Dokumentární cyklus Kmeny, který mapuje současné městské subkultury, představuje dvanáctý odvysílaný díl Goths. Na přelomu 70. a 80. let se v Anglii začíná formovat nová subkultura. Do post-punku a gothic rocku začínají pronikat vlivy elektronické hudby a vzniká kmen, jenž odkazuje nejen do středověku, ale i k viktoriánské éře či vzdálené budoucnosti. Kmen s vlastním vějířem hudebních i myšlenkových idejí se zálibou v černé barvě, výrazném make-upu, romantické literatuře nebo taky hororech. Projekt Kmeny vznikl v koprodukci studia Yinachi a České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister. Díl Goths odvysílá Česká televize, ke zhlédnutí bude také na kmeny.tv. (Česká televize)

journeyman

Na Bohdanových dokumentech mě pokaždé baví to, jak si s určitou dávkou vtipu vybírá, co zobrazí, a udržuje si přitom dostatečně svéráznej rukopis. Když točí film o hudební kapele, vybere si holčičky z 5Angels. Když točí film o sobě, vybere si muzikál, uloží si v něm roli zpívajícího vypravěče a skrze něj popisuje osudy rodnýho domu. Kdo to takhle dělá? Je to originál a to se u mě počítá! A když přijde na gothiky, režisér si netypicky (nebo pro Bohdana možná typicky) vybírá transvestitu a ženu od piva na vcelku atraktivních místech pro dokument, jako jsou nalejvárna, kostel nebo Olšanský hřbitovy (tahle partička na hřbitovní exkurzi byla hezky vystižená, takhle znám zástupce gothiků přímo ve svým okolí). A to je mi na Kmenech celou dobu sympatický - že nepopisujou reprezentativní vzorky v rámci subkultury, ale dokážou se zaměřit na zajímavý extrémy už tak v rámci extrémů. O gothicích má člověk předem nějakou představu a tady jsou mu navíc naservírovaný dva typy, který z celkovýho stereotypu vyčnívají. Podle mě dost dobrej nápad. Navíc orámovanej trefnou písničkou. A já si pustím Type O Negative. ()

Olík

Rap, Goths.....při sledování právě těchto dvou dílů dokumentárního cyklu, mne evokovalo k definici dalšího kmene, kmene Bohdan Bláhovec, kmene nic nedefinujících dokumentaristů. Co teď vím nového o goticích.......že chodí odívání do tmavého.......ne to už jsem věděl.........jo, že si můžou pronajmout hospodu. ()

SOLOM.

Jeden z těch lepších dílů o městských subkulturách. Sice se tu toho moc o Goths nedozvíme (na což jsem si už u jednotlivých dílů Kmenů zvykl – tedy až na pár výjimek), ale ten „tranďák“ měl něco do sebe. Moc nechápu tyhle lidi, stejně jako 4%menšiny, ale bylo vidět, že si svůj „svět“ vážně užívá. Ta druhá borka byla taky v pohodě, nicméně ani jeden z nich mi nějak závratně „gotiky“ rovněž nepřiblížil. Znám ze svého okolí několik jim podobných lidí, ale považuju je spíš za magory a fetky, nežli za plnohodnotné členy této subkultury. Nic proti Goths, ale jen pevně věřím, že jednou mé děcka v tomhle nikdy zalíbení nenajdou… ()

Mi Nü-Chai

Dokument se potácí od ničeho k ničemu, aby nakonec neřekl nic. Moc nepřidávají ani ústřední protagonisté (v davových scénách jsem alespoň po čase viděla pár známých). Upřímně řečeno, nějakým zajímavým dojmem tu na mě zapůsobil snad akorát ten kněz. Btw. prostřihy mezi temným klubem, kde pečlivě vystylované postavy osaměle tančí do rytmu ZLOzvuků a rozjařenou hospodou, kde se postarší alkoholici radostně druží v rrrrytmech Šum Svistu by byly krásně jízlivé (ještě to chtělo někoho s hypotékou a prací v korporátu), nemít silný dojem, že spíš než o záměr jedná o kouzlo nechtěného. ()

GTS_PUNK

Pred zhliadnutím tohto dielu som o gotikoch vedel len toľko, že sa obliekajú do temných šiat. Po zhliadnutí dielu som na tom absolútne rovnako ako predtým. Zas a znovu, bohužiaľ jeden z dielov série, ktorý divákovi ponúka nulovú výpovednú hodnotu. V konečnom dôsledku sa o gotikoch a ich subkultúre nedozviete vôbec, ale vôbec nič. Zasa iba sledujeme dve od seba nezávislé osobnosti danej subkultúry, ktoré približujú skôr viac pohľad na svoj život ako na danú subkultúru. V niektorých častiach sa mi zdalo, že sa dokument zameriava viacej na krčmovú kultúru na akomsi českom sídlisku než na to, čo by mal. Kmeny: Goths vám o subkultúre gotikov nepovie absolútne nič. Nič vám nevyvráti, nič nové vám neponúkne. Prázdna dokumentaristická polhodinka. ()