Fotograf

• Česko Fotograf (viac)
Česko, 2015, 133 min (Alternatívna 130 min, televízna verzia: 86+87 min)

Kamera:

David Ployhar

Karel Roden, Marie Málková, Zuzana Vejvodová, Václav Neužil ml., Jitka Sedláčková, Vanda Károlyi, Jenovéfa Boková, Vilma Cibulková, Marika Procházková (viac)

V příběhu se vracíme k některým osudovým křižovatkám turbulentního života hlavního hrdiny (Karel Roden), člověka, který je obdařen nejedním výjimečným talentem, živelností a vášní. Všechny tyto vlastnosti mu přinesly slávu i odmítání, lásku i zradu, zástupy obdivovatelů i osamocení. Středem Janova života vždy byly ženy. Ať ty, které pózovaly před objektivem jeho fotoaparátu, nezřídka postavy až pitoreskní, či ty, jež ho obklopovaly v  soukromí. Dcery, manželky, milenky, sexuální přítelkyně, intelektuální obdivovatelky. Jedny nezištně milující a oddané, jiné podváděné a zhrzené, další sdílející s rozkoší jeho bouřlivý život. Ale i takové, které s proslulým umělcem toužily spojit svou budoucnost, posedlé touhou zkrotit jeho svobodomyslnost, sdílet s ním jeho majetek, talent i geny. Exempláře všech těchto ženských typů jsou pikantním kořením mimořádného filmu, který je příjemně hořkou komedií s erotickými prvky. (Bioscop)

KASUGI

Vyjímečnost Jana Saudka nespočívá (z mého pohledu) v jeho dílech, či v jeho vřelému vztahu k ženám, nýbrž v jeho projevu - s jakou grácií a šarmem dokáže podat prasečiny a vulgarity. Je to noblesní prasák. A ty těžké ženy lehkých mravů to nejspíš rajcuje. Ne, vážně. Roden, ač se snažil a některé gesta a projevy měl odkoukané perfektně, se prostě na takovou roli nehodí. Jak tu někdo trefně napsal: Karel je introvert a měl hrát extrovertního exhbicionistu... Vyzdvihování herectví Málkové nějak nerozumím, mezi touto rolí a jejím seriálovým hraním typu Ulice, nevidím rozdíl. Děj je nesouvislý guláš a nějakých posledních 20 minut teprve koukatelný. Pavlásková se očividně našla v laciných samoúčelných šukačkách, což ostatně předvedla už v Bludičkách. Co mě ale udivuje nejvíc, je samotná účast Saudka u scénáře. To bude vážně hrdý na to, že ho svět pozná, jako toho pána, co s modelkama soutěží, kdo do Vltavy dočůrá dál, nebo co si chce nechat posrat auto velkou zadnicí mámy od Saury? Zní to tu už jako otřepaná fráze, ale hvězdička za Rodena. Přemýšlím, jestli by nebylo zajímavější, natočit film o Kájovi Saudkovi... ()

klima777

Jako by se divák na chvilku stal součástí Saudkovy fotografie. Je to hodně či zoufale málo? Nevím, a pokud se začínám nudit, poslechnu si Rodenovu dokonalou dikci a rázem je mi dosti jedno, že tenhle pseudo-artistní kus vznikl nejspíše hlavně proto, aby se Jan finančně zahojil (2,5* cirkusácké hvězdy... protože nýmandi závidí vždy a bez výjimek ;)). ()

KarKulA

Film na který jsem byla velmi zvědavá a přinesl to, co jsem očekávala. To že Saudek není standardní jedinec je zřejmé, nicméně v jeho případě jsem tu jeho úchylnost z nějakého neznámého důvodu ochotna tolerovat. Ač neoplývalo žádným velkým příběhem, "obrazy" z jeho soukromí nenudily. Roden neuvěřitelně výborný - i přes svou velkou fyzickou rozdílnost neměl člověk problém si představit, že opravdu vidí Saudka. ()

Pedross800

"CO KDYBYSTE PŘI MILOVÁNÍ JAKO MUŽ SELHAL? STALO SE VÁM TO NĚKDY UŽ? MOCKRÁT, ALE VÍTE CO? JÁ SE VŽDYCKY ZE VŠEHO NĚJAK VYLÍŽU!" Výborný to bylo! Dal jsem tu bezmála tříhodinovou verzi a jsem nadmíru spokojen.Dostal jsem správně perverzní, dostatečně ulítlou, fabulující i často humornou sondu do života jednoho z velkých "renesančních" lidiček plnou krásných žen krásných tvarů. A taky jeden úchvatný herecký koncert "pana herce" Roden opravdu vynikající, fascinující. Kašlu na to co je a není pravda. Kdo Saudka zná, ví jaký je to pozér a mystifikátor. To k němu prostě patří a tak se ten film musí brát. POMO je se svým komentem absolutně mimo mísu, právě to, jak je vykreslen, mistrovi jistě dělá radost a potutelně se usmívá. Ten film má šťávu i živelnost a vášeň, stejně jako tragikomické prvky a ke konci se z toho stává i drama. A nesmím zapomenout na nádherné živé rekonstrukce vzniku některých z jeho nejslavnějších fotek. Bohémský film o bohémském človíčkovi, nic víc, nic míň. ()

vyfuk

Jan Saudek je totální kokot. V celku chápu negativní hodnocení, ale nějak zároveň chápu jeho a filmově bohémský pohled na věc. Tenhle film by rozhodně Lva za nejlepší film rozhodně dostat neměl, ale rozhodně to není špatné. Lehký příběh postupného vykořisťování a hyenismu, který ale ve filmu ani nakonec nemá finále. Hlavně chci na filmu ocenit dokonalost Rodenova herectví. Jeho výkon je vskutku autentický, uvěřitelný a perfektní. V celku debilní film, na který se na české poměry dá koukat a užít si ho bez předsudků. ()

Autogram

Na rozdiel od Saudkových fotiek tento film nie je žiadne veľké umenie. Veľké sú hlavne zadky a XXXL modelky, ktorých odvahu takto sa nechať zvečniť treba uznať, aj keď nie vždy ide o estetický zážitok. Ide skôr o živelnosť a vášeň napriek všetkým prekážkam a predsudky sú absolútne vylúčené. Komu to vyhovuje a nezáleží mu až tak na logike konania postáv, tomu sa bude film páčiť viac. V popise filmu chýba žáner životopisný, takže si môžem domýšľať, že toho bolo domyslené asi dosť. –––– Ale jsou čistotné, myjí se pravidelně. Jednou týdně. Jako já. ()

Koryntos

Naprostý souhlas s Peytlem. Prostě ač jinak Rodena uznávám jako kapacitu tady jsem mu tu roli nemohla uvěřit. Marně přemýšlím kdo by tak z herců odpovídal Saudkově naturelu a nikdo mě nenapadá. Asi by to Jenda musel zahrát sám. Někoho z koho úplně teče živočišnost a kdo má duši dítěte, ať je mu 5, nebo 95 a sklony k narcismu, šovinismu, incestu. S chováním až psychopatologickým, protože v tom jeho psychopatickém chování je ukrytá určitá logikaco se opravdu špatně hledá. Napadl mě jeden můj bejvalej, kterému se takhle líbily všechny ženy a byl jimi okouzlen a byl by nejradši kdyby se všechny jeho lásky mezi sebou kamarádily. No, ten by to dokázal zahrát, bohužel není herec. Už bez odboček Roden to zvládal dobře herecky, ale už má moc profláknutej ksichtík. Z toho důvodu jsem tam prostě pořád viděla všechny jeho ostatní role. Jinak film mě nesmírně bavil. Jsem rozpolcena nad hodnocením. Za film jako takový klidně 5 hvězd za obsazení tak jednu logicky tedy 5 - 1. Dotatek: Už vím co mi na Rodenovi nesedí. Představitel hlavní role musí být pro ženy sexuálně přitažlivý, to znamená, že i když se chová jak chlívák tak mu žena dá, což přesně takový je Saudek. je šukatelný Za mlada to byl krásnej chlap a má v sobě něco, co ty ženské přitahuje, že dokáže přimět k šustění i ty co šustit nechtěly... Roden je v té roli hrozně úlisný, slizký, nešukatelný. Takový ten typ strýce s bonbónama v pytlíku a černou dodávkou za rohem. To je to co mi vadí. Dodatek k dotatku: Bioscop krásně vystihl obsah filmu i naturel fotografa. Pro moralisty jak mohl něco takového o sobě Soudek pustit do světa. Proč by ne, většina z těch ,, věcí" se o něm ví no a že se za to nestydí. Myslím, že kdyby se styděl nebyl by tím kým je, nemohl by fotit to co fotí a nebyl by v tom geniální a propos většina geniálních lidí byla nějakým směrem ujetá. ()

BloodMax

Smutný příběh, který ukazuje jak člověk může být jeden den nahoře a druhý den zase dole, ale když má dostatek sexu a alkoholu, tak se přes všechna úskalí může dožít vysokého věku a mít plno dětí :-))) Roden měl hezkou roli, která ho jistě bavila, on zase bavil tak nějak mě...film byl spíše takový Saudkův "životopis", ale proč ne, každopádně z toho mohli dostat více...pár forků ušlo, trochu dlouhý a i víceméně nudný film, ale není to nic z čeho by se Saudek "nevylízal" :-))) ()

milancecil

263. Tak konečně dnes jsem se dostavil na promítání tolik v poslední době diskutovaného filmu a hned úvodem musím podotknout, že mne téměř okamžitě rozesmál, role ztvárněná Karlem Rodenem si mne prostě snadno od začátku získala, ano, výjimečný herec hrál postavu jiného výjimečného člověka, mimořádně úspěšného, světoznámého fotografa, ale i psychicky a emocionálně poznamenaného traumatem z dětství, z koncentračního tábora, přesto bytost s tak ohromující vitalitou, živelnou a mocnou, vzdor zášti, závisti, i jiným projevům lidské malosti, nikdo jiný by osobu tak výrazného lidského formátu přesvědčivě zahrát nedokázal, všichni ostatní se ve svých rolích snažili, jen, jen, aby jeho výborné herectví svým spoluúčinkováním ve výsledném dojmu co nejméně narušili, jsem opravdu mile překvapený, skvěle jsem se bavil a jen se mi opět potvrdilo, že zdejší hodnocení nemá smysl vůbec brát vážně, jen zlomyslně odrazuje diváky, kteří by jinak na takový film rádi vyrazili, určitě na něj ještě jděte, právě takový bouřlivý životní příběh, balancující soustavně na žánrovém rozhraní komedie a drama si to určitě zaslouží. ()

jefff

Hodně zajímavý a tak trochu kontroverzní film o kontroverzním fotografovi světových kvalit. Jako sonda do duše umělce je to super, škoda úvodní třetiny, která je složená jen ze skečů, útržkovitých scén...až posléze to začne mít hlavu a patu a ve výsledku je to docela zdařilé dílo. a hlavně originální. Největší poctu však zaslouží Roden, na kterého páni akademici trochu zapomněli. ()

insurgentes odpad!

Skoro mě mrzí, že jsem tolik odpadů vyplýtval na blbé, hovadské a bezobsažné filmy, protože teď tady na to už mi nezbývá jiné hodnocení než zase jen odpad. ()

Lukoboss

Nakonec dám 4*, hlavně za bezkonkurečního K. Rodena, protože on prostě umí, hraje s lehkostí a vášní, a přitom přirozeně. Ostatně i M. Málková si vedla skvěle a podlou, zákeřnou a svinskou Sáru, která si zároveň hraje na světici a spasitelku, zahrála víc než dobře. Líbí se mně zapojení scénických obrazů shodných s fotkama z reálu. Na druhou stranu je třeba říct, že J. Saudek do scénáře asi vrtal hodně, a rozpor mezi ním a jeho bývalou fúrií rozhodně není u konce, jak ona sama tvrdí. Ona samozřejmě tvrdí vše na svou obranu, což je logický, její úhel pohledu ale stále nezakrývá stopy např. toho, že dodnes prezentuje svoji práci těžce okopírovanou právě od Saudka a vůbec se za to nestydí. Takovej je život, takový jsou vyžírky a jinak to asi jen tak nebude, pokud se člověk tvrdě neohradí. Ale to už jsme mimo hodnocení filmu... ()

ZkuKol odpad!

Ač je poznat čí verze se tu vypráví, je mi to fakt jedno. Figurkovité vyprávění jenž má tón titulků v Blesku, černobílé škatulkování a těžko stravitelné přehrávání... kam to Karel zase vlezl. Paní Pavlásková natočila jeden dobrý film, který byl zjevně výjimkou potvrzující pravidlo - její tvorba je toho důkazem. ()

Jiriczzcek

Tento film jednoznačně patří do toho lepšího, co novodobý český film vyplodil. Stopáž je sice vražedná, ale herecký výkon a vtip Karla Rodena způsobí to, že film v celku rychle uplyne. ()

klukluka

Pavláskové zmrtvýchvstání! Příjemný, velký, velikánský překvapení. Mimořádně zajímavej film o žijícím člověku. Vůbec jsem netušil, jak vážnej byl ve skutečnosti problém, kterej měl Saudek se Sárou... Síla! Smekám, paní režisérko!/// Po druhém zhlédnutí zvyšuji hodnocení, tohle je geniální. ()

velkyvezir

Já nevím. Roden hrál výborně, ale nevím koho, protože mně fakt nepřišlo, že by vystihl Saudkovu dikci, mimiku apod. A uniká mi účel toho filmu: to tu budeme z daní přispívat na to, aby si někdo vyřizoval účty se svou bejvalkou? Jinak Saudkovu tvorbu mám rád a mám doma i jednu jeho knihu fotografií. O to větší rozpaky. ()