o klouzání po povrchu, jako v případě tohoto filmu. Už měsíce čtu všude o tom, jak se Issová kamarádila s Danou Zátopkovou, jak jim předala archiv, jak se všichni snažili… a co z toho je? Nic. Film by se měl jmenovat “Letmý průlet životem Emila Zátopka 1940-1968”. Jaké bylo jeho dětství, když, jak sama postava ve filmu jednou zmíní, neměli co žrát? Jak skutečně vypadaly jeho začátky? Proč film ani jednou nezobrazí Emila skutečně trénujícího, i kdyby to mělo být jen anekdotické? Jak to teda byla s tou armádou? Chtěl v Londýně fotit nebo ne? Opravdu nad podpisem k odsouzení Horákové přemýšlel 15 vteřin? Opravdu byly olympiády jen běžným vyvrcholením sezóny? A to jeho život skončil v roce 1968? Nevím a tady se to nedozvím. Výstřižek ze života si autor filmu může dovolit tam, kde zbytek není pro diváka objektivně zajímavý - The Rush, Ford vs. Ferrari atd. Ne u člověka, jehož život je totálním otiskem doby s přidanou hodnotou sportovní legendy. Ondříček zklamal. Film nic nového nepřináší, možná pro pár teenagerů, kteří o Zátopkovi doteď věděli jen to, že běhal. ()

kaprson

lepší 3* - divácky friendly hlavně dík samotné osobě poněkud svérázného Emila, přesto myslím, že v dramatu se mohlo jít i víc na ´dřeň´. Neužil dost dobrý (i fyzicky - kolik pro roli musel jistě naběhat) a bavil mě, Issová ok ale prostě neviděl jsem v ní Danu ale Martu... ´Současný´ rámec převážně v anglině s Aussie klokanem mě nerušil, sice toho zas moc nepřidal filmu, ale mohl by napomoci lepší prodejnosti na západní trhy ()

Ex_Machina

Karel Gott československého športu. Bežecká legenda, ktorá na OH v Helsinkách 1952 vyhrala 3 zlaté medaily. V každej z tejto disciplín zároveň vytvoril nový olympijský rekord. Príbeh o českej lokomotíve, ako ho nazývali svetové médiá, dokonale vystihol herec Václav Neužil. Celý film je vystavaný na ňom, jeho tréningoch, vzťahu s budúcou ženou, no najmä na jeho športových úspechoch. To že šport v tej dobe mal aj tienisté stránky v podobe tedajšieho režimu je fakt s ktorým sa musel Emil Zátopek zmieriť pokiaľ chcel ochrániť svoju kariéru, seba a ženu. Krásný životopisný dramatický film s nádhernou dobovou atmosférou. ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

12.09.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) každoročně mimo udílení národního ocenění Český lev vybírá i potenciálního filmového kandidáta na prestižní cenu Oscar, jenž by na jaře příštího roku mohl… (viac)

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (viac)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

17.01.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 29. ročník udělování cen Český lev. Mimo to byly během dnešní tiskové konference oznámeny i dvě nestatutární… (viac)