Príbeh Učiteľky sa odohráva v roku 1983. V jednej predmestskej základnej škole sa stretáva riaditeľka s rodičmi detí jednej z tried. Hľadá spolu s nimi spôsob, ako sa zbaviť učiteľky, bezdetnej vdovy po vysokom armádnom dôstojníkovi. Z priebehu rodičovskej schôdzky postupne vyplynie, akým spôsobom si učiteľka podrobuje rodiny svojich žiakov a manipuluje celým okolím. (oficiálny text distribútora)

Mirokukii

Hřebejk/Jarchovský a jejich, podotýkám velice zdařilá, variace na 12 rozhněvaných mužů z oblasti československého školského systému. Ačkoliv jedna vrána ještě hejno nedělá, že... stejně a jestli neumřela, tak učí dodnes. ()

arbitr

Být tohle v československé televizi v rámci pondělních slovenských inscenácií koncem 80-tých tak tleskám a hluboce se klaním. Takhle si můžu jenom povzdechnout, natočí někdo v současnosti normálni český film třeba i z mimulosti, za který se nebudu muset stydět? Hřebejk s Jarchovským to asi nebudou. ()

plechulka

Pro nás, kteří jsme takovéto podobné soudružky učitelky zažili v dětství, to není příliš příjemný zážitek. Tady je to jen dovedené do extrému, ten systém služeb a službiček, který tehdy fungoval - a to jsou tady ještě děti ve věku, kde není třeba řešit to nejdůležitější - jak se dostat na "výběrovou střední školu" - rozuměj jak zařídit, aby základní škola dala dobré doporučení. Bez doporučení totiž skoro ani nemělo cenu ke zkouškám chodit - protože i když jste je udělali, přihlíželo se pak právě k těmto "maličkostem" napsaným v posudku -jestli jste "studijní typy" a v kolektivu oblíbení", jestli jste "organizovaní v Pionýru a zúčastňujete mimoškolních aktivit, kde dobře reprezentujete školu" (což znamenalo třeba 5. května postát hodinu v pionýrském kroji u pomníčku padlých při Pražském povstání - kdo by to za možnost chodit na SŠ, kam se dostane jen každý pátý nevyměnil...? Přiznám se,že já jsem vyměnila....). ()

Lachtaan

Dramatický Hřebejk ve svém nejlepším hávu. Pro mnohé další nežádoucí drama o stinné stránce moci komunismu, pro mě dialogy vypilovaný a až nepříjemným napětím zahuštěný film. Prozatím nejvděčnější role Martina Havelky. ()

elanius

(143/2016) / Ako som sa do filmu začínal dostávať prišiel koniec. Na prvý pohľad nie moc zaujímavý námet bol dobre rozpracovaný ale absolútne nedokončený po dejovej ani emočnej stránke. A pritom sa pekne ponúkal taký á la 12 Angry Men scenár. Inak slovenský herci obstojne, týmto smerom by sme sa mali asi uberať, bohužial nemáme toho Hřebejka. (6/10) ()

venison

Po dlouhé době film od dua Hřebejk/Jarchovský, který mě fakt i přes silnou jazykovou bariéru fakt bavil :-) Za mě je "Učitelka" jasným důkazem, že jim vztahovky založené na faktu, jak silně režim ovlivňuje obyčejné životy, opravdu jsou.. Jedná se o strohé komorní drama, které je převážně natočeno v jedné učebně a protkané minipříběhy ze života výraznějších postav, které spojuje společný jmenovatel.. Baví mě i vystavěná kostra příběhu, kdy zpočátku divák naprosto neví, o co běží a postupně nabírá děj grády a pomaloučku polehoučku se stává z "Učitelky" strhující drama.. Zuzana Mauréry je velký talent.. Ostatní jsou také skvělí včetně dětských rolí! Příjemnou změnou bylo obsazení slovenských herců - slovenskou tvorbu moc neznám a řadu českých herců, kteří jsou soustavně používaní do obsazování "lepšího" filmů, mám už okoukanou.. Jako lehce předrevoluční člověk, který se běžně se slovenštinou nesetkává jsem sem tam měla problém rozumět dialogům (zejména při křiku nebo naopak při šepotu), ale na druhou stranu je fajn, že se i mladší ročníky v tomto (nám blízkém) jazyce trošku potrénují :-D Rozhodně je "Učitelka" příjemné filmové překvapení roku 2016 :-) ()

hanagi

Nadčasové! Vždy se najde prostředek, jak lidmi manipulovat. A vždy se najdou tací, kteří ze strachu anebo z vypočítavosti podlehnou. ()

progression

Výborný Jarchovského scénář podle skutečného příběhu z doby normalizace. Hodně trpké zrcadlo lidských povah a osudů sice z doby vzdálenější, ale uvedené téma je pořádně nadčasové. Film nejenom o tom, že "si musíme "pomáhat", jak to může dopadnout, když se ta tenká hranice ústupků (nenávratně) překročí a jak se dá elegantně a víceméně beztrestně s lidmi manipulovat, obzvláště má-li manipulátor tu správnou "knížku" resp. patří-li mezi ty momentálně "rovnější". Skvělá Zuzana Mauréry v hlavní roli, z takové učitelky a "vychovatelky" nové generace opravdu "mrazí". Výborně napsané dialogy, obzvláště ty odehrávající se na třídních schůzkách. Nejhorší na tom je ale to, že ty situace jsou ze života a (podle mého názoru) se nevztahují zdaleka jen na prostředí školní a tím pádem z toho "mrazení" mohou být spíše pořádné omrzliny. ()

Cushing

Bravo, paní Mauréry. Jako bych se díval na Bobošíkovou. Páni Hřebejk a Jarchovský zabodovali, tohle umějí nejlépe. Bohužel některé role nevyužité, jako Ondřej Malý, možná to bylo vystřiženo, možná to byly jen červené herinky, aby nic jako. Ale i tak výborný film. ()

Master19

Na chvíli mi to připomnělo 12 rozhněvaných mužů a v komentářích jsem si všiml, že nejsem jediný. Pravdou také je, že první polovina je o 100% silnější než druhá, která bohužel směřuje strmě dolu k mizernému konci. Za první půli a výborné civilní herecké výkony ovšem nechám relativně vysoké hodnocení, protože si to zaslouží. ()

Mishqo

75% ... Jóóój akú som ja mal veľkú chuť dať tej učiteľke poriadne po papuli. Nuž, každý si žijeme len tak dobre ako vieme. Mauréry bola skutočne úžasná v úlohe dvojtvárnej súdružky učiteľky. ()

bizz_mjc

Paralela zastrašovacích a manipulativních praktik komunistického režimu tentokrát v rukou soudružky učitelky, která tu jak cholerický generalisimus pracuje s osobními údaji rodičů svých žáků, využívá jich pro osobní profit a k posilování a rozšiřování své moci nejen nad žáky samotnými. A myslíte, že tito lidé nezůstanou u moci? Převlékání kabátků nám jde a historie se opakuje. Ne špatné, ale trochu ploché. Vlastně jsem často měl pocit, že tu jde o zfilmovanou divadelní hru. ()

Eleanor05

Extrémně návodný suchý komentář k tomu, jak se většina lidí chová. Nic víc. Umělecká složka téměř žádná, závěr v podstatě žádný, linka s peticí vypadla pro změnu taky úplně. Snímek má nevyrovnané tempo, natožpak, aby gradoval. Některé scény výborné (rodičovská schůze), jiné naprosto zbytečné a nudné. A nejlepší herecký výkon podal Ondřej Malý, který řekl jenom pár vět. Zuzana Mauréry nic moc, myslím, že by to zahrálo hodně hereček, kdyby dostaly příležitost. ()

Sany33

Veľmi kvalitná snímka zachytávajúca obraz tej zvrátenej socialistickej doby. Ale aj napriek tomu by som v tej dobe rád žil, celkom ma láka pocit toho, že všetci mali všetko rovnaké a každý mal prácu a to by bolo všetko ku kladom Socializmu. Aj napriek tomu, že mám Zuzanku Mauréry veľmi rád tak v tomto filme som mal sto chutí dať jej pár po papuli. Za stvárnenie tej úlisnej mrchy bola aj adekvátne ocenená a stala sa jej životnou rolou. Film hodnotím ako pútavý pohľad do minulosti. Zaujala ma aj hudba aj kamera, ktoré tiež nezaostávali za vynikajúcimi hereckými výkonmi. Je vidno že celý filmársky tým okolo Jana Hrebejka dokázal vyťažiť z minima maximum. Tak to hodnotím aj ja. 90% ()

zdenny

Tento film jasně a nekompromisně ukazuje bezmocnost člověka, který stojí proti odpornému komunistickému systému. V tomto případě tento systém představuje učitelka, která je ve „své“ škole neomezeným pánem. A to právě proto, že vlastní „rudou“ knížku a je velice poplatná komunistickému režimu. Nespravedlnost tohoto režimu je jasně ukázána na přijímání dárků a služeb od rodičů výměnou za dobré školní známky pro jejich děti. Naopak děti rodičů, kteří tento nechutný systém nechtějí podporovat, jsou šikanovány a i přes nesporné znalosti jsou oceňovány známkami špatnými. Situace v rozhodování je daleko složitější, protože se jedná o děti a jejich budoucnost. Rodiče jsou postaveni před jednoznačnou otázku s morálním dilematem – buď tu hru budu hrát taky a budu „kamarádem“ soudružky učitelky anebo budu svědkem edukačních problémů mého dítěte. Buď tedy zahodím morální zábrany a pýchu anebo budu tvrdý a tvrdý s vírou, že jednou možná potkám i v tomto režimu člověka, který prostě není zmrd. Každopádně by měl systém (neberu ten komunistický) usilovat o to, aby těch zmrdů bylo minimálně. ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka

03.10.2020

V dopoledních hodinách dnes přišla zpráva o úmrtí filmového, televizního a divadelního herce Martina Havelky. Zemřel v Brně ve věku 62 let. Informaci na svém twitterovém účtu zveřejnil režisér Jan… (viac)

19. Kino na hranici = kino pro mě

19. Kino na hranici = kino pro mě

22.04.2017

Jarní filmový maratón nad hraniční řekou Olší se blíží. Devatenáctá těšínská mezinárodní filmová přehlídka Kino na hranici, která se každoročně koná na přelomu dubna a května v Českém Těšíně a… (viac)

Nominace pro 24. ročník cen Český lev

Nominace pro 24. ročník cen Český lev

18.01.2017

České lvy letos budou velkým česko-britským duelem. Masaryka se 14 nominacemi totiž vyzve na souboj Anthropoid s 12 nominacemi, jimž v hlavní kategorii sekunduje Rodinný film, Hřebejkova Učitelka a… (viac)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz