Šťastní spolu

(festivalový názov)
  • Česko Šťastni spolu (viac)

Byli dva a kromě nich nebylo nic důležité. Vydali se na dlouhou cestu a najednou není, co bylo, a naopak je, co nikdo nechtěl. A na druhém konci světa, v pronajatém pokoji uprostřed Buenos Aires přemýšlí Lai Yiu-Fai, co tu vlastně chtěl? Film Šťastni spolu znamenal pro Kar-Wai Wonga první skutečný vstup na mezinárodní filmové scény, když za něj na MFF v Cannes 1997 získal Cenu za režii. Příběh homosexuální dvojice, jejíž láskyplný a zdánlivě pevný vztah se rozpadne, aniž by jeden nebo druhý věděli proč, částečně šokoval svou otevřeností a zároveň fascinoval originálním způsobem filmového vyprávění, okázale ignorujícím jakákoliv známá pravidla.
Do hlavních rolí obsadil režisér superstar hongkongského filmu. Leslie Cheung Kwong-Wing, hongkongská hvězda první velikosti, herec (za svůj život natočil kolem 60 filmů, u Wonga se objevil už ve filmech Days of Being Wild a Ashes of Time) a od 80. let idol tzv. "kanto-popu" (vydal na 30 alb!) byl jedním z mála hongkongských herců, kteří se na počátku 90. let odvážili přijmout roli homosexuálního muže (první takovou příležitostí byla role herce čínské opery ve filmu Sbohem, má konkubíno, v ČT 1998 a 1999). Sám veřejně vyhlásil, že je bisexuál a v době uvedení filmu Šťastni spolu představil médiím svého životního partnera. Naneštěstí v roce 2003 podlehl záchvatu deprese a skončil svůj život skokem z jednoho hongkongského hotelu. Přes tehdejší epidemii SARS přicestovaly na jeho pohřeb desítky tisíc fanoušků.
Druhá superhvězda Tony Leung Chiu-Wai se věnuje především herectví, a dnes je mnohými považován za nejzajímavějšího herce své generace. Za své výkony už posbíral kromě diváckého ohlasu i řadu cen. Ty mezinárodní jsou téměř vždy spojeny s filmy Kar-Wai Wonga. (oficiálny text distribútora)

ScarPoul

Happy Together sa môže pochváliť otvorenosťou a v určitom smere úprimnosťou akou sa zaoberá vo vzťahu dvoch homosexuálov. Čo sa ale týka typického štýlu Wong Kar - Waia tak ten je tu prítomný naozaj minimálne. Film je podaní minimalisticky ale ako to už býva u Waiových filmov je tu použitých až príliš veľa strihov aby to bolo skutočne minimalistické. Hlavný predstavitelia homosexuálneho páru sú jednými zo svetlých bodov tohto filmu. Aj Cheung aj Leung podávajú jeden z najlepších výkonov svojej kariéry. Rovnako ako o pár rokov Ledger a Gyllenhaal. Film plynie v pomalom tempe a ukazuje nám postupný rozpad vzťahu, ktorý od začiatku pôsobil deštruktívne aj keď aj ten vzťah obsahuje niekoľko krásnych a emocionálne silných momentov. Netvrdím že je to zlý film. Čakal som ale niečo iné. Niečo vizuálne úchvatnejšie ako som u tohto režiséra zvyknutý. Lebo samotný príbeh a silné postavy aj keď ich považujem za základ, mi tentokrát akosi nestačili. ()

Skrk

Kar-wai Wong miluje Godarda. V Happy Together to nejde nepoznat. Zvlášť díky pohybům kamery a ostrých střihů, které jsou profesionální. U In the Mood for Love jsem psal, že Wong je skutečný vizuální mág, který se obejde bez zelených pláten a dokáže z typických barev města vykouzlit něco nevšedního, magicky pohlcujícího. Zde je vizuální stránka snad nejlepší ze všech jeho filmů (pokud nepočítám 2046). Zpomalené záběry, lampy, kouře, sluneční paprsky, odrážející světla aut, barevné oblečení, závěsy, vodopád, ale dokonce i krev. Homosexuální téma, které není nijak extra homosexuální (pokud opomenu dvě scény, kterých by se bála i Zkrocená hora či Single man), obsahuje pocity, které občasně mívám i já. Hlavní herecká dvojice je na jedničku s hvězdičkou, zvlášť Tony Leung Chiu Wai (Wongův dvorní herec) jako Lai , kterého považuji za jednoho z nejcharismatičtějších a nejlepších herců, které jsem měl tu čest ve filmech potkat, nejenom v těch asijských. Soundtrack, jak je u filmů Kar -wai Wonga zvykem, je chytlavý a špičkově podkresluje atmosféru filmu. Nízkému hodnocení nerozumím, ale věřím, že popcornový hateři dávali odpad z principu homosexuálního tématu, což už ale hraničí se silným nevkusem. __ Po druhé projekci jsem si jist, že se jedná o jeden z nejlepších snímků, které jsem viděl. Doporučuji v Bluray. ()

MikO_NR_1909

Wong tradične ako ho poznáme: perfektná hra farieb a rozpolteného tieňopriestoru na poli zápletky mileneckého vzťahu a zároveň ostrá asymbióza konvenčného rozprávania a experimentálnej práci s mizanscénou. Samotný konflikt postáv a postupná vyprázdnenosť z dôvodov neznámych prirodzene kulminujú s narastajúcim smútkom, ktorý ich podobensky odvádza za hranou akejkoľvek zlúčiteľnosti. Wong je práve v oných, vizuálných a retrogradných postupoch pri reflexii 3 úrovní času a priestoru najpodmanivejší, s čím sa s tebou Pali (Scarpoul) tuná rozchádzam. Pôsobivé líčenie hereckej odosobnenosti je samozrejme kľúčovým bodom elementárnej presvedčivosti námetu, ale vnímam, že miera zhutnenosti a tajomstiev z parciálneho vzťahu začínajú a končia v Doylevom majstrovskom oku, ktorý zaznamenáva krásu i smog, denné i umelo nočné svetlá Buenos Aires, prípadne Hong-Kongu. V obsahovej aprobácii až tak spokojný nie som, čo ale neznamená, že príbeh svojou extravaganciou a ignoráciou prirodzených zásad sa nebojí zájsť za roh autocenzúrnej korektnosti....... Po zrelšej úvahe predsa len zvýšim svoje pôvodné hodnotenie. ()

Nos

Film jistě zajímavý, ale asi jsem byl zrovna moc unavený... Hlavní role jsou velice dobře zahrané, i napsané, ale přesto mě příběh nijak zvlášť nezaujal, Zdálo se mi to až nepříjemně nudné, už se ani nepamatuji, u kterého jiného filmu jsem se tak často díval na hodinky...Slabší tři hvězdy. ()

slunicko2

Existenciální drama o závislosti na lásce. 1) 39letý režisér, scénárista a výkonný producent Kar-Wai Wong si vybral jednačtyřicetiletého (!) Leslie Cheunga (odpovědnější ve vztahu Ho Po-Wing), 35letého Tony Leung Chiu Waie (lehkovážný Lai Yui-Fai) a v menší roli jednadvacetiletého Chen Changa (kuchař Chang). 2) Film, který není určen masovému divákovi, se mi zpočátku vůbec nelíbil. Nepříjemné vulgárně působící zvuky řvané čínštiny dvou rozhádaných chlapů, k tomu nejasně působící změny barev a všeobecně pro mě obtížná orientace v ději i v obsazení mě ponoukaly k tomu televizi vypnout a tohoto zlého snu diváka českých seriálů se zbavit. Naštěstí jsem to neudělal a byl jsem odměněn zajímavým zážitkem, jak nešťastná neperspektivní láska s člověkem mává. 3) Spoiler. Snímek mě dokonce vtáhl do děje. Toho rozmazleného spratka Yui-Faie bych nejraději spráskal. Jak jsem cítil s Po-Wingem, který mu neustále ustupoval prostě jen proto, že svou lásku k němu nedokázal ovládnout. A i já jsem pak očekával, zdali se z přátelského vztahu ke spolupracovníkovi v kuchyni Changovi vyvine něco víc a zdali se jejich vzájemný vztah nějak sexuálně definuje. V zobrazovaných vztazích jsem poznal hodně ze své vlastní minulosti. 4) I když jsem nakonec k filmu svou cestu našel, mou srdeční záležitostí se přece jen nestal. Čínská práce s pojmy a obrazy je přece jen mému indoevropskému vnímání dost vzdálená. ()

gojackill

Civilně odvyprávěný snímek, který je snadno uvěřitelný. To může být pro někoho ohromné plus. Je to příběh o lásce, která je sice silná, ale může se vám také rozpadnout pod rukama, když je založená na špatných hodnotách. Sugestivně navozený pocit osamění a nicoty je skličující a bravurně vytvořený. Kamera, střih a celkové umělecké vyznění pohyblivých obrázků je jako celek příjemně originální, bez jakéhokoliv hluchého místa. Nevím proč, ale vzpomněl jsem si na Keroackův román Na cestě. EDIT - na podruhé mi trochu vadila příliš dlouhá sexuální scéna, na druhou stranu napodruhé bylo více úsměvů - hádky milenců jsou neodolatelné :-) ()

dawe04

Neuvěřitelně intimní sonda do jednoho destruktivního vztahu dvou gayů. Fai si uvědomuje realitu kolem sebe, tvrdě pracuje a i když zklamal otce, není to špatný člověk. Jeho slabinou je láska k Po-wingovi. Po-wing je přesný opak Faie. Žije bohémsky, kašle na ostatní a nechá se obskakovat. Jehou výhodou je láska k Faiovi. Může takový vztah fungovat? Přesně to se Wong Kar-wai snaží pomocí netradiční režie a kamery, spousty přepínání barev a filtrů, ukázat, ale zároveň hlavním hrdinům nepřihazuje žádné berličky či pochybné zvraty. Jako nezúčastněný pozorovatel zobrazuje plynutí vztahu, už tak netradičního (na filmový průmysl) v špinavě exotickém Buenos Aires. Hlavní představitelé milostné dvojice, čínské megahvězdy Leslie Cheung a Tony Leung jsou výborní, přirození a hlavně sympatičtí, což napomáhá přesunutí na plátno s hrdiny i přes jejich občas "špinavé" jednání. Stejně skvělý je i začínající Chen Chang v roli Faiova kamaráda Changa. Wongovi se povedlo vytvořit ojedinělý zážitek, pořádně blízko se dostat k divákovi i přes absenci hysterických či okatě umělých podpůrných událostí ve scénáři. Tohle není filmové drama, tohle je život. ()

major.warren

Hongkongský mág a náruživý vypravěč milostných vztahů Wong Kar-wai ve filmu Šťastni spolu proměnil schéma vyprávění romantického příběhu. Zajímavé je, že tak učinil metodou záměrného podvracení a obcházení klasických vývojových vzorců spjatých s romantickým žánrem; na místo "dvě postavy k sobě hledají cestu" Wong vypráví o postavách dvou mužů, jejichž cesty se pro jejich rozdílnost od začátku postupně rozcházejí. Přes klamný název se jedná paradoxně o rozchodový film, ale to nijak nemění jeho účinek. Kamera a stylizace prostředí je tradičně pestrá, kmenový herec Tony Leung je zde možná ještě lepší než v kultovním Chungking Expressu. ()

Skip

Celkem dobrý film, ale ne a ne mě vtáhnout, ne a ne si utvořit s hlavními postavami nějaký vztah... Prostě to u mě tak nějak sklouzlo po povrchu a když to skončilo, řekl jsem si jen: "Hm, docela dobrý." ()

Dont

Neutěšený a náročný snímek o vztahu dvou gayů, kteří nedokáží žít spokojeně spolu, ani jeden bez druhého. Vlastně mě po hodině a půl sledování střípků z jejich života napadá otázka, jestli vůbec dokáží žít šťastně. Na tuto otázku samozřejmě Kar-wai Wong odpověď nedává, i když záblesky přátelství Faie s tchajwanským mladíkem nebo jeho závěrečné bloumání po městě dávají najevo, že minimálně on po tom hodně touží. Na čtyři hvězdy mi chybělo větší zaujetí pro příběh a plynulejší děj. Alespoň jsem však objevil skupinu The Turtles a jejich song Happy Together. ()

Martin741

A ja ze si pozriem nejaky dobry korejsky film a zistim kopu zaujimavych veci o korejskych realiach. Hovno. Uzvanena nuda o uchylarnach, zbuznela homoromantika zase dostala priestor. U mna sex a manzelstvo musi byt len hetero. No a ja buzny necham nech si slobodne skusaju vsetky telesne otvory - hlavne ne ty moje, ze jo : 5 % ()

Crawler-D

Neuvěřitelně otevřená (na místo vzniku) a neuvěřitelně nauralistická výpověď o homosexuálním vztahu. Celou dobu jsem film viděl na vynikajících 80%, protože mě lehce rozčarovalo, když začátek, který byl svou kamerou a střihovou prací vytržen z reality času i prostoru, přešel v "obyčejně" laděný prostřdek. Ovšem, co znamená "obyčejně"? Stále si Kar-wai Wong hraje se snovou expozicí, v níž reší jasně nevyrovnaný vztah dvou excelentních herců, který Wong zachytil lépe než se tomu podařilo u kteréhokoliv režiséra heterosexuálního vztahu. Perličkou je, že minimálně jeden z nic by měl být skutečný homosexuál. ()

tomtomtoma

Zajímavý pohled na marné pokusy o partnerský vztah dvou mužů, s velmi silnou vizuální stránkou předkládaných obrazů, které umocňují právě probíhající atmosféru. Vztah dvou mužů, který je snad už od svého samotného počátku odsouzen k zániku. V daleké zemi, která by se měla stát jejich pojítkem. Neshody, rozchody, smiřování, chvilky štěstí, prosté okamžiky, starostlivost, přehlížení, žárlivost, zklamání, smutek, osamocení. Lai Yiu-fai (Tony Leung Chiu Wai), spořádaná klidná síla, ztrácí trpělivost s neustálými rozchody. Po veškerých snahách a návštěvě vysněných vodopádů se po našetření peněz vrací zpět domů přes rušný Tai-pei. Ho Po-wing (Leslie Cheung), náladová a nezkrotná síla, touží hlavně po zábavě. Po svých dobrodružstvích se vrací vždy pokorně zpět, až už není kam se vrátit a zůstává ledově osamocen uprostřed neosobního světa. Pak je tu ještě postava Changa (Chen Chang), spolupracovník Laie v čínské restauraci, který si zvolil cestu na konec světa jako prostředek k nalezení vnitřní rovnováhy potřebné k normálnímu životu. Mezi Changem a Laiem pak vzniká přátelství, které je útočištěm a stabilizátorem jejich životů v daleké cizí zemi. Zajímavý film, ledově chladný i hřejivě uspokojivý. A přinášející otázky k zamyšlení. ()

Jim_Beam

Velice monotónní film, který zachrání jediná výrazná vedlejší postava, s jejímž příchodem se děj aspoň o kousek posune někam jinam a neplácá se pořád v tom samém.... Zajímavá kamera a dobří herci, příběh sám velmi průměrný. Hodně slabé 3*. ()

LeoH

Hodina vizuálně vytříbených negativních vibrací, od které se mi chtělo jenom utéct, ne tak úplně vykoupená atmosférickou závěrečnou půlhodinou s jiskérkami naděje. Na čemž by se nejspíš nic nezměnilo, kdyby šlo o vztah heterosexuální, i když kdo ví, možná bych se emocionálně napojil snáz nebo dřív. ()

Master19

Důkaz, že se dá natočit hysterické drama i s homosexuálním párem. Celý film má tím zvláštní náboj a ubíhá celkem svižně. Problém jsem měl jen s rozpoznáváním "kdo je kdo" v černobílých scénách, kde nepomáhala ani finta identifikace podle oblečení. ()

Natabar

Abych citoval klasika: "Takže jsem nevím." Jedno pozitivum tento film ale přece jen měl - zjistil jsem, že Kar-wai Wong opravdu není můj šálek kávy. Nebýt druhé půlky filmu, asi bych hodně zvažoval, zda to, co probíhá před mýma udivenýma očima, stojí vůbec za 1*. ()

Ceres

Nevědel jsem, o čem film bude, ale hned v prvních minutách, kdy se chlapci pěkně rozjeli "na tvrdo", tak jsem byl nemile překvapen, o čem film asi bude, což mě celkem zklamalo, protože tomuhle tématu jaksi neholduji. V první půlhodině si říkám, omg tohle asi nedokoukám, ale pak mě film začal docela zajímat a říkám si, fajn... na podívání dobré, Wong Kar-Waie mám přece rád, no po hodině jsem zjistil, že film je hodně dobře udělán (kamera a režie, přechody barev, prostě nádhera), protože řemeslo přeci jen Wong ovládá bravurně, ale stejně jsem si říkal, ne... na pět to nevidím, ale zajímavý snímek to rozhodně je. Po závěrečné půl hodině jsem nechtěl věřit tomu, co si o filmu myslím. Jako tohle je mistrovské dílo od Wonga, což asi pochopí jen lidé, co opravdu filmy milují, neboť některé komentáře nejsou moc povzbudivé. Bravo Wongu, zase si mě dostal....a moje konečné hodnocení asi dopadne jak?...Sakra, ale vážně jsem to nečekal:-) ()