Bedári

• Česko Bídníci (viac)
Francúzsko / Východné Nemecko / Taliansko, 1958, 217 min (televízna verzia: 88+97 min)

Hlavním hrdinou románu Victora Huga je Jean Valjean, který byl pro nepatrnou krádež chleba poslán na galeje, kde prožil devatenáct let svého života. Jako navždy poznamenaný člověk se vrací zpět do života. Setkání s monsignorem Myrielem, biskupem proslulým svou prostotou a nákloností k chudým, osudově poznamenává celý jeho život, další Valjeanovy činy, charakter se už nikdy nezpronevěří tomuto setkání s čistotou a dobrem. Jean Valjean, vězeň číslo 24601... Mezi nejznámější a nejoblíbenější díla francouzského básníka, spisovatele Victora Huga patří bezesporu román "Bídníci" z roku 1862. Jedním z nejúspěšnějších filmových Jeanů Valjeanů byl Jean Gabin, který ztvárnil tuto postavu v přepisu režiséra Jeana-Paula Le Chanoise z r. 1957. Po jeho boku se v roli nesmiřitelného Javerta objevil Bernard Blier, Bourvil, Serge Reggiani. (Česká televize)

bernward

Dle mne nejlepší Bídníci: skvělý Gabin a stejně tak Blier, a výborný je i Bourvil, jehož v rolích komických dobráčků jinak moc nemusím. ()

Desmi

Na to, jak starý ten film je, jsem ho sledoval s opravdovou chutí. V jiných zpracováních (novějších) jsem nikdy úplně nepochopil všechny souvislosti, ale tady je to jiné. Divák není ochuzen o nic. Herecké obsazení a výkony, hudba i vypravěč šlapou výborně, takže není důvod dávat menší než nejvyšší hodnocení. ()

zigy

Začátek je na plný počet a já slintám z vypravěče Adamíry a jeho moudrého hlasu, bodrého Větrovce jako Gabina a slizkého Přeučila na Javerta.......jenže si pak stále více uvědomuju, že ten Javert v podání Bliera je takový ňouma, chtělo by to někoho démoničtějšího (jasně, můžeme vést spory, jestli románový Javert není opravdu takový...). Horší je, že od půlky je příběh roztahaný a přitom těžko drží nějakou linii, tady režisér neodvedl dobrou práci. Celková atmosféra je spíš taková pohádková, něco jako Sůl nad zlato....a film působí ne jako z konce 50. let, ale z roku 40. Revoluční scény, to už je úplný trapas. Ten CIT a sociální rozměr tam ale je, ale jak jsem řekl, působí na mě v první půlce, ta druhá je spíš k naštvání. ()

PTuranyi

Dobré spracovanie literárnej klasiky, ktoré má dobrú produkciu, ale spôsob rozprávania príbehu už značne zastaral takže tu cítiť šušťanie stránok knižnej predlohy, ktoré však konzervuje akúsi historickú gracióznosť diela. Herci svoje postavy stelesňujú dobre a rovnako ako produkcia svojím prejavom prispievajú k noblesnej pečati doby vzniku. Nechcem sa ťahať za prsty s Victorom Hugom či Jean-Paulom Le Chanoisom ale Mariusova premena z revolucionára na poslušného vnúčika royalistu mi pripadala dosť neuveriteľná rovnako ako jeho neprijatie Jeana Valjeana. Dosť zvláštne bolo aj to, že hoci bol film dabovaný, niekoľko scén zostalo v pôvodnom znení s titulkami. 75% ()

CID7

Vždy když dávají nějaké Bídníky-tak to musím srovnat s Gabinem. A vždy vítězí tato klasika. Pochybuji, že bude tento film někým překonán. ()

house336

Staré, dobré francouzské provedení, jakožto u všech jejich filmů té doby. Tady se opravdu nejvěrněji drží předlohy a to i v drobných detailech (1. zpracování ve kterém Eponine nevypadá lépe nežli Cosetta). ()

kotrlak

Francouzští velcí romanopisci nešetrřili časem a papírem. Proto je obtížné narvat děj jejich epických děl do formátu tak časově limitovaného jako je film. A to je kámen úrazu i u tohoto díla. Ani Gabin s tím nic nenadělá. ()

dauby

Klasika se skvělým Jeanem Gabinem. Druhá polovina filmu mi ale přijde trochu rozvleklá, celková délka je zbytečně dlouhá. ()

BIG.DMITRIJ

Od filmu jsem čekal více, bohužel mě dost zklamal. Nudný a nevtahující děj a k tomu nedoladěné scény začnou trochu otravovat. Kniha byla ale dobrá. ()

jossC

Nejlepší Jean Valjean.V knižní předloze jsem ho sice viděl jinak,ale Gabin je tak vyjímečný,že mi tu mou představu s přehledem vytlačil z hlavy. ()

ajka.simka

Lepšie stvárnenie Jeana Valjeana si neviem predstaviť. Jean Gabin sa úplne vžil do tejto role. Do svojej tváre vryl všetky pocity - lásku, hnev, bolesť, žiarlivosť, smútok, odvahu. Knihu som čítala a stotožňuje sa s filmom. Pre mňa najlepší Bedári, ktorí boli kedy natočení. S čistým svedomím dávam 5 hviezdičiek. :) ()

zucchini

K filmu samotnému bych neměl žádné výhrady - moc se mi líbil, jenom mě snad trochu iritoval hlas vypravěče, který v průběhu filmu diváka opakovaně uvádí do děje. Připadne mi, že to celkovému zážitku spíše škodilo. Ale ještě pár slov k předloze Victora Huga. Bídníci mají velké množství styčných bodů s románem Alexandra Dumase Hrabě Monte Cristo. Ten motiv uprchlého vězně, který se domůže rozsáhlého majetku a společenského postavení, mi připadá trochu nevěrohodný. Je dost možné, že v 19. století byla poptávka po takových románech, ale v reálném životě samozřejmě takto věci nikdy nefungují. ()

Matesek

Viděl jsem oba díly poprve v Československé televizi v červnu 1984. Teď tedy po 39 letech. Podivné, že v obou dílech jsou i scény bez českého dabingu, v původním znění a s titulky. To tenkrát nebylo. Bylo někdy někde vysvětleno proč? Doporučuji vidět, jde o klasiku v literatuře i filmu. Jiné zpracování už vidět nemusím. ()