Fotograf

• Česko Fotograf (viac)
Česko, 2015, 133 min (Alternatívna 130 min, televízna verzia: 86+87 min)

Kamera:

David Ployhar

Karel Roden, Marie Málková, Zuzana Vejvodová, Václav Neužil ml., Jitka Sedláčková, Vanda Károlyi, Jenovéfa Boková, Vilma Cibulková, Marika Procházková (viac)

V příběhu se vracíme k některým osudovým křižovatkám turbulentního života hlavního hrdiny (Karel Roden), člověka, který je obdařen nejedním výjimečným talentem, živelností a vášní. Všechny tyto vlastnosti mu přinesly slávu i odmítání, lásku i zradu, zástupy obdivovatelů i osamocení. Středem Janova života vždy byly ženy. Ať ty, které pózovaly před objektivem jeho fotoaparátu, nezřídka postavy až pitoreskní, či ty, jež ho obklopovaly v  soukromí. Dcery, manželky, milenky, sexuální přítelkyně, intelektuální obdivovatelky. Jedny nezištně milující a oddané, jiné podváděné a zhrzené, další sdílející s rozkoší jeho bouřlivý život. Ale i takové, které s proslulým umělcem toužily spojit svou budoucnost, posedlé touhou zkrotit jeho svobodomyslnost, sdílet s ním jeho majetek, talent i geny. Exempláře všech těchto ženských typů jsou pikantním kořením mimořádného filmu, který je příjemně hořkou komedií s erotickými prvky. (Bioscop)

klúčik

Film v ktorom som sa dozvedel, že Saudek je v podstate jeme narušený človek, ktorého priťahujú hlavne príšery, že jeho družka Bára je zlatokopka, ktorá ho len využila a zneužila.... Čo ma naozaj zaujalo tak to bol herecký výkon Karla Rodena. Film celkovo hodnotím 45%. ()

Lukoboss

Nakonec dám 4*, hlavně za bezkonkurečního K. Rodena, protože on prostě umí, hraje s lehkostí a vášní, a přitom přirozeně. Ostatně i M. Málková si vedla skvěle a podlou, zákeřnou a svinskou Sáru, která si zároveň hraje na světici a spasitelku, zahrála víc než dobře. Líbí se mně zapojení scénických obrazů shodných s fotkama z reálu. Na druhou stranu je třeba říct, že J. Saudek do scénáře asi vrtal hodně, a rozpor mezi ním a jeho bývalou fúrií rozhodně není u konce, jak ona sama tvrdí. Ona samozřejmě tvrdí vše na svou obranu, což je logický, její úhel pohledu ale stále nezakrývá stopy např. toho, že dodnes prezentuje svoji práci těžce okopírovanou právě od Saudka a vůbec se za to nestydí. Takovej je život, takový jsou vyžírky a jinak to asi jen tak nebude, pokud se člověk tvrdě neohradí. Ale to už jsme mimo hodnocení filmu... ()

Sygi

Film je to dobrý, jen jsem nepochopil, kolik má být hlavní postavě let. Vystupuje v prostředí, kde jsou běžné mobilní telefony a notebooky, přitom vzpomíná na koncentrační tábor a komunistický režim. Svým zjevem působí mezi padesáti a šedesáti (ne jako Jan Saudek, na kterém jsou roky i přes snahy je zakrývat znát). ()

LEATHERFAC

Změněná jména, už na začátku oznámení, že se jedná jen "o fantazii", takže u soudu budeme z obliga případně... i když všichni dobře víme, že většina tohoto filmu jako žádná fantazie míněna není...Aneb jak se pomstít zrádné ex. Ptotože tohle mi z tohoto počinu vyplývá asi nejvíc - hlavně ke konci už je tento záměr zcela evidentní... Tohle jste si tedy Jeníčku mohl asi odpustit - ať už je pravda na číkoliv straně. Jinak Roden ač typově Saudkovi zcela nepodobný, se zhostil role v rámci možností asi skvěle (nejlíp jak to šlo) přesto Saudek je osobnost tak svébytná a originální, že je téměř neztvárnitelný kýmkoliv jiným, nežli sám sebou. O skutečné Sáře platí asi totéž a její představitelka ve filmu s ní nemá bohužel společného vůbec nic a jako herečka je dost mizerná a neuvěřitelná, jako by si sem odskočila z Ulice. Skutečná Sára je charismatická (ať už si o ní myslíme cokoliv) a zamlada byla hodně krásná a zajímavá. Herečka Málková postrádá obojí, vypadá jako tuctové, vykulené trdlo a třeba herectví i charismatu např. Ivanky Chýlkové (Čas sluhů) nesahá ani po kotníky.  A jaký smysl chtěla filmu vtisknout sama režisérka, to je mi opravdu záhadou... ()

svorad

Několik dobrých reflexí o smyslu a pojímání tvůrčího procesu ... jinak mě nejvíc dostala scéna, při níž se divák dozví, že okatá Janova přítelkyně je vlastně jeho dcerou - připomněla mi Trhákovskou etudu o bratrovi stařečka Lukeše. ()

Merkin

Domnívám se, že hlavní důvod místních kontrastních názorů tkví v ne/schopnosti recenzentů rozlišit mezi životním stylem ústředních postav oproti specifickému zachycení takového postoje ve filmovém projektu. Jakkoliv se mi zdá Soudkův život nepochopitelný, prázdný a povrchní a jakkoliv na mě všechny jeho partnerky působí velmi jednoduše, tak pokud tak doopravdy žije (a u umělce, navíc s tak typickým a svérázným vystupováním bych se tomu nedivila), pak ale filmové zpracování Ireny Pavláskové splnilo svůj účel, tedy přiblížilo jeho osobu divákovi. Otázka, zda se dá mezi obsahovou a formální stránkou volit, je podle mého názoru zbytečná. Je třeba zohlednit obojí, ať námět, tak herecké a režijní výkony. Pakliže výsledek zprůměruji, vychází mi hodnocení na tři hvězdy. ()

Kanca

Jeden z nejlepších českých filmů za poslední dobu. Příběh, který si zfilmování zkrátka zasloužil. Ať už je pravdivý nebo ne. 90% a opět velká poklona Karlu Rodenovi. ()

Hanys_

Roden si to očividně užíval a je upřímně jediným důvodem, proč s Fotografem vůbec ztrácet čas. Viděna první polovina dvoudílu pro televizi a stačilo mi. ()

Dixiee

O umělcích se říká, že jsou svérázní podivíni. U Saudka to platí dvojnásob. Moc sympatií k tomuto významnému českému fotografovi získat asi nelze. Ovšem Roden se role nezodpovědného, úchylného ale geniálního fotografa zhostil s veškerou grácií a hraje výborně!!! ()

Frakira

Líbilo a nelíbilo zároveň. Saudka jako fotogarafa uznávám, zejména jeho starší věci, je bezesporu originál a má talent. Po lidské stránce nevím, co si o něm myslet, ale to není vůbec důležitý... Film by mohl být lepší, ale těžko říct, co by z něj (z)bylo bez přispění Saudka. Ovšem Karel Roden - bez něj by to nešlo určitě! ()

Ripley

Typický příklad filmu,který se hodnotí neobjektivně.Obdivovatelé Jana Saudka budou film vychvalovat,odpůrci kritizovat nebo se mu obloukem vyhnou.Patřím k té první skupině,leč obdivuji víceméně jeho umělecký přínos a osobnost oproti jeho bujárému životnímu stylu.Nicméně uznávám že jeho osobitý životní příběh je zajímavý avšak neztotožňuji se s ním.A teď konečně k filmu.Původní verze filmu měla stopáž necelé tři hodiny.Bohužel jsem viděl jen kratší kino verzi filmu a razantní střih je na ní znát.I přesto hodnotím kladně.Karel Roden zde exceluje.Pozoruhodné mírně kontroverzní dílo o pozoruhodném více kontroverzním umělci.Otázkou nakonec zůstává,kolik je ve filmu pravdy a kolik výmyslů.A ještě jedna zajímavost na konec.Jan Saudek si přál,aby se role zhostil Oldřich Kaiser.Za mne zajímavá volba. ()

Tessie

Pořád se doma zastávám českých filmů, avšak moje síla za ně bojovat neustále klesá. To opravdu nejsme schopni natočit něco alespoň trošku kvalitního? Nevadily mi ani tak ženy a chlast byť bez zpěvu... ale opravdu nudné dvě hodinky.. Roden byl úžasný a dokázal, že dokáže udržet diváka u televize.. ovšem tak mizerný scénář si opravdu nezasloužil. ()

Eraserhead

Tento film je zas a znova několikátým důkazem toho, že čeští dramaturgové buď odvádí mizernou práci a nebo vůbec neexistují! Nejzásadnějším problémem filmu je totiž fakt, že má 130 minut a nemá děj. Až v poslední třetině se něco jako zápletka objeví (soud), ale vyzní bez uzavření do ztracena. Největším kladem filmu je bezpochyby Karel Roden, který si roli užívá a zároveň nepřehrává (což by mohlo být v případě Saudka velmi snadné). Fotograf je ve výsledku soubor víceméně zábavných historek, které jako celek nedrží pohromadě. ()

kolemjdouc odpad!

jaktože mě to ani nepřekvapilo???Ta upocená bída.Též se divím mistrovi Saudkovi že dovolí aby tohle zůstalo v archivu pro budoucí generace které budou ctít jeho díla ale tohle je bude konsternovat.Čistá komerce.Nic víc. ()

Rejže

Ač se nejedná o nejgeniálnější dramaturgické dílo žánru biografického filmového románu, jistě jde o veliký pokrok, který v české kinematografii skutečně chybí. Dobře - > rozostřenou kameru hnedle na začátku filmu odpouštíme ač je důležité si hlídat ten počet snímků za sekundu, že?. Všude samé ko*y a celulidní zadnice také odpouštíme, ale dikce a fonetika v dialogu konečně se přibližuje tam těm dramatům za hranicemi naší země. Konečně to není pouze to odříkání, konečně scénáristé a režiséři začli používat "dialogový sluch". Roden mi v roli Jeníčka Saudka sedl snad lépe než sám "Jeníček", jak jej oslovovala Líba, postava a múza zobrazující Saudkovu bývalou partnerku Sáru. Nepamatuji si, že bych kdy viděla Karla Rodena hrát tak uvolněně, tak přirozeně, rozcuchaně a vůbec hrát hereckou hru! ()

Foxhound#1

Rozporuplné dojmy, to je co z fotografa cítím. Je mi jasné, že celý příběh je poněkud filmově přehnaný a dost věcí si Pavlásková za asistence Saudkovy přibarvila, i když Saudkova úchylnost na korpulentní ženy mezi ně zrovna nepatří. Naprosto jsem uvěřil Rodenovi, ten bohémské chování Saudka jakožto geniálního umělce ale naprosto nepoužitelného člověka pro běžný život vystihl dokonale a roli si užíval, díky němu to je plus * v hodnocení. A co se týče ztvárnění a chování slečny Šárky Směšné (ano, ta rezatá plagiátorka co kdysi jako první uváděla Peříčko), tak pokud je byť jen desetina pravda, tak je to děvka, které široko daleko není rovno. A není se čemu divit, že jí ten film pořádně nas*al :D Nabízí se ovšem rčení o potrefené huse, že ... Kdo má rád velké zadky s celulitidou, nechť si * přihodí. ()