Vinári

• Česko Vinaři
TV spot 2
Česko, (2014–2015), 31 h 5 min (Minutáž: 53–67 min)

Václav Postránecký, Tereza Kostková, Hynek Čermák, Miroslav Táborský, Tomáš Matonoha, Lucie Benešová, Jitka Smutná, Pavel Liška, Oldřich Navrátil (viac)

Kateřina Hýsková přijíždí z Prahy se svými dvěma dospělými dětmi navštívit rodiče do malebné jihomoravské vesnice Křetice, kde její otec vinař právě .slaví narozeniny. Kateřina je emancipovaná rozvedená manažerka, má poněkud rozjíveného syna Buddyho, který by se nejradši jen poflakoval, a sportovně založenou dceru Petru, která sní o dráze profesionální basketbalistky. Jenže zatím ani jeden z nich netuší, že se vlivem různých okolností jejich pobyt v Křeticích značně protáhne...

Vážený křetický občan Bedřich Pavlíček slaví pětašedesáté narozeniny. Jeho narozeniny jsou v Křeticích stejně významnou událostí jako třeba Vánoce – ale oproti Vánocům můžou všichni pít jeho víno zadarmo, takže je to ještě lepší. Jediný, kdo si nepřeje, aby ho Pavlíček hostil, je velkovinař Vlček. Chtěl by se s ním konečně usmířit, a tak mu chce oslavu udělat po svém. Jenže organizaci narozenin drží pevně v rukou Stázi Pavlíčková, takže to nebude mít jednoduché. Popřát Bedřichovi chce i jeho dcera Kateřina, která přijíždí i se svými skoro dospělými dětmi Buddym a Petrou. Těm návštěva „Asie", jak říká Moravě Pražák Buddy, moc nevoní. Ale to je nakonec všechno jedno, protože v hlavní roli se stejně ocitne jedno mrtvé prase... (TV Prima)

Lenii

Musím přiznat, že jsem čekala poměrně daleko víc, než jsem dostala a dostávám při sledování jednotlivých dílů. To je pravda. Ale na druhou stranu musím i přiznat, že se na seriál dívám i pro některé vtipné okamžiky, které se v seriálu dají najít. Když vynecháme ne zcela zdařilý děj, zápletky jednotlivých postav a tolik diskutované nářečí, tak se na to dá koukat. 40% ()

Vykuk odpad!

Další česká trapárna, sranec jak bič. Z tohodle seriálu je dobrá jen jedna věc a to je píseň od Mišáka, jinak je to jen o stupínek lepší než argentinská telenovela. A to se ani nebavím o té radoby moravštině, prostě tragédie a nepochopitelná neschopnost sehnat si jednoho moraváka (ne někoho, kdo už pár let žije v Práglu), který by to trochu kočíroval, rve to sluchovody. ()

Morgainne

Krásné záběry na krajinu, občas vtipná scéna, takže já se docela bavím. Co ale nechápu je fakt, proč si nesehnali někoho místního, kdo jim řekne něco o kroji, když už neřeší nářečí - např. že v takovém kroji si ta děvčica do trávy opravdu nesedne, protože to prostě kvůli škrobeným sukním nejde nebo že pod kordulkou má ještě rukávce, košilku a v dnešní době i podprsenku, takže prsa chlapec neuvidí i kdyby nakrásně chtěl ... a že žádná by se z kroje nesvlíkala ve vinohradě, protože je to hodně drahá záležitost a válet se v něm někde v trávě a hlíně mezi řádky si nedovolí (kromě toho sundat dívčí kroj je záležitost tak na 15-20 minut :-) ) ()

Renie42

Jako co to je? Je to seriál o imbecilech popíjející víno, chodící do kostela a slepic, které se na ulici hádají, pomlouvají. Věřím, že na Moravě může být jinak, může tam být jiný stereotyp, jiný životní styl, ale seriál je asi parodie na to všechno. Jednu hvězdu dávám za toho magora Lišku z kostela. ()

Locksley

Kdyby to dávali o dlouhých zimních (hnusných) večerech, možná, že by se dalo ocenit lépe, ale takhle. Jedna hvězda za prostředí a druhá za tu hezkou slečnu. ()

MartinTerran

Pohodový, odpočinkový seriál zasazený do jižní Moravy, kde se většina problému řeší vínem nebo slivovicí. Jde o komediální seriál a tudíž je vše bráno s nadhledem a lehkostí. Seriál je dle mého natočený dobře, je vtipný a má dobré herecké obsazení. Já jsem spokojený a dávám lepší 3*. Jde jasně vidět, že přesunutí do Čech seriálu neprospělo a až na jeden díl je kvalita seriálu o dost níž, než tomu bylo u řady první. Nosná linka celé řady spočívá v sázce dvou vinařů a jinak je každý díl uzavřeným příběhem, který ve většině dílu je celkem o ničem a případných vtípku tu je míň, než v předchozí řadě. Konec byl na můj vkus až příliš přeslazený, ale co už případná. 3. řada bude už bez mé přítomnosti, pokud by se prostředí přesunulo zpět na Moravu (což za moc reálné nepovažuji), tak bych to ještě zvážil. Hodnocení: 1.řada: 60/100, 2.řada: 44/100, Celkem: 52/100. ()

JK77

nahodou aspon trochu je to o vine (to sa o takom Burlivom vine neda povedat) a este ktomu v krasnom prostredi a clovek sa obcas nieco aj pouci v humornom ladeni. mna tento serial bavi!!! ()

Havala

Postránecký a Táborský jako by byli vykradeni z Bobulí. Jinak mi Vinaři připomínají prosťoučké seriály pro českou masu dementů sledujících odšťepný seriál růžovky - doktory z počátků. ()

unrocker

Ale no tak nekritizujme pseudomoravstinu, ani neresme nepodstatne věci a nedostatky... jde o nedělní odpočinkový seriál u ktereho mate otevřít vinko a nic neresit... ()

Detak

Jeden z mála seriálů, u kterých je druhá série lepší než první. První sérii bych dal 4* a druhé už 5*. Za díly, ve kterých krásné mladé češky ukazují své kozičky, bych přidal i hvězdu šestou :-P ()

vitac.

Seriál mi byl (věřím, že v dobré víře:)) doporučen, sám bych se do něj nepustil. Sice doporučení se týkalo až druhé série, ale já jsem samosebou metodicky začal od první a hodnotím po jejím konci (a dvou dílech druhé návdavkem). Mám moc rád víno, ještě raději mám kraj okolo Pavlovských vrchů, takže... ano - záběry na oblíbená místa potěší, jenže zbytek je jakási karikatura smíšená s reklamou (i špatná reklama je reklama). Herci mi tolik nevadí, je to tak půl na půl mezi tím, co v naší kotlině snesu a nesnesu, ale tak tragický scénář (většinou) z tak atraktivního prostředí, na to člověk musí mít olbřímí negaci talentu (jméno Kolečko si budu dobře pamatovat...). Polovina zápletek je trapná, průhledná, postavami se smýká jako loutkami ve vichřici... A ta (k)řeč, kterou se v seriálu hovoří, ta se používá, prosím, (k)gde!? Hudba - mizérie, úspěch písně Víno od Chinaski u širokého publika je nezpochybnitelný, ale to je vše, za šestnáct dílů čtyři bídné motivy pořád dokola!? (Mimochodem, Kiss jsou metal;) Haha :P) No, při představě, že bych u toho ještě musel sledovat bloky reklam... Fuj:) Ovšem posledních několik dílů jsem shodou okolností sledoval posilněn přibližně půl litry opravdu dobrého svatebního vína (přece je nenechám zkazit:)) a zážitek byl mnohem lepší... Ale to přece nemůže být podmínka nutná, i televizní seriál by se měl dát bez dalších psychických následků dát zvládnout ve střízlivém stavu:) Avšak abych jen nehaněl (a vyjma efektu závěrečného alkoholového opojení) nějak odůvodnil svoje celkem vysoké hodnocení (dvě hvězdy dostalo ode mě např. i Penny Dreadful) - občas se vtip podaří, na "masovou zábavu" to mohlo dopadnout i hůř (o Vánocích jsem u rodičů viděl jeden díl Ulice a Růžová záhrada je prý ještě o třídu "lepší":)) a viz opět úvod mého komentáře... Dvě hvězdičky u mě znamenají "nic moc" - za podmaz k přípravě večeře a jejímu zdolání je to tak akorát. Osobně bych doporučil o nějaký ten pátek starší, ale mnohem kvalitnější seriál Putování za vínem. Ten stojí za to vidět v klidu a člověk se u něj mnohdy i něco nového dozví. 14. 3. 2016 - druhá série je ještě slabší. ()

AgnesDee

Hodnotím pouze první sérii, protože si ani nemyslím, že je nutné se na druhou sérii dívat. Hodnotím to také z pohledu diváka, který nedávno viděl všechny tři filmy Bobulí a kouká na seriál Slunečná (čistě z výzkumného hlediska, protože čím víc epizod vidím, tím víc mě to sere). Pro pochopení mojí pointy budu také často Vinaře se zmiňovaným seriálem či filmem porovnávat, protože se to vyloženě nabízí. Seriálu jsem se dlouho vyhýbala, pravděpodobně ze stejného důvodu, jako všichni ostatní - z předsudků vůči pražákům hrajícím moraváky. Ale nedávno jsem náhodou shlédla asi jednu scénu nebo dvě a překvapilo mě, že oproti Bobulím se herci alespoň trochu snaží o přízvuk (chápu že citlivému jihomoravskému uchu to prostě nesedne, stejně jako mě, ale musím ocenit snahu). A právě i kvůli tomuto důvodu jsem se rozhodla podívat na celou první sérii a zjistit tak, jestli je to opravdu tak hrozné či nikoli. Jelikož su z Moravy (ne teda přímo jižní, ale kousek od Brna), tak je možné, že spousta jiných moraváků mě za tento názor odsoudí, ale mě se to celkem líbilo. Nevnímám to totiž jako urážení moraváků v tom pravém slova smyslu, jak to chápou jiní. Jelikož se jakékoli audiovizuální dílo nedá porovnávat se skutečností, kterou žijeme, ale má vlastní realitu, kterou je třeba zkoumat, nedá se vyloženě říct, že si pražáci představují moraváky jako lidi, co jenom pěstují víno a jsou věčně pod parou. Proto dokážu přijmout, jak je život v Křeticích vyobrazen. Teď přichází na řadu ono porovnávání se Slunečnou, coby dalším primáckým úspěšným seriálem. Jako seriál, jehož epizody mají mít nějakou zavedenou strukturu, stojí Vinaři mnohem pevněji na zemi. Epizody mají nějakou ústřední zápletku, kolem které se motá celý děj, mají jasný začátek, prostředek a vyvrcholení a zápletky jsou jasně uzavřeny. Nerozvíjí se žádné zbytečné podzápletky, které ve výsledku nemají na nic žádný vliv a když už se objeví, tak se celkem pravidelně dynamicky rozvíjí. I když si na jejich ukončení musí divák počkat, netrvá to stovky let jako naopak ve Slunečné, kde se "něco děje", ale spíše se vyvíjí další a další zbytečné podzáplekty, které nikam nevedou. Jednotlivé scény jsou dostatečně dlouhé, a ne minutu krátké a navíc ukončené naprosto stejným zvukovým motivem (ten je sice i ve Vinařích stejný, ale alespoň občas zní trochu jinak). A nakonec se vyjádřím k titulkové sekvenci, která má dobrou písničku (i když musím uznat, že ji mohla nahrát nějaká moravská kapela, například Čechomor, což se nabízí jako logická volba) a je mnohem propracovanější než titulková sekvence ve Slunečné, která je příliš krátká, nepředstavuje hlavní charaktery a je až příliš umělá (stejně jako propagační fotky, které se mi dost hnusí). Jako poslední bod bych chtěla zmínit svou teorii, za kterou mě možná všichni ukamenují, ale já se za to nestydím - když si porovnám vyobrazení vesničanů v Čechách (například od Zdeňka Trošky) a na Moravě, tak mi přijde, že lidi na českých vesnicích jsou vyobrazeni jako neskuteční burani, kteří nenávidí svoje manželky, a ženy jsou vyobrazeny jako největší drbny. Oproti tomu lidi z Moravy jsou vyobrazeni jako pracovití lidi, je zde víc mladých tváří a ne samé babky. A to beru asi jako největší pozitivum. () (menej) (viac)

ostravak30

Vinaři jsou minimálně dobrým nápadem. První série určitě. Krásná krajina, pohodoví lidé, skvělá úvodní píseň a hudba v seriálu. Dále skvělí herci a místy velmi zábavné příhody. To vše dělá z Vinařů originální záležitost. Žádnýá seriál na jižní Moravě zřejmě ještě natáčen nebyl. Dalo by se pominout, že jsou jednotlivé epizody trochu hloupoučké, alespoň se u nich člověk zasměje a jednotlivé postavy si ho získají. A pak přijde ta proklatá druhá série. Za celých šestnáct dílů jsem se nezbavil jedné otázky: "Co tím, ku.va, chtěli filmaři říct?" Druhá série totiž totálně shodí i poslední zbytečky toho nejskvělejšího, co se na té první najít dá. Úvodní melodie pořád dobrá, krajina taky super, ALE...zmizí nám celá řada oblíbených postav. Starý dobrý základ zůstává v Čechách a objevují se postavy nové. Jaké? Páreček chmatáků, doplněná o skupinu ožralů a flákačů zakončená blbkami, idioty a děvkaři. Výkvět společnosti. Velký posun od první série. Ale dolů. Tak si říkám, že alespoň jednotlivé epizody budou vtipné. No...špetička humoru snad zůstala, ale přimhouřím obě oči za rozbřesku. Většinou se ale příběhy pohybují na hraně totální trapnosti, místy už ji překračují a uchylují se dokonce k nechutnostem. Jsem hrdý severomoravák a nemám nic zásadního proti obyvatelům Čech, i když jistá rivalita zde bude navždy, ale po tomhle představení jich upřímně lituju. Vše dobré, poctivé a jedinečné vzniklo na Moravě, tvrdí moraváci. Všichni obyvatelé Strdína jsou de facto tupé hovada líné jak veš, které zajímá jen prospěchářství. Druhá série je tak špatná, že bohužel ubrala celku hvězdu. Jako důvod, proč nedám nakonec dvě, uvádím již zmíněná hudba - ač píseň ve druhé sérii při titulcích je fakt trapná, krásné prostředí, a koukatelné herce. A samozřejmě velmi povedenou humornou, milou první sérii, která docela pohladí duši mezi všemi těmi kriminálkami a doktorskými či citovými seriály, kde se pořád řeší kdo s kým kde a proč. Mimochodem, všimli jste si, že je po celé léto krásné počasí a nikdy neprší? Také časové uspořádání první a druhé série vůbec nedává smysl, pokud se nad tím člověk zamyslí. ()

JosefTomas

Po první sérii musím říct, že jde o v celku zajímavý mix humoru a vinařské podívané, které ale některé neduhy sráží nohy a seriál tak nemá jak pořádně stát. Za prvé ale budu chválit a to hlavně herce, přednostně ty mladší, kteří hrají v jistých momentech snad i lépe, než ti staří. Dále je na televizní poměry i dobrá kamera, což se také málo kdy vidí. A teď k samotnému scénáři, ten je jako nevyvážená houpačka, kdy dobré díly střídají ty slabší. Nehledě na to, že skoro hodinová stopáž každé epizody se v porovnání s obsahem každého dílu až nepřirozeně a zbytečně natahuje, což nejednou zkazí výsledný dojem. Dále se zde pro již zmíněnou stopáž objevují dějové linie, které nejen jsou naprosto zbytečné, ale mnohdy i trapné (Trochu spoilery, takže jinak přeskočte na další odstavec).Viz "umírající" starosta, linka s dovozcem hroznů, po dětech toužící farář, opilá Kostková atd. Kdybych měl ale vypíchnout ty nejlepší epizody, asi bych volil Kladeňáky, Zápisník, Sumce, Loveckou sezónu a Derby a to i proto, že zde (většinou) dějové linie mají nějaký pořádný smysl a přispívají k ději. A nějak jsem nepochopil, proč je po 15. díle, který všechno krásně uzavřel, ještě připojen další díl, který je přes nesmyslnou zápletku defacto zbytečný a nudný. Co se nářečí postav týče, tak mi to ani tolik nevadilo, ale to bude dáno i tím, že jsem na Moravě dlouho nebyl, takže jsem už tu mluvu pozapomněl. Docela se bojím další série, ale třeba jí dám šanci. ()

Enelya

Mé nejhorší obavy se naplnily, titulní píseň od Chinaski je bohužel to nejlepší na seriálu. Hodnocení po prvním dílu - 30% a to za skvělou titulní píseň a za nádherné exteriéry. Uvidíme, co přinesou další díly, i když nevím, nevím, jestli se na ně podívám... ()

Luthien odpad!

I jako reklamní kampaň na moravské víno je to špatné. Jako seriál pak už nekoukatelné. Spíš než na víno mám po zhlédnutí prvního dílu chuť na panáka whisky, který by snad mohl tu podívanou vymazat z mé hlavy. Škoda, herecké obsazení vypadalo nadějně. No, nevyšlo to. ()

dsaiko odpad!

Ježiš to je ještě blbější, než jsem i po negativních ohlasech čekal ... Zdá se mi, že i ti herci jsou si vědomi toho co to je za nesmysl, a jejich výkony tomu taky odpovídají .... To, že "vinaři" pijou víno ze sklenic od hořčiče, si ale budu pamatovat :-) ()

VanillaIce

Tupý seriál, který se snažil přihřát polívčičku na Bobulích. Všichni mluví jak tataři. Scénárista si asi myslí, že když dá jednu moravskou větu na díl, že to zachrání. Když už bába z dědiny, řekne o autobusu, že tu měl dávno BEJT, je asi něco špatně. Po dvou dílech vzdávám a dávám přednost veřejnopravním novým dílům Nevinných lží. Je mi líto, Vinaři, diváky si nezasloužíte. ()