Kmeny

Punk (E01)

(epizóda)
TV spot 2

Dokumentární cyklus Kmeny, který mapuje současné městské subkultury, představuje první odvysílaný díl Punk. Punk, jehož kořeny sahají do Anglie sedmdesátých let a obepínají tehdy nově vzniklé hudební hnutí, jež bylo u nás do revoluce v roce 1989 prakticky zakázané. S pádem komunismu odešla i policejní perzekuce kmene a démonizace „punkáčů". Na povrch se opět dostává původní myšlenka hnutí - že člověk je sám sebou, společně s filozofií DIY (Do It Yourself). Projekt Kmeny vznikl v koprodukci studia Yinachi a České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister. Díl Punk odvysílá Česká televize, ke zhlédnutí bude také na kmeny.tv. (Česká televize)

Arkanoid

Kontrast opilca a vegána sa stráca v hlasnom hučaní nezmyslov. A najväčším je, že systém je proti nim. Kto je systém a prečo je proti nim, sa už nedozvieme. Ako sonda do punkovej komunity ok. ()

nameadel

Punk není moje krevní skupina, v podstatě je to věc která je mi opravdu dost vzdálená a i přesto jsem za jeden večer zvládla tohle a Sex Pistols: Děs a běs. A musím říct, že mi to dost sedlo (Kmeny, Sex Pistols byli horší) - jak délka, tak forma. Takže Kmeny jo a těším se na další. (A o punku si dál myslím svý.) ()

BlackTom odpad!

Demencia is not dead! Čo je horšie než prepitý päťdesiatnik s pozoruhodným lajfstajlom žvatlajúci permanentne nezmysly, ktorým sa heká len on nepríjemným smiechom Luďka Soboty, päťdesiatnik na skejtborde s lúkom ako puberťák (ten aspoň mlčal) a prihriaty pahliak z inak skvelej kapely, ktorý nedá dohromady jedinú rozumnú vetu? Nič. Prvým menovaným je samozrejme Hošek, ktorý už zo seba cocota robí aj verejne a bez studu, druhým je niekto mne absolútne neznámy a žily netrhajúci homo erectus a tretím člen výborných Pipes, ktorých som však radšej mimo pódia vidieť nemusel. Najhoršie je strčiť ich spoločne do jedného debilného videoklipu, ktorý má sondovať mestské subkultúry. Punk v tomto podaní vyzerá chvíľu ožralo, chvíľu sa tam špacírujú rovné kšilty a hneď nato zas životom v opojení znavení dedci s IQ 77 a vypatlanými mozgami, čerešničkou na torte je potom už len záber z Mighty Sounds, na ktorý si lístok môžu dovoliť len zazobanci a ktorý s punkom nemá takmer nič spoločné. Vážne je toto odpoveď na punkovú subkultúru a dianie v nej? V tom prípade je fakt lepšie sedieť s čučom (nemýliť s Čůčom, viď Hošek) na zastávke ako počúvať dilina z Pipes, ktorý tvrdí, že punk vychádza len z negatívnych pomerov, čím vlastne opomenul život legendy žánru Joea Strummera. Holky to možná neřekli, ale punk je opravdu jinde. Aspoňže ten Krkavec (Mr. Playback z SPS) držal zobák... ()

Admirall

Pilotom treba zaujať a to sa tvorcom dokumentárneho seriálu kmeny podarilo práve so subkultúrou punku. Dokument nie je zameraný len na hudbu, ale mimojaviskový život - punk je predsa životný štýl a tak sa k tomu postavili aj tvorcovia.Osobnosti zachytené v tejto epizóde majú diametrálne odlišný názor na svoje fungovanie a prežívanie života. 6* je možno prehnané hodnotenie pre celý projekt kmenov, no pri tejto subkultúre som sa skutočne bavil - veď divák nemá vždy možnosť vidieť letiacu zubnú protézu do objektívu fotoaparáta pri vytváraní spoločnej fotografie :D ()

decay odpad!

Kmeny: Punk nemá nič s punkom, autor nemá ani páru čo je punk, čo má predložiť divákovi ohľadom punku, či čo je jeho ťažiskom. Teda aspoň podľa mňa. Ale sto ľudí sto chutí. Suma sumárom, tých 26 minút bolo úplne mimo. Ani jeden predstaviteľ punkovej scény, ktorých autorka vybrala, neprináša a ani nijakým spôsobom nedáva nejaký ucelený pohľad na filozofiu punku a akýkoľvek pokus o hlbšiu sondu do tejto problematiky je tomuto snímočku vzdialený na míle. Na jednej strane týpek, čo chlastí a jebe na všetko v protiklade týpka, čo zbiera "andílky" (naozaj to tam tak povedal!!) a vo svojej zbierke platní má zatiaľ tristo kusov. Chlapče to si môžeš rovno podať ruku so smutným bochníčkom alias Kulim a začať hrať pre tv estrády. Grc. Strašne povrchné, prvoplánové a bez odkazu. ()

Bingos

Zrovna tenhle fenomén se mě docela týka, takže se odvážím tvrdit, že potenciál je dost zabitý. Jako jakási výpověď to je a nezasvěcený člověk (pro kterého to nejspíš bylo dělané v první řadě) si jakýs takýs obrázek udělá (hlavně o tom, že šrámy minulého režimu jsou zatnuté velmi hluboko), ale celkový průzor je hrozně úzký a omezený. Vlastně celý ten úhel pohledu, ze kterého se dokument snaží na punkovou subkulturu nahlížet je úplně mimo (nepřispívá tomu ani to, že Vincour na mě působí jek totální jelítko). Beru, že to má jen půlhodinovou stopáž a s tou nejde dělat zázraky, ale i tak je to žalostně nezasvěcená fušeřina. ()

Disease

Koncepčně nezvládnuté, jako zástupce mladé generace tam měl být někdo jiný. Trapně nahraná setkání Amrita, Hoška, Čeziho atd... Nějaké body za známý figury, ale to je tak všechno. Tenhle díl byl první, co jsem viděl a od dalšího sledování mě odradil (až na Thrash Metal). ()

kritiklon

Necelých 30 minut je pro punkovou subkulturu bohužel nesmírně krátkej čas, což je jeden z faktorů co ovlivňuje i mý výsledný hodnocení. Na tohle téma by to chtělo minimálně hodinovej dokument a ani tak by nebyl vystižen smysl, podstata a hodnoty na 100%. Navíc příjde mi to dost účelové. V popředí jsou zmínky spíše o kapelách jenž už jsou dnes poměrně známé nejen mezi "pankáčema" ale i mezi širší veřejností. Malý příklad - ani jedna z těch kapel jejichž skladby zazněly, se mi nestalo že bych minimálně jednou neviděl jejich song někde v jukeboxu a nebo také nehráli na nějakém z větších festivalů. Což už trošku svědčí o jisté formě popularity. Jistě každý chápe jak je to myšleno! Chtělo by to širší záběr...po obsahové stránce nedokonalé, formu bych také zvolil více směrem "do ulice" a k samotným kořenům české punkové scény. Mě tam chybějí, ty pro punk typický garážový "pankáči" plný ideálů a vnitřní svobody. Prostě a jednoduše - je to trochu strojené ale pro to, aby si neznalý člověk udělal alespoň maličký obrázek o této subkultuře by to snad mělo stačit. Pro fajnšmejkry je to ale velice málo :( Vyloženě zklamanej nejsem ale čekal jsem širší pojetí a velkolepější zpracování 3,5* za 66% ()

petrskoc

Zatím jeden z nejlepších dilů celé série. Nebudu komentovat punk jako takový - na to si každý udělá názor sám a kdo se v punku vidí, tak to spíš vypovídá něco o celkovém jeho přístupu k životu (ostatně jak bylo trefně zobrazeno právě zde). Bavila mě širokoúhlá kamera i během detailů, střih, celkové tempo, kdy se prolínaly oni dva respondenti. Natáčení v pražské 007 cením a považuju za naprosto zásadní a správné. Dokument bych tomu neříkal - spíš takový delší tématický medailonek. V pohu. ()

Tunri

Kdybych nevěděla nic o punku, řeknu si z toho: áhá, takže ten českej punk je nepracovat, chlastat, smýšlet a vyjadřovat se jak děcko a fetovat NEBO taky je punkáč vlastně každej ten na skatu venku. Co je vlastně punk jsme se nedozvěděli, protože oslovit dva lidi s velmi subjektivním pohledem, nic moc. Spíš jsem trochu čekala, že nám bude přiblíženo, jak se vyvíjel punk v ČSR za komunismu, jak se tu s punkáči jednalo, jak se dala ta hudba sehnat, něco prostě o hudbě. A ne o životnim stylu dvou lidí. Já jsem vlastně taky punkáčka, páč občas chodím na červenou a vajgl sem tam zaťápnu na zemi. Už se těším na další díly, jestli budou taky tak mizerné a nicneříkající o tématu. Bude tam i komunita kulturistů? Bude tam jeden dvacetiletej napráškovanej týpek z fitka a jeden hubeňour, co bude říkat, že jeho svaly jsou v mozku? ()

Petrus1 odpad!

"Režisérka Daniela Gébová proniká k podstatě punku." Leda hovno! Já tu ženskou sice neznám, ale troufám si tvrdit, že o punku ví asi tolik jako já o technu, natož aby někam pronikla. Nikdy jsem nevěřila, že může existovat špatně natočenej dokument. A ejhle, je to tu. Něco tak děsnýho jsem ještě neviděla. Tenhle dokument nemá absolutně žádnej přínos. Hlavně lidi, co by se o punkové kultuře chtěli něco dovědět, se nedoví nic. Naprosto otřesnej výběr účinkujících, u kterých chybí titulek se jménem. Já poslouchám punk 20 let, ale u některých jsem si říkala, kdo to sakra je? A samože sem se to nedověděla. Jestli si někdo myslí, že do punku pronikne tím, že navštíví s kamerou jeden koncert, kde se spoustu punkerů válí v bahně (což k punku asi mělo nakonec nejblíž), jako hudební zástupce si vybere na jedné straně Hoška z Plexis (což si my punkeři nebudeme nalhávat - není žádnej zázrak) a jako protipól nějakýho blbečka, kterej touží po ocenění, tak to kurva ani omylem! Hlavně ten Mirek Dušín novodobýhu punku má být jako kdo nebo co? Člověk, kterej jezdí ve skejťáckých hadrech na prkně, nežere maso, nebere drogy, nekouří a ani nepije, si dovoluje říkat punker? No to snad ne! Dnes je asi punkáč každej, kdo má nějakej názor. Jestli takhle vypadá nastupující punková generace, tak u toho nechci ani být a punk "nooooooouuuu fjůůůčr fór míí". Jsem prostě oldschoolová punková konzerva. Jasně, že už taky nejsem ten typ, kterej chodí z hospody do hospody, mlátí při pogu ostatní hlava nehlava, chodí ve špinavejch, smrdutejch, roztrhanej hadrech a číro si staví značkovačem na krávy. Vše se s přibývajícím věkem a dětma umírňuje (hadry jsou černý, s lebkama, cvokama, ale jsou čistý, vypraný a vcelku, křivák a glády zubem času omletý, ale naleštěný a číro pečlivě udělaný od kadeřnice, tetování dělaný v salonu... :-)), ale co je moc, je příliš. Tohle nebyl dokument o punku, ale katastrofa. A jestli obdobně blbě budou natočený další díly o subkulturách, tak nejen že se o nich nic nedovím nebo - co hůř - dostanu zkreslený informace, pak ten cyklus naprosto postrádá smysl a může jít tak akorát do prdele! ()

Fifer

Někteří jsou možná až moc přísní, ono do 25 minut se toho moc vměstnat nedá. Ale je pravda, že výběr interpetů nebyl nejlepší. Myslím ty Pipes and Pints. Jasně, člověk si může vybrat někoho,kdo sbírá vláčky a tvrdí o sobě, že je punker, ale k čemu to? Takže o punku to nebylo, ale jinak se mi tímpádem nejvíc líbil ten paradox člena P&P , týpek co sbírá ocenění a říká si punker, to snad né. Neschvaluju moc násilí, ale celkem si říkám, že za tohle by si od nějakýho punkera zasloužil pořádný dělo, protože punker přece sere na nějaký ocenění. Možná jsem na kluky z P&P moc přísnej, ale není to vtipný, jak se tyhle subkultury tváří, že prostě nejsou střední proud a že si jedou to svý? A potom týpci z kapely, kde 3 z 5 nepijou hrají v kapele Piper and Pints(tedy dudy a půllitry), kde název i hudba vyloženě vybízí k chlastání a pogu. V čem je potom ten punk? Jak se to liší od týpka, kterej se chce živit hudbou a sekne např. s metalem a de zpívat do boybandu, kde má imidž sladkýho hocha, kterým v reálu vůbec není. Tohle je zase imidž chlastací punkové kapely, která když v pátek večer nehraje, tak si dá doma čaj a veganskou večeři. To je dost pokrytecký, jakkoliv jsou mi veganství(já ale maso jím) a alkoholová střídmost sympatický. Mimo to, jistěže SxE punk je poměrně častý, ale to jsou zase kapely ve vodách undergroundu, které by si soškou anděla ledatak vytřely zadek. Pipes and Pints nepatří ani do téhle skupiny kapel. ()