Fotograf

• Česko Fotograf (viac)
Česko, 2015, 133 min (Alternatívna 130 min, televízna verzia: 86+87 min)

Kamera:

David Ployhar

Karel Roden, Marie Málková, Zuzana Vejvodová, Václav Neužil ml., Jitka Sedláčková, Vanda Károlyi, Jenovéfa Boková, Vilma Cibulková, Marika Procházková (viac)

V příběhu se vracíme k některým osudovým křižovatkám turbulentního života hlavního hrdiny (Karel Roden), člověka, který je obdařen nejedním výjimečným talentem, živelností a vášní. Všechny tyto vlastnosti mu přinesly slávu i odmítání, lásku i zradu, zástupy obdivovatelů i osamocení. Středem Janova života vždy byly ženy. Ať ty, které pózovaly před objektivem jeho fotoaparátu, nezřídka postavy až pitoreskní, či ty, jež ho obklopovaly v  soukromí. Dcery, manželky, milenky, sexuální přítelkyně, intelektuální obdivovatelky. Jedny nezištně milující a oddané, jiné podváděné a zhrzené, další sdílející s rozkoší jeho bouřlivý život. Ale i takové, které s proslulým umělcem toužily spojit svou budoucnost, posedlé touhou zkrotit jeho svobodomyslnost, sdílet s ním jeho majetek, talent i geny. Exempláře všech těchto ženských typů jsou pikantním kořením mimořádného filmu, který je příjemně hořkou komedií s erotickými prvky. (Bioscop)

tomisaburo

Mistrovým idolem krásy je ztělesnění hojnosti, což je nám zhusta a po celý film dokazováno (rozuměj monstrózní prdel, panděro jak rybník Svět a kozy jako nákupní tašky). Inu, proč ne. Ale nikdy jsem nepochopil proč, a z kterého hrobu vlastně vyhrabal tu vychrtlou příšeru, kvůli které tenhle film vzniknul. Trochu mi v tom příběhu chybí Kája, ale ono je to možná nakonec lepší. Nicméně Roden potvrdil svoji extratřídu, a schopnost uplést z hovna bič. Dokázal dát celé té prasárně a hlavně mistrovi, snesitelnou, téměř sympatickou tvář. ()

Haniczka

Vlhký sen židovské režisérky okultních představení o židovském malíři pokojů. Nic co by mě lákalo (shlednuto pouze prvých 20 min). ()

zdenur

Snad nikdy jsem ve filmu neviděl tak dobře zahranou svini. Málková ji zahrála opravdu svinsky. Roden si roli očividně taky užíval. Je škoda, že je film tak rozpolcený. Super mi přišly dialogy a hlavně Saudkovy monology; jsou trefné a vtipné. Na druhou stranu, nad dvě hodiny vyhnaná stopáž je smrtící a hodně scén působí dojmem levné televizní produkce. ()

TomasKotlant

Dlouho jsem se rozmýšlel, zda na to jít, ale když jsem narazil na projekci pro studenty a důchodce za 60 Kč, bylo rozhodnuto. Nejdřív mě překvapilo, že sál téměř výhradně zaplnili důchodci. Pak mě překvapilo, že film má celkem hloubku. Skvělý herecký výkon od Rodena jsem čekal, ale skvěle hráli všichni. A po konci musím smeknout a říct, že jsem rád, že jsem na Fotografa šel. Jeden z obsahově nejosobitějších filmů všech dob. *** Ve zkratce: Kolorované fotografie, omyvatelné. *** 31. 3. 2015, kino MAT ()

Saur.us

One man show grandiózního K. Rodena, které především v prvních dvou třetinách zábavným a vtipným způsobem představuje excentrický, bohémský život J. Saudka, vznik jeho fotografií ale i jeho stinné stránky osobnosti bohužel v poslední třetině upadá v jasný hon na čarodějnici jménem Sára. Těžko soudit, jak vážná celá ta epizoda byla, jasné ale je, že když za scénářem stojí i protagonista příběhu, smrdí to snahou na vlastní glorifikaci, překrucování reality a házení ještě větší špíny, než tam ve skutečnosti byla. Ale těžko říct. To ví jen Sára a pan Jan. ()

Everyone

"Barokní fotografie" reinkarnovaného Henriho de Toulouse-Lautrecka. Vždycky jsem měl totiž, z díla Jana Saudka, pocit, jakoby si prostitutky, cirkusačky i jiné salónní ctnosti vypůjčil z Moulin Rouge (nikoliv ve smyslu plagiátorství, nýbrž v obdobném chápání reality) z 19. století, viděl svět barokníma očima 18. století a použil pro zachycení reality techniku století 20. Celkově to vytváří originální, celistvý a nadčasový rukopis. ____ A ačkoliv se velmi dobře role mistra ujal Roden, něco mi říká, že Kaiserovi by to vnitřně sedlo lépe. ()

Brtniik

Chápat někoho jiného je velmi těžké, zdlouhavé, pracné a nejspíš nemožné zvláště, když objekt permanentně mlží a svým na odiv dávaným extrovertním chováním maskuje křehkou duši. Na pana J.Saudka to platí dvojnásob. Občas ho někde slyším, někde vidím či si o něm něco přečtu. Má neotřelý pohled na svět (o tom žádná) a s mnohým nelze než souhlasit. Příroda mu každopádně nadělila zdraví, talent nechci soudit, neb platí, že nejužitečnější talent je ten trefit se do vkusu co možná nejvíce potenciálních kunčoftů. Mistrova erotické preference mi nepřísluší hodnotit. Sára Saudková je neméně zajímavá osobnost (po zhlédnutí tohoto filmu je tento názor dost divný, ale ať) a vždy se mi líbila. Ale abych hodnotil film ne předlohu. Divák je jako vždy dán scénáristovi v plen a obvykle se nedozví, viděl-li uměleckou představu, anebo to byl „dokument“. Nejsme pracovníci BIS či redaktoři plátku „hatatitlá“ – tedy nevíme jak to je a tak se musíme spokojit s nástinem mistrova bouřlivého života (a smutku, když za ním zaklapnou dveře). K fotografování mám niterný vztah, protože druhdy jsem se vynacházel ve stavu, kdy jsem okolí vnímal jakoby krz objektiv... Co se popisu fotografova hnutí mysli týče, víc ji popsal film Dobré světlo s báječným panem Heřmánkem, ale i zde je dokumentováno jak nelehké je posoudit co je hezké, co nikolivěk a co je Umění ani nemluvě. Životaschopnost žen vyjádřil (ne-li lépe) film Čas sluhů, ze kterého jsem byl dost odvařený – u nás tehdy něco nevídaného. Sáře ani paní Chýlkové se není co divit (chudák pan Roden!), ono když žralok z „nebohé“ oběti rve kusy masa, okolo krouží spousty malých rybek, které by samy (ani společně) neměly šanci – takto si přece jen přijdou na své. Marie Málková byla docela luzná a neskutečně neúnavná a Sáru jsem jí docela věřil, ale tuším, že skutečná SS je podstatně lepší. Mrzelo by mě, kdyby ženská, která se mi léta líbí, byla taková mrcha, jak byla ztvárněná. Neznám všechna fakta, ale nedivil bych se, kdyby to byl další nactiutrhačný film, kterým nás ČT oblažila.  Edit: 3. června 2021 jsem se v Prostějovském Špalíčku zúčastnil vernisáže výstavy Fenomén Saudek za účasti mistra a jeho choti. Fotky s obezitami, které by snad někoho, dle nápovědy filmu, mohly pohoršovat tam byla jedna (slovy jedna). Ostatní byly sice „Saudkovské“, ale vlastně cudné, čili obraz JS nám novináři i tvůrcové o5 poněkud zkreslili. ()

djfun

Saudek i když velkej magor (nebo možná právě proto) je mi docela sympatickej a jeho dílo určitě koresponduje s (vyšinutou) genialitou. Takže to opravdu není žádnou záští vůči němu, když si skromně dovolím projevit svůj názor a říct, že tenhle film je dost slušná (nebo sprostá) SRAČKA! Dialogy ubohoučké a někdy až za hranicí trapnosti, herecké výkony povětšinou extra mizerné, pochopitelně vyjma vždy skvělého Rodena, jenž si zde ovšem místama vybírá také poslabší chvilky... Plytký děj, jenž alespoň ve druhé půli projeví snahu vás trochu strhnout, je hoden Pavláskové, která svůj první a taky poslední film "o něčem" natočila už před čtvrt stoletím... ()

gonga

Příběh jednoho pošuka, kterého zcela vycucla jedna pořádně vychcaná štěnice. Nepochybuji, že ŠS, je přesně taková vychytralá, chamtivá a bezskrupulózní mrcha jako ve filmu. ()

Qeo

Mozaika z umělcova života bude pravděpodobně vždycky nějakým způsobem kontroverzní. Ještě pokud je spjatá s takovým jménem jako je Saudek. Všude páchnoucí ironie je prostoupená filmem jako majonéza bramborovým salátem. Stejně tak humor, který byl stejně tak ironický, někdy až tíživý, ale rozhodně nepůsobil nijak uměle či prvoplánově. Škoda jen, že bylo tolik pozornosti dáno "Líbě", která pravděpodobně je důležitou součástí umělcova života, ovšem ke konci už to tak trochu zavánělo, nějakou osobní vendetou. Uvidíme, třeba se dočkáme nějakých trestních oznámení. ()

LudaB1905

Po nějaké té době opět v kině :D nicméně film, je zbytečně zdlouhavý, což ho činí ke konci i dosti nudným, v ději je těžké orientovat (pokud to nějaký souvislý děj vůbec mělo mít...) a nebýt některých vtipných situacích základajících si na velké míře vůlgarity, film by patřil do absolutního podprůměru! ()

Heavyman

Uhrovití propocený tlustoprdi s noutbúkem u bachoru tu pomlouvají týpka co měl víc žen v pelechu než oni kdy pozdravili a navíc ho znají po celém světě,protože má talent.Vsadil bych se,že ty co v tom viděli hlavně sex a uchylárny,si u toho venčili lachtana a teď tu mají spoustu morálních keců jak je to nemrauný:) Neříkám, že mi je to extra blízké, ale film je to okozlující. ()

Rockerman

Vůbec se nedivím Sáře Saudkové, že se jí to nelíbí a že se bouří, neboť je tu vykreslena ve velice nepěkných barvách. Třeba bude stačit Janova omluva. Jinak Irena Pavlásková to natočila poctivě a sázka na mistra Rodena se ji rozhodně vyplatila. Bylo by pro mne velkým překvapením, kdyby nezískal "Českého lva" (pochybuji, že ho někdo do konce roku překoná). Toho excentrického a nezodpovědného bohéma hraje nádherně a naprosto věrohodně. Věřím, že tento šílený génius, fotící ty své korpulentní dámy skutečně takto žil a žije. Některé scény tam být ale nemusely. Např. s těmi jeptiškami je to hodně trapné, ale třeba to tak skutečně bylo. Podruhé to už asi neuvidím, ale stálo za to se na to podívat a volím hodnocení nadprůměrné. ()

Evander

Ani fenomenální výkon Karla Rodena z Fotografa nedělá dobrý film. Výborný výkon podala též Marie Málková, která roli Sáry zvládla znamenitě. Místy se mi z charakteru této postavy až chtělo zvracet. Jinak mi Fotograf přišel poměrně nezáživný a zbytečně natažený. O půl hodiny kratší stopáž by mu nepochybně prospěla. 50% ()