Cudzinka

USA, (2014–2024), 92 h 10 min (Minutáž: 51–90 min)

Tvorcovia:

Ronald D. Moore

Predloha:

Diana Gabaldon (kniha)

Hudba:

Bear McCreary

Caitríona Balfe, Sam Heughan, Tobias Menzies, Duncan Lacroix, Stephen Walters, Graham McTavish, Bill Paterson, Nell Hudson, Gary Lewis, Lotte Verbeek (viac)

Je rok 1945, niekoľko mesiacov po ukončení druhej svetovej vojny, ktorá ich rozdelila na šesť rokov a zdravotná sestra britskej armády Claire Randallová so svojím manželom Frankom prežívajú druhé medové týždne na Škótskej vysočine predtým, než Frank začne pracovať v Oxforde. Randallovci prichádzajú do malého  hotela na začiatku pohanského sviatku Samhain s cieľom znovu oživiť svoj vzťah a Frank sa vydáva po stopách svojej rodiny v tejto oblasti. Keď Frank nájde dôkaz, že je príbuzným kapitána Jonathana „Blacka Jacka” Randalla, dôstojníka kráľovskej armády v roku 1840, ktorý sa zúčastnil na potlačení škótskych rebelov v týchto končinách, vikárova manželka, ktorá sa zaoberá veštením, predpovedá Claire v jej živote veľké zmeny... Po raňajšej návšteve starovekej štruktúry stojacich kameňov, aby si s Frankom pozreli rituál Samhain, sa Claire vracia na toto miesto a keď sa dotkne kameňa, stráca vedomie a preberá sa v 18. storočí tvárou v tvár práve Blackovi Jackovi Randallovi. Ocitá sa uprostred boja medzi britskou armádou a škótskymi rebelmi a snaží sa schovať, keď sa jej Randall, ktorý si je istý, že je prostitútka, snaží skrížiť cestu. Ale keď škótsky rebel Murtagh Fraser z Vysočiny vidí, ako ju chce znásilniť, udrie Randalla tak, že upadne do bezvedomia a zaženie sporo odetú Claire preč. V chalupe, kde sa rebeli schádzajú, Claire využije svoje schopnosti zdravotnej sestry na liečbu zraneného ramena Jamieho Frasera a potom ju prinútia pridať sa k nim a k ich vodcovi Dougalovi MacKenziemu a ujsť s nimi na konskom chrbte...Keďže sa snaží utajiť, že pochádza zo storočia v budúcnosti, snaží sa Claire varovať Dougala a jeho mužov, keď prídu na miesto, o ktorom vie, že tam kráľovská armáda nastražila škótskym rebelom pascu. Keď sa dostanú do paľby a musia čeliť britským jednotkám, Jamieho zrania a jeho záchrana leží na Claire. S podozrením vzhľadom na neznáme veci, ktoré Claire spomína o baktériách a infekciách a vzhľadom na jej vedomosti o pohybe britských oddielov, Dougal prikáže Claire, aby ich sprevádzala na hrad Leoch, domov statkárskeho klanu MacKenzieovcov, rušný veľkostatok na Vysočine, ktorý bol ešte včera ruinou, ktorú s Frankom navštívili. (TV Doma)

KismetSamedi

První seriál (dobře, kromě Supernatural), který hned pilotem nasadil laťku tak vysoko, že se bojím, aby to zvládl udržet po celou sérii. Caitriona podala skvělý výkon, co se týče Tobiase (Frank) tak i ten mě mile překvapil a ostatní jakbysmet. Plus za úchvatnou krajinu a prostředí. ()

Revelate_17

První dva díly celé série jsem nedávno dočetla. Na mě to bylo místy hodně romantické, na druhou stranu ty popisy postav, děj a sympatičtí hlavní hrdinové mě velice mile překvapili. Miluju Skotsko (tedy obecně celé Spojené království). A na tomto seriálu se mi líbí, že přestože je autorka knih Američanka, neskutečně krásně ctí historii - dokonce i přímo co se týče samotných skotských klanů - je i pravda, že klan Mackenzie a Fraser byly skutečně na území, kde je dnešní skotské město Inverness, kus od něj Fort William atd. atd., nebudu zabíhat do detailů (mimochodem nádherná místa, doporučuji navštívit). Když už nic jiného, tak samotná krajina je něco tak úžasného, co musí vzít dech i tomu nejkamennějšímu srdci :-) Dobře, to jsem se trochu odklonila od toho, co jsem chtěla napsat. Co považuju za skvělou věc je fakt, že národnostní herecké obsazení v dosti velké míře odpovídá knižní předloze - Skoty hrají Skoti, Angličany hrají Angličani. Claire je Irka, ale to vůbec nevadí, ty drobné výjimky nevadí :-) Miluju skotskou angličtinu, které sice místy nejde vůbec rozumět, ale tak krásně zní... dále miluju skotskou gaelštinu a je nádherné, že se na toto dávné dědictví ani dnes nezapomíná a daří se ho navíc takto popularizovat. Pak také miluju tu úžasnou hudbu a znovu musím zmínit tu krajinu, která nemá chybu a doufám, že bude takto krásná i další staletí. A k mému údivu jsem si za těch několik epizod stihla oblíbit i herce v hlavních rolích. C. Balfe, T. Menzies, G. McTavish a S. Heughan jsou "lidé na svých místech" - uvěřitelní, neokoukaní, lidští. A je mi jasné, že pro toho posledně jmenovaného vysokého mladého skotského herce s očima barvy čistých skotských jezer a (občas) jasné oblohy už teď omdlévají davy dívek - a to je teprve začátek. ()

Gagin

Velmi pomalý a utahaný seriál, kde se za 5 dílů skoro nic nestalo. Prostředí je ale krásné, herci jsou obsazeni skvěle a zkrátka mám rád historický seriály, takže alespoň za 3. ()

Harak

Skvělé zpracování a příběh, z počátku jsem si říkal, že by si mohl seriál trochu romantiky odpustit, ale jak díly ubíhaly, uvědomil jsem si, že romantické scény vyrovnávají ty násilné a tím to celé dává smysl. Úžasnou atmosféru dále dokresluje Skotská vysočina a povedený soundtrack. Mě, jako detailistu, fascinuje přesnost s jakou jsou popisovány lékařské zákroky, byliny a boj. Tohle je snad první seriál, u kterého když řeknou, že byl někdo otrávený konvalinkou, tak má pacient skutečně autentické příznaky a je léčen správnými léky. Dále se mi líbí realističnost jako taková, zapomeňte na klišoidní scény, typu já tě nenechám umřít a přesto, že se za hlavním hrdinou žene skupina vojáků, počká dokud raněný na posledy nevydechne . ()

kjama

Ze zpočátku velmi nesympatické hlavní hrdinky se vyklubala sebevědomá a chytrá žena. Herečce věříte doslova všechno, z každého pohledu dokážete poznat, jak se cítí. Také výběr ostatních herců byla šťastná volba. Jamie zpočátku nezaujme, postupem času si ho dámské osazenstvo jistě zamiluje pro ty jeho modré oči a nekonečné rytířství. Tobiase ztvárnil T. Menzies známý z jiného populárního seriálu Hra o trůny. Chválím pomalejší děj, protože díky tomu má člověk čas sledovat nádhernou přírodu a zaposlouchat se do skotské muziky. Je to prostě romantka jak se patří! ()

Lujna

Balzám pro mou duši. Perfektní soundtrack, přiměřená dávka epické romantiky, stále se něco děje, sympatičtí hrdinové, nádherné Skotsko, slušné vykreslení historie a navrch celkem věrná adaptace knihy. Přes prvotní dojem nemastného-neslaného se seriál dostal téměř až na vrchol mého seriálového žebříčku. ()

Lenakf

Nejprve jsem narazila na seriál a až ten mě donutil si přečíst ty 1000 stránkové bichle :) a určitě toho nelituji, knihy se čtou výborně a vzhledem k tomu, že sama spisovatelka k tomuto seriálovému zpracování napsala scénář, tak pro mě to prostě nemá chybu. Romantické prostředí Skotska + sexy skot Jamie = zaručená zábava pro ženské osazenstvo :)) ()

peppita

Ja ti nevim Karle, strasne mi to pripomina bajecnu angleliku, vsetci sa ju snazia znasilnit, donutia ju k svadbe so sexi chlapom na ktoreho je vypisana odmena, samozrejme, je zjazveny:)nevidela som vsetko, uvidim co dalsie casti,ale tri hviezdy zatial iba preto toho hezouna,skotsku krajinu a kilty. ()

vankmi03

Seriál mě oslovil už jen svými nádhernými záběry irské krajiny se spojením dobového stylu života. Cizinka je seriál, který chápu metaforicky jako útěk. Chvíli očekáváte návrat ke starému, ten však nepřichází a rozpoutává se nový životní příběh křehké a zároveň silné ženy jménem Claire, která se musí potýkat s neobvyklými situacemi a lidmi, na které doposud nebyla zvyklá. Je ovšem jasně vidět typické náznaky románu pro ženy a dívky, které společně s Claire prožívají její odloučení od manžela a novou silnější touhu po muži z daleké minulosti (který určitě okouzlí každou z nás nejen vzhledem a vypracovanou extra skvělou postavou). Vše je samozřejmě okořeněno velmi vášnivými sexuálními scénami a krvavými boji, což zaujme i nejedno mužské oko. Ačkoli na tento typ seriálů není zrovna můj šálek čaje, tento mě vtáhnul ihned. Jen si myslím, že by měl být první sérií ukončen; bojím se, že pokračování už nebude tak překvapující a zajímavá jako celá první série. ()

MsKatherine

Nádherná kniha opravdu nádherně zpracovaná. Postavy jsou zahrány přesvědčivě, kostýmy i prostředí na jedničku. A všechno důležité je tam. Pokud mi ještě někdy bude někdo tvrdit, že ve filmu či seriálu nelze ukázat všechno důležité a zároveň všechny krásné detaily, odkážu ho na tento seriál. ()

Ryorka

no po první sérii jsem tomu dala 4 hvězdy ale ta druhá série je neskutečná pitomost. Nudné pletichaření a "politikaření", dialogy o ničem. Takže ubírám 2 hvězdy. A doufám, že se to vzpamatuje./ 21.7. jednu hvězdu přidávám zpět zejména za poslední díl (a to nemyslím za Jamieho 5x tam a ven ).....s odstupem času a po přečtení knih, sem tomu seroši naprosto propadla ()

Bejbina

Manželé Claire (Caitriona Balfe) a Frank (Tobias Menzies), kteří byli odloučeni druhou světovou válkou, se snaží opravit svůj vztah výletem do Skotska. Frank pátrá po svých předcích a Claire se náhodou ocitne u památného menhiru a přesune se v čase o dvě stě let zpět. První, koho potká je Frankův předek, krutý kapitán Black Jack Randall (opět Tobias Menzies). Shodou okolností ji z jeho rukou osvobodí švarný Skot s drsným přízvukem i chováním, Jamie (Sam Heughan). Claire se dostává do prostředí syrového skotského venkova, do doby neustálých bojů mezi klany a bojů s Angličany. Prokazuje přirozenou schopnost přizpůsobit se a využít svých zdravotnických znalostí. Okolnosti ji donutí ke svatbě s Jamiem, nejprve bojuje s pocitem viny kvůli Frankovi, kterého zanechala ve 20. století, ale časem se do Jamieho zamiluje, a na každé ruce nosí jeden snubní prsten s vědomím, že je vdaná za dva muže. Nutno dodat, že tvůrci se nebáli odvážných milostných scén, nejen mezi Claire a Jamiem. Jako každý seriál má svého padoucha, Outlander má všudypřítomného psychopata Jacka Randalla. První série je příjemný, celkem zajímavý počin, lze ji hodnotit i 80%. To se ovšem nedá říct o sérii číslo 2. Zajímavý příběh se přetáhne do Francie, kam manželé uprchnou před anglickou spravedlností. Přecukrovaní Francouzi a těžko uvěřitelné intriky unaví diváka do bezvědomí. Překonat šestý díl vyžaduje značnou dávku úsilí. 20% s nadějí, že přislíbené série 3 a 4 nebudou dalším natahováním již nataženého. ()

Orech

Nádherná hudba ani krása hôr nezachráni biedny a nudný obsah. Hlavná hrdinka by zmlátená ležala už pri 20tej minúte svojho pobytu v minulosti (nestalo sa, čo iba svedčí o kompozícii typu "Twilight sága") a jej iba 2 herné polohy (Rusalka kontra drzá krava) - nudili tak, že ani iskra s mladým krásnym škótom ma nedonútili pozerať viac ako 3 časti. Aj tak som vydržala veľa.. ()

Spellconner

Po shlédnutí několika prvních dílů na mě působila „Cizinka" poněkud utahaně, místy jsem se přistihl, že mě až nudí, pak přišla změna a ve čtvrtině první série si mě seriál zaháčkoval. Nádherné prostředí, výborně sepsané i zahrané postavy, především Samu Heughanovi jsem skotského patriota nadevše věřil a Tobias Menzies zase dokonale vystřihl roli slizkého úchyla. Druhá série ze začátku opět mírně nudí vzhledem k přehnanému politikaření a absenci úchvatné přírody první série, herecké výkony a děj nicméně plně vyrovnávají tyto nedostatky, proto jako celek hodnotím i přes drobné chybičky velice pozitivně. Knižní předlohu jsem nečetl, tedy nemohu porovnat, nicméně dle počtu knižních dílů je před námi ještě dlouhá cesta plná dobrodružství a já myslím, že se je rozhodně na co těšit! ()

Akinaz

Zatím asi nejlepší seriál, který jsem měla tu možnost shlédnout. Nejen knižní předloha je skvělá. Oba herci, jak Sam tak Caitriona se vzájemně skvěle doplňují a divák jim baští každé slovo a gesto. Ti dva se hledali až se našli. Perfektní příběh, z mého pohledu dost nelehký, sama jsem zdravotní sestra a musím přiznat, že v 18. století to Claire tedy neměla vůbec jednoduché. Vše na co byla zvyklá a mohla se spolehnout, bylo pryč. Kromě svých znalostí, což byla výhra. Záběry skotské krajiny berou dech, úvodní píseň je překrásná. Každý týden netrpělivě čekám na další díl tohoto napínavého seriálu. Těším se na jeho drsnou i romantickou stránku a pokaždé jsem ohromena jak hereckými výkony tak vizuální stránkou seriálu. Rozhodně doporučuji sledovat v originále, protože tvrdý skotský přízvuk tomu dodává na důvěryhodnosti. Klobouk dolů nejen před autorkou předlohy, která nám příběh Claire představuje v osmi ne zrovna tenkých knihách, ale i před všemi tvůrci tohoto seriálu, kteří postavám dali skutečnou tvář a dodali jim emoce. Hodnotím 5* ()

splaty

1. série *****, 2. série ****, 3. série **. Byla to pecka, od které jsem se nemohla dva týdny odtrhnout. Ztrhující a nápaditý scénář. Emočně jsem plála jako svíčka ve větru. Třetí série byla nečekaným zklamáním, které jsem ani neměla sílu celé vidět. Ráda bych ovšem vyzdvihla tak často vystavované pozadí Sama Heughana. ()

pavlina.soch

Pro mě je to seriál, kteýr mnohonásobně překonal svoji knižní předlohu. A buďme upřímní, to se moc často neděje. Silné hlavní postavy, které si svoji paličatostí dokazují kdo z nich má skutečně pravdu. Nemůže chybět vášeň, intriky, závist, zlost... Připravte se tedy na červenou knihovnu, která je ale zasazena do násherných exteriérů, které vás absolutně pohltí. ()