Dokumentární cyklus Kmeny, který mapuje současné městské subkultury, představuje jedenáctý odvysílaný díl Hipsteři. Bohémové současného digitálního světa, kteří se snaží stát nad konzumní společností. Pravdu často hledají na jednom ze svých oblíbených blogů a svou identitu korigují podle trendů. Zároveň se u toho tváří, že je trendy nezajímají. Z Prahy by nejraději měli volnomyšlenkářský Berlín, ale přesto jde o kmen, který se obejde bez ideologie a přesně vymezených hranic. V módě kombinují trendy posledních šedesáti let a poslouchají kapely, které nikdo nezná. Projekt Kmeny vznikl v koprodukci studia Yinachi a České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister. Díl Hipsteři odvysílá Česká televize, ke zhlédnutí bude také na kmeny.tv. (Česká televize)

RomeroIsGod

Celá tahle subkultura je divná a paradoxní. Tak moc nechtěj bejt mainstream, až jsou z nich ovce jak vyšitý - všichni stejný, všichni používaj nejprovařenější telefon (jo, jsou to mimo jiný iSheep), a všichni rádoby intelektuální. Zájmy nulový, dřepí to na Krymský a zobe cizrnu. Zatím nejhorší Kmen, připomíná mi to vlnu Emo před pár lety. ()

Furmi

Veľmi ťažko definovateľný ľudia s ktorými sa stretávam v reálnom živote čím ďalej tým viac keďže i ja som milovníkom alternatívy, undergroundu (ktorý je už v dnešnej dobe skoro mŕtvym pojmom) a nezvyčajného umenia prípadne i hudby. Sám sa za hipstera určite nepokladám (irónia však ?) i keď ním z časti určite som lebo ako je ťažké hipsterov zaškatuľkovávať tak sa v nich dokážeme nájsť z časti hádam všetci čo sa snažíme aspoň trošku nejak vynímať z davu. Dokument to perfektne vykresľuje snáď sa to lepšie ani nedalo. 75% ()

Tigran

Tato sonda mě jenom utvrdila v tom, co jsem si o této subkultuře myslel. Navléknu na sebe hnusný starý hadry, do podpaží si zastrčím knížku od Immanuela Kanta, sednu si na poflusanej chodník, vedle sebe rozleju nějakou vyblitě růžovou barvu, do které hodím lahev od bio nápoje, čímž vytvořím umění (stejně jako motající se opilec vracející se z hospody, který omylem převrhl popelnici) a je ze mě rázem hispter. A neschopnej pozér. Protože se chci tak strašně odlišovat od mainstreamu, abych byl něčím zajímavej, že si ani neuvědomím, že společně s ostatními hipstery tvořím mainstream. ()

Košoun odpad!

Nemám rád hipstery a nemám rád dokument Kmeny. Mohl jsem dát jiné hodnocení? Btw. nemyslím si, že by ten dokument ve skutečnosti pojal to, co jsou hipsteři (nebo co si myslí, že jsou). V tomto dokumentu vypadají jak nějaké antisociální socky ze sekáče, a to opravdu nejsou. ()

TETŘEF

U jednotlivých kmenů nemá cenu hodnotit jak a na kolik definují,vystihují jednotlivé subkultury---spíše jak moc zábavně do nich nechávají nahlížet a jak moc se to nahlížení změní ve zpětnou reflexi pochopení té "subkultury". To hipsterům moc nejde. Možná i díky audiovizuální hipsteřině ve formě zpomalovaček nudných věcí a přepálených hipster filtrů. ()

Olík

Hipster je když.......definice subkultury, jejíž stoupenci jí ani sami nedokážou dost dobře formulovat působí tak neurčitě, že je vlastně ve své podstatě tím dílem cyklu, který má jednu z nejcennějších vypovídacích hodnot. ()

Drom

A máme tu další díl povedeného dokumentárního cyklu o subkulturách našich končin. Dnešní pokračování se jmenuje Pozéři... eh, Hipsteři. Jací že to jsou lidé? Tak předně musí být člověk tak alternativní, že nevynechá jedinou příležitost svézt se na vlně aktuálních mainstreamových trendů. Fejkbuky, íFouny a jiný nekomerční okrajový produkty. Konec konců to nejsou ubožáci jako já, aby žrali Májku s chlebem, fuj, ale maj dost prachů, aby mohli vypadat jako socky. Pak člověk musí taky být naprosto nezávislý a poslouchat nezávislou hudbu, jako například mainstreamové popové takykapely jako Chinaski nebo Kryštof. Propagovat obří nadnárodní společnosti jako Adidas musíte zásadně v mikině za 30 ne za 1000 korun, protože to je sakra rozdíl a rovněž je žádoucí obdivovat vedle sebe stojící vrhlíky s kytkama přes brejle, které nosíte proto, že mají průhledný krom nedioptrických skel i obroučky. Teda skoro. No a to hlavní? Mít sen. Velkej sen. Třeba stát se překupníkem použitýho oblečení nebo počítat, kolik jsem v životě snědl čínských polívek. Tak na co čekáte? ()

papaguy

Z dílů, které jsem shlédl, mi ten o hipsterech připadá vydařený. I přes krátkou stopáž jsem získal jakýs takýs vhled, zorientoval jsem se. Divákovi je několik hipsterů představeno, dozví se něco o kulturních souvislostech, historii, módě, hudbě, hodnotách, záměrech, dokonce oblíbených obchodech a kavárnách. Ve srovnání s ostatními hutný díl. ()

Flexaret odpad!

Problémem celého cyklu není ani tak pojetí jednotlivých subkultur jako spíše fakt, že tvůrci zkrátka neumí vytvořit zajímavý dokument. Vypovídací hodnota tohoto dílu je nulová. Nedozvěděl jsem se o zpovídaných protagonistech nic, spíš jsem si jen potvrdil své vlastní předsudky o dané subkultuře. Chápu, že byli tvůrci nadšení z toho že jejich kamera umí slow motion, ale cpát to do každého dílu už je fakt moc. ()

Rozinek12

Dokument vcelku přesně vystihl, jak sebestřední, na módě a stylu závislí a arogantní chudáci, ti dnešní hipsteři jsou. Samozřejmě potvrdil i to, že nemají naprosto nic společného s beatnickou generací, díky které vznikli. ()

GTS_PUNK

Polhodina toho, že hipsteri tvrdia, že nie sú hipsteri, pretože hipster je dnes už každý. Čo?! Polhodina toho, kde sledujeme ako mladý chalan lacno nakupuje staré vyťahané svetre, kde mladá baba v "transparentních brýlích" obdivuje izbové kvety v kvetináčoch a počúvame otravného slovenského Pražáka, ktorý všade bol a všetko videl. Najďalej teda v Prahe. Pohľad do sveta hipsterov ukazuje, že všetky stereotypy, ktoré sme o nich doteraz počúvali, neplatia. Nie každý má bradu, nie každý má starý bicykel a nie každý tlačí do hlavy raw tekvicové koláče. Kto je potom hipster? Ako bolo v dokumente povedané - je to niekto, kto sa chcel odlišovať natoľko, až na stal opätovne súčasťou davu. V dokumente je to krásne vidieť. Ľudia, ktorí v ňom vystupujú sa nijako extra neodlišujú od tých, ktorých stretávame na ulici. Je to typická katalógová mládež behajúca v ruke s Iphonom, postujúca svoje vietnamské polievky na Instagram. Som rád, že k nej nepatrím. Robí to tým pádom hipstera zo mňa? Kmeny: Hipsteři sú aj napriek tomu jedným z dielov, ktoré človeka zavedú hlbšie do subkultúry a nielen ju prázdno ukazujú. Je bližšie opísaná a aj keď sú ľudia v nej zvláštni, diel to je určite pozerateľný. ()

Mijagi

Řekněte mi někdo, že je tenhle dokument jen pitomě natočený, protože jestli ne, tak se mi chce brečet nad tou neskutečnou prázdnotou, která je dnes označována jako hipsterství. Po shlédnutí jsem si musel napočítat do deseti, pak ještě jednou, znovu a znovu, abych se z toho probral. Přečtěte si Kerouacovo Na cestě nebo Dharmové tuláky. Opravdoví hipsteři neřeší, jestli mají žmolky na svetru nebo jestli je jejich kavárna free a hlavně je za nimi nějaké umění. Jsem tolerantní, ale tohle fakt nedávám. ()

boo-boo

Ak si niekto nebol istý, či sú hipsteri naozaj takí stratení, ako sa zdajú, po tomto už musí mať jasno. Hipsteri sa tu (dosť srandovne) prezentujú ani nie tak ako nepochopení, než skôr vyprázdnení a márne sa snažiaci opodstatniť svoj bizarný životný štýl. Ako exkurzia do pomýlenej subkultúry skvelé, len keby sa pri tom človek tak nenaštval. Etuda s kvetináčmi hádam hovorí za všetko. ()

Anteia

„Dneska už hipstra na ulici nepoznáš, protože všichni jako už choděj voblíkaný jak hipstři, to je o čem se tu bavíme celou dobu, rozumíš, že se to jako, tak to zmutovalo, že už to prostě neexistuje. Máš tady nějakou skupinu lidí, který eeee prostě eee nasledujou ňáký, ňáký svoje principy, ňáký svoje návyky, ale pak máš spoustu lidí, který následujou je, ale už jenom bezmyšlenkovitě a čistě jenom eee vizuélně.“ Radkovi bych dala pět hvězdiček za jeho lehce koktavá slova, dokumentu kolísavý průměr. ()