Daredevil

• USA Marvel's Daredevil (viac)
Akčný / Krimi / Mysteriózny / Fantasy / Sci-Fi / Thriller
USA, (2015–2018), 34 h 56 min (Minutáž: 46–61 min)

Tvorcovia:

Drew Goddard

Predloha:

Stan Lee (komiks)

Hudba:

John Paesano

Charlie Cox, Deborah Ann Woll, Elden Henson, Vincent D'Onofrio, Jon Bernthal, Elodie Yung, Geoffrey Cantor, Toby Leonard Moore, Vondie Curtis-Hall (viac)

Matt Murdock přišel jako malý kluk o zrak. Teď bojuje s nespravedlností ve dne coby právník a v noci jako superhrdina Daredevil v newyorkské čtvrti Hell’s Kitchen. (Netflix)

Recenzie používateľa BaronMartin k tomuto seriálu (43)

Daredevil (2015)

Daredevil vždy byl, je a vzhledem k tomu, jak se vyvíjí současná situace s Marvel seriály na Disney+, tak dost možná i navždy bude to nejlepší, co Marvel ve světě seriálů představil. Na rozdíl od ostatních Defenders seriálů, od dalších Marvel pořadů a od dnešních MCU projektů na Disney+ má totiž Ďábel z Hell's Kitchen parádní a špičkově promakaný snad každý aspekt, co dobrý seriál potřebuje. Ať už je to příběh, postavy a obsahová stránka, ať už je to vizuál, kamera a akční scény, ať už to je perfektní hudba či výborná atmosféra, vše je do posledního detailu promyšlené a ve vzájemné kombinaci nám vzniká parádní a bombastický seroš. Určitě musím začít příběhem a postavami, jelikož to je jádro Daredevila, je to samotný základ a primární důvod, proč se na tento seriál vůbec dívat. Postavy jsou skvělé, hlavní trojka je perfektně napsaná, skvěle obsazená a výborně zahraná a zpracovaná. Charlie Cox v hlavní roli je naprostý borec a jestli jsem rád za to, že se někdo z celého tohohle Defenders vesmíru vrátil do MCU, pak je to právě Charlie a jeho Matt Murdock. Jeho postava působí neskutečně realistickým dojmem, má tady hned několik výrazných a opravdu všechno měnících dějových linek. Matt je sympatický, to ale rozhodně neznamená, že s ním divák souhlasí ve všech chvílích. Jsou zde momenty, kdy se chová jako naprostý pitomec a vy máte chuť ho zabít, jenomže v hloubi duše víte, že kdyby jeho postava skutečně žila, tohle její chování by bylo naprosto namístě. Taky se mi líbí, že Matt se opravdu každou sérii vyvíjí a nikdy nestojí na místě. Ať už je to první série, kdy se z něj plnohodnotně stává Daredevil, druhá série, kde hledá sebe sama a jestli vůbec věří v to, co dělá, nebo pecková dějová linka v třetí řadě o tom, jak si Matt musí začít vážit své vlastní identity. Vedlejší postavy jsou na stejně dobré úrovni, ať už to jsou Mattovi přátelé Foggy a Karen, ať už to jsou záporáci, ať už to je jakákoliv maličká vedlejší postava, všichni jsou do detailu promyšlení a skvěle napsaní. K příběhu, ten je výborný. Je úderný, je temný a drsný, řeší dospělá témata jako je krize identity, poznání sebe sama, chuť k životu nebo třeba víra v systém, což rozhodně nejsou věci, které byste viděli v každém superhrdinském filmu či seriálu. Každá série má svůj vlastní příběh, své vlastní linky, všechny jsou ale velmi podařené (až na jednu, ke které se později dostanu). Velmi rychle se vyjádřím i k záporákům, kteří jsou taky výborní. Asi žádný jiný hrdina z tohohle Defenders vesmíru neměl tak prokreslené, tak extrémně charismatické a tak výrazné a zapamatovatelné záporáky, jako právě Daredevil. A je úplně jedno, na jakou sérii se díváme. Všichni záporáci jsou prostě skvělí. Ať už je to Kingpin, Punisher nebo třeba Bullseye. Hlavně první jmenovaný, což je řekněme ten hlavní záporák celého seriálu je rozhodně jeden z nejzajímavějších, nejděsivějších a všeobecně nejlepších seriálových záporáků všech dob. Další aspekt Daredevila, který určitě stojí za zmínku, tak je vizuál. Těžko byste totiž hledali lépe vypadající Marvel seriál (i když se dle mého dá najít :D). Kamera je vynikající, všechno je naprosto nádherně natočené, nasvícené (i když jsou zde pasáže odehrávající se ve tmě, vše je krásně vidět), jsou zde výborné a zapamatovatelné sety. K tomu si rovnou přidáme i technickou stránku některých scén, mluvím především o akci. Akční scény jsou zde totiž fenomenální. Mají naprosto výbornou, promyšlenou choreografii, jsou velmi přehledně a pěkně natočené, jsou zajímavé a unikátní. A jako krásný bonus, v každé sérii máme minimálně jednu akční scénu, která je natočená naprosto bez střihu, což jsou vždycky ty největší bomby. Za zmínku hlavně stojí ta z první série, což je asi nejznámější scéna celého seriálu, a taky ta z řady třetí, která je naopak totálně božská, hlavně díky tomu, že má šílených 10 minut. 10 minut bez střihu, natočených na jeden záběr. Pecka. Další věcí je určitě soundtrack, který je božský. John Paesano je génius, jeho hudba je epická, emocionální a hlavně dost kinematografická, soundtrack Daredevila zní, jak kdyby patřil k nějakému filmu. Určitě musím ještě zmínit brutalitu a surovost, kterou Daredevil rozhodně nešetří, což je jedině dobře, krásně to dopomáhá tvořit atmosféru a pocit toho, jak je celé město zkorumpované a hnusné. Na závěr této kladné sekce chci mluvit ještě o právě zmíněné atmosféře celého seriálu, která je taky super. Prostředí špinavého a zkorumpovaného Hell's Kitchen na vás dýchá ze všech stran, opravdu máte pocit, že zde nikdo není poctivý a všichni jsou jenom banda zaprodanců, a obecně je atmosféra neskutečně hutná a působivá. Bohužel, ačkoliv je Daredevil božský seriál, má i tak pár much a nedostatků. Konkrétně mám na mysli hlavně tři věci :D Tak zaprvé, tempo je občas celkem pomalé. Rozhodně to není tak špatný jako v jiných Defenders seriálech, ale hlavně ve druhé sérii je to občas fakt nepříjemné. Zadruhé, když už mluvíme o té druhé sérii... celý druhý arc druhé řady je dle mého mnohem slabší, nezajímavější a horší než cokoliv ve zbytku seriálu. Řeší se zde prastará organizace the Hand, nesmrtelní nindžové, Mattova stará známá Elektra a jeho mentor Stick. A celá tahle část je vlastně jenom jeden velký set-up na seriál Defenders, navíc si myslím, že prvky jako magická organizace a nesmrtelnost se úplně nehodí do přízemního seriálu o hrdinovi, který zachraňuje běžné lidi před zločinem. Navíc díky celé tento lince trpí jinak neskutečně božský zbytek druhé série o Punisherovi, který je fakt super. A můj třetí problém s Daredevilem je velmi prostý. Mezi druhou a třetí řadou se totiž odehrál příběhový event v podobě již milionkrát zmiňovaných Defenders, který je celkem potřeba vidět, jelikož bez něj úplně nepochopíte, proč je najednou na začátku třetí série Matt téměř mrtvý a co mu vlastně je, když na konci druhé sérky byl úplně v pohodě. Je to poměrně otravné, jelikož Defenders nejsou ani zdaleka tak dobrý seriál, jako Daredevil, a navíc, pokud vás žádný širší vesmír Marvelu nezajímá, tak vás to bude akorát zdržovat od jinak perfektní třetí řady. Abych dodal pár slov na závěr, Daredevil je boží seriál. Výborně napsaný, zahraný, natočený, se skvělými postavami a příběhem a boží akcí. Je jen málo projektů od Marvelu, které se dokáží rovnat Daredevilovi a já už jsem se tak nějak smířil s krutou realitou, že Marvel již nikdy nic podobně kvalitního nevytvoří. Teď se akorát musíme modlit a doufat, že Born Again bude aspoň z poloviny stejně kvalitní, jako tento skvost. Perfektní seriál ve všech ohledech. Ať už jsou to postavy a děj, ať už je to kamera, vizuál a akční scény, ať už je to soundtrack či práce s atmosférou. Je Daredevil nejlepší Marvel seriál vůbec? To nevím, ale je určitě nejkvalitnější a můj nejoblíbenější :D Hodnocení: 90% () (menej) (viac)

Season 1 (2015) (S01)

První série Netflixovského Daredevila mi možná nesedla zas tak moc, jako některým jiným komentujícím, to jí ale vůbec nebrání v tom, aby se z ní stal jeden z nejlepších počinů v branži Marvel seriálů. Daredevil je totiž naprosto skvělý, seriózní a brutální příběh o právníkovi a samozvaném strážci v jednom, který chrání špinavé a zkorumpované město známé jako Hell's Kitchen. Hned na začátek musím zmínit celkovou kinematografii seriálu, která je perfektní. Série vizuálně vypadá výborně, prakticky každý záběr je skvělý, je zde spousta momentů a scén, které jsou vyloženě dělané pro tapetu vaší plochy. Vizuál, kamera, ale i hudba, to všechno je naprosto úžasné. S tím se pojí i fenomenální akční scény, které jsou prostě wow. Epická choreografie, zajímavé nápady, výborná kamera, brutální rating a znázornění krve a násilí a hned tu máme jedny z nejlepších akčních scén od Marvelu. K ději a příběhovému hledisku, to je také skvělé. Příběh je neskutečně atmosférický, Hell's Kitchen na vás nonstop hází pocity nepříjemného, hnusného zkorumpovaného města, kde prostě nechcete žít. Samotný děj je též dost solidní, a to hlavně díky postavám. Tahounem seriálu jsou totiž právě postavy, konkrétně hlavní hrdina a záporák. Začněme Mattem Murdockem, který je výborně zahraný Charliem Coxem. Murdock jako postava má hloubku, má sympatický charakter, hromadu charisma a je zajímavý a lehce si ho oblíbíte. A co je taky super, je zranitelný. Za celou sérii ho několikrát vidíme sáhnout si na svoje dno, vidíme ho zmláceného, pořezaného a je skvělé, že autoři ho nechali takto trpět. Působí to reálně a brutálně, navíc to ještě víc utvrzuje sympatie k hlavnímu hrdinovi. Vedlejší postavy krásně dokreslují děj a oblíbíte si je... teda, většinu z nich :D A pak tu máme záporáka, který je prostě naprosto výborný a totálně rozumím všem lidem, kteří si myslí, že je to jeden z nejlepších Marvel záporáků vůbec. Wilson Fisk je totiž hrozně zajímavý záporák s hloubkou, který vlastně nechce dělat nic špatného, chce jenom pomoci svému městu, jenom to prostě dělá špatnými způsoby. Fisk má skvělé motivace, kterým divák plně rozumí a dokonce s ním občas soucítí a sympatizuje, za což může i to, že seriál mu dal dost prostoru na prokreslení jeho charakteru. Zároveň je Fisk ale neuvěřitelně děsivý a ve spoustě momentů z něj jde sakra strach a respekt. A všechna čest D'Onofriovi, jehož výborný herecký výkon je třešnička na dortu tohohle skvěle napsaného padoucha. Jak jsem ale řekl na začátku, tahle 1. řada mi tak úplně nesedla. Může za to hlavně tempo, které je dost roztahané, některé momenty a dialogy jsou delší, než by být musely. Taky je zde spousta relativně zbytečných momentů a máme tu i hromadu příprav pro druhou sérii, které občas zazdívají hlavní tému této řady. To všechno ve finále ale vůbec nevadí, protože Daredevil je poctivý seriál, který sází na kvalitní filmařinu, skvěle napsané postavy, atmosférický děj a hlavně skvělého záporáka a hlavní postavu. Netflix se zde opravdu předvedl a minimálně 1. série Daredevila je rozhodně vrchol seriálové Marvel tvorby, který stojí za vaši pozornost. Výborný scénář, skvělé postavy v čele s úžasným záporákem a hlavním hrdinou, to vše zabalené v brutálním a drsném kabátku. 1. řada Daredevila je topkou Marvel seriálů. Hodnocení: 80% () (menej) (viac)

Do ringu (2015) (S01E01)

Velice příjemný a poutavý pilot, která vás totálně ponoří do děje, po celou jeho dobu vás baví a zajímá a po jeho zhlédnutí se těšíte na další díly. Hned na začátek musím pochválit vizuál, protože to, jak to vypadá, je až neuvěřitelné. Kamera, kompozice jednotlivých záběrů, prostě to vypadá strašně dobře a je vidět, že si s tím někdo dal sakra záležet. Hlavně akční scény jsou naprosto super, jsou skvěle a přehledně natočené a vypadají fenomenálně. Děj je taky dost solidní, samozřejmě se všechno teprve rozjíždí, ale už teď seriál dobře vystihuje jednotlivé postavy a vztahy mezi nimi a pomalu si připravuje zápletku. K hercům nemám prakticky  žádnou výtku, všichni jsou skvělí a Charlie Cox se prostě pro roli Murdocka narodil, je fakt výborný. A ještě musím zmínit naprosto úžasnou atmosféru špinavého a zkorumpovaného Hell's Kitchen, které ještě dopomáhá rating R, takže krví a násilím se tu nešetří. Výborný úvodní díl, který skvěle navnadí na další epizody. Hodnocení: 75% ()

Cut Man (2015) (S01E02)

Daredevil si stále drží kvalitu a i druhý díl je prostě skvělý. Opět musím pochválit tu výbornou atmosféru, která je pořádně temná a drsná, čemuž dopomáhají i brutální a krvavé scény a momenty. Seriál je výborně natočen, každý záběr vypadá hrozně dobře a finální akční scéna, která je točená na jeden záběr a bez střihů, je skvostná. K příběhu, v téhle epizodě byl možná lehce slabší a takový zbytečnější, působil dost epizodně a měl celkem pomalé tempo, ale bavil mě. Dynamika mezi Mattem a Claire je dost příjemná a flashbacky na Mattovo dětství mě hrozně bavily. Sice mě úplně neoslnila ta linka s Foggym a Karen, ale chápu, že pro rozvíjení vztahů tu musí být. Velice příjemný díl. Hodnocení: 75% ()

Králík ve sněhové bouři (2015) (S01E03)

Trošku pomalejší a lehčí díl, což ale vůbec nevadí. Epizoda se dost zaměřuje na osobní život Matta, konkrétně na jeho právnickou práci, a hrozně se mi líbí, jak je to zpracované. Všechny ty dialogy, všechny právnické věci, scéna u soudu, všechno je to strašně dobře udělané a i když si někdo určitě bude stěžovat, že tahle epizoda nemá žádnou akci a je to pro něj nuda, pro mě rozhodně není a právě táhle právničina mě strašně bavila. Člověk u toho musí i dávat trochu pozor a věnovat se seriálu, aby to pořádně pochopil, což je rozhodně fajn. Zatím jsem nevěděl, u jaké epizody to mám zmínit, tak to zmíním tady :D ale intro tohoto seriálu je naprosto geniální. Ta hudba je tak strašně dobrá... :D Taky se mi líbí, že každá epizoda má nějakou zapamatovatelnou scénu nebo moment. V první epizodě jsme měli tu závěrečnou koláž, která ukazovala zkorumpovanost města, ve druhém díle byla ta úžasná finální akční scéna bez střihu a zde máme třeba skvělou úvodní scénu na bowlingu nebo finální odhalení záporáka. Když už jsme to zmínili, tak se mi strašně líbilo celé to budování napětí a strachu kolem Fiska, mělo to perfektní atmosféru a finální scéna epizody, kdy se nám konečně ukáže, je strašně fajn. Těším se, co autoři s touhle postavou předvedou. Velice příjemný právnický díl. Hodnocení: 72% ()

V krvi (2015) (S01E04)

Oukej, oukej... tenhle díl je skvělý :D Velice pěkně a příjemně se nám tu rozvíjí vztahy mezi jednotlivými postavami, mezi Mattem a Claire, nějaký ten prostor dostává i Urich, který je dost fajn a má super herecký výkon od Vondie Curtis-Halla. Co je ale to nejlepší, tak je záporák Fisk, který si celou epizodu krade pro sebe. Vincent D'Onofrio je pro roli Kingpina stvořený, ten člověk prostě vypadá jako Kingpin a hraje skvěle. Navíc tu má i dost prostoru, takže si ho můžeme poměrně oblíbit, jelikož celý díl působí relativně sympaticky a mile... a pak přijde ta epická poslední scéna, kdy Fisk rozmlátí Anatolyho hlavu za pomocí dveří od auta. A tahle scéna je neskutečně výborná. Pořádně temná, atmosférická, krvavá a brutální. Díky téhle scéně dávám dílu 5 hvězd, jelikož tento moment mě opravdu dostal. Těším se na další díly a těším se, co předvedou se záporákem. Hodnocení: 80% ()

Svět v plamenech (2015) (S01E05)

Velice příjemný pohodový díl, který dělá všechno stejně dobře jako epizody předešlé. Opět musím pochválit ten vizuál, kameru a celkový vzhled seriálu, který prostě vypadá výborně. Vizuálně je to strašně pěkné, akční scény jsou skvěle natočené, opět tu máme jistou scénu, která je točená na jeden záběr, a tyhle momenty jsou prostě dobré. A samozřejmě tu máme znovu naprosto fantastického Fiska, který je strašně sympatický a zároveň brutálně drsný a temný záporák. A hrozně si užívám jeho vztah s Vanessou. Hodnocení: 75% ()

Zavrhnutý (2015) (S01E06)

Další parádní díl, který se celý odehrává během jedné dlouhé noci, kdy se Hell's Kitchen otřásá po následcích předchozí epizody. Tento díl strašně moc tahají záporáci, jelikož oba dva jsou perfektní. Ať už Fisk, který je pořád výborný a třeba jeho první rozhovor s Mattem po vysílačce je highlight celé epizody, tak Vladimir, ze kterého se zde stává i relativně zajímavá a sympatická postava a ten je jedním z nejlepších prvků celé epizody. Taky se mi strašně líbí, jak seriál vykresluje Hell's Kitchen jako naprosto zvrácené a zkorumpované město, což se dá krásně ukázat na scéně, kdy je rukojmí policista zrazen a zavražděn svými kolegy. Tahle scéna je strašně nepříjemná na sledování, je hrozně atmosférická a mrazí z ní. Jednoduše skvělý díl. Hodnocení: 80% ()

Stick (2015) (S01E07)

Máme tady dost takovou fillerovou epizodu, která spíš připravuje půdu pro 2. sérii, než aby se zaměřovala na Fiska. Ale upřímně jsem si ji dost užil a byla taková osvěžující a příjemná. Díl je plný flashbacků na Mattovo dětství, a těch flashbacků je fakt hromada, možná až moc, ale na druhou stranu chápu, že jsou potřeba. Také se nám představuje Stick, kterého hraje neskutečně charismatický Scott Glenn. A Stick je prostě boží :D Jeho charakter je strašně zábavný, srší z něj charisma a i když se občas chová jako totální hajzl, tak jsem si tuhle postavu ihned zamiloval. Taky se mi hrozně líbí, jak tahle epizoda vlastně vůbec nic neřekne a všechno zůstává tak nějak záhadou. Za celý díl se nedozvíme kdo nebo co je vlastně Black Sky, ani proč je tak nebezpečný. A působí to hrozně mysteriózně a podle mě dost dobře. Celkově velice fajn díl, hlavně díky Stickovi. Hodnocení: 82% ()

Stíny ve skle (2015) (S01E08)

Relativně pomalá epizoda, jejíž tempo je oproti předchozím, pořádně nabušeným dílům možná až moc pomalé. Hrozně se to táhlo a některé momenty, některé scény a hlavně některé rozhovory mohly být kratší. To ale vůbec nebrání tomu, že tu máme tucet epických a skvělých scén, které pořád udržují kvalitu seriálu. Opět, jako v minulé epizodě, tu máme strašně moc flashbacků, tentokrát ale pro změnu na hlavního záporáka Fiska. Ten tu má celkově hodně prostoru a díky tomu ho můžeme lépe pochopit, porozumět mu a taky zjistit, že je to prostě totálně fenomenální záporák. Je až neuvěřitelné, jak moc sympatickým ho seriál dělá, takže si ho divák prostě musí oblíbit. A závěrečná scéna, kdy se odhalí veřejnosti, je taky skvělá. Hodnocení: 73% ()

My o vlku (2015) (S01E09)

Opět poměrně pomalá epizoda, tempo seriálu v téhle části lehce vázne. Pořád tu je ten problém, že některé scény vůbec nemusely být takto dlouhé a některé momenty nemusely být vůbec. Myslím, že zkrácení série třeba na 12 nebo 11 epizod by neuškodilo. Pořád je to ale poctivý seriál, který je skvěle natočen, má chytlavý a zajímavý příběh a spoustu skvělých scén. Příkladem moment, kdy Murdock poprvé potká osobně Fiska, ten je strašně napínavý a má skvělou nepříjemnou atmosféru. Taky se nám tu lehce nastiňuje organizace The Hand, která ještě dostane prostor ve 2. sérii. A finální moment, kdy Foggy odhalí pravdu o Mattovi, je výborná scéna. Hodnocení: 70% ()

Nelson v. Murdock (2015) (S01E10)

Upřímně moc nevím, proč je tohle dle spousty lidí slabá epizoda. Ano, chápu, že možná některé nudila totální absence akce, jelikož tento díl je pouze konverzační a plný dialogů. Jenomže ty dialogy jsou tak skvěle napsané! Celá hlavní linka s Mattem a Foggym, jejich vztah, jejich dynamika je naprosto boží, každou tuhle scénu jsem si užíval a jsem strašně rád, že jejich vztah není o takovém tom „hej, můj kámoš je superhrdina, to je hrozně cool“, což bývá v superhrdinských filmech a seriálech dost časté. Ne, tady máme opravdu dobře udělaný konflikt mezi těmito dvěma kamarády, který dává smysl, chápete obě strany, jejich názory a myšlenky. Celý díl mi trošku sráží linka s Karen, jejíž postava mi občas hrozně leze na nervy. Ale jinak naprosto skvělý díl s tunou bravurních dialogů. Hodnocení: 80% ()

Stezka spravedlivých (2015) (S01E11)

Podle mě zatím jedna z nejslabších epizod, jelikož je opět strašně cítit, že seriálu lehce dochází dech. Opravdu, zkrácení počtu epizod o takové 3 by bylo naprosto k užitku, jelikož by se razantně zlepšilo tempo. Pořád zde ale máme skvělé dialogy, velice pěkně natočenou akci a fajn postavy... až na Karen, která mě pořád spíš otravuje :D Aspoň finální moment a Wesleyho smrt byla výborná scéna. Jinak celkem taková slabší epizoda, ale stále se těším, co nám předvede finále. Hodnocení: 65% ()

Ti, které jsme opustili (2015) (S01E12)

Oukej, tento díl funguje jako příprava na finále naprosto skvěle. Máme tady jak spoustu výborných dialogů, tak několik dobrých akčních scén, a na závěr i vynikající smrt jedné důležité postavy. Epizoda má celkově strašně moc povedených scén, které sází na naprosto úžasnou atmosféru. Příkladem je třeba Fiskova reakce na Wesleyho smrt nebo již zmiňovaná finální scéna s Urichovou smrtí. Celým dílem se táhne tahle mrazivá nepříjemná atmosféra, která nahání husí kůži, a vše díky tomu působí skvěle. Když už jsem to zmínil, smrt Bena Uricha je famózní. Je nečekaná, jelikož asi nikdo nepočítal, že by se seriál takhle rychle zbavil této postavy. Zároveň je výborně natočená. Moment, kdy se kamera oddálí od Bena a odhalí v pozadí sedícího Fiska, je prostě skvěle vypadající. A samozřejmě, jak jsem již zmiňoval, atmosféra je skvělá, je dobře vybudovaná a celý ten rozhovor Bena a Fiska je super. Jenom mě trošku mrzí, že Urichova postava nedostala víc prostoru. Třeba celá ta komiksová linka, kdy Urich odhalí Daredevilovu pravou identitu, v seriálu vůbec není zpracovaná a docela jsem se na ní těšil. Každopádně, toto je naprosto skvělý díl, který vás nabudí na finále. Hodnocení: 80% ()

Daredevil (2015) (S01E13)

Upřímně? Tohle bylo boží :D Naprosto skvělý závěr pro první sérii Daredevila, který jsem si hned zamiloval a myslím si, že se jedná o jedno z nejlepších seriálových finálí. Hned začnu s tím jediným negativem, co s ním mám. Přišlo mi to až moc urychlené, všechno se prostě tak nějak stalo během pár minut a mohlo to být lépe rozfázované. Jinak je ale tahle epizoda totální epika. Každá scéna ve vás vyvolává nějakou emoci a každý moment je skvělý. Fisk byl v celé sérii relativně dobře vyzobrazen, ale až tady jsem z něj opravdu cítil, že on je ten místní boss. Že on vládne úplně všemu a prakticky každý pro něj dělá. A celkově Fisk je tady skvělý a jde z něj neskutečný strach a respekt. Například Lelandova zrada a jeho následná smrt je neskutečně atmosférická a pocitově nepříjemná scéna, jelikož Fisk v ní působí opravdu děsivě. K finálnímu souboji, ten mi přišel fajn, Daredevilův kostým vypadá dobře, jenom tam bylo možná až moc střihů a celý ten fight byl dost krátký. Každopádně jinak naprosto skvělý a emocionální souboj, jak díky hudbě, tak díky hereckým výkonům. Hlavně u D'Onofria, který si Fiska prostě neuvěřitelně dával a opravdu působil jako ten brutální nepřítel a Daredevilova nemesis. Celkově je tenhle díl naprosto úžasný, skvělé zakončení pro první řadu tohoto seriálu, je to epické a velkolepé a je zde spousta dobrých momentů. Hype na 2. sérku a na příchod Punishera. Hodnocení: 86% ()

Season 2 (2016) (S02)

Na rozdíl od první série, která mi přišla mnohem ucelenější a konzistentnější, druhá řada je dost kolísavá a velice často skáče mezi pro mě poměrně nezajímavými částmi a dějovými linkami a mezi naprostou epikou. Kdybych měl ale nějak zhodnotit celou sérii po jejím dokoukání, musím říct jen „Wow“. Protože i přes celkem velký počet věcí, co se mi nelíbily, 2. řada Daredevila je naprosto famózní pokračování, které si udržuje veškeré kvality první série a i přes všechny svoje problémy dokázala přinést velice zajímavý příběh, tunu nových skvělých postav a celkově novou výbornou sérii pro výborný seriál. Začněme hezky od začátku. Pro mě osobně byly tahounem první série dialogy, vztahy mezi postavami a jejich vzájemná dynamika. A to máme i zde. Matt zde zažívá mnohem více osobních problémů a život mu klade mnohem víc překážek, než v první řadě, ať už pomalu se rozpadající přátelství Matta a Foggyho, začínající romantický vztah s Karen nebo samotné dilema, které se táhne celou řadou, a to, jestli má upřednostnit život Matta Murdocka nebo život Daredevila. Celkově, Matt je naprosto skvěle napsaná postava, do které se divák dokáže snadno vcítit i přes to, že se mnohdy chová dost povrchně a arogantně ke svým přátelům. Vedlejší postavy jsou velice fajn, krásně se doplňují s Mattem a jak již bylo řečeno, mají skvělý vztah. K novým postavám, ty jsou dost dobré, některé mi sice moc nesedly, třeba taková Elektra, ale to je nejspíš čistě můj osobní problém. Rovnou se dostaneme ke zlatému hřebu celé série, což je rozhodně postava Franka Castla, tedy Punisher. A Punisher je prostě vynikající. Jon Bernthal je v této roli naprosto famózní a díky němu si již v roli Kata nedokážu představit nikoho jiného. Jeho Punisher je jak brutální a násilný, komiksoví fanoušci můžou být nadšení, jelikož tu máme hned několik akčních scén a masakrů, kdy se tvůrci nebojí ukázat jeho násilné činy pěkně zblízka na kameru, Frank zde má ale i velice fajn osobní linku s jeho tragickým originem, která funguje jako stavební kámen celé série a jako taková záhada, kterou musí hlavní postavy rozluštit. Punisher je celkově strašný sympaťák, jeho dynamika s Mattem je perfektní a strašně se mi líbí jejich střet názorů, jejich dialogy a jejich hádky o tom, jestli je morálně správné zabíjet zločince. Taky, díky Punisherovi zde konečně, poprvé v seriálu, dostáváme pořádnou a dlouhou dějovou linku u soudu a nějakou tu právničinu. A sakra, celý soudní proces, všechny právnické záležitosti a celý případ okolo Punishera je vynikající, je skvěle napsaný a je to naprosto výborný dějový oblouk. Teď se bohužel musíme přesunout k negativům série, které jsou o dost více znatelné, než v té první. První půlka druhé řady je podle mě fantastická, řeší se zde hodně Punisher a celé je to zajímavé a opravdu výborné. Bohužel, kolem té poloviny řady přijde změna, Punisher jde na vedlejší kolej a na scénu se dostává Elektra, the Hand, Stick a celá tahle dějová linka kolem toho. A já musím hned říct, že tohle mě fakt moc nebavilo. Není to špatné, je to stále velice nosná dějová linka, ale prostě oproti Punisherovi je tohle o několik levelů slabší. Není to tak zajímavé, není tu tolik dobrých momentů a celé to působí hrozně unaveně, je tu hned několik vycpávkových momentů a na mě to moc nefungovalo. Taky se mi nelíbí, že do té doby přízemní street-level hrdina má najednou řešit prastarou organizaci, schopnost nesmrtelnosti a nindžy. Taky je podle mě veliká škoda, že série nemá žádného nosného hlavního záporáka. První řada měla charismatického Fiska, jenomže tady prostě není žádný hlavní padouch. Máme zde sice několik záporných postav, v prvních pár dílech je to Punisher, pak Reyesová, Blacksmith, Fisk a Nobu, nikdo z nich ale není celou dobu budován jako hlavní padouch, bojuje se zde čistě proti organizaci Ruka, ve které je sice Nobu, který ve finálním díle figuruje jako ta velká hrozba a hlavní záporák, ale celou sérii prostě není budován. Opravdu bych ocenil kdyby tu byl někdo, kdo by se celou sérii stavěl a budoval jako to hlavní zlo, proti kterému by Daredevil v poslední epizodě bojoval, jako právě třeba Kingpin v 1. sérii. Tady nikdo takový není a to si myslím seriálu dost uškodilo. Na rozdíl ale třeba od druhé Jessicy Jones, série má natolik zajímavý hlavní dějový příběh, který ani záporáka moc nepotřebuje, nosné hlavní postavy a skvělou dynamiku mezi nimi, že absence větší hrozby ve výsledku vlastně ani tolik nevadí. Chtěl bych ještě zmínit akční scény, které mi přišly trošku slabší než v první sérii, ale stále jsou velice fajn. Je zde taky výborná hudba, a celý seriál stále vypadá naprosto skvěle, ale to jsem již chválil u té první řady. Celkově je druhá série výborné pokračování skvělého seriálu, u kterého jsem se většinu času úžasně bavil. Je to stále vážný a osobní příběh se skvělými dialogy, vynikajícím příběhem a skvěle napsanými postavami. Vyniká zde hlavně Punisher s jeho velice dobře prokreslenou tragickou minulostí, zajímavou osobností a skvělým charakterem. Bohužel, série se hodně točí kolem mýtické Ruky, která vůbec nepůsobí tak dobře, je mnohem nudnější a není tolik zajímavá a osobní pro Matta, i když se tak snaží působit. Naštěstí, první půlka této série je tak moc skvělá, že dokázala zachránit i horší druhou polovinu. Stále výborné dialogy, skvěle temný a osobní příběh a úžasné postavy, k tomu výborný Punisher a úžasný vztah jeho a Matta. Skvělá série, která sice trpí svojí nudnější druhou polovinou, stále ale naprosto famózní pokračování skvělého seriálu. Hodnocení: 84% () (menej) (viac)

Bang (2016) (S02E01)

Otvírák druhé série je naprosto perfektní pilotní epizoda, která diváka instantně vtáhne do děje a naláká ho na další díly. Hned ze začátku musím říct, jak moc se mi líbí chemie a dynamika mezi hlavními postavami, především mezi Mattem a Foggym. Líbí se mi, jak se tento vztah od první série posunul a je strašně fajn sledovat jejich vzájemné interakce. Taky musím pochválit hudbu, která je velice dobrá, ať už samotný hlavní Daredevilův hudební motiv, tak např. hudební podkres při finální akční scéně. K příběhu, ten je zatím velice dobrý. Epizoda nám hned stanovila několik záhad a témat k řešení, díl navíc obsahuje strašnou spoustu opravdu úžasných momentů. Za asi nejlepší scény tohoto dílu považuji vystřílení irského kartelu, Daredevilovo prozkoumávání masokombinátu a samozřejmě finální scéna v nemocnici a bitka Matta a Franka. A sakra, Punisher? Viděli jsme ho dohromady asi minutu, ale už teď budí neskutečný respekt a strach. A jeho již zmiňovaný příchod do nemocnice považuji za jednu z nejvíc atmosférických scén Daredevila zatím a ta scéna, kde si jak terminátor jde pro svoji oběť, je prostě boží :D Těším se, až Punisher dostane trošku víc prostoru a Jon Bernthal bude moct ukázat, co v něm je, protože už teď působí kurde dobře. Hodnocení: 80% ()

Psi do přestřelky (2016) (S02E02)

Další velmi povedený díl. Hned ze začátku musím zmínit Punishera, který je prostě skvělý. Ať už scéna v zastavárně, která je prostě perfektní, krásně ukazuje i pro neznalce komiksů charakter Punishera a zároveň má skvělou a nepříjemnou atmosféru. To platí i o akční scéně mezi Daredevilem a Punisherem, která vypadá nádherně, má skvělou choreografii a strašně se mi líbí přítomnost třetí strany, tedy policie, která stěžuje souboj jak Frankovi, tak Mattovi. Jinak, děj epizody je dost fajn, opět musím pochválit dynamiku Foggyho a Matta, navíc se mi docela líbí linka s Mattovým ohluchnutím a jsem zvědav, kam povede. A taky jsem si velice užíval finálních zhruba 15 minut, tedy samotnou policejní akci s Grottem a lákáním Punishera, jelikož to byla velice atmosférická a působivá scéna. Celkově velmi dobrá epizoda. Hodnocení: 80% ()

Ti nejlepší z New Yorku (2016) (S02E03)

Přikláním se k většinovému názoru a také si myslím, že New York's Finest je zatím nejlepší epizoda 2. řady, možná i celého seriálu. Pozitiv je zde opravdu hodně a proto bych začal těmi pár negativy. To je hlavně Karen a její podivná linka. Fakt nevím, proč se to děje, ale postava Karen celý seriál střídá mezi oukej sidekickem a neskutečně otravnou postavou. A teď se opět dostáváme do fáze, kdy je otravná. Pak je tu ještě linka s Foggym a Claire, která není vyloženě špatná, celkem mě bavila, Foggy tu má jeden docela dobrý, i když sakra krátký monolog a tuto část jsem si užíval. Ovšem, základní stavební kámen epizody je samozřejmě Matt a Frank. A tahle celá část je naprosto skvělá. Matt a Frank, Daredevil a Punisher. Dva samozvaní strážci zákona, kteří v podstatě mají ten stejný cíl, jenom se k němu každý z nich dostává jinak. Celá jejich diskuze, jejich hádka o tom, kdo z nich má vlastně pravdu. Jejich výměna názorů a debatování o tom, jestli je morálně správně zabíjet zločince či ne, všechny tyhle části, kdy si Frank a Matt prostě povídají, jsou výborné, atmosférické a užíval jsem si je. Navíc, některé jejich věty a argumenty jsou podle mě naprosto fantastické, skvěle napsané, a mají hloubku a stojí za to se nad nimi zamyslet, třeba Frankovo „You're one bad day away from being me.“ je podle mě jedna z nejzajímavějších a nejlepších vět a hlášek, co v Marvelu celkově padla. Navíc, celá tahle část je občas okořeněna o nějakou tu zajímavou scénu, např. takové odlehčení v podobě rozhovoru Franka s náhodným obyvatelem domu, nebo vynikající moment s úžasnou atmosférou, kdy Frank přivede do této debaty ještě Grotta. Na závěr epizody nás čeká ještě dlouhá akční scéna na jeden záběr, se kterou mám ale na rozdíl od ostatních komentujících docela problém, jelikož mi ani zdaleka nepřišla tak působivá a zajímavá, jako ta z první série, měla dost podivnou rotující kameru, která k ní dle mého moc neseděla, a taky v ní byly dost patrné momenty, kde se autoři pokoušeli ukrýt nenápadně střihy, což v té bitce z první série prostě nebylo a díky tomu působila o dost lépe. Akční scéna to ale není špatná, má stále dost pěknou choreografii a líbí se mi, že krásně ukazuje, jak je Matt postupně unavenější a vyčerpanější. Celkově, naprosto výborný díl, který se staví na debatě Daredevila a Punishera o tom, co je vlastně správné. Skvělý scénář, velmi dobrý díl. Hodnocení: 88% ()

Halíř a desetník (2016) (S02E04)

Čtvrtou epizodou se uzavírá taková mini-tetralogie o Punisherovi a pro mě také dost pravděpodobně 4 nejlepší díly druhé série. Začněme celkově dějem a příběhem, který je skvělý. Možná je to tím, že mám relativně dost rád Tonyho Currana, každopádně jeho záporák v podobě irského mafiána mi přišel velice dobrý. Jeho agresivní nevyzpytatelné chování bylo super a mrzí mě, že se ho seriál na konci epizody zbavil a nešli tou stejnou cestou, jako v komiksech. Díl je taky dost brutální, máme tady scénu s provrtáváním nohy vrtačkou nebo třeba vyndavání žiletky z ruky, což co si budem, k Punisherovi tohle prostě patří a je hrozně fajn, že se tvůrci nebojí přidat pár těch krvavých scén. Navíc je tu scéna se psem, u které jsem si na moment říkal, jestli nekoukám na Johna Wicka :D Abych ale nebyl jen pozitivní, musím říct, že úplně nejsem fanoušek romance Karen a Matta, přijde mi taková dost vycucaná z prstu, hlavně kvůli tomu, že v první sérii mezi sebou měli minimum scén a téměř žádnou chemii. Každopádně, jinak je díl velice fajn. Dost se mi líbilo vyobrazení vztahu městské policie k Daredevilovu a jeho činům, což byl fajn nápad, i když mohl být trošku více rozveden. A samozřejmě, ona slavná scéna na hřbitově, kdy Frank vypráví Mattovi o své rodině. Tahle scéna je sakra výborná, je neskutečně emocionální a dojemná a herecký výkon Jona Bernthala je naprosto famózní. Punisher je rozhodně highlightem celé 2. série a pokud to někomu ještě nedošlo, tenhle díl vám to vrazí do ksichtu. V závěrečné scéně dostáváme ještě Elektru, z čehož nejsem úplně nadšený, jelikož nejsem moc fanoušek celé Ruky a dějové linky s Elektrou, ale uvidíme, jak to seriál zpracuje. Výborná epizoda. Hodnocení: 89% ()

Daredevil a Kingpin se vrátí

Daredevil a Kingpin se vrátí

08.07.2022

Dobré zprávy pro fanoušky Daredevila s tváří Charlieho Coxe (Hvězdný prach, Teorie všeho), první větší návrat populárního superhrdiny, ale i jeho úhlavní nemesis Kingpina v podání Vincenta D’Onofria … (viac)

Nová řada Daredevila potvrzena

Nová řada Daredevila potvrzena

20.05.2022

Na Disney+ oficiálně dorazí nová řada seriálu Daredevil. Informoval o tom server Variety, který tvrdí, že scenáristé Matt Corman a Chris Ord (Covert Affairs) byli zaúkolování napsat scénář a budou… (viac)

Netflix přichází o předplatitele

Netflix přichází o předplatitele

20.04.2022

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney

12.03.2022

Těšili jste se coby fanoušci Daredevila nebo Punishera ze zprávy, že studio Disney ve spolupráci s Marvelem přidalo tyto netflixovské seriály na streamovací službu Disney+? Pak zjevně nejste součástí… (viac)