Vinári

• Česko Vinaři
TV spot 2
Česko, (2014–2015), 31 h 5 min (Minutáž: 53–67 min)

Václav Postránecký, Tereza Kostková, Hynek Čermák, Miroslav Táborský, Tomáš Matonoha, Lucie Benešová, Jitka Smutná, Pavel Liška, Oldřich Navrátil (viac)

Kateřina Hýsková přijíždí z Prahy se svými dvěma dospělými dětmi navštívit rodiče do malebné jihomoravské vesnice Křetice, kde její otec vinař právě .slaví narozeniny. Kateřina je emancipovaná rozvedená manažerka, má poněkud rozjíveného syna Buddyho, který by se nejradši jen poflakoval, a sportovně založenou dceru Petru, která sní o dráze profesionální basketbalistky. Jenže zatím ani jeden z nich netuší, že se vlivem různých okolností jejich pobyt v Křeticích značně protáhne...

Vážený křetický občan Bedřich Pavlíček slaví pětašedesáté narozeniny. Jeho narozeniny jsou v Křeticích stejně významnou událostí jako třeba Vánoce – ale oproti Vánocům můžou všichni pít jeho víno zadarmo, takže je to ještě lepší. Jediný, kdo si nepřeje, aby ho Pavlíček hostil, je velkovinař Vlček. Chtěl by se s ním konečně usmířit, a tak mu chce oslavu udělat po svém. Jenže organizaci narozenin drží pevně v rukou Stázi Pavlíčková, takže to nebude mít jednoduché. Popřát Bedřichovi chce i jeho dcera Kateřina, která přijíždí i se svými skoro dospělými dětmi Buddym a Petrou. Těm návštěva „Asie", jak říká Moravě Pražák Buddy, moc nevoní. Ale to je nakonec všechno jedno, protože v hlavní roli se stejně ocitne jedno mrtvé prase... (TV Prima)

Tetsuo

Pokud nějaký seriál zosobňuje extrémní vyvažování toho, co neposkytují české kinofilmy - tedy idyličnost - pak je to král žebříčků televizní sledovanosti – Vinaři, na nějž se pravidelně dívá přes milion lidí. Dávno sice tomu, co nejpopulárnější cykly u nás hltalo dvoumilionové publikum, ale i tak tento pořad svědčí o směsici zvláštních masových potřeb. ________________ Český národ potřebuje fetiš Moravy jako utopického prostoru, kde panuje ovíněná pohoda. O pravost prostředí tu nejde, postavy mluví neexistující směsicí dialektů, dávají možnost se vysmát stereotypizované moravské pomalosti a proti ní nabídnout jen karikaturu vyčuraných Pražáků._____________________ Každý si v tom najde svůj terč nenávisti, která musí volně plynout jako víno ze sklenic, a přitom se stále nacházíme v idyle. Není objevné zjištění, že nejmasovější seriál je uhlazený a podbízivý, ale práce s mírnou a konstantní hladinkou nenávisti a pohrdání všemi bez rozdílu v sobě má něco typického. ____________ Od družnosti Chalupářů se pokročilo k mnohem hlubšímu postoji, že neexistuje ani žádná ryzí lidovost a ke všemu se musí zaujímat odstup. ()

Tosim

Stereotypní nesmysl, který má nalákat diváka či potencionálního turistu do určitého kraje, přičemž se tvůrci netají tím, že ho nezobrazují tak, jak vypadá. Logika seriálů made in Česko, tady bohužel v koprodukci s Moravskem. No nic, jdu dát pár piv. --- Z konce druhé řady je mi blivno, konec ve stylu "jsme celkem k ničemu a nehodláme na tom nic měnit", je na hony vzdáleno těm chytřejším scénářům Petra Kolečka. ()

Radek99

Mikrokosmos moravské vesnice optikou a formou nováckého seriálu. Nic na tom nemění fakt, že tyhle křečovité Chalupáře 21. století vyprodukoval Prima kanál. Pan scénárista má asi o Kolečko víc... ()

kiddo

Vinařský fetišismus, asi jediná autentická forma hipsterství, na jakou si Morava může dělat nárok. Dle prvního dílu to samozřejmě vypadá na typickou nováckou sračku pokračující v oslavě Bobulemi představeném, kompletně vyfabulovaném životním stylu (na podobná hovada člověk narazí fakt jen mezí kajícnými ex-Pražáky/domů se vrátivší náplavou, kteří se z nějakého důvodu snaží dostát nerealistické představě o bodrém uvolněném Moravanovi ustavičně napíchnutém na kapačky se sedmičkou bílého), ale nemůžu popřít, že ta vidlácká posedlost Cajzlíky a následná zakomplexovanost, která tu prostupuje pomalu vším, vždy a všude, je zachycena opravdu věrně. Podepsán: rodilý Moravák, současná náplava = mezi Čehůny přivdaný lokální kosmopolita. ()

Jara.Cimrman.jr

Víno zásadně nedegustuji do naprostého bezvědomí, věštbám kozy nevěřím a na Pálavu už bez tlumočníka nikdy nepojedu. To jsou v zásadě důvody, proč jsem s návštěvou u Vinařů tak dlouho váhal, ale pak zvítězila zvědavost. Co je to vlastně za seriál, kterému se smějí paneláky v mém okolí tak, až se jim prohýbají plastová okna a přitom ho moudří csfďané hromadně hází do odpadu? Za mne je to tedy neskutečně pohodový seriál a tudíž se přidávám na stranu sprostého lidu, který je natolik předvídavý, že v komediálním seriálu vysílaném na Primě nehledá ani psychologickou hloubku, ani zásadní generační výpověď a už vůbec ne filmařskou kreativitu. Nic takového tam prostě není. Tohle je pouze sranda a na to, že dle česko-pálavského slovníku nejsou všechny dialogy zcela pregnantní, se dá lehce zapomenout při sexu. A já su Hřebec. ()

castor

Zápletky psané v poklusu na koleně, vztahy mezi postavami na úrovni dětského hašteření na pískovišti a dialogy, které tahají za uši. A pak ještě sledovanost, která děsí. V prvních Bobulích byla atmosféra a vlastně i jakási přirozenost, tady je toho strašně málo. Zkomolené jihomoravské nářečí kritizovat nehodlám, je to asi stejné, jako když se novináři smáli nad primitivností seriálu Redakce nebo policajti nad jakoukoliv detektivní látkou na pokračování. Tohle je křeč na druhou. ()

LiVentura

Na to, co se točí kolem dokola bych řekl, že Vinaři jsou lepším pokusem o humor s nadsázkou, zdejší parodování určitých typů lidského chování je na vyšší úrovni, než u moderních seriálů. Dá se na to dívat zkrátka.. druhá série je milá.. Češi vs. Moraváci... :-) ()

Hrabka

Příběhy a dialogy asi vymýšlelo pětileté děcko, nebo utečenec z blázince. Dobrá je lokalita, kde se natáčelo, o tom žádná. Suverénně nejlepší je úvodní song. Ten se stal hitem, seriál nestojí za moc. 40% ()

paascha odpad!

Neskutečná sračka, která z Moravy dělá místo, plné alkoholiků a debilů a z Prahy místo, plné debilů a alkoholiků...počkat, vždyť je to pravda:-)))) Idylka, kdy lesba Jitka Tlustá, pardon Hnusná, eh, sorry, Smutná tklivě brnká na kytáru stylem Niagára moravskou lidovou, přičemž pár minut předtím tvrdí, že vede lidový krůžek, mě setla. Víc, než trapná pražská pseudomoravština, kterou snad mluví pár vylízaných Ja su z Prahi, ale jinak vůbec nikdo. Hnus, tohle už nee ()

Big Bear

Nevím co to má být, zda lidová taškařice ve stylu Trošky a nebo nepovedená pomsta pražáků moravákům za všechna ta léta co si o nich lidi z Moravy myslí, že jsou idioti... Trochu mne mrzí účast některých hereckých jmen, která mají na víc než se v tomto seroši lopotit s texty v hantecu a nedokonalou výslovností. Jedno přivonění k burčáku :-) !. * ()

Pilda17

Koza se ale nikdy nemýlí a nebo si z nás někdy dělá prostě "prdel". Nebo plná čára není zeď. Najde se v každém díle pár povedených hlášek. Hlubší smysl v této komedii nebo nějaký příběh nenajdeme. Na druhou stranu na menší odreagování u nudného nedělního večera naprosto dostatečná záležitost. Jedná se "zatím" o menší nadprůměr, ale to je na české poměry docela úspěch. (Po 3.díle) ()

kingik odpad!

Je k neuvěření, kam se český seriál může propadnout. Až do vinného sklípku, respektive tvůrčího sklepa. Nevěřím, že se na tohle dívá 2 miliony diváků. Absolutně nemám ponětí, co o tomhle psát, a jak to popsat. Chápej, je to něco nepopsatelného ve smyslu seriálového dna, kdy výsledný produkt by měl být spálen na hranici pro výstrahu. Zůstal jsem v němém úžasu, když jsem poprvé spatřil tu ani ne amatérsky natočenou příšernost, protože to bych amatéry urazil. Dan Wlodarczyk s kolegou Vojtěchem Moravcem nemají ani setinu ze základů řemeslné režie a neobjevil jsem jediný záběr nebo scénu, o které bych prohlásil, že byla průměrně dobrá, a ne odpadově obludná. Vynechme dialekt, který míchá a sráží dohromady všechno možné od jihočeských řek a rybníků, přes klasickou pražštinu až po moravskou "hégrovinu", vynechám pravděpodobně i fakt, že vinaři zřejmě nezapíjí víno kořalkou, a pominout lze i to, že vtipy jsou podávané sterilně a zasmát se jim může jenom dement, co pravidelně sjíždí všechny české a rádoby vtipné seriály. Pan František Filip by se divil a pan Jaroslav Dudek by žasnul, jaké to mají následovníky, kteří jsou nemohoucní ve vypravěčském stylu, práce s herci jim nic neříká, a místo nějaké vkusné a kvalitní zápletky, nabídnou záběry na vinici kamerou vypůjčenou od štábu TN. V současnosti to nejhorší, co jsem kdy v televizi v oblasti seriálové tvorby viděl. Odpad z hroznového vína, je proti tomu produkt hodný k dalšímu zpracování. Mé hodnocení: 0% ()

Kothy

Další primácká telenovelácká blbost. Nemám slov. Prostě trapas. Dělají z Moraváků debily.... "My máme rádi víno." ()

Crocuta odpad!

Seriál, kde se mluví jakýmsi divným umělým jazykem a který dělá blbce nejen z Pražáků a Moraváků, ale hlavně z diváků. Nejlepší je na něm ta vlezlá odrhovačka od Chinaski a ta přitom sama o sobě za moc nestojí. ()

heyda

To je tak, když si pražáci myslí, že zahrát moraváka je snadný. Kdepak, kdepak! Když se k tomu přidá poměrně nesympatické obsazení a scénář srovnatelný s Ordinací v růžové zahradě, tak nemůže vyjít nic jiného než další zbytečný seriál. Škoda převeliká, protože Pálavsko je krásný kraj a takovou reklamu si fakt nezaslouží. 1 hvězda pro Chinaski, díky chlapci za ten song, ten nemá chybičku :) ()

honajz

Naprostý souhlas s LiVenturou nebo DavidS. Jinak, jako rodilý Moravák nyní žijící v Práglu, už se cítím poněkud dotčeně, jak pražští umělci vyrazí na Moravu točit div ne umění, a točí to tak, že se v tom ti lidé nepoznají. Jde o jakési schéma, pohled pražské kulturní obce nejen na Moraváky, ale vidláky obecně, a ti všichni jsou ožralové, kurevníci, nemakačenkové, lůza, a když už, tak maximálně svérázné postavičky. Někdo měl autorům říct, co je to moravská pitná kultura, a že se některé alkoholické nápoje nemíchají, a že se taky pije voda. Když už, tak se chlastat musí umět, a ne se zkárovat jako (pražská) doga. Líbila se mi jedna replika: Pražáci těžce dřou, aby za vydělané peníze přijeli užít si na Moravu to, co tam mají Moraváci furt. No nic, kdyby to někoho zajímalo, letos úroda nic moc, švestek taky moc není, takže sem raději nic letos točit nejezděte. Ani Bobule 3, ani pokračování Vinařů, ani Svatby na bitevním poli nebo podobné z prstu vycucané zhůvěřilosti. Raději se koukněte na Bouřlivé, Mladé a Zralé víno, které i přes ideologii nedělá z lidí blbce a pije se přesně uměřeně, jak se pije, nebo Žert, pokud to chcete z uměleckého pohledu. ()

Ilicka

Masivní kampaň navazující na Bařinovy Bobule a příslib seriálu natáčeného mimo studio a herecké obsazení slibovaly mnohé, Vinaři však nabídli pouze kolísavou nekvalitu jednotlivých epizod, děsivé postavy (Postránecký byl podle mě naprostý záporák), trapné vtipy a nesnesitelné zneužívání leteckých záběrů na vinohrady. ()