Cudzinka

USA, (2014–2024), 92 h 10 min (Minutáž: 51–90 min)

Tvorcovia:

Ronald D. Moore

Predloha:

Diana Gabaldon (kniha)

Hudba:

Bear McCreary

Caitríona Balfe, Sam Heughan, Tobias Menzies, Duncan Lacroix, Stephen Walters, Graham McTavish, Bill Paterson, Nell Hudson, Gary Lewis, Lotte Verbeek (viac)

Je rok 1945, niekoľko mesiacov po ukončení druhej svetovej vojny, ktorá ich rozdelila na šesť rokov a zdravotná sestra britskej armády Claire Randallová so svojím manželom Frankom prežívajú druhé medové týždne na Škótskej vysočine predtým, než Frank začne pracovať v Oxforde. Randallovci prichádzajú do malého  hotela na začiatku pohanského sviatku Samhain s cieľom znovu oživiť svoj vzťah a Frank sa vydáva po stopách svojej rodiny v tejto oblasti. Keď Frank nájde dôkaz, že je príbuzným kapitána Jonathana „Blacka Jacka” Randalla, dôstojníka kráľovskej armády v roku 1840, ktorý sa zúčastnil na potlačení škótskych rebelov v týchto končinách, vikárova manželka, ktorá sa zaoberá veštením, predpovedá Claire v jej živote veľké zmeny... Po raňajšej návšteve starovekej štruktúry stojacich kameňov, aby si s Frankom pozreli rituál Samhain, sa Claire vracia na toto miesto a keď sa dotkne kameňa, stráca vedomie a preberá sa v 18. storočí tvárou v tvár práve Blackovi Jackovi Randallovi. Ocitá sa uprostred boja medzi britskou armádou a škótskymi rebelmi a snaží sa schovať, keď sa jej Randall, ktorý si je istý, že je prostitútka, snaží skrížiť cestu. Ale keď škótsky rebel Murtagh Fraser z Vysočiny vidí, ako ju chce znásilniť, udrie Randalla tak, že upadne do bezvedomia a zaženie sporo odetú Claire preč. V chalupe, kde sa rebeli schádzajú, Claire využije svoje schopnosti zdravotnej sestry na liečbu zraneného ramena Jamieho Frasera a potom ju prinútia pridať sa k nim a k ich vodcovi Dougalovi MacKenziemu a ujsť s nimi na konskom chrbte...Keďže sa snaží utajiť, že pochádza zo storočia v budúcnosti, snaží sa Claire varovať Dougala a jeho mužov, keď prídu na miesto, o ktorom vie, že tam kráľovská armáda nastražila škótskym rebelom pascu. Keď sa dostanú do paľby a musia čeliť britským jednotkám, Jamieho zrania a jeho záchrana leží na Claire. S podozrením vzhľadom na neznáme veci, ktoré Claire spomína o baktériách a infekciách a vzhľadom na jej vedomosti o pohybe britských oddielov, Dougal prikáže Claire, aby ich sprevádzala na hrad Leoch, domov statkárskeho klanu MacKenzieovcov, rušný veľkostatok na Vysočine, ktorý bol ešte včera ruinou, ktorú s Frankom navštívili. (TV Doma)

gabriela.suc

Zkouknuté po díl sedmý. Vím o co jde, protože jsem četla knihy - a světe div se - POPRVÉ nejsem zklamaná z filmového zpracování!! :-) Možná je to proto, že to není jen film ale seriál, takže mají čas a prostor na detaily. Líbí se mi VŠECHNO - od hlavních neokoukaných postav, které opravdu vypdají tak, jak by vypadat mohli (akorát u Jamiho bych si představovala delší vlasy, protože si je někdy v knize svazoval stuhou, ale tak třeba to přijde ;) ) Claire je normální a zároveň krásná, žádná taková ta Hollywoodská fiflena :D To ostatní - překrásná krajina, vlasatí, trochu sprostí skotové, mluva s přesvědčivým akcentem (koukám ENG + cz sub abych si to náležitě vychutnala :P ) kilty, sexy svalnatí bojovníci - zároveň umí být i romantičtí a taky gentlemani - No prostě jsem nadšená a nemám slov! Přece jen si ale radši nechávám ještě jednu hvězdičku v záloze, kdyby to přece jen bylo ještě lepší! :) ()

hupicek

Já, když jsem před časem viděla upoutávku na ten seriál na některém kanále v televizi, tak jsem si říkala..no to zas bude nějaká historická kravina a zapomněla jsem na to. No a po 6 letech na to koukám jako blázen. Neuvěřitelně mne to chytlo, takže jsem 4 série sjela na jeden zátah.. zkrátka maraton 😉. Mám nemocenskou, takže čas. Moc moc se mi to líbí, úžasná příroda, chytlavý příběh.. taková červená knihovna, ale dost drsná. Neuvěřitelná chemie mezi Claire a Jamiem.Ti fakt odvedli dobrou práci. Claire je taková ta klasická kráska, přesně se hodí do té doby a Jamie...ach bože.A tím končím 🤩 ()

angelle

Jeden z najlepších dievčenských seriálov, aké som kedy videla. Určite odporúčam všetkým dievčatám, ktorým nevadí história a dlhé diely. Krásny a chvíľami aj dojemný príbeh, nádherné prostredie a skvelí herci. Dúfam, že natočia všetky knihy a nedopadne to ako s poslednou sériou GoT. ()

Keti

Tak já nevím, dvě nebo tři hvězdy? Jak je tu všude psáno, červená knihovna zasazená do hezké přírody. Pro mě je nejzápornějším bodem seriálu hlavní hrdinka Claire. Kdyby trošku ubrala na dramatických výrazech, záchvěvech rtů a očních víček, určitě bych hodnotila o aspoň o půl hvězdy víc. Naopak Jaime za mě seriál drží na dívatelnosti, i když většinou je také příliš šablonovitě dokonalý, má aspoň neodolatelné charisma. Tenhle seriál budete asi buď milovat nebo budete zklamaní (jako já). Hodně se zmiňuje krásná příroda, ale klidně by jí tam mohlo být víc na úkor milostných scén a nudných rozhovorů a monologů... ()

LarisaDavid

Pred niekoľkými rokmi so to videla na rtvs, pár dielov ale celkom ma to chytilo a keď som to videla na netflixe....mesiac som mala čo pozerať. :-) hviezdičku dávam dole za prílišnú surovosť... niektoré scény som fakt musela preskočiť, lebo som sa na to nedokázala pozerať....napr. bičovanie Jamesa, znásilnenie a pod. Ale už sa neviem dočkať ďalších dielov. Som brutálne zvedavá, kto je vrah. ()

lialia

Jako nic proti, ale nudilo mě to. Uživatel Gimli trefně poznamenal, že se jednalo o past na milovníky sci-fi. Já se do pasti chytla, ale místo zajímavého scifi jsem našla jen romantickou ságu rodu xy. Dokoukala jsem, krajina nádherná, atmosféra fajn, pár střípků z toho, co mě zaujalo původně nejvíc - tedy z prolínání přítomnosti a minulosti, ale v podstatě jsem se těšila, až budu mít "splněno". Dala bych tři hvězdy jakože "dobrý průměr", nakonec jsem za celkovou atmosféru, kulisy a kostýmy jednu přidala. ()

3anitram

Po opětovném sjetí všech sérií vč.poloviny 7. jsem z celkových 5 ubrala na 4. Prostředí, řeč, hudba, herci, příběh-všechno je super, leč s přibývajícími sériemi pro mě pomalu vymizelo to kouzlo.. Vůbec mi nevadí mix žánrů, naopak, sex.scény mezi Claire a Jamiem neskutečně fungují, herecký koncert Tobiase Menzie je až děsivý (scéna z věznice s Jamiem je jedna z nejsilnějších a nejhnusnějších, co jsem kdy viděla) a syrová špína té doby mne fascinuje. Dle mého jen nefungují "mladí"- z Brie a Rogera necítím ani za mák chemie, přesto i jejich linka byla zajímavá a celkově jsem si všechny herce hooodně oblíbila a přišlo mi, že i oni si to parádně užívají. Do 5.série max. Šestou bych zkrátila na tři pěkné díly a i celkem vysoce hodnocená polovina 7. už mi přišla plná vaty a patosu. Jo- a úvodní píseň, tak libozvučná a hladící po duši, je díky hlasu Sinéad plná bolesti.. i tak jsem ale zvědavá na pokračování a ujít si ho nenechám! ()

1308boddah

Když pominu naprostou hloupost celého seriálu, je to stále lepší než Rosamunde Pilcher. Vykrádá to sice zároveň několik jiných nápadů, např. Hru o trůny, Jane Austen atd. Ale tak, úplně stupidní to není. Sice je to opět typ "jéje průser - řešme průser - vyřešili jsme průser a jéje další průser - řešme průser - vyřešili jsme průser a jéje další průser"... atd atd a pořád dokola, ale aspoň mění prostředí. Seriál se snaží zaujmout hromadou málem znásilnění, hromadou buzerantských znásilnění a hromadou sexuálních scén obecně. Zkrátka, snaží se najít svoje místo ve světě. Hlavní hrdinka je tedy nesnesitelná (velmi špatný odkaz na feminismus) a asi si máme nevšimnout, že všechny průs... jdou za ní a ignorovat rovinu toho, že všem všechno podělá, protože má asi někde kdesi v zádi dobrý úmysl a především je vypravěč. To už samo o sobě je z cesty. Snaží se to zachránit druhá hlavní postava, což je tvrdohlavý skot, který ale vlivem feministické arogantní ... jako změkne a zapomene, že je chlap nebo co? Výprava, kamera za 2 hvězdy, příběh by skoro přidal jednu, kdyby nebyl tak ubohý. Takže tři za Sam Heughan, který kupodivu, jako jediný z těch nemytých bezzubých smradlavých neotesanců, je nestále čistý, má stále umyté vlasy a všechny (vybělené) zuby :D ()