Zátopek

• Česko Zátopek
Životopisný / Dráma / Športový
Česko, 2021, 131 min (Alternatívna 123 min)

Václav Neužil ml., Martha Issová, James Frecheville, Robert Mikluš, Jiří Šimek, Milan Mikulčík, Jaroslav Plesl, Jiří Rendl, Filip Březina, Štěpán Kozub (viac)

Dej filmu Zátopek sa začína v pohnutom roku 1968, keď sa austrálsky rekordér Ron Clarke po premárnenej šanci na olympijskú medailu rozhodne vydať do Prahy za fenomenálnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezhranične obdivuje. Príbehová línia rozhovoru medzi Ronom Clarkom a Emilom Zátopkom nás retrospektívne vracia ku kľúčovým momentom Zátopkovho športového i súkromného života. Tie sa navzájom prepájajú v komplexnom portréte muža, ktorý svoju rýchlosť a vytrvalosť nestratil ani potom, ako sa jeho posledné preteky skončili, a ktorý dokázal tvrdo bojovať nielen na atletickom ovále. Zátopek je príbehom o prerode neduživého chlapca na muža, ktorý na olympiáde v roku 1952 získal tri zlaté medaily a zároveň zlomil tri svetové rekordy. Je to tiež príbeh o nezlomnej sile vôle, ktorá dodnes inšpiruje tisíce športovcov na celom svete. Film však nerozpráva len o športe, ale aj o osudovom stretnutí a celoživotnej láske dvoch ľudí, ktorú nedokázali zlomiť ani športové či životné prehry. (Bontonfilm SK)

duch9

Moc povedený životopisný film, Zátopek je zde vyobrazen jako lehčí autista, kterého zajímá pouze běh a nic moc kolem, ale i tak je sympatický. Václav Neužil ho ztvárnil velice autenticky, to byl výkon na Oscara a některé scény jsou velmi dojemné. Trochu jsem se bála délky filmu, ale odsýpalo to svižně, ani jsem nestihla koukat na hodinky. ()

van_Gogh

Upřímně, Martha Issová je tak strašně falešná, až to bolí. Film se mi celkově líbil, ale hysterická Issová tak hrozně kazila dojem celého filmu, že mu stěží dávám 4 ☆. Jinak, film docela šlape, a i když jsem od Neužila zas tak moc nečekal, předvedl solidní herecký výkon. Určitě stojí za zhlédnutí. ()

Carlos13

Zátopek je pro mě jeden z nejzajímavějších sportovců, který kdy žil. Ne tím, že by byl ideální, ale tím, že dokázal do sportu vnést netradiční přístup. Nejen tréninkově, ale i lidsky. Takže jsem se těšil a byl jsem zvědav, jak se s peripetiemi a pestrostí jeho života vypořádají tvůrci. No a skončilo to někde na půl cesty. Zátopek je filmařsky velmi kvalitní film, který vás baví a herecky nadchne. Ale příběh jakoby nevěděl, na co se chce soustředit, a tak z toho vyjde takové nemastné leporelo, které lízne spoustu věcí, ale nikde vás uplně nevezme za srdce. A to je škoda, protože by si to film i samotný Zátopek zasloužili. Ve výsledku jsem byl víc obohacenej i emociálně naplněnej z předchozího Ondříčkova dokumentu, který se nesnažil na nic hrát. ()

b.tony

David Ondříček opět nezklamal. Krásně opět zachytil dobu a dokázal ji promítnout na plátno.Příběh jasně ukazuje Zátopkovu osobnost. Václav Neužil výborně nastudoval postavu Emila Zátopka.Moc se mi to líbilo. ()

MichalStxt

Určitě užitečný film. Líčí Zátopka jako člověka, bez zbytečné glorioly a pozlátka. Diskutabilní, zda byla pro roli Dany Zátopkové zrovna vhodná partnerka režiséra? Naopak velká poklona Václavu Neužilovi. ()

Enon

Na české poměry se jedná o dost zajímavý kousek, který vás dost dobře provede kariérou jednoho z našich nejúspěšnějších běžců. Je to celé zpracované překvapivě dobře, není to líné a tupé. Neužil odvedl dobrou práci v této roli, to rozhodně a tento výkon velmi vyčnívá nad jeho ostatními. Místy mi vadil střihy a kamera, které mě v určitých momentech vytrhávali ze zážitku. Chtěl bych ovšem vypíchnout moment, kdy se běží v dešti, ta scéna je naprosto brilantně natočená, to se musí nechat. Asi k tomu nemám moc, co říct. Dost povedený český film. 80% ()

mikroslar

Nemám moc v lásce životopisné filmy, protože mám za to, že tvůrce zbytečně svazují dobovými reáliemi a reálnými událostmi, což obvykle bývá na úkor dramatičnosti. Nicméně film Zátopek mne příjemně překvapil. Dobře postavený scénář, včetně rámující dějové linie s Ronem Clarkem, dobře napsané dialogy (zejména ty rodinné, týkající se manželů Zátopkových), chytře vymyšlené situace s parciálním napětím v průběhu děje, slušná nenásilná kamera, dobrá výprava a kostýmy, nevtíravá ale funkční hudba. Film nepůsobí vůbec lacině, neunavuje zbytečným důrazem na dobovou atmosféru a nepotřebuje žádné dodatečné efekty, což je jeho obrovské plus. Část filmu mne trochu mátlo ztvárnění titulní postavy - herecky výborně odvedené,, jen jsem netušil proč  je místy stylizována do polohy prostoduchého idiota (trochu jako český Forrest Gump), ale asi to jinak nešlo a nakonec musím uznat, že  tato mírná stylizace je funkční a nepůsobí zas až tak nesourodě (přesto, že Neužilovo herectví je výrazně odlišné od civilního projevu Marthy Issové, či Jamese Frecheville). Dokonce se musím přiznat, že jsem jeho postavě fandil, přesto, že mne svou iracionalitou provokovala. Za mne výjimečně vysoké hodnocení- čtyři hvězdičky. ()

gapa466

Prvních deset minut jsem měl strach, že to bude jen politika. Ani Václav Neužil a Martha Issová mi nepřišli věrohodní. Postupem času mě film pohlcoval víc a víc. Film jsem viděl v krátké době třikrát, jak jsem ho doporučoval ve svém okolí. Za mě plný počet. Je fakt, že jsem cílovka: životopisný, sportovní, český. Ťopku, dobré to bylo. ()

Hidoshito

Na plný počet chybělo opravdu málo. Nejvíc mě mrzelo "české Finsko", když už se na to vynaložilo tolik úsilí a asi i peněz. Jinak herecky velmi dobré, pan Neužil si musel pořádně máknout, před ním smekám. ()

Andrestorm

Ano, Zátopek jakožto umělecké dílo Davida Ondříčka si opravdu zaslouží obdiv. Nezaujatě je moc hřejivé vidět český film bez ohraných ksichtů co mi už způsobují alergii typu Langmajer, kokotek, Polívková a dalších, kteří v téhle branži mají známosti a ruka ruku myje že... Naopak Václav Neužil ml. s Marthou Issovou tomu dali autentičnost! I přes to Václavovo vypelichávající dobové háro, někdo by mu to maskování nevěřil. Celkové zpracování děje v několika časových linkách byl kontrast vytyčených důležitých historických momentů kdy Emil sbírá zlaté medaile, inspiruje kamaráda australského běžce Rona Clarka, nachází lásku ke své budoucí manželce Daně, no zkrátka byl je a bude českou/světovou ikonou běhání z dob 50.let. Brát život s humorem stejně jak to dělal on se jak se zdá vždycky vyplácí. Zátopek běžecká legenda si doběhl pro 8 českých lvů ze 13ti nominací. já hodnotím 4* ()

StandikK

Očekával jsem trochu více... Na druhou stranu oceňuji, že se tvůrci Zátopka nesnažili ukázat jako hrdinu, ale nahlédli také pod pokličku jeho temné stránky v podobě STB a vztahu s jeho manželkou. ()

aanndduull

Film působí chaoticky, přeskakuje se v časovém období. Ukazuje to život výborného běžce, ale vyznívá to že jako člověk nebyl vždy fér a tak skvělí a úžasný jak se o něm často píše nebo mluví. Výkon Václava Neužila je naprosto dokonalý, ovšem Issová jako vždy tragédie, Roli musela dostala jen z protekce, protože jinak to není možné. Ani mluvit se nenučila. Mrzí mě že ve filmu není zobrazen celý život, ale jen část. ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

12.09.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) každoročně mimo udílení národního ocenění Český lev vybírá i potenciálního filmového kandidáta na prestižní cenu Oscar, jenž by na jaře příštího roku mohl… (viac)

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (viac)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

17.01.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 29. ročník udělování cen Český lev. Mimo to byly během dnešní tiskové konference oznámeny i dvě nestatutární… (viac)